Nauczyciele
NOWE TYTUŁY W NASZEJ BIBLIOTECE
Zbiory naszej biblioteki wzbogaciły się w ostatnim tygodniu stycznia 2022 r. o nowe książki włączone do księgozbioru. Wśród nabytych publikacji czytelnicy znajdą kontynuacje powieści znanych autorów oraz nowsze propozycje wydawnicze o tematyce obyczajowej, przygodowej i detektywistycznej. Książki już na Was czekają i będziecie je mogli wypożyczyć po feriach. Już dziś serdecznie zapraszam!
Życzę Wam zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych,
dużo czasu spędzajcie aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu,
a wieczorami spotkajcie się z książką, bo dzięki niej poznacie innych ludzi,
nowe miejsca i przeżyjecie niezapomniane przygody!
To świetny sposób na relaks! ☺☺☺Z bibliotecznym pozdrowieniem! ☺☺☺
Małgorzata Dowgiert
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W PRZEDSZKOLU
W pierwszym półroczu dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w comiesięcznych zajęciach wspomagających rozwój mowy i języka. Wykonywały ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne, tj. język, wargi, żuchwę, a także doskonaliły słuch fonemowy. Brały udział w zabawach dźwiękonaśladowczych i oddechowych z użyciem piórek, słomek, wstążek. Ćwiczyły motorykę małą jako wspomaganie rozwoju mowy. Wiele radości sprawiło dzieciom ugniatanie z papieru kulek śniegowych i rzucanie nimi do celu. Podczas każdego spotkania poznawały bohaterów wysłuchanych opowiadań, rozwijając umiejętność rozumienia, wypowiedzi słownych, a także wzbogacając słownictwo. Przedszkolaki poznały sposób wymowy głosek: s, z, sz, ś, ź, l, r. Potrafiły różnicować głoski i segregować obrazki. Dokładnie wyszukiwały elementy ilustracji i wypowiadały się na jej temat. W nagrodę za wzorowy udział w zajęciach, dzieci otrzymywały kolorowanki. Następne zajęcia odbędą się w drugim półroczu.
Danuta Bukowska - logopeda
EDUKACJA JĘZYKOWA DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM I WCZESNOSZKOLNYM. NIEMIECKI I POLSKI JAKO JĘZYK OBCY - PODSUMOWANIE PROJEKTU
W styczniu dobiega końca trwający dwa i pół roku projekt nauki języka niemieckiego, w którym wzięła udział nasza szkoła. Był on dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG VA.
We wrześniu 2019 roku dzieci ówczesnych klas pierwszych, drugich i trzecich rozpoczęły naukę języka niemieckiego w ramach projektu: „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski jako język obcy”. Numer projektu INT – 128.
Dzięki projektowi w klasach pierwszych uczniowie zyskali dodatkowo jedną godzinę, a w klasach drugich i trzecich – dwie godziny więcej tygodniowo lekcji języka niemieckiego.
Obecnie uczestnicy są odpowiednio w klasach trzecich, czwartych i piątych. Podszkolili swoje słownictwo i wymowę. Nabyli sprawności w zakresie czytania i pisania. Dzięki urozmaiconym ćwiczeniom tradycyjnym oraz interaktywnym mogli w łatwiejszy sposób przyswoić sobie poznawany materiał. Młodsze dzieci uczyły się w formie zabawy, a starsze – z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej.
Zakres tematyczny projektu obejmował takie obszary jak: Ja i mój świat; Czas wolny; Jedzenie i zakupy; Ciało i zdrowie; Mieszkanie. W każdej klasie realizowane były lekcje obejmujące te zagadnienia.
Przez dwa i pół roku przyzwyczailiśmy się do tego, że widzimy się dwa – trzy razy w tygodniu i teraz trudno będzie przestawić się na inny tryb pracy.
Dzięki uczestnictwu w projekcie szkoła zyskała świetnie wyposażoną multimedialną pracownię językową, nowoczesny sprzęt i oprogramowanie do nagrywania i montażu filmików.
Wzbogaciliśmy się również o nowe materiały dydaktyczne. Efektem współpracy nauczycieli w ramach trwającego projektu był bowiem wspólnie opracowany zbiór zadań do nauki języka polskiego i niemieckiego jako języków obcych. Ćwiczenia otrzymaliśmy w formie segregatorów. Te materiały posłużą nam przez kolejne lata nauki.
Mieliśmy możliwość uczestniczenia w dwóch spotkaniach online z partnerami z Polski i Niemiec. W październiku udział w takim spotkaniu wzięły klasy czwarte, a w grudniu – klasy trzecie z naszej szkoły. Dzieci prezentowały wówczas umiejętności nabyte w czasie trwania projektu, wspólnie śpiewały i mówiły wierszyki.
Na pewno wszyscy uczestnicy projektu: uczniowie oraz nauczyciele przyznają, że projekt „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski jako język obcy” przyczynił się do polepszenia znajomości języka niemieckiego w klasach, które nim zostały objęte. Oby było więcej takich inwestycji w przyszłości.
Wioletta Wyhowska i Małgorzata Jaźwińska
UWAGA!
UWAGA!
HAZARD? NIE DAJ SIĘ WCIĄGNĄĆ!
Dzisiaj uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział w akcji prowadzonej przez Izbę Administracji Skarbowej ze Szczecina, której celem jest uświadomienie, że:
- hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
- osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach.
Prelegentka, Pani Natalia zakomunikowała
- zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych
- jeśli dzieci grają hazardowo, to w dużej mierze wynika to z braku świadomości zagrożeń u dorosłych
- skutki uzależnień od hazardu.
Więcej informacji o akcji KAS na stronie https://www.gov.pl/web/kas/hazard-nie-daj-sie-wciagnac-akcja-edukacyjna
Pedagog Anna Szweda
ZAPRASZAMY
WOŚP
UWAGA!
DIAGNOZA ZIMOWA W KLASACH ÓSMYCH
W dniach 11-12-13 stycznia uczniowie klas VIII przystąpili do wewnętrznej próby egzaminu ósmoklasisty. Pierwszego dnia pisali test z języka polskiego, drugiego – z matematyki, a na koniec zmierzyli się z językami obcymi: angielskim lub niemieckim. W marcu czeka ich jeszcze jedna próba, a już w maju odbędą swój pierwszy prawdziwy egzamin. Zgodnie z komunikatem dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 przeprowadzony będzie w dniach 24-26 maja 2022 r. Już dziś życzymy wszystkim uczniom powodzenia i dużo sił do dalszej nauki! ☺☺☺
M. Dowgiert
WIZYTA W TEATRZE
12 stycznia klasy siódme pojechały do gorzowskiego teatru na przedstawienie pt. "Opowieść wigilijna". Spektakl przyciągnął uwagę młodych widzów przede wszystkim sugestywną scenografią i przekonującą kreacją głównego bohatera. Na chwilę przenieśliśmy się do XIX-wiecznego Londynu i razem z Ebenezerem Scrooge'em zastanawialiśmy się nad tym, co jest w życiu prawdziwą wartością. Uczniowie wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
organizatorzy
PODZIĘKOWANIE
W imieniu własnym i małych czytelników serdecznie dziękuję Rodzicom Alicji Symeniuk-Serafin za piękne dary książkowe na rzecz szkolnej biblioteki.
UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO WOJEWÓDZKIEGO ETAPU KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych organizowanych w roku szkolnym 2021/2022 przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie zakwalifikowało się sześciu uczniów naszej szkoły. W tegorocznych konkursach prym wiodą przedstawiciele klasy VIII b.
Do III etapu Konkursu Języka Polskiego zakwalifikowały się uczennice:
- Dorota Plucińska i Amelia Dobrowolska z kl. VIII b (nauczyciel przygotowujący - Joanna Białek).
Do III etapu Konkursu Historycznego zakwalifikował się:
- Igor Maciejewski z kl. VIII b (nauczyciel przygotowujący - Adam Kowalski).
Do III etapu Konkursu Biologicznego zakwalifikowali się uczniowie:
- Wiktoria Dworak z kl. VIII d, Mateusz Kurpiel i Amelia Dobrowolska z kl. VIII b (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk).
Do III etapu Konkursu Języka Niemieckiego zakwalifikowała się:
- Julia Zornig z kl. VIII b (nauczyciel przygotowujący - Wioletta Wyhowska).
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
M. Dowgiert
RADOSNYCH ŚWIĄT
LAPTOP OD STOWARZYSZENIA „WSPÓLNOTA POLSKA” W BIAŁYMSTOKU DLA NASZEJ SZKOŁY
27 grudnia został przekazany laptop dla naszej szkoły w ramach zadania finansowanego od MEiN: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych Polaków za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczania w języku polskim ze szkołami w Polsce”.
Nasza szkoła wraz z Małym Poloniuszem w Edynburgu realizowała działanie- Miś Wojtek- symbol wolności Polaków na całym świecie.
Mamy nadzieję, że nowy sprzęt będzie służył nam przez długi czas.
Wychowawca kl. 6c- Joanna Białek
ZIMOWE NOWOŚCI W BIBLIOTECE - WYSTAWA
„Czytajmy, bo czytanie jest drugim życiem” -
Ignacy Krasicki22 grudnia 2021 r. w czytelni szkolnej przygotowano wystawę nowości włączonych w ostatnim tygodniu do zbiorów naszej biblioteki. Są to książki podarowane przez uczniów, nauczycieli i in. Wśród prezentowanych publikacji znalazły się popularne serie książkowe: „Czytam sobie”, „Klub Tiary”, wybrane bajki, baśnie, powieści przygodowe i fantastyczne, poradniki o zwierzętach domowych, a także lektury szkolne oraz pięknie ilustrowane wydawnictwa albumowe o tematyce historycznej, przyrodniczej i sportowej. Cała ekspozycja liczy 62 książki. Zapraszam do obejrzenia wystawy, która jest dostępna w galerii na stronie internetowej szkoły. Może ktoś z naszych czytelników wybierze coś dla siebie i w nowym roku zawita do biblioteki. Za wszystkie dary książkowe serdecznie dziękuję! ☺
Świąt Bożego Narodzenia pełnych radości, ciepła
i niepowtarzalnej, rodzinnej atmosfery, a także dużo, dużo zdrowia, szczęścia,
pomyślności i samych sukcesów w Nowym Roku!Bibliotekarz szkolny
Małgorzata Dowgiert
ŻYCZENIA
NOWOŚCI W BIBLIOTECE
Dzisiaj na regałach biblioteki klas młodszych zagościły książki, które zostały podarowane przez uczniów naszej szkoły. Jeszcze raz dziękuję wszystkim Darczyńcom.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska