WARSZTATY Z PSYCHOLOGIEM
26 kwietnia 2016 roku odbyły się warsztaty z Panią psycholog Moniką Spotoń-Wydrą na temat „Jak mówić, żeby dzieci słuchały?” dla rodziców uczniów klas I i IV. Problematyką warsztatów były formy skutecznej komunikacji na linii dziecko – rodzic, rodzic – dziecko. Zgromadzeni w sposób praktyczny ćwiczyli efektywną komunikację. Warsztaty odbyły się w miłej atmosferze, rodzice aktywnie brali udział, zadawali pytania z życia codziennego, odwoływali się do własnych doświadczeń.
Pedagodzy szkolni
Gabriela Rydzik
Anna Szweda
WARSZTATY EKOLOGICZNE W KLASACH PIERWSZYCH
Dnia 22 kwietnia - w Dzień Ziemii dzieci z klas pierwszych wzięły udział w warsztatach ekologicznych które przeprowadziła pani Joanna Juścińska - przedstawicielka fundacji RECAL.
Na zajęciach uczniowie utrwalili sobie podstawowe zasady segregacji odpadów, dowiedzieli się jaka jest różnica między odpadem, a śmieciem, a także poznali znaczenie wybranych symboli ekologicznych. Dziękujemy za ciekawe i pouczające spotkanie.
JESTEM PRZYJACIELEM PRZYRODY
Przez dwa tygodnie pracowaliśmy w świetlicy nad realizowaniem hasła „Jestem przyjacielem przyrody”. Wykonywaliśmy prace plastyczne. Namalowaliśmy na dużych arkuszach „Eko gospodarstwo”. Wykonaliśmy wiele ciekawostek związanych z tematem w intrenecie oraz segregowaliśmy śmieci.
DZIEŃ NIEMIECKI W "TRÓJCE"
DZIEŃ NIEMIECKI W "TRÓJCE" z okazji 50 - lecia Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dębnie oraz 25 - lecia PNWM
- Kiedy? Data projektu: 10 czerwca 2016 r.
- Co? Tytuł projektu: "Dzień Niemiecki w "Trójce" z okazji 50 - lecia Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dębnie oraz 25-lecia PNWM"
- Kto organizuje? Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie
- Gdzie? ul. Słowackiego 21, Dębno, województwo zachodniopomorskie
Cel i przebieg projektu
W Dniu Niemieckim udział wezmą uczestnicy projektu wymiany polsko - niemieckiej PNWM oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie. Podczas akcji odbędzie się premiera bajki "Czerwony Kapturek" w wykonaniu uczniów z Polski, a także występy dzieci polskich i niemieckich, połączone ze wspólnym wykonywaniem piosenek oraz wystawą prac plastycznych z okazji 25 - lecia PNWM.
W ramach akcji #2gether4more polskie i niemieckie dzieci zorganizują też zbiórkę zabawek dla młodszych kolegów z pobliskiego przedszkola oraz przekażą im wykonane razem z przedstawicielami Uniwersytetu Trzeciego Wieku papierowe dekoracje.
Więcej na stronie internetowej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w zakładce: dzień.de/der-tag.pl
http://www.der-tag.pl/kalendarz-projektow/projekty-2016/10062016-szkola-podstawowa-nr-3-w-debnie-dzien-niemiecki-w-trojce-z-okazji-50-lecia-szkoly-podstawowej-nr-3-w-debnie-oraz-25-lecia-pnwm/
POLSKO - NIEMIECKI PROJEKT eTWINNING
Polsko - niemiecki projekt eTwinning w Szkole Podstawowej nr 3
im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie
„Lustige Geschichtenwerkstatt mit Freunden” – „Wesołe warsztaty pisarskie z przyjaciółmi”
Projekt został zarejestrowany w styczniu 2016 r. Biorą w nim udział uczennice i uczniowie klasy 4c oraz ich niemieccy koledzy i koleżanki ze szkoły partnerskiej w Berlinie.
W trakcie realizacji projektu uczennice i uczniowie obu szkół poznają się wzajemnie pisząc do siebie e-maile, prezentując na portalu eTwinning swoje zdjęcia i prace plastyczne, kręcąc filmy, w których opowiadają o swojej szkole i mieście, nagrywając piosenki oraz łamiąc sobie wzajemnie języki na trudnych do powtórzenia zwrotach polskich i niemieckich. Wspólnie piszą też krótkie opowiadanie o niejakim Andrzeju, które ozdabiają własnoręcznie wykonanymi ilustracjami.
Punktem kulminacyjnym projektu będzie spotkanie polsko - niemieckie w czerwcu w ramach Dnia Niemieckiego, na którym uczestnicy projektu zaprezentują efekty swojej współpracy.
https://twinspace.etwinning.net/16648/home
MAŁY TEATR NIEWIELKICH LUDZI
Dzieci, mimo iż bywają nieśmiałe, lubią prezentować swoje umiejętności nawet przed małą widownią. Cenią sobie wszelkiego rodzaju inscenizacje, przedstawienia, gry dramowe, ponieważ są one oparte na zabawie. Dzięki takim zajęciom mali artyści wyrażają siebie i doskonale przedstawiają swoje emocje. Uczą się współpracy, a przez swój wysiłek, poświęcony czas i energię lepiej rozumieją i doceniają pracę.
Każde dziecko marzy o tym, aby choć przez chwilę być w centrum uwagi. Więc teraz drodzy widzowie, usiądźcie wygodnie i przygotujcie się na moc wrażeń.
Zapraszamy!!!
Klasa I "d" z wychowawczynią Eweliną Dolińczyk
Emilka, Cyprian, Kornel, Piotruś
23 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
Z okazji Święta Książki w czytelni przygotowano wystawę książek z dedykacją oraz ekspozycję pt. „Ile lat w 2016 roku ukończą nasze ulubione książki”. Ponadto będzie można obejrzeć oryginalne laurki wykonane na tę okazję przez uczniów klasy IV a i IV b, a w holu budynku ciekawe plakaty z hasłami zachęcającymi do czytania przygotowane przez uczniów klas I - III. Od poniedziałku 25 kwietnia w naszej szkole rozpoczynają się obchody Święta Książki. Będą m.in. plebiscyty książkowe, konkursy czytelnicze, plastyczne, „Zagadki z bibliotecznej szufladki”, czytanie łamańców językowych na czas i in. Uczniowie na zajęciach w czytelni i świetlicy oraz w ramach zajęć komputerowych będą tworzyli katalogi ilustrowane dotyczące lektur, ulubionych bajek i książek marzeń. Na zajęciach plastyczno –technicznych będą uczyli się wykonywać papierowe okładki, zaprojektują również zakładki do książek. Szczegóły programu znajdują się na plakatach rozwieszonych w szkole. Uczniowie
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w tych dniach biblioteki!
Dziękujemy za przygotowanie laurek i plakatów czytelniczych!
Bibliotekarze szkolni
TURNIEJ PRZYRODNICZO - EKOLOGICZNY KLAS V
Z okazji „Światowego Dnia Ziemi” odbył się w naszej szkole „Turniej przyrodniczo - ekologiczny”. Uczestnikami turnieju były 3 - osobowe drużyny z klas piątych. Rozwiązując test, rozpoznając parki narodowe Polski oraz gatunki chronione, uczniowie wykazali się dużą wiedzą z zakresu przyrody i ekologii. Piątoklasiści w ramach turnieju wykonywali również ekologiczne stroje hawajskie z „odpadów” (folie, reklamówki, gazety, sznurki, zakrętki, słomki itp.). Nie wszyscy uczniowie stali się jednak „Hawajczykami”, niektórzy bowiem przypominali postaci z Marsa:) Jury jednogłośne przyznała najwyższe noty za strój dla klasy Va.
Pierwsze miejsce zdobyła klasa Va, drugie miejsce Vb, trzecie Vd, czwarte klasa Vc.
Drużyny otrzymały atrakcyjne nagrody.
Anna Kopaczel
CUKRZYCA - MOŻESZ POMÓC
Światowy Dzień Zdrowia był okazją do przeprowadzenia pogadanki z uczniami na temat „Pokonaj cukrzycę”. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali informacji na temat cukrzycy i chętnie włączali się w dyskusję. Najbardziej ciekawym momentem okazała się dla nich prezentacja glukometru do pomiaru poziomu cukru we krwi.
Anna Kopaczel
LISTY DLA ZIEMI
Z okazji „Światowego Dnia Ziemi” w naszej szkole odbyła się akcja „Piszemy Listy dla Ziemi”. Listy napisane przez uczniów były bardzo mądre, ciekawe, kolorowe i pomysłowe. Można je obejrzeć na gazetce szkolnej. Po przeczytaniu takiego listu, niejeden z nas pewnie zastanowi się zanim rzuci papierek za siebie, wyrzuci nieposegregowane śmieci czy kupi kolejną jednorazową torebkę.
Anna Kopaczel
PRZYJACIELE LASU
Z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczo – ekologiczny „Przyjaciele lasu”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział dziesięcioro uczniów klas drugich. Do wykonania mieli 6 zadań. Były to: test z wiedzy przyrodniczo – ekologicznej, rozpoznawanie zwierząt, grzybów, drzew, roślin chronionych oraz ustnie odpowiadali na dwa, wylosowane pytania. Wszyscy na bieżąco mogli śledzić ilość uzyskanych punktów, które były wyświetlane na ekranie. Jury w osobach: wicedyrektor, pani Danuta Kołodyńska – przewodnicząca, pani Iwona Grzegorczyk i pani Renata Rawlik - nauczycielki kształcenia zintegrowanego - dokładnie sprawdzało prawidłowość odpowiedzi i ogłosiło następujące wyniki: I miejsce - Tymoteusz Sawicki, kl. II b, II miejsce - Weronika Krupa, kl. II b, III miejsce Marceli Suda kl. II d. Nagrody pocieszenia za udział w konkursie otrzymali także: Angelika Całko kl. II a, Agata Kułakowska kl. II a, Natalia Trumpakais, kl. II c, Natalia Kaczmarek, kl. II c, Amelia Żugaj, kl. II d, Hanna Cabaj, kl. II e oraz Vanessa Dębicka, kl. II e. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, nagrody, „coś słodkiego” oraz wielkie brawa za wysoki poziom wiedzy. Sponsorem nagród było Nadleśnictwo Dębno. Impreza zakończyła się wspólnym zdjęciem. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że konkurs im się podobał.
Serdeczne dziękujemy Nadleśnictwiu Dębno za ufundowanie nagród młodym miłośnikom przyrody.
Anna Kurpiel
Danuta Bukowska
WYBUCHOWE ZAJĘCIA W KLASIE 1C I 3C!!!
W czwartkowy poranek, zamieniliśmy sale lekcyjne, na pomieszczenia laboratoryjne w Stanowicach. Zostaliśmy ubrani w fartuchy, rękawice i okulary, które miały ochronić nas przed różnymi, małymi wypadkami. Wystrój pomieszczeń sprawił, że poczuliśmy się, jak prawdziwi naukowcy. Otaczały nas wagi , rozmaite menzurki z płynami, proszkami i innymi nieznanymi substancjami. Szybko jednak okazało się, że czeka nas niesamowita zabawa. Musieliśmy jednak być czujni. Odmierzaliśmy w zlewkach odpowiednie ilości substancji, rozlewaliśmy je do różnych próbówek i obserwowaliśmy zachodzące w nich zmiany. Poznaliśmy również podstawy chemii. Wszystkie wnioski zapisywaliśmy i rysowaliśmy w kartach pracy. Stworzyliśmy „Podwodny ogród”, wykonaliśmy „Erupcję kontrolowaną” i stworzyliśmy wulkaniczną - super pianę. Ogromną radość sprawiło nam doświadczenie badające właściwości fizyczne substancji „Czy to ciecz czy ciało stałe?”. Po ciężkiej, ale satysfakcjonującej pracy, zostaliśmy mianowani na członków „KLUBU MŁODEGO WYNALAZCY”. Zjedliśmy pyszne „śniadanie na trawie” i udaliśmy się na plac zabaw. Przed wyjazdem cała nasza grupa stanęła na wagę i okazało się, że wszyscy ważymy 1500 kg! Czas minął nam bardzo szybko i pełni wrażeń wróciliśmy do Dębna. Zajęcia odbywały się w ramach realizacji projektu „Mój starszy kolega - mentorem” i na pewno nie są to ostatnie, nasze wspólne zajęcia.
Dziękujemy Pani Magdalenie Plucińskiej i Dorocie Fryntkowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi.
Aleksandra Łoszczuk
Anna Wujda
JAKIE SĄ ŹRÓDŁA ENERGII?
Uczniowie klasy 2b wraz z wychowawczynią postanowili dowiedzieć się czegoś na temat różnych źródeł energii. W tym celu zaprosili na lekcję Pana Tomasza Plucińskiego, który bardzo ciekawie przedstawił sposoby pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych, a przede wszystkim z tych odnawialnych – bezpiecznych dla naszej planety. To były bardzo interesujące zajęcia. Dziękujemy!
NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ!
W miesiącu marcu uczniowie kl. III realizowali program antytytoniowy „Nie pal przy mnie, proszę”. Celem programu jest uświadomienie dzieciom, szkodliwości palenia papierosów oraz uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem, a także wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
Program realizowany jest we współpracy z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Myśliborzu, p. Reginą Małgorzatą Giniewicz.
W związku z realizacją programu został przeprowadzony cykl zajęć z pedagogiem szkolnym Gabrielą Rydzik. Na zajęciach dzieci mogły dowiedzieć się kogo nazywamy biernym palaczem oraz co to jest zdrowie i jak o nie dbać. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy rozwiązując na czas krzyżówkę "Zdrowie". Najszybciej i bezbłędnie rozwiązanie podali uczniowie: Emilia Marciniak, Piotr Krzemiński i Franciszek Słowiński.
Program zakończył się konkursem plastycznym, w którym nagrody otrzymali następujący uczniowie: Nikola Łapa, kl. III b, Hania Kaźmierczyk, kl. III c, Karolina Arienti, kl. III b.
"PIERWSZY MAIL. BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE"
Uczniowie naszej szkoły na zajęciach komputerowych prowadzonych przez Bożenę Kowalską brali udział w ogólnopolskiej akcji "Pierwszy Mail. Bezpieczeństwo w Internecie" i otrzymali Certyfikat za zdobycie umiejętności bezpiecznego korzystania z poczty e - mail w ramach ogólnopolskiej akcji "Pierwszy Mail. Bezpieczeństwo w Internecie".
Bożena Kowalska
CIEKAWE, CO JEST ZA TYM ZAKRĘTEM?
Jeśli kiedykolwiek odczułeś w sobie takie zaciekawienie, to znak, że drzemie w tobie PIERWIASTEK PODRÓŻNIIKA. Tak twierdzi pani Ela Chodyniecka – globtroterka, absolwentka SP3 rocznik 1984.
Dn. 18.04.2016r. gościliśmy panią Elę w naszej szkole w ramach Klubu Podróżników Absolwentów SP3. Uczestnikami tego niezwykle interesującego spotkania były delegacje klas 4-5 z wychowawcami. Pani Ela przedstawiła obszerną fotorelację ze swoich samodzielnie przygotowanych i odbytych podróży po krajach Azji: Indie, Nepal, Laos, Birma, Tajlandia.
Prezentację poparła niezwykle interesującą opowieścią o kulturze, przyrodzie, obyczajach ludności odwiedzanych państw.
Opowieść pani Eli została urozmaicona fotorelacją pani Agaty Stępnik (rocznik 2001), która wraz z koleżanką spędziła sześć miesięcy na misji afrykańskiej w Tanzanii, jako wolontariuszka propagująca wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego i higieny zdrowia (dla zainteresowanych relacji dostępna w czytelni SP3).
Spotkanie trwało 2 godziny i było niezwykle interesujące, o czym świadczy postawa słuchaczy i zadawane przez nich pytania.
Kolejne spotkanie zaplanowano na 25 kwietnia – tym razem gościem będzie rodzina państwa Kuczyńskich – alpinistów.
Wakacje tuż , tuż... czas planować podróż !!!
PRZEDSZKOLAKI W NADLEŚNICTWIE
Dnia 18 kwietnia 2016 r. oddziały przedszkolne 4, 5 i 6 - latków odwiedziły Nadleśnictwo w Dębnie. Dzieci wzięły udział w zajęciach z edukacji przyrodniczo - leśnej, zwiedziły wyłuszczarnię nasion oraz poznały etapy pozyskiwania nasion z szyszek. Następnie udały sie na spacer gdzie poznały faunę i florę leśną, zwiedziły uprawy. Leśnicy ugościli dzieci przy ognisku gdzie miały okazje upiec kiełbaski. Był to dzień wspaniałej przygody, która dostarczyła naszym przedszkolakom obfitych wrażeń.
Justyna Bałko
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W PIEKARNI
„Jak powstaje chleb?” – na to pytanie nasze przedszkolaki już doskonale znają odpowiedź. 15 kwietnia wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do piekarni przy ul. Cegielnianej w Dębnie, gdzie zostały w ciekawy i praktyczny sposób zapoznane z procesem wypieku pieczywa. Nasze dzieci obejrzały piekarnię oraz poznały różne urządzenia w niej wykorzystywane. Po powrocie do Przedszkola, dzieci jeszcze mogły samodzielnie pobawić się w piekarzy i wspólnie z wychowawczynią opowiadały historyjkę obrazkową pt: "Jak powstaje chleb?". Bardzo serdecznie dziękujemy właścicielom za umożliwienie nam realizacji tych ciekawych zajęć.
Justyna Bałko
KOSZULKI NA 50-LECIE SZKOŁY
Z okazji obchodów pięćdziesięciolecia naszej szkoły istnieje możliwość zakupienia przygotowanych na tę okazję pamiątkowych koszulek z logo SP3. Dostępy jest szeroki wachlarz kolorów i rozmiarów dla dorosłych i dzieci. Szczegóły u wychowawców.