Biblioteka klas I - III
27.05.2020 r.
Środa w bibliotece klas 1-3
Zaraz koniec maja, więc dzisiaj kilka wierszyków Waszych kolegów o miesiącu maju. Może się skusicie i sami taki napiszecie.
„Wierszyk o maju”
Majowe słonko przypieka z wysoka,
gdy na nie patrzę na zabawę jest ochota.
W piłkę, na rower czy też rolki, maj jest piękny jak biedronki.
Słychać śmiech i radość dzieci,
gdy w majowe ciepłe dni czas tak słodko leci.
„Maj”Jest taki miesiąc w roku,
w którym ogródek nabiera uroku,
kwitną bzy i konwalie,
w majowe dni pachną genialnie.
Wycieczki rowerowe robimy
i przy tym świetnie się bawimy.
„Maj”
Maj to miesiąc kwiatowy,
a jak dla mnie odlotowy.
Cieszyć w maju się możemy,
kiełbaski na grillu sobie upieczemy
i rowerem pojedziemy dokąd tylko chcemy.
Lubię wszystkie miesiące,
ale nie są jak maj zachwycające.
„Mój maj”
Wesoło jest w maju jak słonko świeci,
wtedy radują się dzieci.
Kurtki są w szafach pochowane,
a kamizelki powyjmowane.
Pamiętam zawsze o kapeluszu,
bo mi słoneczko zagląda do oczu i uszu.
Taki ten maj jest wtedy wesoły,
że trudno mi chodzić do szkoły.
„Wiersz o maju”
W maju trawy się zielenią.
Ptaki i rośliny się nie lenią.
Wszystko kwitnie kolorowo,
deszczyk rosi nas majowo.
„Maj”
Maj jest śliczny i gorący,
jak zielony groszek pachnący.
Maj jest piękny i kwitnący,
jak stokrotki na łące.
Maj jest bardzo kolorowy,
jak lilak fioletowy.
Maj ubiera się w kolory,
by poprawić nam humory.
A gdy maja koniec już,
czas wakacji tuż, tuż!
Majowe słońce pięknie nam świeci
z czego bardzo cieszą się dzieci.
W górze ptaszki nam ćwierkają.
Kwiaty w ogrodach rozkwitają.
„Maj”
Przyszedł maj, piękny maj!
Szumi las do zabawy woła nas!
„Mój maj”
Najpiękniejsze, najzieleńsze miesiąc maj ma oblicze.
Świat zielony w cztery strony umajony majem.
Można słuchać śpiewu ptaków i podziwiać piękno kwiatów.
Co roku czekam na ten maj, bo to dla mnie istny raj.22.05.2020 r.
Piątek w bibliotece 1-3 Dzisiaj mam dla Was Kochani kolejną propozycję książkową. Jej tytuł to„Zielony i Nikt” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Jest to jedna z najpiękniejszych (i najpiękniej narysowanych) współczesnych książek o tym, jak bardzo jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. Nikt od bardzo, bardzo dawna żyje samotnie, odliczając mijające dni i noce. Nie wie, że świat wygląda inaczej niż skrawek nieba, jaki widzi ze swojej studni. Prawdziwe, pełne kolorów życie pokaże mu dopiero zachwycony codziennością Zielony, dzięki któremu Nikt wreszcie opuści studnię. „Nie miałem pojęcia – szepnął Nikt – że świat jest taki… taki…”. „Cudowny! – dokończył Zielony (…)”. A wrażliwy czytelnik – niezależnie od wieku – wzruszy się tą na pozór oczywistą prawdą, że możemy sobie nawzajem pomóc… w zmaganiu się z lękiem i pokonywaniu własnych słabości. O wspólnej wędrówce bohaterów i kolejnych ważnych decyzjach w ich życiu przeczytacie w kolejnych książkach „Zielony, Nikt i gadające drzewo” oraz „Zielony, Nikt i ktoś”. Polecam serdecznie Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
21.05.2020 r.
Czwartek w bibliotece 1-3
Dzisiaj dla Was Kochani kolejna prezentacja książki... Serdecznie polecam Wam książkę Joanny Kulmowej „Co się komu śni, a nawet i nie śni” Dzięki mistrzyni pióra Joannie Kulmowej świat w jednej chwili pięknieje. Bo patrząc z jej magicznie poetyckiej perspektywy, możemy wykrzyknąć jak Ona: „A ja lubię kurz i już” i rzeczywiście zakochać się w jego – kurzu! – złocistości (tak, tak, złocistości, nie szarości, którą dostrzega każdy…). To Joanna Kulmowa opowiada nam, jak zasypiają zające, echa, lew czy kasza manna, i co słychać w Krainie Nigdyniewyspania… To Joanna Kulmowa wie, co czuje podłoga (bez piątej klepki), i dostrzega, że… każdy coś udaje. I to jak! „Żaby udają liście / a liście – zielony obłok. / Chmury / udają góry. Góry – rzekę, co płynie obok.” Jednak żadne dziecko nie będzie udawać, że lubi poezję, ale pokocha ją całym sercem, gdy przeczyta wiersze tej autorki.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
20.05.2020 r.
Środa w bibliotece klas 1-3
Dzisiaj znalazłam dla Was Kochani książkę Davida Cali oraz Serga Blocha
o czekaniu... „A ja czekam”...
W tej książce odnajdzie się każdy – od chłopca, który czeka „… na buziaka przed snem, po dziadka czekającego, „że ktoś zadzwoni do drzwi”. Bo w każdym wieku na coś czekamy. I właśnie „czekanie” może stać się kluczem do zrozumienia drugiego człowieka.
Trudno o książkę, która by lepiej uczyła empatii. A przecież to tylko króciutkie, proste zdania i równie oszczędne rysunki. Jednak patrząc na czerwoną nić – łączącą kolejne etapy życia – nie sposób się nie wzruszyć. I nie zadać sobie najważniejszych pytań: na co czekają moi bliscy? A na co czekam dziś ja? Odpowiedzi będą się zmieniać jak jej mały, a z czasem coraz starszy czytelnik. I w każdym wieku będzie stanowić wspaniały początek do rozmowy o tym, co tak ważne: o kręgu życia.
Polecam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska19.05.2020 r.
Dzisiaj kolejny dzień bez szkoły, ale już niedługo z pewnością się spotkamy,
jak nie na zajęciach czytelniczych to na wakacyjnym spacerze.
Przypominam, że jutro i pojutrze Wasi Rodzice w godzinach od 9.00 do 10.30 mogą oddać wypożyczone przez Was książki. Juz dzisiaj je odszukajcie i spakujcie.
Dzisiaj polecam Wam przezabawną książkę Marka Grabowskiego o frapującym tytule „Zenek i mrówki”
Zenek, lubi gry komputerowe i zabawy z kolegami. Nadeszły wakacje – czas przygód i swobody. Ale jak to w życiu czasem bywa – nieoczekiwane zdarzenia psują najpiękniejsze plany. Okazuje się, że mama Zenka będzie opiekować się chorą babcią, więc chłopiec musi towarzyszyć ojcu na kilkudniowym… buddyjskim obozie. Początkowo Zenek buntuje się przeciwko decyzji rodziców. Jednak z czasem przekonuje się, że kilka dni bez telefonu komórkowego, telewizora, z dala od zgiełku i chaosu wielkiego miasta, nie tylko nie jest końcem świata, ale może przynieść mnóstwo nowych, ciekawych doświadczeń. Chłopiec ma okazję lepiej poznać zainteresowania swojego taty, a przy okazji może wreszcie rozwikłać zagadkę: co łączy jego imię, mrówki, niezwykłą podróż prapradziadka oraz Japonię?
Polecam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska18.05.2020 r.
Kolejny poniedziałek w bibliotece 1-3
Bardzo Was proszę spakujcie książki, które wypożyczyliście w szkolnej bibliotece i Wasi Rodzice będą je mogli odnieść już niedługo do szkoły. Mam nadzieję, że wszystkie książki wrócą na półki naszej biblioteki...
Dzisiaj polecam Wam książkę Pawła Beręsewicza „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”.
„Wszystko zaczęło się pewnego wrześniowego poranka w szkole, w której po jak zwykle za krótkich wakacjach zaczynałem właśnie kolejny rok męczarni. (…) Siedzieliśmy w klasie pod czujnym okiem Adama Mickiewicza i Shreka, którzy patrzyli na nas z portretów na ścianie, przy czym Adam Mickiewicz był o wiele mniej zielony i o wiele bardziej znudzony. Kończyliśmy właśnie rozmowy z przerwy, kiedy otworzyły się drzwi i…”
Kiedy Jacek Karaś dostrzega u siebie pierwsze objawy zakochania, jest na to przygotowany – prędzej czy później to się musiało stać. Ponieważ jego wybranka nie wygląda na razie na szczególnie zakochaną, Jacek postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sam ją zakochać. Czy misternie ułożony plan zakochania Kaśki Kwiatek, inteligentnej dziewczyny z zasadami, powiedzie się?
Jest to bardzo zabawna opowieść, nie tylko o pierwszej szkolnej miłości…
Polecam Wam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska15.05.2020 r.
Piątek w bibliotece 1-3
Dzisiaj 15 maja imieniny wszystkich Zosiek, i tych dużych i tych małych. Nie można zapominać, że to imię przeplatało się w co najmniej kilku różnych utworach literackich. Najbardziej jest znana Zosia z „Pana Tadeusza”, ale także o Zosi pisał Julian Tuwim. Jego wierszyk zna niemalże każdy przedszkolak i uczeń. Przypominam Wam go dzisiaj. Jest taka jedna Zosia, Nazwano ją Zosia Samosia, Bo wszystko „Sama! sama! sama!” Ważna mi dama! Wszystko sama lepiej wie, Wszystko sama robić chce, Dla niej szkoła, książka, mama Nic nie znaczą - wszystko sama! Zjadła wszystkie rozumy, Więc co jej po rozumie? Uczyć się nie chce - bo po co, Gdy sama wszystko umie? A jak zapytać Zosi: - Ile jest dwa i dwa? - Osiem! - A kto był Kopernik? - Król! - A co nam Śląsk daje? - Sól! - A gdzie leży Kraków? - Nad Wartą! - A uczyć się warto? - Nie warto! Bo ja sama wszystko wiem I śniadanie sama zjem, I samochód sama zrobię, I z wszystkim poradzę sobie! Kto by się tam uczył, pytał, Dowiadywał się i czytał, Kto by sobie głowę łamał, Kiedy mogę sama, sama! - Toś ty taka mądra dama? A kto głupi jest? - Ja sama! Serdecznie polecam
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
14.05.2020 r.
CZWARTEK W BIBLIOTECE 1-3
15 MAJA DZIEŃ RODZINY Z OKAZJI TAK WAŻNEGO DNIA ZACHĘCAM WAS DO NAPISANIA KRÓTKIEGO WIERSZYKA DLA MAMY, TATY, CIOCI, WUJKA ALBO DLA CAŁEJ RODZINKI. A MOŻE POSZUKAJCIE GOTOWYCH WIERSZYKÓW. PRZECZYTAJCIE DZIECIĘCY WIERSZYK, KTÓRY WYSZUKAŁAM W NECIE.
Drogie Mamy, Tatusiowie Dzisiaj Wasze święto Więc buziaki ślą Dzieciaki Z miną uśmiechniętą Sto buziaków dla Mamaków Dla Tataków dwieście Bardzo się cieszymy Że z nami jesteście Że z nami jesteście I tak nas kochacie Że nasze buziaki Nam odwzajemniacie Bo my też wraz z Wami Swoje święto mamy Dzień Dziecka z Rodzicami Wspólnie przeżywamy W kalendarzu bardzo blisko Te trzy święta stoją Więc razem z Rodziną Świętuję je swoją
SERDECZNIE POZDRAWIAM WASZE CAŁE RODZINY I MAM NADZIEJĘ, ŻE JUŻ NIEDŁUGO SIĘ SPOTKAMY I WSZYSTKIE WASZE UŁOŻONE WIERSZYKI WSPÓLNIE POCZYTAMY
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
13.05.2020 r.
Środa w bibliotece 1-3
Dzisiaj polecam Wam serdecznie odszukanie w internecie książek do słuchania. Poniżej przedstawiam Wam linki, pd którymi możecie znaleźć interesujące książki do posłuchania.
Książki do słuchania
1.http://wolnelektury.pl/katalog/audiobooki/- posłuchasz tutaj wszystkiego. Zarówno lektur, jak i książek dla dzieci, czy innych dzieł naszej, rodzimej literatury i zagranicznych pisarzy.
Miłego słuchania Wam życzę
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska12.05.2020 r.
Wtorek w bibliotece 1-3
Dzisiaj Kochani przypominam Wam, że jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Jeśli Wasza Mama, Babcia, Ciocia, Sąsiadka i Znajoma pracuje w tym zawodzie złóżcie Jej serdeczne życzenia.... Nie zapomnijcie przesłać buziaków naszej szkolnej Pani Pielęgniarce Gosi... Dzisiaj polecam Wam także książkę „Bajki Babci Celiny”. Jest to ciepłe zaproszenie do świata bardzo mądrych opowieści, idealnych do czytania samemu i na głos młodszemu rodzeństwo. Piękne ilustracje także Was zaciekawią
Polecam serdecznie Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
11.05.2020 r.
Dzisiaj mam dla Was Kochani kilka zagadek o bohaterach ulubionych bajek Zabawcie się z młodszym rodzeństwem lub z rodzicami.
1. Z wysokiej wieży warkocz spuszczała, czy mi odpowiesz, jak na imię miała?
2. W kwiatku tulipana śpi mała dzieweczka, wszystkie dzieci wiedzą, że to...
3. Zmarznięta i bosa chodzi ulicami, bo to jest Dziewczynka z...
4. Chociaż na wielu poduszkach spała, to i tak wstała cała obolała.
5. Mała i złota w morzu pływała, żony rybaka życzenia spełniała.
6. Ostre wrzeciono do ręki wzięła, ukłuła się w palec na 100 lat zasnęła.
7. Buty nosi, choć to nie człowiek. Co to za zwierzak, kto mi odpowie?
8. Nosi na głowie czerwoną czapeczkę, czy wiesz jak nazwano tę małą dzieweczkę?
9. Chłopczyk mały jak okruszek. To jest przecież...
10. Gdy się urodziło szare, brzydkie było. W pięknego łabędzia się później zmieniło.
11. Zjedli Babie Jadze chatkę z piernika, znacie tę dziewczynkę i tego chłopczyka?
12. Siedmiu krasnali w lesie sobie mieszka, a razem z nimi...
13. Chłopiec z drewna wystrugany, cóż to za kłamczuszek znany?
14. Pół kobieta i pół ryba. Któż to jest, powiecie chyba?Miłej zabawy Wam życzę
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska08.05.2020 r.
Piątkowa zachęta do czytania dla uczniów klas 1-3 Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek chętnie przyjmę od Was Kochani życzenia, rymowanki, wierszyki o tematyce „biblio”... Wszystkie je zaprezentujemy po powrocie do szkoły. Przedwczoraj, w tytule polecanej książki byli chłopcy. Dzisiaj polecam Wam odszukanie książki Pawła Baręsewicza „Czy wojna jest dla dziewczyn? Temat wojny przewija się w ostatnich propozycjach dla Was. Wynika to z szybko zbliżającej się rocznicy wyzwolenia naszego kraju, która nastąpi 9 maja. Dla wszystkich Polaków jest to bardzo ważny dzień. W tym dniu zakończyła się II wojna światowa, która była bardzo okrutnym czasem dla ludzi niemalże na całym świecie. W książce poznacie historię małej Elki, która pewnego dnia została zaskoczona wybuchem II wojny światowej. Wojna bardzo popsuła jej całe dzieciństwo. Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama-lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać najprzeogromniejszych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów. Serdecznie polecam Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
07.05.2020 r.
Wczoraj polecałam Wam historię niepełnosprawnego chłopca, który marzył o wyleczeniu...Dzisiaj książka Olgi Masiuk pt. „Tydzień Konstancji”. Konstancja to bardzo roztrzepana niewidoma dziewczynka, która uwielbia słowa, dni tygodnia rozpoznaje po zapachu i marzy o tym, by ktoś wreszcie polał ją wodą w lany poniedziałek. Wesoła rodzinka z wujkiem Ryśkiem na czele i ciekawość świata Konstancji sprawiają, że każdy dzień przynosi jej zabawne i zaskakujące przygody…
Dodatkowo zachęcam Was Kochani do zabawy w rymowanki z okazji Dnia Bibliotekarza i Biblioteki, które przypada na 8 maja. Wszystkie rymowanki, które ułożycie prześlijcie do mnie, to je zaprezentujemy, kiedy wrócimy do szkoły.
Z okazji tego dnia polecam Wam serdecznie obejrzenie krótkiego filmiku o bibliotekarzu z Kolumbii, który od wielu lat prowadzi mobilną osiołkową bibliotekę. Zapalony bibliotekarz przy pomocy dwóch osiołków roznosi książki wszystkim tym, którzy kochają czytanie, a nie mają możliwości kontaktu z biblioteką, gdyż mieszkają w małych miejscowościach, gdzie brakuje bibliotek. https://youtu.be/wuTswmx9TQUSerdecznie polecam...
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska06.05.2020 r.
Kolejna środa w zdalnej bibliotece klas 1-3
Dzisiaj Kochani polecam Wam książkę autorstwa Jana Korzeniowskiego, „Chłopcy z zielonych stawów”. Nie jest to książka tylko dla chłopców, także dziewczęta mogą w niej ujrzeć serdeczną przyjaźń. Ta opowieść każdego małego czytelnika oderwie od klawiatury komputera czy tablet, przenosząc go w czasy przedwojenne, do wadowickiej wsi Podstawie. Tu rozciągają się szerokie wody stawów, pełne życia, bogatej roślinności, gdzie kłębi się ruchliwa moczarka kanadyjska i widać stojące w nich, pulsujące białością wełniane chmury, jakby świat obrócił się do góry nogami. Niedaleko, za torami będącymi zarazem granicą, od której ciągnęły się zabudowania wsi Podstawie mieszkał chłopiec nazywany Pigusiem. Był półsierotą i podwójnym kaleką. Zamykany w małej izbie w zimowe dni, siedząc przy zamarzniętym oknie patrzył na wrogi dla niego świat i marzył. Marzenia miał zwyczajne, proste, normalne, tyle że było ich tak wiele: mieć zdrową nogę, niechaj ta sztywność w prawym łokciu ustąpi, niech ręka będzie ręką sprawną a nie kaleką, niech zawsze będą koło niego przyjaciele Ziutek, Jędrek, Franuś-Beczka i Czesiu, żeby nigdy nie rósł na polach pęczak ani kapusta, żeby pies, Cygan, nie był uwiązany, żeby on, Piguś, chodził do szkoły, żeby na stawach mógł pływać, żeby potrafił jaskółki chwytać za ogon, żeby… żeby… żeby zawsze był tak szczęśliwy, jak… w Świętojańską Noc… Opowieść o niepełnosprawnym chłopcu jest bardzo aktualna. Z pewnością pozwoli nam ona lepiej zrozumieć odczucia osób, które nie do końca są w pełni zdrowe...
Serdecznie polecam Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
05.05.2020 r.
Dzisiaj kolejny dzień bez szkoły. Mam dla Was dzisiaj kolejną mini recenzje książki. „Asiunia” autorstwa Joanny Papuzińskiej nie jest książką całkiem nową gdyż ma już 9 lat. Autorka jest jedna z bardziej znanych poetek i pisarek dla dzieci. Jej utwory od dawna znajdują się na liście lektur szkolnych. W naszej bibliotece tez znajdziecie jej wiele książek. Tytułowa Asiunia to mała dziewczynka, dla której II wojna światowa zaczęła się zaraz po jej urodzinach, kiedy nagle w środku nocy znika jej mama i cały dom. Dziewczynka jest zmuszona zamieszkać u obcych ludzi, gdzie nie ma jej ulubionego kubka, ukochanych mebli i gdzie brakuje mamy. Asiunia, mimo, że jest dzieckiem potrafi bardzo uważnie obserwować świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Książka potrafi Was wzruszyć i przybliżyć czas wojny, który jest pamiętany przez Waszych dziadków i pradziadków.
Serdecznie polecam Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
04.05.2020 r.
Wczoraj wszyscy Polacy obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja. Jest to święto państwowe. Obchody z nim związane nawiązują do wydarzeń z 1791 r., kiedy to podpisano pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję.
Prezentuję Wam dzisiaj zbiór wierszy z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zachęcam do ich przejrzenia.
„Radosny dzień” - Wanda Grodzieńska
Takiego maja,
ślicznego maja
nie było jeszcze!
Umył się rano
rosą poranną,
srebrzystym deszczem.
Potem się otarł
przędzą ze złota
w tęczę wplecioną,
włosów promienie
związał misternie
wstążką czerwoną.
Po słońca smużkach
na lekkich nóżkach
zbiegł z piosnką do nas,
fiołki, sasanki,
kaczeńców wianki
przyniósł w ramionach.
Zieleń i błękit,
trele piosenki
rozsypał szczodrze …
Jakże z tym majem,
prześlicznym majem
było nam dobrze!
Trzeci Maj - Michał Aret
Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.
Choć przeminął dawno wiek,
Dawne hasła się zmieniły,
Orzeł począł nowy bieg.
Lecz z przeszłości czerpał siły.
Z tych w ciemnościach jasnych chwil,
Kiedy miłość pobratała
W jedną całość Polski stany,
Miłość ponad wszystko trwała.
Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
przed pamiątką chyląc głowy.
„Trzeci Maj” – R. Suchodolski
Była wiosna, wiosna wkoło, nadszedł cudny maj,
Pełne pieśni każde sioło świat się zmienił w raj …
Hej, pamiętny ów dzień chwały –cudny; „Trzeci Maj”
Naród zgodny, silny, cały, chciał podźwignąć kraj!
„Naród z królem – król z Narodem równy każdy stan,
Wolni wszyscy – wszyscy społem, kmieć, mieszczanin, pan…”
Tak głosiły sławne prawa, chlubny ojców czyn .
Nim Polska zmartwychwstała z upadku i win …
W górę serca ! – wstały świty , w Polsce cudny maj
Blask ozłocił już gór już gór szczyty , wolny polski kraj
Rozbudziła się w Narodzie wiara w siłę , moc
Tylko trzeba trwać nam w zgodzie od świtu – po noc
Niechaj z wieży biją dzwony jak jest wielki kraj .
Niech na wszystkie głoszą strony : „Wiwat Trzeci Maj”
„Witaj Majowa Jutrzenko”
Witaj majowa jutrzenko ,
Świeć naszej polskiej krainie ,
Ucieszymy cię piosenką ,
Która w całej Polsce słynie .
Witaj Maj , Trzeci Maj , u Polaków błogi raj ! ) x2
Nierząd braci naszych cisnął ,
Gnuśność w ręku króla spała ,
A wtem Trzeci Maj zabłysnął
I nasza Polska powstała .
Wiwat maj , piękny Maj , Wiwat wielki Kołłątaj ! ) x2
„Radosny dzień”
Takiego maja,
ślicznego maja
nie było jeszcze!
Umył się rano
rosą poranną,
srebrzystym deszczem.
Potem się otarł
przędzą ze złota
w tęczę wplecioną,
włosów promienie
związał misternie
wstążką czerwoną.
Po słońca smużkach
na lekkich nóżkach
zbiegł z piosnką do nas,
fiołki, sasanki,
kaczeńców wianki
przyniósł w ramionach.
Zieleń i błękit,
trele piosenki
rozsypał szczodrze …
Jakże z tym majem,
prześlicznym majem
było nam dobrze!
„Rocznica” - Stanisław Aleksandrzak
Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita.
Umaiły się też pierwszym kwieciem
łąki, pola i w ogrodach drzewa,
Maj się pieśnią zwycięskiej wiosny
zgodnym chórem z ludzi rozśpiewał.
Rozpłynęła się już pieśń radosna
głośnym echem po ojczystym kraju
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju.30.04.2020 r.
„35 Maja czyli Jak Konrad pojechał konno do mórz południowych” to książka dla dzieci napisana przez E. Kästnera. Kiedy człowiek podróżuje, czas płynie inaczej niż zwykle. Ale czasem działa i odwrotna reguła – kiedy czas płynie inaczej, zaczyna się podróż. Na przykład takiego dnia jak 35 maja, bo wtedy, człowiek musi być przygotowany na wszelkie nadzwyczajności. Nie dziwi więc, że mały Konrad i jego stryj Rabarbar ochoczo przystają na propozycję przypadkowo napotkanego, ekscentrycznego konia Negro Kaballo, by w poszukiwaniu tematu do szkolnego wypracowania chłopca wyruszyć na poszukiwanie Mórz Południowych. Panowie śmiało dają nurka w opary absurdu, odwiedzając po drodze Krainę Pasibrzuchów, „Zamek Pod Wielką Przeszłością”, dziecięcy świat na opak i mechaniczne miasto Elektropolis. Kto chce wiedzieć więcej jak skończyła się ta niezwykła podróż, powinien bez chwili zwłoki dołączyć do Konrada, jego stryja i Negro Kaballo.
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska29.04.2020 r.
Dzisiaj coś nie tylko dla Was samych, ale także dla Waszych Rodziców
Trudno jest Wam sobie wyobrazić życie bez komputera czy telefonu. Ja, jako dziecko pod pojęciem „gry” rozumiałam: szachy, Chińczyka, grę w piłkę, w klasy czy w gumę. Dla Was są to pojęcia niemalże całkiem abstrakcyjne, bo czy ktoś z Was trzymał w kieszeni kawałek łazienkowego kafelka, który stanowił najdroższy skarb podczas grania w klasy?
„ Tata w sieci” to książka autorstwa P. Kemmetera, w której autor pokazuje, ze wspólczesie wielu z nas spędza mnóstwo czasu w naszych komputerach i komórkach, nie zastanawiając się nawet, że części znajomych z sieci nie widzieliśmy nawet na oczy. Zupełnie jak tata pingwin z Antarktydy, który miał 532 przyjaciół na Icebooku… Godzinami rozmawiał z nimi w sieci, a poza tym przeglądał w laptopie wiadomości, sprawdzał pogodę. Był jakby nieobecny. Na nieszczęście – a może na szczęście? – pewnego dnia stracił zasięg… I mógł się przekonać, kto jest jego prawdziwym przyjacielem. I komu jest naprawdę bliski.
Ta książka dla najmłodszych daje do myślenia również dorosłym. Jej autor tak mówił o poruszonym w niej problemie: „To zupełnie w porządku grać na komputerze, ale myślę, że prawdziwe życie jest na zewnątrz, a kiedy patrzę na trójkę moich dzieci grających w ogrodzie w piłkę, jestem tego zupełnie pewien”.
Pamiętajcie Kochani: Prawdziwe życie to życie w realu, nie w sieci.
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska28.04.2020 r.
Kolejna książka o psiaku
Wiem, że biblioteki są jeszcze nieczynne, ale może już niedługo się zobaczymy i na żywo będziecie mogli wypożyczyć książkę w szkolnej bibliotece. Dzisiaj serdecznie Wam polecam książkę Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza pt. „Pamiętnik grzecznego psa”. Jej narratorem jest młodziutki alaskan malamut o imieniu Winter, który z prestiżowej hodowli trafia wprost do niezwykłej rodzinki. Dla Wintera nie ma rzeczy niemożliwych. Jego filozofią rządzi zasada: zabawa przede wszystkim. Powywracane stoły i krzesełka, pogryzione obuwie, pęknięte półki, stłuczona zastawa stołowa, rowerzysta w kanale, ubłocone toalety sąsiadek, zdemolowany plan filmowy to cena, jaką trzeba zapłacić, realizując tę filozofię w codziennej praktyce. Nikt i nic nie jest w stanie ujarzmić jego ochoty na swawole i demonstrowanie radości życia. Nie sprosta mu nawet zawodowy treser. Winter to indywidualista.
Serdecznie polecam
Każda książka jest dobra na nudę
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska27.04.2020 r.
Wzruszająca opowieść o Jeżyku, którego trudno przytulić
„Jeż” autorstwa pani Katarzyny Kotowskiej, to trochę inna książka, niż te, które polecałam Wam do tej pory. Czytając tę książkę, koniecznie trzeba mieć pod ręką chusteczkę. Bo łzy pojawią się wcześniej czy później. Gdy wzruszycie się myślą o mamie, której dziecko urodziło się innej mamusi. Gdy poczujecie się jak mały adoptowany chłopczyk – tytułowy Jeż, który nie potrafi dać się pogłaskać czy przytulić. Który nie potrafi ani wziąć, ani okazywać czułości. Każda miłość potrzebuje czasu. Miłość do takiego małego Jeża i miłość Jeża – tym bardziej. Wzajemne uczenie się siebie, oswajanie, jakby powiedział Mały Książę, wymaga jednak nie tylko czasu, ale i wielkiej cierpliwości, zrozumienia. A często też wybaczenia. Autorka opowiada o Jeżu nie tylko słowami, ale i autorskimi ilustracjami. Ile może znaczyć wyciągnięta w zaufaniu mała rączka (i ile łez wycisnąć, niezależnie od wieku czytelnika), na jak długo zapaść w serce i pamięć, przekonajcie się sami. To mistrzowsko oswojony – tak, właśnie „oswojony” – bardzo trudny temat, nieczęsto podejmowany przez literaturę dla dzieci. A jakże ważny...
Polecam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska24.04.2020 r.
Kolejna książka godna przeczytania!
Już Was zachęcałam do czytania książki o psach i bohaterskich kotach. Wiem, że wielu z Was uwielbia króliki. Z tej też przyczyny dzisiaj przedstawię Wam książkę o tych milusińskich. „Aksamitny Królik, czyli jak zabawki stają się prawdziwe” autorstwa Margery Williams to nie jest książka nowa. Liczy już prawie 100 lat, ale dopiero niedawno została przetłumaczona na język polski. Historia małego aksamitnego królika, który bardzo chciał stać się prawdziwy, zagościła w pokojach polskich dzieci i zdobyła ich serca. Podobnie jak serca rodziców i dziadków. Bo czy można piękniej opowiedzieć o tym, jak z czasem stajemy się prawdziwi (tak, również my, a nie wyłącznie zabawki) – dzięki miłości, przyjaźni, oddaniu. O tym, jak nie ma znaczenia, że po latach nasze futerko nie jest już tak śliczne (a niekiedy i trociny się sypią), bo jeśli ktoś nas pokochał, to dla niego pozostajemy piękni i prawdziwi. Nawet jeśli już tylko w pamięci. Warto sięgnąć po tę książkę. Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
23.04.2020 r.
Fajna książka dla każdego z okazji Dnia Książki!
Dzisiaj Dzień Książki. Szkoda, że nie możemy go spędzić na wesołych zabawach czytelniczych w bibliotece...ale odrobimy to wszystko po powrocie do szkoły.
Niedawno polecałam Wam książkę o psach. Dzisiaj nadszedł czas dla wielbicieli kotów. „Kot na medal” autorstwa Małgorzaty Kur to „Prawdziwe historie bohaterskich kotów”.
Myślicie może, że kot to tylko mrucząca przytulanka albo kanapowiec, leniwie wylegujący się godzinami na kanapie? Nic bardziej mylnego! Poznajcie niezwykłe historie Simona, Maszy, Siemiona, Kiddo i Rudzielca, a odkryjecie prawdziwą kocią naturę. Służba na okręcie wojennym, przejście tysięcy kilometrów, by wrócić do domu, ostrzeżenie rodziny przed pożarem, lot balonem – oto, do czego zdolne są koty! Potrafią być odważne i narażać się dla ludzi oraz stawać w ich obronie. To właśnie o nich jest ta książka.
Bohaterskie koty wkraczają do gry!
Polecam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska22.04.2020 r.
Dzisiaj kolejna propozycja czytelnicza
Dzisiaj mam dla Was książkę, która z pewnością się Wam spodoba. Jest to pierwsza część serii pt. „Gutek i potwory” autorstwa J. Copons i L. Fortuny „Pan Flat nadchodzi”.
Autorzy w niebanalny sposób zachęcają nawet najmłodszych do podjęcia trudu czytania. Historia dziewięciolatka, który jak każde dziecko w tym wieku nie lubi sprzątać pokoju i ma bujną wyobraźnię, jest najlepszym tego dowodem. Tytułowy bohater, Gutek przyjaźni się bowiem z potworami, które opowiadają mu przygody znanych książkowych postaci – Piotrusia Pana, Asterixa i Tomka Sawyera – i tym samym wciągają go w czytanie.
Sami przeczytajcie, bo warto!
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska21.04.2020 r.
Wtorkowa zachęta do czytania
„Ach, jak cudowna jest Panama”
Wielu z Was było na wycieczce szkolnej w miasteczku filmowym w Babelsbergu. Tam mieliście okazję popływać na małej łódeczce rzeczką, która stanowiła plan filmowy do nakręcenia bajki o dwóch przyjaciołach Misiu i Tygrysku, którzy poszukiwali wymarzonego miejsca do życia. I niczego się nie boją, bo razem są silni – jak niedźwiedź i jak tygrys. Żyją sobie miło w przytulnym domku nad rzeczką. Pewnego dnia jednak wyruszają na poszukiwanie Panamy, kraju ich marzeń. Po drodze przeżywają wiele fantastycznych przygód. Ale gdzie leży Panama? Stary Lis, Krowa i Myszka nigdy o niej nie słyszeli. Dopiero Wrona daje przyjaciołom wskazówkę, gdzie jej szukać. Na koniec znajdują to, czego szukali.
Bajka pokazuje dokładnie jak ważna jest przyjaźń.
Polecam serdecznie
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska20.04.2020 r.
Dzisiaj Kochani kolejny dzień bez zwyczajnej szkoły i braku dostępu do książek w bibliotece. Wiem, że wielu z Was kocha zwierzaki. Z tej też przyczyny polecam Wam serdecznie przeczytanie książki „Skąd przyszedł pies i dokąd zaszedł” autorstwa pani Doroty Sumińskiej.
„Ponad 30 tysięcy lat temu człowiek oswoił wilcze szczenię z watahy trzymającej się w pobliżu ludzi, po których zostawały często resztki jedzenia. Inny dał słowo wilczkowi, że podzieli się z nim domem, jedzeniem i wolnością. I dotrzymał słowa. Przez tysiąclecia szliśmy razem – człowiek i pies – zdobywając nowe kontynenty, przystosowując się do nowych warunków życia. Psy stały się członkami naszych rodzin, my – ich watahą. Kolejne pokolenia ludzi tak dobierały psy w pary, by wyhodować rasy myśliwskie, pasterskie, towarzyszące (albo jak wikingowie – ratujące tonących). Psy nas nie zawodziły. My, niestety, nie zawsze dotrzymywaliśmy słowa, np. ucząc psy agresji. I wciąż jeszcze zakładając im łańcuchy, porzucając, głodząc.
Opowiadaniom towarzyszą znakomite komentarze popularnonaukowe. Często zaskakujące. Jak to, że spanie z psem wcale nie jest niezdrowe; uodporniamy się dzięki temu wzajemnie na wirusy i bakterie! Ta niezwykle wartościowa książka pozwala zrozumieć naturę naszych wiernych przyjaciół, a przede wszystkim przypomina, że jesteśmy na zawsze odpowiedzialni za to, co oswoiliśmy”.
Polecam serdecznie.
Wasz bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska17.04.2020 r.
Kochani, z pewnością każdy z Was zna piosenkarkę Agnieszkę Chylińską. Jednak nie każdy z Was wie, że oprócz śpiewania, pani Agnieszka jest także autorką kilku książek dla dzieci. Od kiedy pojawił się wirus, pani Agnieszka na żywo czyta fragmenty swoich książek. Zachęcam Was serdecznie do poszukania jej na FB i posłuchania jej historii. Przezabawne wysłuchane fragmenty mogą być dla Was zachętą do sięgnięcia po książki tej autorki.
Pozdrawiam Was serdecznie. Wasz bibliotekarz szkolny: Iwona Dorota Fryntkowska
16.04.2020 r.
Witam Was serdecznie w czwartkowy poranek. Wielkimi krokami zbliża się do nas Święto Książki i Prasy. Z tej okazji bardzo Was zachęcam do odszukania krótkiej historii tego święta. Jeżeli ktoś nie lubi szperać w internecie może ułożyć krótką rymowankę na temat książki lub prasy. Wszystkie rymowanki możecie mi przesłać i stworzymy z nich 'Księgę Trójkowych Rymowanek o Książce i Prasie". życzę Wam miłej zabawy twórczej i poszukiwawczej.
Iwona Dorota Fryntkowska
15.04.2020 r.
Witam Was serdecznie, mam nadzieję, że te Święta dały Wam wiele radości, chociaż musieliście je spędzić w domu bez odwiedzania najbliższych i znajomych. Nadal pracujemy zdalnie, więc dzisiaj dla Was kolejna propozycja zajęć czytelniczych, które możecie wykorzystać. Zabawcie się dzisiaj w prawdziwego dziennikarza, który przeprowadza wywiady z celebrytami. Dla Was takim celebrytą jest z pewnością Mama, Tato, Siostra czy Brat. Temat Waszego wywiadu to oczywiście „WIOSNA”. Pytanie główne: „ZA CO LUBIMY WIOSNĘ?” Jeśli ktoś z Was będzie chciał się pochwalić odpowiedziami, to czekam na informacje zwrotne od Was. Miłego dnia i oraz aktywnej środy Wam życzę. Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska Przykład informacji zwrotnej: Za co Babciu lubisz wiosnę ? Za przylaszczkę, pierwiosnek. Za sasankę w futerku, za żaby kumkające. Za kukanie kukułki, za kaczeńce na łące.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
08.04.2020 r.
Kochani już środa. Ostatni dzień szkoły przed przerwą świąteczną. Dzisiaj zachęcam Was do pracy twórczej. Wyobraźcie sobie, że każdy z Was jest znanym poetą, który tworzy wiersze na każdą okazję. A okazja jest ważna. Dużymi krokami zbliża się Wielkanoc. Usiądźcie przy swoim biurku, weźcie ołówek w rękę i ułóżcie krótki wierszyk, rymowankę. Możecie kartkę ozdobić świątecznym wzorkiem. Kiedy szkoła się na nowo rozpocznie, to przynieście mi swoje wierszyki. Stworzymy z nich wystawkę. Dla przykładu puszczam Wam krótką rymowankę, którą stworzył Wasz rówieśnik. „Słońce mocniej grzeje, ciepłe już poranki, a my z naszą babcią robimy pisanki. Mama piecze ciasta, kupiła baranka. My jej pomagamy od samego ranka. Bo już nadchodzą Wielkanocne Święta i cala rodzina jest uśmiechnięta.” Życzę Wam dużej kreatywności i aktywności w podjęciu zadania, a dodatkowo Wam i Waszym Bliskim z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzę przede wszystkim zdrowia i spokoju ducha.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
07.04.2020 r.
Dzisiaj Kochani zachęcam Was do wyszukania wśród utworów Juliana Tuwima i Jana Brzechwy wierszyków, które tematycznie są związane ze świętami. Z pewnością do takich wierszy należy "Kura" czy "Jajko". A może ktoś znajdzie inne wierszyki i poleci je kolegom? Zachęcam do poszukiwań. Buziaki dla Was i zdrówka w te trudne czasy.
06.04.2020 r.
Kolejny poniedziałek...Nikt nie przeczuwał, że nasz czas bez szkoły tak się przeciągnie, ale damy radę. Dzisiaj dla Was Kochani przygotowałam kilka zdań, które macie dokończyć na podstawie znanych wierszyków dla dzieci.
1. Na straganie w dzień targowy, takie...........
2. Tańcowała igła z …...........
3. Na wyspach …..............
4. Kaczka - ….............
5. Na tapczanie siedzi …....................
6. Dzik jest …............, dzik jest.........
7. Kto się ciebie o to pyta? Nikt...
8. W kącie stała i..............Powodzenia i miłego poniedziałku Wam życzę.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
03.04.2020 r.
Witam Was w piątkowy wiosenny dzień. Dzisiaj przygotowałam dla Was kilka pytań, które dotyczą baśni o Śpiącej Królewnie. Zachęcam do przeczytania tej baśni i odesłania odpowiedzi. Powodzenia i spokojnego oraz zdrowego weekendu Wam życzę
Ile wróżek zaproszono na chrzciny królewny?
Do jakiego królestwa udała się na wycieczkę siódma wróżka?
Jakie życzenia złożyła królewnie siódma wróżka?
Na ile lat uśpiono dwór? W które urodziny królewna zasnęła?
Jakie imię nosił piesek królewny?
Dlaczego królewna udała się na wieżę?Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
01.04.2020 r.
Dzisiaj Kochani kolejny konkursik czytelniczy. Dzisiaj związany z baśnią „Kot w butach”
Ilu synów miał młynarz?
Co dostali starsi synowie w spadku po ojcu?
Co otrzymał najmłodszy z braci?
Co kupił młynarczyk swojemu kotu?
Jak kot nazwał młynarczyka?
Jakim sposobem kot w butach pozyskał pałac dla młynarczyka?
Kim został mały młynarczyk?
Komu zawdzięczał odmianę swojego losu?
Odpowiedzi możecie mi odesłać lub przynieść po kwarantannie do szkoły.Pozdrawiam Was serdecznie i zachęcam do czytania w wolnym czasie
Wasz bibliotekarz
01.04.2020 r.
Dzisiaj dla Was Kochani w przerwie pomiędzy lekcjami mini konkurs na podstawie znanej Wam bajki „Czerwony Kapturek”. Jak ktoś z Was znajdzie chęci to czekam na odpowiedzi do pojutrza. Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam zdrowia przede wszystkim
Wasz bibliotekarz
1. Dlaczego babcia kochała Kapturka?
2. Obok czego stał domek babci?
3. Dlaczego dziewczynka nosiła kapturek cały rok?
4. Na co chorowała babcia? 5. Co chciał założyć wilk?
6. Jak się nazywał kapitan napotkany w lesie przez Kapturka?
7. Czego używał kapitan zamiast okularów? 8. Kto zabił wilka?30.03.2020 r.
czytanie_pezentacja_nie_tylko_dla_uczniow.pdf
26.03.2020 r.
Kochani, wiem, że dużo pracy mamy wszyscy, ale w związku że prawie każdy z Was lubi robić sobie zdjęcia, postanowiłam stworzyć "Mini Fotokronikę SP3- Kwarantanna". Na mojego messengera lub maila (dorota43@poczta.onet.pl)możecie przesyłać fotografię z wesołymi podpisami, które będą obrazowały sposoby na nudę podczas kwarantanny. Mam nadzieję, że kronika będzie się rozbudowywała z dnia na dzień i jak wrócimy do szkoły, to wspólnie będzie ona kawałkiem historii nas samych jak i naszej szkoły.
Pozdrawiam serdecznie Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Frytkowska
25.03.2020 r.
Kochani, dzisiaj przesyłam Wam listę lektur szkolnych, które znajdują się w podstawie programowej klas 1-3. Może ktoś z Was skusi się na przeczytanie wybranej pozycji. Serdecznie polecam Wam jak i Waszym Rodzicom czy Dziadkom, którzy może razem z Wami poznają nowe lektury, lub przypomną sobie te, które sami czytali w dzieciństwie.
Życzę Wam miłej zabawy podczas czytania i oderwania się od rzeczywistości.
Hans Christian Andersen, Baśnie;
Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;
Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;
Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;
Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;
Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;
Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;
Maria Krüger, Karolcia;
Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;
Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;
Joanna Papuzińska, Asiunia;
Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;
Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;
Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;
Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;
Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;
Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.Drodzy Rodzice i Uczniowie, w związku z obecną sytuacją w kraju, jako bibliotekarz szkolny pracujący z klasami młodszymi, będę także jak wszyscy nauczyciele pracować zdalnie. Wiem, że nie będzie to łatwe zadanie, gdyż uczniowie będą mieli wiele pracy związanej z przedmiotami wiodącymi. Jednak mam nadzieję, że w przerwie pomiędzy matematyką czy językiem polskim, znajdą Państwo czas, aby ze swoim dzieckiem spędzić kilka chwil w oparciu o tekst literacki i tym samym rozwijać ich edukację czytelniczą, która nadal jest ważna. Będę codziennie przesyłała zadania, które będą rozwijały zainteresowania czytelnicze dzieci. Chętni uczniowie będą mogli pochwalić się swoimi kartami pracy po powrocie do szkoły. Na stronie naszej szkoły (zakładka biblioteka) także znajdą się zadania dotyczące rozwijania zainteresowań czytelniczych dzieci.
Z wyrazami szacunku bibliotekarz szkolny Iwona Dorota Fryntkowska.
24.03.2020 r.
Kochane Pierwszaki. Dzisiaj dla Was wykreślanka. Podwójne litery skreślcie. Pozostałe litery utworzą nazwę wiosennego ptaka.Mam nadzieję, że każdy z Was odgadnie ukrytą nazwę. Powodzenia!
Moi Drodzy Drugoklasiści, mam nadzieje, że z łatwością wykonacie to zadanie. Przeczytajcie Rodzicom ten wiosenny tekst najładniej jak potraficie.
Drodzy Trzecioklasiści, wiem, że macie dużo pracy, ale z pewnością znajdziecie chęci na zabawę czytelniczą. Spróbujcie odnaleźć w wierszu wszystkie przymiotniki i czasowniki. Będzie to dobre ćwiczenie utrwalające te części mowy. Powodzenia!