W poniedziałkowy popołudnie trzyosobowe drużyny spotkały się w Szkole Podstawowej nr 1. Turniej pod hasłem ,,OMNIBUS,, obejmował 10 zadań z różnych dziedzin: dyktando, obliczenia matematyczne, wiedza o Unii Europejskiej, zabytki, wiedzą geograficzno-przyrodnicza, a także ćwiczenia sprawnościowe. Nasza reprezentacja w składzie Antonina Baszczuk, Julia Macura oraz Zuzanna Wolska zajęła II miejsce ex aequo ze Szkołą Podstawową z Sarbinowa. Zabawa była przednia i gratulujemy pozostałym drużynom sukcesu, a organizatorom pomysłu.
Archiwum Aktualności
„DZIADY SAMEMU”
27 października 2023 r. o godzinie 11.00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury uczniowie klas VII i VIII wysłuchali MONODRAMU w reżyserii i wykonaniu Marcina Ciężkiego. Spektakl wzbudził w słuchaczach podziw i ogromne zainteresowanie. Była to też okazja do przypomnienia lektury obowiązkowej. Po widowisku obecni wysłuchali WYKŁADU nawiązującego do problematyki utworu obowiązującego na egzaminie ósmoklasisty oraz biografii Adama Mickiewicza. Z niecierpliwością czekamy na WARSZTATY TEATRLNE, które w naszej szkole poprowadzi PAN MARCIN!
Z WIZYTĄ W DYNIOWYM ZAKĄTKU
Klasa 1B i 1C odwiedziły dyniowy zakątek zorganizowany przez Przedszkole nr 1 "Czarodziejską Krainę". Pięknie dziękujemy za możliwość skorzystania z jesiennej dekoracji. Na efekty sesji zapraszamy do galerii.
Wychowawcy Monika Pacholak oraz Alicja Cholewińska
SPRZĄTAMY I PAMIĘTAMY
Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował akcję ,,Sprzątamy zaniedbane groby". 30 października 2023 r. uczniowie wraz z opiekunami spotkali się na dębnowskim cmentarzu w celu uporządkowania zaniedbanych grobów. Wolontariusze wykazali sie zaangażowaniem i pracowitością przy grabieniu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. To bardzi miły gest, który pokazuje, że pamiętamy o zmarłych. Dziękujemy Wolontariuszom za poświęcony czas.
Opiekunowie SKW: Małgorzata Łoszczuk, Ewelina Słupska Opiekun SU: Justyna Całko
JESIENNA SESYJKA KLASY 3b
@Przedszkole nr 1 "Czarodziejska Kraina" dziękujemy za taką możliwość 🍁🍂🍁🎃
Klasa 3b z wychowawczynią Eweliną Słupską
PRZERWA NA CZYTANIE 2023 #przerwanaczytanie
W dniach 25- 27 października 2023 r. po raz drugi uczestniczyliśmy w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie– bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. W tym roku czytanie odbywało się przez cały tydzień na trzeciej lekcji o godz. 10.00 i trwało 10 minut. W związku z tym, bibliotekarze sygnalizowali przerwę na czytanie dodatkowym sygnałem dźwiękowym. W akcji uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I– III i IV– VIII oraz nauczyciele. Uczniowie czytali indywidualnie, na głos lub słuchali fragmentów książek czytanych przez nauczycieli, wychowawców świetlic. W tym tygodniu w naszej bibliotece panował wzmożony ruch. Uczniowie wypożyczyli bardzo dużo książek, codziennie przybiegali po kolejne tytuły. Niektórzy przynieśli swoje książki z domu. Wspólne czytanie dostarczyło nam wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dzięki przeprowadzonej akcji, uczniowie przekonali się, że wolną chwilę można także miło spędzić w towarzystwie książek. Wydarzenie zostało sfilmowane i sfotografowane.
Nasz rekord to 536 czytających osób na jednej przerwie.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny
udział w akcji #przerwanaczytanie
i zapraszamy na kolejną edycję za rok! ☺☺☺Szkolny koordynator akcji
Małgorzata DowgiertPrzejdż do galerii.
.
DRUGA WYSTAWA NOWOŚCI ZAKUPIONYCH W RAMACH NPRCz
Od 23 października w czytelni szkolnej można obejrzeć kolejne nowości książkowe zakupione przez bibliotekę w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wśród prezentowanych publikacji znalazły się nowe wydania lektur, kolejne książki z cyklu „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki, „Dzienniki Cwaniaczka” Jeffa Kinneya oraz współczesne, poczytne powieści obyczajowe, fantastyczne, a także książki o tematyce wojennej i in. Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki.
Małgorzata Dowgiert
I ETAP KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ZA NAMI
W dniach 16-20 października 2023 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. W naszej szkole uczniowie przystąpili do dziesięciu konkursów: konkursu języka polskiego (11 uczestników), języka angielskiego (29 uczniów), historycznego (4 uczniów), języka niemieckiego (5 uczestników), chemicznego (2 uczniów), geograficznego (8 uczniów), biologicznego (7 uczestników), matematycznego (15 uczniów), fizycznego (6 uczniów) i wiedzy o społeczeństwie (2 uczestników). Wszystkie konkursy miały formę pisemną i trwały 60 minut. W tym roku największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów cieszył się konkurs z języka angielskiego, matematyczny i z języka polskiego. Teraz uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki będą reprezentowali szkołę w etapach rejonowych. Przed nimi czas wytężonej pracy. Już dziś życzymy im wytrwałości w poszerzaniu wiedzy. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:
- Konkurs Języka Polskiego: Zuzanna Wolska i Nina Myszczyszyn z kl. VIII b
- Konkurs Języka Angielskiego: Szymon Lech i Bianka Dobrucka z kl. VIII c
- Konkurs Historyczny: Kacper Prokop i Jan Popławski z kl. VIII c
- Konkurs Języka Niemieckiego: Wiktor Wrzesiński kl. VIII a i Bartosz Maskalewicz kl. VIII c
- Konkurs Chemiczny: Antonina Baszczuk i Bartosz Maskalewicz z kl. VIII c
- Konkurs Geograficzny: Michał Domagalski kl. VII a i Bartosz Maskalewicz kl. VIII c
- Konkurs Biologiczny: Jan Popławski kl. VIII c i Nina Myszczyszyn kl. VIII b
- Konkurs Matematyczny: Jan Popławski kl. VIII c i Michał Domagalski kl. VII a
- Konkurs Fizyczny: Kacper Prokop kl. VIII c
- Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie: Kacper Prokop kl. VIII c i Julia Jacura kl. VIII b
Gratulujemy!
Tekst i fot.
M. Dowgiert
.
KLASY DRUGIE NA WYCIECZCE W KINIE
18 października, klasy 2a, 2b oraz 2c wybrały się na wycieczkę do kina. Obejrzeliśmy film pod tytułem "Kompas Szkieletora". Przygody głównych bohaterów dostarczyły nam niezwykłych przeżyć. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
KOLEJNE NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Do nowości zakupionych ostatnio przez bibliotekę w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dołączyło 30 książek obrazkowych wraz z drewnianym teatrzykiem kamishibai. Wśród licznych publikacji można wyszukać m.in. legendy, bajki terapeutyczne i edukacyjne. Pierwsze spotkania z bohaterami i teatrzykiem kamishibai odbędą się z okazji Święta Biblioteki. Do zobaczenia.
Bibliotekarz szkolny
.
AKCJA SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU "PACZKA DLA NIEMOWLACZKA!"
Drodzy Darczyńcy zawsze wspieracie nas w akcjach, które organizujemy we współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej. Tym razem również liczymy na Waszą pomoc. Chcemy pomóc afrykańskim dzieciom w ich pierwszych, trudnych dniach na świecie. Zbieramy: pampersy, gaziki jałowe, pieluszki tetrowe, mydełka i żele do kąpieli dla niemowląt, butelki na mleko, smoczki i gryzaki, maści na odparzenia, płyny do odkażania. Zbiórka trwa do końca listopada. Wszystkie podarunki prosimy przekazywać wychowawcom lub Paniom z obsługi w obu budynkach szkoły. Liczymy na Wasze wsparcie.
Opiekunowie SKW Ewelina Słupska, Małgorzata Łoszczuk
👨🍳🍽DZIEŃ SZEFA KUCHNI W 3C🍴👨🍳
Dziś świętowaliśmy Dzień Szefa Kuchni, który okazał się niezwykle emocjonujący. Dobrani w grupy pod względem kolorów, mogliśmy dokonać zakupów na klasowym ryneczku wybierając tylko produkty w wylosowanym kolorze. Następnie przygotowaliśmy piękne i pyszne kanapki. Po tym przyszedł czas na upieczenie babeczek. Krok po kroku samodzielnie zrobiliśmy słodkości, którymi poczęstowaliśmy pracowników szkoły i sami z apetytem zjedliśmy. Okazuje się, że do pracy szefa kuchni niezbędna są również umiejętności matematyczne. Pełni energii wykonaliśmy również plakaty i napisaliśmy wiersze o naszych kolorach.
Klasa 3c z wychowawczynią Aleksandrą Łoszczuk
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „PRZERWA NA CZYTANIE”
W tym roku w ramach obchodów Święta Biblioteki nasza szkoła po raz drugi bierze udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. W związku z tym, od poniedziałku 23 X do piątku 27 X 2023 r. zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania, które odbywać się będzie codziennie w czasie lekcji, zajęć świetlicowych i in. od godziny 10.00 do 10.10. Czytanie rozpoczynamy po usłyszeniu sygnału dźwiękowego (krótkiego dzwonka). Pamiętajmy, aby przez cały tydzień mieć ze sobą książki. Możemy czytać indywidualnie lub grupowo, cicho czy głośno, z podziałem na role itp. według inwencji nauczyciela prowadzącego zajęcia i uczniów.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W AKCJI! ☺ ☺ ☺
Bibliotekarze szkolni
DARY OD UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W BIBLIOTECE KL.1-3
Przez kilka najbliższych dni w bibliotece kl.1-3 można obejrzeć wystawę książek, która powstała z darów od naszych czytelników. Serdecznie zapraszam.
Bibliotekarz szkolny
Przejdź do galerii.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W piątek 13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami i wspólnie z nim przyrządzali zdrowe śniadania. Następnie wykonywali laurki, tworzyli wiersze i opisy swoich wychowawców, uczyli się piosenki "Nasza Trójka" albo grali w wesołe kalambury. Na koniec wszyscy oglądnęli prezentację "Zgadnij, kto to!" zawierającą zdjęcia pracowników szkoły z okresu dzieciństwa. Śmiechu było co niemiara! Szybko minął nam wspólny czas i przyniósł wszystkim dużo radości. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia pomyślności i szczęścia!
Izabela Kopaniecka
Katarzyna Sawicka
UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. W tym roku najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje wiadomości i uzdolnienia w czasie pierwszego szkolnego egzaminu w programie "Mam Talent". Jury szczegółowo sprawdziło umiejętności naszych dzieci. Mimo stresu związanego z pierwszym publicznym występem, świetnie sobie poradzili i udowodnili, że są gotowi stać się stuprocentowymi uczniami. Otrzymali od komisji "złoty przycisk" jako symbol, że są gotowi do pasowania na pierwszoklasistów. Serdecznie Wam gratulujemy i oficjalnie witamy w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie.
Wychowawczynie klas pierwszych
SPOTKANIE POLSKO-NIEMIECKIE LIEPE 2023
W dniach 10 – 12 października 2023 roku spotkaliśmy się ponownie z naszą szkołą partnerską z Lunow w miejscowości Liepe w Niemczech na warsztatach pt. Doświadczenie jesieni z produktami regionalnymi – owocami i warzywami.
W tym roku w wymianie uczestniczyło z naszej szkoły 20 uczniów klas piątych.
Wtorkowe spotkanie rozpoczęliśmy zabawami integracyjnymi, aby lepiej poznać naszych niemieckich partnerów.
Po południu zaczęły się zajęcia. Nasze doświadczenia z warzywami rozpoczęliśmy od tworzenia różnych instrumentów muzycznych. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wykonanie fletu z marchewki wymagało wielkiej precyzji i umiejętności, które nie wszyscy posiadali.
Wieczorem odbył się koncert – każdy grał na tym, co udało mu się samodzielnie wykonać.
W środę kontynuowaliśmy pracę z warzywami. Naszym zadaniem było wykonać w grupach polsko-niemieckich obraz z różnych warzyw. To zadanie okazało się całkiem przyjemne. Prace, które powstały były ciekawe i pomysłowe.
Po południu czekał na nas rejs statkiem. Nie był to zwyczajny rejs, ponieważ udaliśmy się do miejscowości Niederfinow, gdzie znajduje się podnośnia statków. W trakcie wycieczki podniesiono nas 36 metrów w górę, a następnie opuszczono. Dla niektórych z nas to było ekstremalne przeżycie.
Nie był to koniec niespodzianek w tym dniu, ponieważ powrotną drogę zaplanowaliśmy wzdłuż kanału Odry. Po przejściu około 1,5 kilometra okazało się, że most jest w remoncie i musimy wracać. Niektórzy przeżyli z tego powodu załamanie nerwowe, inni zaczęli płakać, ale to nic nie dało – trzeba było iść dalej. Dobrze, że w tym dniu była piękna pogoda. Na szczęście w Niederfinow zostaliśmy odebrani busem do Liepe.
Tego popołudnia nie planowaliśmy już żadnych warsztatów, bo zmęczenie uczestników sięgało zenitu. Pod wieczór jednak, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – po zmęczeniu nie było ani śladu…
Rozpoczęła się dyskoteka. Najpierw pod naszym budynkiem odbył się koncert, który przerodził się w tańce, a później na sali, w której mieliśmy warsztaty był ciąg dalszy imprezy.
W czwartek przywitał nas deszcz. Po śniadaniu przyjechał po nas autokar, który zawiózł nas do Dębna. Tu, w gospodarstwie ekologicznym „Stodoła Anioła” przygotowywaliśmy wspólny obiad, a w międzyczasie wykopywaliśmy na polu marchewkę.
Po ciężkiej pracy na stole pojawiły się pieczone ziemniaki, surówka z marchewki, pałki z kurczaka, a na deser wspaniałe ciasto marchewkowe i pyszny kompot. Wszystkie potrawy zostały wykonane przez uczestników projektu. Apetyt dopisywał. Nawet pogoda się poprawiła, więc popołudnie spędziliśmy w dobrym nastroju.
Na zakończenie projektu koledzy z Niemiec odprowadzili nas autokarem pod szkołę, a sami wrócili do Lunow.
Projekt został zrealizowany przy współpracy z EJF oraz dofinansowany przez PNWM (Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży).
Wioletta Wyhowska
Elżbieta Kopaniecka