• Świetlica klas I - III

        • Kilka  pomysłów na aktywne spędzanie czasu

          • Wybierzmy się na wspólny spacer, podczas którego porozmawiamy, poznamy okolicę, rośliny, zwierzęta, wykonamy ciekawe zdjęcia, pobawimy się na świeżym powietrzu.
          • Możemy organizować dla całej rodziny bliższe i dalsze wypady turystyczne                    w ciekawe zakątki miasta lub zwiedzić zabytki ukryte pośród pól i łąk, gdzie będziemy mogli opowiedzieć ciekawe historie, pokazać niezwykłe miejsca.
          • Bardzo zdrowe są wycieczki do lasu, gdzie możemy wdychać świeże, nasycone licznymi olejkami eterycznymi powietrze, które oczyści i odkazi  drogi oddechowe. Podczas wycieczki możemy pobawić się w traperów podążających śladem zwierzęcych tropów i odgadywać, jakie zwierzę je zostawiło. Możemy obserwować  zwierzęta, zebrać  fragmenty  roślin, gałązki, szyszki, z których wykonamy ciekawe prace plastyczne.
          • Możemy całą rodziną wybrać się nad jezioro.  Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu się w koła i rękawki do pływania.  Nie zapomnijmy o akcesoriach           do piasku.
          • Aktywnie możemy spędzać czas na basenie. Pływanie doskonale kształtuje sylwetkę.   
          • Warto wybrać się na wspólne rowerowe wycieczki, pojeździć na rolkach.
          • Na świeżym powietrzu możemy bawić się w zabawy, na które nie mamy miejsca               w domu, np. berka, chowanego czy podchody.
          • Podczas deszczowych dni zagrajmy w gry planszowe, obejrzyjmy filmy familijne          z popcornem w dłoni, wykonajmy wspólny rysunek na większym formacie papieru.

                                                                                                                     Udanych wakacji

           

           

          Światowy Dzień Smerfa

          „Światowy Dzień Smerfa” to święto obchodzone pod koniec czerwca i przeznaczone jest             dla miłośników  niebieskich skrzatów w dziwacznych czapkach, żyjących w grzybkach.                Te niepozorne małe stworki bawią, uczą i wychowują najmłodsze pokolenia już od wielu lat. Żyją wspólnie w leśnej wiosce, omijają czarownika i polującego na Smerfy -  kota Klakiera. Któż z nas nie kocha przygód tych wyjątkowych stworzeń? Smerfy bawią polskie dzieci od listopada 1987 roku, kiedy to program TVP 1 rozpoczął emisję serialu animowanego. Wieczorową porą wszystkie dzieci z zapartym tchem śledziły przygody bohaterów.

          A oto propozycja; możesz pokolorować obrazek, wykleić plasteliną, narysować po śladzie ledwo widoczne kontury lub dokończyć rysunek.


           

           

           

           

           

           

           

           

          Lubimy ciekawostki o dinozaurach

           Podczas gdy dinozaury przyszły przed nami na długo, skamieniałości i nowoczesna technologia pomogły nam połączyć to, jak mogły wyglądać dinozaury, a nawet jak się zachowywały.

          Dinozaury rządziły Ziemią przez ponad 160 milionów lat. Ten okres nazwany został „Epoką dinozaurów”.

          Słowo dinozaur pochodzi z języka greckiego i oznacza „straszną jaszczurkę”.

          Uważa się, że dinozaury żyły na ziemi aż do około 65 milionów lat temu, kiedy to miało miejsce masowe wyginięcie.

           Naukowcy uważają, że wydarzenie prowadzące do wymarcia mogły spowodować meteoryty lub wybuchy wulkanów.

          Pierwszym formalnie nazwanym dinozaurem był Megalozaurus, w 1824 roku.

           Osoba studiująca dinozaury znana jest jako paleontolog.

           Największe dinozaury, takie jak Brachiosaurus i Apatozaur, zamiast być mięsożercami (konsumującymi mięso), to raczej były zwierzętami roślinożernymi (zjadające rośliny).

           Pterodaktyle nie są dinozaurami, to latające gady, które żyły w wieku dinozaurów.

           To samo dotyczy gadów żyjących w wodzie, takich jak plezjozaury.

          Oto ilustracje do pokolorowania  /dinozaur, pterodaktyl, plezjozaur/.


          Dzień Taty

          Nie zapominajmy o naszych tatusiach. Polecamy proste laurki, które wystarczy pokolorować. Inne wymagają więcej pracy i zawierają element, który jest ozdobą każdego mężczyzny. Na pewno każda laurka sprawi radość.

          Lato nad wodą z orgiami

          Zbliża się lato, czas upałów i wiele czasu spędzamy nad wodą. Na miejscu okazuje się, że czegoś zapomnieliśmy. Gdy to jest okrycie głowy, możemy zrobić czapkę z papieru. A gdy to zabawka – prosto jest wykonać łódkę, która śmiało może pływać i szybko nie zatonie. Gazety, które rodzice mają przy sobie to najlepszy materiał.

           

          Drzewa liściaste

          O tej porze roku w pełni rozwinęły się liście, kwiaty i częściowo owoce na drzewach. Wiemy już jakie przynoszą nam korzyści. Jedną z nich jest dostarczenie tlenu do atmosfery. A jak oddychają, sprawdźcie sami, wykonując poniższe doświadczenie. Opis doświadczenia:

          Przygotuj wazelinę.

          1.Posmaruj wazeliną kilka liści rosnących na dowolnym drzewie liściastym:                                         - dwa na górnej stronie blaszki,  - dwa na stronie dolnej.

          2.Przez kilka tygodni obserwuj liście i porównuj.

          3.Obserwuj, jakie zmiany zachodzą w liściach, których blaszka została posmarowana wazeliną na górnej stronie i w których blaszka została posmarowana wazeliną                 na dolnej stronie.

          Wyjaśnienie

          Posmarowanie dolnej strony liścia wazeliną powoduje, że nie może zachodzić wymiana gazowa pomiędzy liściem a środowiskiem zewnętrznym. Po pewnym czasie liście zaczynają blednąć, dlatego że na spodniej stronie liści drzew znajdują się drobne otworki – szparki. Umożliwiają roślinom wymianę gazową.  Regulacja otwarcia szparek w zmieniających się warunkach środowiska zapewnia roślinie utrzymanie procesów życiowych na właściwym poziomie, a tym samym przetrwanie.    

                                                                         Z poradnika „Tego nie wiesz o drzewach”

          Więc, którą częścią oddychają rośliny?

          Pokoloruj również ilustracje drzew /proste, śmieszne, trudne/.

           

           

          Co powinniśmy wiedzieć o rebusach

           Rozwiązywanie rebusów przyczynia się do doskonalenia umiejętności analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej oraz czytania ze zrozumieniem. Atrakcyjność tej formy rozrywki umysłowej powoduje, że praca przekształca się w przyjemne, lubiane ćwiczenie przyczyniające się do wyrobienia umiejętności czytania. Rozwiązując rebusy dokonujemy różnorodnych operacji umysłowych poprzez łączenie wyrazu z literą, literę z wyrazem, literę z obrazkiem, sylabę z wyrazem - tworząc nowy wyraz, który jest rozwiązaniem rebusu. Odczytując wyraz odczuwamy dużą przyjemność, że radzimy sobie z czymś trudniejszym.

          Laurki, które można postawić

          To propozycje dla wytrwałych. Możemy  wykonać stojące kwiatki z mamy i swoim wizerunkiem. Jeżeli powiększymy środek, wtedy kwiatek będzie stanowić ramkę.  Ładnie też wygląda bukiecik z rolki papieru. Tu kwiatki można umieścić na osobnych drucikach. Najłatwiejsze do wykonania są filiżanki. Umawiając się z rodzeństwem możecie przygotować „mały zestaw”.

          Laurki dla mam

          Kolejne propozycje – to laurki zrobione z kolorowego papieru. Są proste w wykonaniu  i  atrakcyjne. Należy wyciąć jednakowe elementy, pozaginać i ułożyć kompozycję na kartce. Można stworzyć swój własny układ.

          DZIEŃ MAMY

          Zbliża się do nas dzień, w którym dziękujemy naszym mamom za to, że nas kochają.  W tym tygodniu przedstawimy kilka projektów -  jak wykonać laurkę. Dzisiejsze propozycje dedykujemy tym, którzy nie przepadają za wycinaniem, sklejaniem.

          Kolorowe motylki

          Miesiąc maj kojarzy nam się z motylkami. Są bardzo proste do wykonania. W tym celu przygotujmy kolorowe kartki i ozdobne druciki. Aby wykonać jednego motylka  należy przygotować dwa kwadraty o wymiarze 10 cm. Zaginamy je w harmonijkę, rozpoczynając  pracę od wierzchołka. Następnie łączymy kartki na wytyczonych środkach przy pomocy drucików. Z końcówek formujemy czułki. Wykonane elementy możemy przyczepić do sznureczka lub do patyczka i przyozdobić nimi doniczki. Powodzenia.

           

           

          Jeszcze raz orgiami

          Zapoznaliśmy się ze sposobem wykonania kotka techniką origami. W podobny sposób można zrobić  innego naszego pupilka – pieska. Oto dwa różne pieski, chociaż wykonane tym samym sposobem. Nasze dzieło możemy „postawić na nogi”. Jak to zrobić ? Instrukcję zawiera czarno – biały schemat pod literkami: A, B, C .  

          Miłej zabawy

           

           

          Origami – kotek

          Origami – to sztuka składania papieru bez użycia kleju i nożyczek. Uważana jest za tradycyjną sztukę japońską , choć wywodzi się z Chin.

          Prosty w wykonaniu jest kotek. Przygotuj kartkę z bloku rysunkowego /może być kolorowa/. Wytnij  z niej kwadrat. Wykonaj zadania wg poniższej instrukcji. Proponujemy wykonać kocią rodzinkę.

           

           

          Wiosenne kwiatki na okno lub na ścianę

          Następna propozycja to -  wiszące kwiatki, bardzo łatwe w wykonaniu. Przygotuj kartki z kolorowego bloku rysunkowego, klej, nożyczki, sznureczek, ewentualnie kijek.  Wytnij paski o długości: 10 cm, 15 cm, 20 cm. Każdy kwiatek wymaga użycia ośmiu pasków długich, ośmiu średnich i ośmiu krótkich. Po sklejeniu otrzymamy płatki, które łączymy ze sobą. Środki możemy zdobić kółeczkiem lub innym elementem dekoracyjnym /kwiatki, naklejki/. Nawlekamy  je na nitki różnej długości, przyklejamy do ramy lub możemy wykorzystać patyczek i wykonaną ozdobę umieścić w innej części pokoju. Ilustracja z gwiazdkami zawiera propozycję umocowania naszych kwiatków.

                                                                                                                                                   Miłej zabawy

           

           

           

           

          Żabka z papieru

          Przyroda w pełni obudziła się już do życia, a wraz z nią „kumkające” żabki. Możemy wykonać ją samodzielnie,  wykorzystując technikę „płaskie orgiami”.                                                                                                                                            Przybory:                                                                                                                                                                                                                                               

          • blok z kolorowymi kartkami;
          • cyrkiel lub 3 różnej wielkości okrągłe pojemniczki.

          Wykonanie:

          • odrysuj i wytnij po 2 koła: duże, średniej wielkości i małe;
          • zagnij jedno koło duże i dwa średniej wielkości na pół;
          • przyklej na kartkę wg podanego wzoru;
          • wymyśl ciekawą ramkę /listki, kwiatki/;
          • umieść obrazek w ramce.

                                                                                  Powodzenia

          Cuda z papieru

          Kochamy kwiaty. Jedni robią z nich wspaniałe bukiety, inni podziwiają naturalne okazy w środowisku. Możemy zatem wykonać je  samodzielnie, a na dłuższy czas przyozdobią nasze ulubione miejsca. Do wykonania prac potrzebne są tylko rolki papieru / lub blok techniczny, z którego możemy je wykonać/ i farby.  Końcowy efekt jest wspaniały.

                                                                                                               Z poradnika Twoje DIY Kasi Ogórek

           

          Las w słoiku

          Możemy znowu spacerować po lesie. Zaczerpnijmy więc świeżego powietrza i poobserwujmy otaczającą nas przyrodę. Przy okazji zabierzmy ze sobą kilka okazów, które posłużą nam do wykonania własnego „Lasu w słoiku”. Pomoże nam znajomość „warstw lasu”:

          • ściółka – ziemia, igliwie;
          • runo leśne – mech, trawa, roślinki zielone;
          • podszyt – listki z krzewów;
          • korony drzew – gałązki drzew liściastych i iglastych.   

          Aby nasz „las” żył jak najdłużej, należy go co jakiś czas spryskiwać wodą.                                                                                                                                                             

             Pomysł zaczerpnięty z porad Twoje DIY Kasi Ogórek        

                                                                                                                                              

          Jak zrobić obrazek techniką patchwork

          Patchwork – to obecnie panująca moda na wycinanki. W tworzeniu obrazu nie stosuje się żadnych reguł. Granicą jest tylko nasza fantazja.

          Sposób wykonania:                                                                                                                                                                                                1.Zaopatrz się w wycinankę lub różnokolorowe papiery.                                                                                         
          2. Wybierz ulubione kolory /najwygodniej cztery barwy lub cztery desenie inaczej wzory/.                                                   
          3. Potnij je na równe kawałki – polecam kwadraty, trudniej pracować z innymi figurami.                                          
          4. Ułóż elementy na kartce wg wymyślonego wzoru i przyklej.                                                                                    
          5. Umieść obrazek w antyramie /szklanej oprawce/.                                                                                                                 
          6. Powieś na ścianie lub podaruj w prezencie.

                                                                                          Miłej zabawy

           

           

          Sudoku – liczby

          Zapoznaliśmy się z sudoku poprzez  uzupełnianie diagramów figurami geometrycznymi. Teraz zajmijmy się liczbami. Obowiązują te same zasady. Powodzenia!

           

          Co to jest sudoku?

          Sudoku  to matematyczna łamigłówka  wynaleziona 23 lata temu w Ameryce. Praca                      nad rozwiązaniem jej zmusza nas do logicznego myślenia i poprawia koncentrację. Zbudowana jest z kwadratów, które uzupełniamy brakującymi figurami lub liczbami.

          W każdym rzędzie pionowym i poziomym umieszczamy inny znak /nie może powtórzyć się/.

          Zacznijmy od figur geometrycznych. Powodzenia.

           

          Gra Planszowa "Z Powrotem Do Szkoły"

          Zabawy patyczkowe

          Zabawy z użyciem zapałek, wykałaczek, patyczków do liczenia to świetny czas na spędzanie wolnego czasu. Nie tylko bawią nas , lecz pobudzają wyobraźnię, uczą sprytu, logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Można skorzystać ze stron internetowych lub  wymyślać je.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Warto spróbować

          Tangram – to chińska łamigłówka znana od około 3 tysięcy lat. Składa się z siedmiu elementów  w postaci figur geometrycznych, które powstały po rozcięciu kwadratu.

          Reguły układanki:   

          - w przypadku każdego obrazka należy wykorzystać wszystkie siedem elementów;                                        

          - można stworzyć własny obraz.    

          Za pomocą tangramu ułożymy tysiące różnych sylwetek ludzi i zwierząt, przedmiotów,  figur geometrycznych.

                                                                                                                                          Powodzenia                                                     

                                                                                                                                                                                                          

          Znajdź różnice między obrazkami, ilustracjami, edukacja wczesnoszkolna.

          Dlaczego warto sięgnąć po mandalę?

            Mandala to motyw  artystyczny, a jej nazwa oznacza „koło życia”. Wypełnianie ilustracji pomaga nam wyciszyć się, zrelaksować i rozwinąć naszą wyobraźnię. Możemy stworzyć własny „obraz”, mimo zamieszczonych w kole takich samych elementów. Zapraszamy do zabawy z „kołem”.