ZAPRASZAMY!
KOCHANI ÓSMOKLASIŚCI!
.
OGŁOSZENIE!
📖 WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W BIBLIOTECE 📚
10 maja bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego. Pani bibliotekarka opowiedziała im o Święcie Książki i związanych z nim tradycjach, a także pokazała nietypowe książki znajdujące się w zbiorach naszej czytelni. Były to m.in.: książki największe i najmniejsze, najlżejsze i najcięższe, najstarsze i najmłodsze, grube i cienkie, podłużne, wysokie i niskie, a także książki – rozkładanki, książki przestrzenne 3 D, czy książki oprawione w płótno lub skórę ekologiczną. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały prezentowane eksponaty, a nawet własnoręcznie sprawdziły ich wagę, wygląd czy fakturę. Ponadto dowiedziały się, że najmniejsza na świecie książeczka ma milimetr na milimetr i można ją oglądać tylko przez lupę, a jej kartki przewracać za pomocą igły lub szpilki. Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły pani bibliotekarce laurkę z życzeniami z okazji Dnia Bibliotekarza. Była to jak zawsze bardzo miła wizyta zakończona wspólnym zdjęciem.
Dziękuję za życzenia i odwiedziny!
Z bibliotecznym pozdrowieniem!
Małgorzata Dowgiert
Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM W DĘBNIE
Uczniowie klasy 2b odwiedzili dzisiaj siedzibę Straży Miejskiej w Dębnie. Mogliśmy zobaczyć, jak w praktyce funkcjonuje monitoring i jak bezpieczne jest nasze miasto. Przypomnieliśmy sobie również zasady określające nasze obowiązki jako pieszych na drodze. Pan Komendant oprowadził nas po piętrze, na którym ma swoją siedzibę, gdzie również zastaliśmy przy pracy Zastępcę Burmistrza, którym jest pani Beata Biaduń – Broda. Oglądnęliśmy także gabinet p. Burmistrza oraz poznaliśmy kilka ciekawostek związanych z tym pomieszczeniem.
Serdecznie dziękuję Panu Komendantowi Straży Miejskiej - Zbigniewowi Podzińskiemu oraz Zastępczyni Burmistrza pani Beacie Biaduń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.
Anna Wujda
📖 📚 ŚWIĘTO KSIĄŻKI 2024 📖 📚
W dniach 23.04.-08.05.2024 r. po raz osiemnasty obchodziliśmy w naszej szkole Światowe Dni Książki i Praw Autorskich oraz Dzień Bibliotekarza. Na korytarzach szkolnych i w pomieszczeniach bibliotecznych pojawiły się okolicznościowe napisy, plakaty i laurki przygotowane przez uczniów. Na zajęciach świetlicowych uczniowie projektowali zakładki do książek, a najmłodsi wykonywali papierowe kukiełki i wystawiali krótkie przedstawienie. W pierwszym tygodniu obchodów ŚK na przerwach spędzanych w bibliotece, uczniowie grali w gry planszowe o tematyce ekologicznej w związku z obchodami Dnia Ziemi. W czytelni klas IV- VIII zaprezentowano ekspozycję pt. „Ile lat w 2024 roku ukończą nasze ulubione książki?". Natomiast w obu budynkach szkolnych można było obejrzeć wystawy książek nietypowych i poczytać ciekawostki o książkach. Ponadto odwiedzający czytelnię wpisywali się do Pamiątkowej Księgi Gości. Po raz pierwszy w tym roku chętni czytelnicy podejmowali biblioteczne wyzwanie polegające na wypożyczeniu i przeczytaniu w określonym terminie ośmiu książek według podanych kategorii, a następnie wypełniali odpowiednio przygotowane do tego karty i uzyskiwali potwierdzenie pani bibliotekarki. Ta nowa akcja czytelnicza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów, zwłaszcza tych młodszych, jednak nie wszyscy zdążyli przeczytać wypożyczone książki w podanym terminie, a tym samym nie mogli ukończyć podjętego wyzwania. Kolejna szansa będzie w przyszłym roku. W ramach obchodów ŚK czwartoklasiści odbywali cotygodniowe „Spotkania z książką”, a w klasach I–III na długich przerwach starsi czytali młodszym. Poza tym odbył się konkurs plastyczny „Ilustracja do ulubionej książki”, w którym wzięło udział 34 uczniów. Wszystkie prace zostaną wyeksponowane na wystawach pokonkursowych w obu budynkach. Ponadto najmłodsi uczestniczyli w spotkaniach z drewnianym teatrzykiem kamishibai, dzięki którym poznali nowe bajki obrazkowe dostępne w naszej bibliotece.
Dziękujemy wszystkim za odwiedziny, życzenia, piękne laurki i plakaty, a także aktywny udział w tegorocznych obchodach Święta Książki! 📚 📖 📚 📖
Z bibliotecznym pozdrowieniem!
Magdalena CytrynowiczMałgorzata Dowgiert
BIBLIOTECZNE ŚWIĘTOWANIE ZAKOŃCZONE📚💚
.
SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE W LIEPE
W dniach 23–25 kwietnia 2024 roku w miejscowości Liepe w Niemczech odbyło się spotkanie polsko – niemieckie, w którym brało udział 23 uczniów i uczennic z klas 6a i 6b.
Spotkanie dofinansowała PNWM – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
Zorganizowanie wymiany było efektem całorocznej współpracy naszej szkoły ze szkołą partnerską Moselschule z Berlina.
Polscy i niemieccy uczniowie pracowali przez cały rok on-line na platformie Microsoft Teams i realizowali wspólny projekt pt. Wir sind Freunde – Jesteśmy przyjaciółmi. Uczestnicy projektu podzieleni byli na osiem grup tematycznych: dwie grupy piłkarskie, dwie grupy taneczne, grupa teatralna, grupa kucharska, grupa fotograficzna oraz twórcy filmu animowanego. Uczniowie i uczennice w ramach zajęć dodatkowych kręcili filmy, robili zdjęcia, komunikowali się w języku obcym ze swoimi kolegami, pracowali w programach Canva oraz trixmix.tv, jak również brali udział w wideokonferencji.
Podczas spotkania w Liepe nastąpiła prezentacja materiałów opracowanych przez polsko-niemieckie grupy. Polscy i niemieccy partnerzy mieli okazję poznać się bliżej podczas zabaw integracyjnych prowadzonych przez panie animatorki z teatru OKNO.
Podczas trzydniowych warsztatów uczniowie i uczennice ze szkół partnerskich poznawali różne gry i zabawy – również te stare i już zapomniane – zręcznościowe, teatralne i wiele innych. Pogoda dopisywała i chociaż było zimno, kilka zabaw odbyło się na zewnątrz.
W ostatnim dniu wszyscy wybrali się na wspólną wycieczkę do podnośni statków w Niederfinow. Po rejsie statkiem w deszczu i gradzie, co niekoniecznie było przyjemne, uczestnicy projektu pojechali do Eberswalde. Tam grupa niemiecka udała na pociąg do Berlina, a grupa polska – na zakupy w pobliskim sklepie.
Dziękujemy Polsko- Niemieckiemu Transgranicznemu Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry w Dębnie za pomoc w zorganizowaniu upominków dla grupy niemieckiej.
Dziękujemy PNWM i EJF za pomoc w realizacji spotkania.
DOOKOŁA ŚWIATA Z 3C
W ostatnich tygodniach uczniowie klasy 3c uczestniczyli w projekcie "Nasz mały wielki świat". Zaczęliśmy od utrwalania nazw kontynentów i oceanów oraz wskazaniu ich na mapie świata, a także wielozmysłowym poznaniu budowy wnętrza Ziemi. W kolejnych dniach przenosiliśmy się na różne krańce świata. Chętni uczniowie prezentowali informacje, ciekawostki, a także dania i zwyczaje wybranych Państw. Oliwia zabrała nas do Francji, Ola do Wielkiej Brytanii, Magda do Gruzji, Nikola do Norwegii, Igor z Sebastianem do Stanów Zjednoczonych, Blanka do Indii, Amelka z Zuzią do Japonii, Mila do Tajlandii, Kaja do Polski, Natalka do Irlandii, Hania do Islandii, Zuzia do Holandii, Hania do Hiszpanii, Lena do Polski, Karolina do Dominikany, Weronika do Niemiec. To były niesamowite wyprawy!
Klasa 3c z wychowawczynią Aleksandrą Łoszczuk
UCZTA NA OLIMPIE
Uczniowie klasy Vc zakończyli swoją przygodę z mitami ucztą na Olimpie. W uroczystości wzięli udział bogowie i boginie: Zeus, Posejdon, Demeter, Hades, Afrodyta, Artemida, Apollo. Bóstwa opowiedziały o swoich przygodach oraz zaprezentowały atrybuty. Słuchając tajemniczych opowieści, rozkoszowali się ambrozją i nektarem.
Uczniowie z niecierpliwością czekają na mity, które zostaną omówione w klasie VI.
Izabela Kopaniecka
.
KONSTYTUCJA 3 MAJA
Trzeciego Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia przez Sejm Wielki, wiekopomnego aktu prawnego – Konstytucji 3 Maja. 233 lata temu w Zamku Królewskim w Warszawie przyjęto pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą na świecie. Uczniowie naszej szkoły wraz z panią dyrektor, opiekunem samorządu i kierownikiem uczestniczyli w obchodzie kolejnej rocznicy tego wydarzenia poprzez obecność we mszy świętej oraz odśpiewanie hymnu i złożenie kwiatów pod pomnikiem Orła Białego.
XII POWIATOWA OLIMPIADA LEKKOATLETYCZNA PRZEDSZKOLI
26 kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego reprezentowały naszą szkołę na Olimpiadzie przedszkolnej. Uczestniczyły w ośmiu konkurencjach. Dzielnie walczyły z wszystkimi drużynami. Hasłem przewodnim naszych MOTYLKÓW z SP3 było: "Biegać, skakać dziś będziemy, najlepszą zabawę gwarantujemy". Zabawy, uśmiechu było co nie miara. Dzieci wróciły z pucharem i medalami.
KWIECIEŃ W LABORATORIUM
Nawet proste eksperymenty dają efekt WOW. Z wykonanych doświadczeń dzieci czerpią wiele radości. Jest to wspaniała zabawa. Aktywność badawcza prowokuje do zadawania pytań, myślenia i wnioskowania.
Nasi uczniowie w miesiącu kwietniu wykonali:
1a - "Lampę - lawę",
1b - ważyła przedmioty,
1c - wykonała doświadczenie z mlekiem i kredą,
2a - "Podwodne rodzynki",
2b - obserwowała krystalizację soli,
2c - badała gęstość cieczy,
3a - zrobiła wulkan,
3b - eksperymentowała z mlekiem i kolorowymi wacikami,
3c - w czasie zajęć zmieniła się w iluzjonistów i poznają zjawisko, refrakcji sprawiła, że namalowane obrazki znikały w wodzie.
WYNIKI KONKURSU "ŻYWE OBRAZY"
29 kwietnia w Bibliotece Publicznej im. A. Dobrowolskiego w Dębnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym „Żywy obraz”. Oddział dziecięcy zamienił się w galerię sztuki, gdzie można było podziwiać dzieła najznamienitszych artystów oraz rekonstrukcje tych dzieł w wykonaniu uczniów klas IV – VIII. Uczestnicy konkursu wykazali się wielką wrażliwością i kreatywnością. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy IV b: Maja Wojciechowska, Alicja Symeniuk-Serafin i Wiktoria Piechowiak oraz uczeń klasy VI b - Tymoteusz Hadryś. Maja Wojciechowska otrzymała wyróżnienie. Alicja i Wiktoria otrzymały niespodziankę za udział w konkursie. Zapraszamy do obejrzenia żywych obrazów z udziałem Mai, Ali i Wiktorii.
NOWY FOTEL DO ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH EEG – BIOFEEDBACK
W miesiącu kwietniu został zakupiony przez Radę Rodziców fotel, który jest nieodłącznym elementem do pracy na zajęciach terapeutycznych EEG – Biofeedback. Ma on funkcję rozkładania, co sprzyja i zapewnia warunki konieczne w szczególności do treningów relaksacyjnych oraz pracy nad poprawą koncentracji uwagi. Nowy fotel spotkał się z dużą aprobatą uczniów. Serdecznie dziękujemy.
KLASA 1b W ODWIEDZINACH W POLSKO-NIEMIECKIM TRANSGRANICZNYM CENTRUM DZIEDZICTWA NATURALNEGO I KULTUROWEGO W DĘBNIE
25 kwietnia 2024 r. klasa 1b miała przyjemność odwiedzić Polsko-Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry w Dębnie. Bardzo zaciekawiły oraz duże wrażenie zrobiły na dzieciach eksponaty i dokumenty sprzed kilkudziesięciu lat. Uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą Dębnowskim kamienicom, a także zwiedzić odrestaurowany zabytkowy budynek willi przy ul. Mickiewicza. Z wielką przyjemnością wrócimy tam i polecimy innym zwiedzenie tego miejsca oraz innych wystaw.
Alicja Cholewińska
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ ZIEMI W SP 3🌎
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi odbyły się pod hasłem „Nie marnujemy, nie generujemy odpadów”. W poniedziałek 22 kwietnia w obu budynkach szkoły odbył się kiermasz, na którym uczniowie mogli wymienić się przyniesionymi rzeczami. Wśród najmłodszych ekologów z klas 1-3 wymieniano się najczęściej zabawkami, grami planszowymi i książkami. W klasach 4-8 dominowały książki i gry planszowe.
Uczniowie przynosili również ubrania. Wszyscy zgodnie przyznali, że takie akcje są potrzebne. Już na tydzień przed wydarzeniem w obu budynkach szkoły pojawiły się gazetki informacyjne oraz plakaty na temat trendu zero waste. Każdy uczeń mógł przeczytać, ile wody potrzeba do wyprodukowania jednej bawełnianej koszulki, czy ile wody zużywa się do produkcji mięsa, chleba.
Powiązany tematycznie z Dniem Ziemi był wykład, który odbył się w ramach realizowanego w szkole projektu. P. Piotr Chara podczas prelekcji zwrócił uwagę na zmieniające się środowisko oraz konsekwencje tych zmian, szczególnie dla rzadko spotykanych gatunków ptaków.
W czwartek chętni uczniowie z klas 4-8 wzięli udział w akcji ”Sprzątanie Świata”, zorganizowanej również w ramach obchodów Dnia Ziemi. Uczniowie zgodnie zauważyli, że śmieci, niestety, z roku na rok przybywa. Mieszkańcy wyrzucają rzeczy, które można oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Uczniowie znaleźli, np.: siatkę ogrodzeniową, którą, jak słusznie sami zauważyli, można było sprzedać na złom. Znaleźliśmy dużo szkła, plastiku oraz puszek aluminiowych. O zgrozo! Same surowce wtórne!!!
Podsumowując, wiele pracy przed człowiekiem, aby naprawić szkody, jakie wyrządzamy Ziemi. A może przestać w końcu szkodzić?Anna Kowalczyk