Archiwum Aktualności
„ENGLISH IS FUN”
„English is Fun” - wiedzą o tym wszyscy uczniowie klas IV - VI, którzy 03 grudnia 2019 r. wzięli udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie konkursu zostały wyłonione najlepsze „piątki” z oddziałów klas 4 - 6. Podczas 2 etapu najlepsi uczniowie mieli za zadanie rozwiązać pięć zadań na które składały się:
TASK I – word puzzle – słowotwórstwo
TASK II – listening - słuchanie i uzupełnianie lukTASK III – spelling - literowanie
TASK IV – crossword - krzyżówka
TASK V – sentence building - redagowanie zdańUczniowie rozwiązywali zadania indywidualnie.
Wszyscy wykazali się świetną znajomością języka angielskiego. Język angielski jest dla nich nie tylko „fun”czyli zabwą, ale przede wszystkim „easy” czyli jest łatwy.
Życzymy uczniom dalszych sukcesów i zachęcamy do systematycznej nauki języków obcych, bo „English is Fun”.
A oto nasi zwycięzcy:
Klasa IV:
I miejsce – Patryk Niparko
II miejsce - Bianka Dobrucka
III miejsce - Jan Popławski
Klasa V:
I miejsce - Zuzanna Antczak
II miejsce - Emilia Olejnik
III miejsce - Dawid Niewiadomski
Klasa VI:
I miejsce – Maja Lantas
II miejsce – Tymoteusz Sawicki
III miejsce – Konrad Skiba
Wyróżnienia:
Zuzanna Wolska, Julia Jacura, Kaja Wiśniewska, Kinga Jasińska, Agata Kułakowska, Michał Skiba.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Gratulujemy wszystkim i życzymy powodzenia w kolejnych rozgrywkach językowych.
Anna Krupa
Aneta Topa - Deuter
Agnieszka Huszcza Fernandes
WEEKEND CUDÓW W NASZEJ SZKOLE
Już po raz drugi nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia WIOSNA „Szlachetna Paczka”. W tym roku objęliśmy pomocą Rodzinę z trojgiem chorych dzieci. Zaangażowanie Rodziców, Dzieci i Pracowników szkoły przyniosło nieoczekiwane efekty – przygotowaliśmy 35 różnorodnych paczek, zawierających żywność, środki czystości, kosmetyki, odzież, sprzęty oraz prezenty. Udało nam się także pozyskać szafę z regałami, mikrofalówkę, biurko. Wszystkim Ludziom (tym dużym i tym mniejszym), którzy przyczynili się do obdarowania Rodziny rzeczami materialnymi i kawałkiem swego serca – SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!
Szkolne Koło Wolontariatu
TAK. POMAGAM!
6 i 7 grudnia wolontariusze ze szkolnych kół Caritas zbierali żywność do świątecznych paczek dla ubogich z Dębna i okolic. Zbiórka miała miejsce w sklepie Biedronka przy ulicy Mickiewicza. Uczniowie z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego i ze Szkoły Podstawowej nr 3 kolejny raz włączyli się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności „TAK. POMAGAM!” i to z bardzo dobrym efektem, razem zgromadzili około 270 kg żywności.
Boże Narodzenie to szczególny, bardzo ważny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami.
MIKOŁAJKI
Większość dzieci czeka na ten dzień przez cały rok. Piszą listy, ubierają choinki i cierpliwie wyczekują prezentów. Uczniowie naszej szkoły poszukiwali Mikołaja w teatrze, w kinie i w swoich salach. Wszyscy oczywiście byli bardzo grzeczni i otrzymali zasłużone podarki.
WOLONTARIAT – MIKOŁAJKOWO
6 grudnia Szkolne Koło Wolontariatu było bardzo zapracowane.
Mikołaj miał bardzo napięty grafik, ponieważ najpierw odwiedził dębnowski szpital – oddział dziecięcy, później Placówkę Opiekuńczo – Wychowawczą „Nasz Dom”, a na koniec Regionalną Placówkę Opiekuńczo – Terapeutyczną.
Dzieci zostały obdarowane słodkościami, dzięki darczyńcom: uczniom SP3 i ich rodzicom.
Dziękujemy za zaangażowanie się w świąteczne akcje charytatywne.
Joanna Symeniuk i Ewelina Słupska
KONKURS ŁADNEGO PISANIA – KALIGRAFII ROZSTRZYGNIĘTY!
20 listopada 2019 r. w naszej szkole już po raz trzeci odbył się konkurs ładnego pisania - kaligrafii zorganizowany w ramach obchodów Święta Biblioteki. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V - VIII. Zadaniem uczestników było przepisanie dowolną techniką podanego fragmentu tekstu na gładkiej, białej kartce formatu A4. Praca mogła zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki. Tekst dotyczył życia i twórczości wybitnego polskiego nauczyciela, organisty i kompozytora. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić Rok Stanisława Moniuszki, który jest obchodzony w całym kraju. Sejm ustanowił go z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, który przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”. W konkursie wzięło udział 29 uczniów:
Wyróżniono następujące prace:
I miejsce – Wiktoria Dworak kl. VI d
II miejsce - Nikola Łapa kl. VII a
III miejsce - Katarzyna Januszkiewicz kl. VI a i Natalia Trumpakais kl. VI cIV miejsce - Julia Aleksiejew kl. VI b i Kamila Szmyt kl. VIII b
V miejsce - Zuzanna Antczak kl. V a
VI miejsce - Klaudia Kazubek kl. VIII a i Aleksandra Ura kl. V b
VII miejsce – Alicja Jemczura kl. V a
VIII miejsce - Sandra Banachowska kl. VIII a i Kinga Januszkiewicz kl. V c
IX miejsce - Martyna Kaczmarek kl. VI e
Nagrody rzeczowe ufundowała Rada Rodziców przy SP 3 w Dębnie. Materiały promocyjne dla wszystkich uczestników otrzymano z Księgarni „Miś’, a słodką niespodziankę ufundowała organizatorka.
Gratulujemy wyróżnionym!
Wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w czytelni.
Organizator
M. Dowgiert
TEATR BEZ GRANIC
SZKOLNA CHOINKA JUŻ UBRANA! CZEKAMY NA MIKOŁAJA!
KONCERTOWY ZAWRÓT GŁOWY
3 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu pod hasłem „Z perkusją dookoła świata”. Organizatorem było Łódzkie Biuro Koncertowe „Wirtuoz”. Koncert o charakterze edukacyjnym wzbogacony był fachową prelekcją, przeplatany konkursami i quizami z upominkami, które pobudziły słuchających do aktywnego uczestnictwa. Uczniowie poznali popularne i mniej znane instrumenty perkusyjne. Sami też próbowali grać na wybranych instrumentach. To spotkanie z muzyką wzbudziło wiele radości i pozytywnych emocji.
Fot. M. Dowgiert
CO NOWEGO NA NASZYCH PÓŁKACH?
Od 3 grudnia 2019 r. w czytelni szkolnej można obejrzeć wystawę książek włączonych w ostatnim czasie do zbiorów naszej biblioteki. Są to książki podarowane przez uczniów i nauczycieli. Wśród publikacji znalazły się powieści obyczajowe, przyrodnicze, przygodowe i fantastyczne, a także lektury szkolne, słowniki językowe, bogato ilustrowane wydawnictwa popularnonaukowe oraz lubiane przez naszych czytelników serie książkowe. Każdy miłośnik literatury może tu znaleźć coś dla siebie. Wystawa potrwa do przerwy świątecznej. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, a za wszystkie dary książkowe pięknie dziękujemy!
M. Dowgiert
ANDRZEJKOWA NOC EMOCJI W FILII W DARGOMYŚLU
Piątkowy wieczór i noc andrzejkową z 29 na 30 listopada uczniowie klasy 2 i 3 filii w Dargomyślu oraz uczniowie klasy 4, 5, 6 spędzili w szkole. W przygotowanej sali bawili się na dyskotece, a w przerwach odbywały się konkursy, zabawy andrzejkowe i zawody sportowe. Po emocjach związanych z zabawą andrzejkową mogli odpocząć przy grach planszowych. Oczywiście był czas na posiłek - pyszną pizzę i własnoręcznie przygotowane kanapki. Po wieczornej toalecie, odbył się seans filmowy. Trudno było zasnąć, ale późno w nocy w końcu się to udało. Rano uczniowie sami przygotowali śniadanie i posprzątali salę. Pełni wrażeń wrócili do domu. Był to wieczór i noc pełne emocji.
Nauczyciele filii w Dargomyślu
ANDRZEJKI BIBLIOTECZNE 2019
„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”
29 listopada 2019 r. w godz. 1530- 1845 w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie andrzejkowe, w którym wzięli udział chętni uczniowie z klas V - VIII. Zabawa miała na celu przybliżenie tradycji i zwyczajów andrzejkowych, zachęcenie do ich kultywowania oraz integrowanie dzieci z różnych klas. W trakcie imprezy andrzejkowej przeprowadzono tradycyjne wróżby z butami, talerzykami i kasztanami. Uczestnicy zakręcili „andrzejkowe koło fortuny”, wylosowali tajemnicze karty, kolory i owoce, a także odkryli magiczne liczby. Dowiedzieli się jak będzie miała na imię ich druga połówka i jaki zawód będą wykonywali w przyszłości. Oprócz tego sprawdzili, czy w najbliższym czasie spełnią się ich najskrytsze marzenia wrzucając monetę i karteczki z wypisanymi życzeniami do miski z wodą. Nie zabrakło też lubianych konkursów i zabaw tanecznych. Ich zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody – przepyszne pierniczki upieczone przez jedną z uczestniczek. Tegoroczne andrzejki były bardzo udane, upłynęły w miłej i sympatycznej atmosferze. Wszyscy świetnie się bawili, nawiązali nowe znajomości, a także poznali wiele obrzędów i tradycji andrzejkowych. Był to dzień pełen wrażeń, wspólnej zabawy i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Do zobaczenia za rok!
Organizator
Małgorzata Dowgiert
OZDOBNE INICJAŁY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ - WYSTAWA
W tym roku w ramach obchodów Święta Biblioteki uczniowie klas IV - VIII na zajęciach w czytelni lub w ICIM tworzyli, według własnego pomysłu, ozdobne inicjały Biblioteki Szkolnej (BS). W ten sposób powstała bogata kolekcja prac, które zostały wyeksponowane na II piętrze budynku. Nasi uczniowie wykazali się nie tylko talentem plastycznym, ale także niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. Zapraszamy do obejrzenia wystawy lub zdjęć z inicjałami bibliotecznymi prezentowanymi na stronie internetowej szkoły.
Bibliotekarze szkolni
M. Dowgiert
W. Sawicka
WIEM, CO JEM
Kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat to bardzo ważna sprawa. W nawiązaniu do bohaterki ostatniej lekcji - litery j, uczniowie klasy 1b przygotowali smaczne i zdrowe kanapki. W roli głównej wystąpiło oczywiście jajko! Nie zabrakło też innych zdrowych smakołyków np. sałaty, ogórków, pomidorów, szczypiorku czy sera.
Kanapki były nie tylko smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Nawet największe niejadki zjadały przygotowaną porcję z apetytem. Na zdrowie!
Wychowawczyni
NAUKA I ZABAWA W SZKOLNYM LABORATORIUM
Listopad to kolejny miesiąc eksperymentalno - doświadczalnej działalności najmłodszych uczniów w szkolnym laboratorium.
Klasa 1a malowała barwnikami na tafli mleka.
Uczniowie z 1b odmierzali miarkami mleko, dozowali barwniki i obserwowali, co dzieje się z cieczą, gdy połączy się z płynem do naczyń.
Naukowcy z klasy 1c wykonali lampę z kolorową lawą i eksperymenty z pieprzem.
Klasa 2a przeprowadziła eksperyment „Skittlesowa tecza”.
Poszukiwacze z 2b wykonali eksperyment z użyciem jajka i octu podczas, którego jajo straciło swoją skorupkę i zrobiło się miękkie jak piłeczka kauczukowa.
Klasa 2c przygotowała slime - plastyczną masę, która służy przede wszystkim zabawie, ale również wycisza, uczy koncentracji i cierpliwości oraz pobudza kreatywność dzieci.
Uczniowie z 3a na drewnianych zakładkach tworzyli piękne i kolorowe wzory, które pojawiały się z pomocą flamastrów i rozcieńczonego zmywacza do paznokci.
Odkrywcy z klasy 3b wykonali doświadczenia z coca colą. Uczniowie pracowali w czterech grupach. Każda grupa wykonała inne doświadczenie:
• grupa pierwsza łączyła coca colę z mlekiem
• grupa druga do coca coli wrzuciła cukierki mentosy
• grupa trzecia połączyła coca colę z mlekiem i red bullem
• grupa czwarta podgrzewała coca colę aż wyparuje woda.
Wszyscy z zaciekawieniem obserwowali, co się wydarzy w poszczególnych doświadczeniach, a potem z pomocą nauczyciela wyjaśniali reakcje. Najbardziej zainteresowała uczniów eksplozja z mentosami, a także cukrowy syrop po odparowaniu wody z coca coli.
Badacze z 3c odbijali tusz na drewnianych zakładkach do książek.
Przeprowadzone zajęcia wprowadziły dzieci w fascynujący świat nauki, wyjaśniły niektóre prawa i zjawiska występujące w przyrodzie, a przede wszystkim ukazały, że nauka jest niezwykle ciekawa i ekscytująca. Wykonane doświadczenia i ich zaskakujące efekty uświadomiły, jak wiele różnorodnych zjawisk zachodzi wokół nas. Z całą pewnością to nie koniec eksperymentalnej działalności najmłodszych naukowców.
ZWYCIĘZCY WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU
28 listopada 2019 r. poznaliśmy wyniki wojewódzkiego konkursu "Dobry klimat dla czystego powietrza". Tym razem zadaniem uczestników było nagranie filmu prezentującego właściwą postawę i działania wpływające na poprawę jakości powietrza w najbliższej okolicy oraz zachęcającego do wprowadzenia tych działań w życiu codziennym – budujących „dobry klimat” i pozytywnych, proekologicznych zmian.
Uczniowie w filmach przedstawili i omówili czynniki negatywnie wpływające na stan powietrza oraz zaprezentowali rozwiązania ograniczające ich wpływ. Ważną częścią filmu naszych reprezentantów było przedstawienie zachęcania społeczeństwa do poprawy jakości powietrza w Gminie Dębno.
Z przyjemnością informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie zajęli następujące miejsca:
kategoria I (klasy 4 - 6)
III miejsce: Jaz Jarosław
kategoria II (klasy 7 - 8)
I miejsce: Nizioł Oliwier
III miejsce: Jaz Dawid
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Mirosława Kulawiak - Książek
ANDRZEJKOWY WIECZÓR
Andrzejki to według tradycji czas zabaw i wróżb. Nie inaczej było w naszej szkole. 27 i 28 listopada sale lekcyjne klasy 3 b i oddziałów przedszkolnych zamieniły się w miejsce zabaw i przepowiadania przyszłości. Uczniowie bawili się w rytmie muzyki i poznali, co ich czeka w wróżbach: but za butem, przekłuwanie serc, szkatułka, cukierkowa przepowiednia i kubki przyszłości. Wróżby traktowane obecnie pół żartem pół serio dostarczyły dzieciom wiele emocji.
Klasa 1c spędziła ten wieczór wspólnie z rodzicami, którzy musieli wykazać się w wielu dziedzinach i stawić czoło różnym zadaniom. Wszyscy poradzili sobie znakomicie. Nie zabrakło oczywiście lania wosku, który pod światłem latarki odkrywał swoje tajemnice.
Mile spędzony czas na długo zostanie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.
Danuta Bukowska i Anna Wujda
XI TURNIEJ RECYTATORSKI IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO
28 listopada uczeń klasy 3a Michał Stępiński reprezentował społeczność uczniowską w XI Turniej Recytatorski im. K. I. Gałczyńskiego O Puchar Burmistrza Morynia. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie utworu dowolnego poety z motywem biblioteki, książki lub czytelnictwa, bądź utwór własnego autorstwa. Michał dzielnie spisał się na dużej scenie i nabrał cennego doświadczenia na kolejne recytatorskie zmagania.
Kasia Symeniuk
MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH POD HASŁEM „WYOBRAŹ SOBIE”
28 X 2019 r. rozpoczęliśmy obchody Święto Bibliotek Szkolnych. Na tę okoliczność udekorowaliśmy bibliotekę balonami i serpentynami. Wykonaliśmy „Biblioteczne Drzewo Wyobraźni”, na listkach dzieci namalowały różne rysunki ze skojarzeniami o bibliotece. Najczęściej były to postaci z ich ulubionych bajek i ogólnie książki.
W każdy poniedziałek, przez pięć minut, panie czytały wybrane wiersze dla dzieci i fragmenty ulubionych książek, a to wszystko w ramach programu „Słuchające uczniaki” pod hasłem „Jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi czytania”. W oddziale przedszkolnym bajki czytały zaproszone mamy. W wybrany dzień tygodnia dzieci przychodziły do biblioteki gdzie czytały wybrane bajki lub wiersze.
Starsi uczniowie w sali ICIM wykonywały ozdobne inicjały „BS”- Biblioteka Szkolna, które potem zostały wywieszone na tablicach i wszyscy mogli je podziwiać.
Święto zakończyliśmy obchodami Światowego Dnia Pluszowego Misia, gdzie wybraliśmy się do filii Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu.
Pani bibliotekarka przygotowała nam różne ciekawostki nie tylko o misiach i miśkach, ale również o niedźwiedziach. Dzieci dowiedziały się skąd się wzięło Święto Pluszowego Misia i miały okazję wysłuchać ciekawej bajki o „Zielonym Misiu”. Na zakończenia spotkania, jak na misi przystało, dzieci jadły miód i zagryzały ciasteczkami, miały też okazję zabawy w kąciku zabaw.
Wioletta Sawicka
STO LAT MISIU!
Czy święto Misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak!” – odpowiadają zgodnie dzieci i rodzice.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”
Przedszkolaki z SP3 grupa „Motylki” uczciła Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci wysłuchały opowiadania „Nowy przyjaciel” Anety Konefał oraz wykonały piękne kolorowe prace, które były nagrodzone dyplomami.