Archiwum Aktualności
LIST OD PANI KURATOR
PODRĘCZNIKI!!!
WOJEWÓDZKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W NASZEJ SZKOLE
4 września 2017 r. w naszej szkole odbyła się Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Swoja obecnością zaszczycili nas: Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza, Wojewoda Zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, Zachodniopomorscy Wicekuratorzy Oświaty: Jerzy Sołtysiak i Robert Stępień, Starosta Powiatu Myśliborskiego Danuta Patkowska oraz Burmistrz Dębna pan Piotr Downar. W uroczystości wzięli także udział: przedstawiciele organów prowadzących szkoły i oświatowych związków zawodowych, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych. Inauguracja rozpoczęła się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Dębnie w intencji zachodniopomorskiej oświaty, której przewodniczył Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Szczecińsko - Kamieński Andrzej Dzięga. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta do naszej szkoły, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, którą swoimi występami uświetnili nasi zdolni uczniowie. Gospodarze i zaproszeni goście skierowali wiele ciepłych słów w naszą stronę.
Inauguracja była także doskonałym momentem na otwarcie nowej sali komputerowej w szkole, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt, która została sfinansowana ze środków przynanych przez Radę Miasta w Dębnie w kwocie 50 000 zł. Uroczystego otwarcia dokonali: Wojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty oraz Burmistrz Dębna, a poświęcenia dokonał Jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Szczecińsko - Kamieński.
Dziękujemy Pani Urszuli Grzywnie za piękne zdjęcia z uroczystości.
ZAPROSZENIE
PODRĘCZNIKI
„SPOTKAJMY SIĘ W WARSZAWIE” - WYGRANY PROJEKT MEN
Nowy rok szkolny rozpoczyna się dla naszej szkoły radosną informacją o wygranej w konkursie ,,Rodzina polonijna". Celem zadania było złożenie projektu mającego na celu współpracę szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce. Po rocznej realizacji innowacji pedagogicznej pt.:,,Dzieci listy piszą", podczas której uczniowie nawiązali przyjaźnie z rówieśnikami w Anglii, opiekunki p. Magdalena Białęcka z Edynburga oraz p. Joanna Białek wychowawca kl.Vc postanowiły nakreślić różne działania odpowiadające zasadom konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkursy, akademia, wspólne prezentacje, wieczorek poezji to części projektu, którego puentą jest wspólna wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie zobaczą się na żywo i wspólnie zwiedzą stolicę.
Złożony projekt został podpisany przez p. Pawła Baszczuka jako prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Trójki. Okazało się, że nasze działania wygrały i otrzymaliśmy 35 000 zł.
Bardzo dziękuję p. Beacie Biaduń - Brodzie za szczerą współpracę i opiekę merytoryczną nad projektem.
Joanna Białek
DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU
W dniach 29 - 30.08.2017 r. w godzinach 9.30 - 10.30 w oddziałach przedszkolnych odbyły się dni adaptacyjne dzieci do przedszkola. Pierwszego dnia dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, czynnie i z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach zapoznawczych. Dzieci zapoznały się z salami przedszkolnymi. Poznały kolegów i koleżanki z grupy oraz swoje panie. Drugiego dnia dzieci zostały już bez rodziców tylko z nauczycielkami, uczestniczyły w zabawach w kręgu, odgadywały zagadki, a także wybrały się na boisko przedszkolne, gdzie z radością brały udział w zabawach z chustą animacyjną, w przejściu przez tunel itp. Dzieci były bardzo dzielne i odważne, czas został miło i bezpiecznie spędzony.
Urozmaicone zabawy z wykorzystaniem sprzętu przedszkolnego zachęciły dzieci do przedszkola i ośmieliły wobec rówieśników. Każde dziecko otrzymało MEDAL PRZEDSZKOLAKA ;)
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie i wspaniałą zabawę.
Nauczycielki oddziałów przedszkolnych
Justyna Mroczkowska
Anna Skica
SPOTKANIE KLAS PIERWSZYCH I ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
01.09.2017 R. O GODZ. 16.30 W BUDYNKU KLAS I - III PRZY ULICY JANA PAWŁA II 63 ODBĘDZIE SIĘ SPOTKANIE RODZICÓW I UCZNIÓW PRZYSZŁYCH KLAS PIERWSZYCH ORAZ ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
ZAPRASZAMY!!!
NA WAKACJE Z MUSZKIETERAMI!
W góry pojadą dzieci z naszej placówki, które spędzą niezapomniany czas w gronie rówieśników i poznają 8 wartości Małego Muszkietera. Wszystko dzięki ogólnopolskiej akcji „Wakacje z Muszkieterami”. Na swoje pierwsze kolonie wyjedzie łącznie ponad 1000 dzieci z całej Polski. Ambasadorką wakacyjnych wyjazdów jest Sylwia Gruchała – medalistka olimpijska. Honorowy patronat nad akcją objęła Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
„Wakacje z Muszkieterami” już po raz drugi organizuje Fundacja Muszkieterów, którą tworzą właściciele sklepów Intermarché i Bricomarché. Dzieci w wieku 8-14 lat, które nie miałyby szansy na odpoczynek po pracowitym roku szkolnym, spędzą letnie kolonie w pięknych zakątkach Polski. Krajoznawczym wycieczkom i zajęciom w ośrodkach wypoczynkowych, będzie towarzyszyć poznawanie 8 uniwersalnych wartości, którymi powinien kierować się w życiu każdy Muszkieter. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!
Zobacz co robią Muszkieterowie i poznaj 8 wartości Muszkietera www.facebook.com/FundacjaMuszkieterow / www.wakacjezmuszkieterami.pl
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
23 czerwca w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2016/2017. Pan Dyrektor Zdzisław Sołtys powitał zaproszonych gości: Burmistrza Dębna Pana Piotra Downara, Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Ochrony Zdrowia Panią Krystynę Ziołę, Księdza Norberta Krawczyka, Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Monikę Nizioł oraz rodziców, nauczycieli i uczniów. Na apelu nie zabrakło wyróżnień i wielu nagród.
Nagrodę Burmistrza za wyniki w nauce otrzymali: Alicja Ferkaluk, Filip Dolińczyk, Hanna Czyżak
Stypendium Burmistrza za osiągnięcia sportowe otrzymały: Anita Bogdziewicz, Julia Cichoń, Hanna Kiełbasa, Daria Lewandowska, Karolina Marczak, Mirella Pietryga
Stypendia Dyrektora Szkoły za bardzo wysokie wyniki w nauce otrzymali:
Pola Dec średnia ocen 5,67 i wzorowe zachowanie
Amber Fernandes średnia ocen 5,25 i bardzo dobre zachowanie
Jakub Szwechłowicz średnia ocen 5,42 i wzorowe zachowanie
Maja Psiuk średnia ocen 5,42 i wzorowe zachowanie
Franciszek Słowiński średnia ocen 5,55 i bardzo dobre zachowanie
Emilia Broda średnia ocen 5,25 i wzorowe zachowanie
Iga Czerniecka średnia ocen 5,58 i wzorowe zachowanie
Filip Dolińczyk średnia ocen 5,75 i wzorowe zachowanie
Wiktoria Gruchot średnia ocen 5,33 i wzorowe zachowanie
Hanna Kiełbasa średnia ocen 5,33 i wzorowe zachowanie
Zuzanna Warunek średnia ocen 5,42 i wzorowe zachowanie
Hanna Czyżak średnia ocen 5,75 i wzorowe zachowanie
Kornelia Rejniak średnia ocen 5,25 i wzorowe zachowanie
Wiktoria Zając średnia ocen 5,75 i wzorowe zachowanie
Alicja Ferkaluk średnia ocen 5,58 i wzorowe zachowanie
Mirella Pietryga średnia ocen 5,33 i wzorowe zachowanie
Emilia Stadejek średnia ocen 5,50 i wzorowe zachowanie
Alicja Frankiewicz średnia ocen 5,25 i wzorowe zachowanie
Julia Downar średnia ocen 5,33 i wzorowe zachowanie
Stypendia Dyrektora Szkoły za osiągnięcia sportowe otrzymały:
Weronika Dziechciarz
Mirella Pietryga
Karolina Marczak
Anita Bogdziewicz
Julia Cichoń
Wiktoria Opara
Następnie Pan Dyrektor wraz z wychowawcami klas wręczył nagrody za wyniki w nauce i sporcie, udział w konkursach oraz za pracę w aktywie bibliotecznym. Ostatnim elementem było przypomnienie kilku zasad „bezpiecznych wakacji” oraz wspólne zaśpiewanie piosenki pt. „Wakacje”.
Idą wakacje
Ciepłe lato jest o krok
Nasze wakacje
Czekasz na nie cały rok!!!
Organizatorzy
UCZNIOWIE KLAS IC ORAZ IV B, IVC W ,,W MAGICZNEJ KRAINIE BAŚNI”
Od września 2016 r. do maja 2017 r. ww uczniowie realizowali tę innowację, której celem było:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych,
- wspomaganie wszechstronnego rozwoju ucznia, w tym szczególnie umiejętności czytania, pisania, wypowiadania się,
- kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji,
- poznanie sylwetek baśniopisarzy i ich znanych baśni.
Uczniowie podczas realizacji innowacji poznali cechy baśni, przybliżyli sobie sylwetki baśniopisarzy: braci Grimm, H.Ch. Andersen, Ch. Perrault. Umieją wskazać cechy baśniowe na przykładzie lektur ,,Pinokia” i ,,Charlie i fabryka czekolady”, a także wykonali lapbooki do owych lektur.
Uczniowie klasy IVc opracowali scenariusz sztuki pt.,,Współczesny Czerwony Kapturek”, z którym wystąpili przed uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Salezjańskiej Szkoły w Dębnie.
W celu wzbogacenie wiadomości o przekazie artystycznym obejrzeli musical w Filharmonii Gorzowskiej pt.,,Pinokio”.
W trakcie innowacji pedagogicznej uczniowie brali udział w klasowych konkursach wiedzy o baśniach, a także w Ogólnopolskim Konkursie ,,Planszowe podróże po literaturze” organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 38 w Lublinie.
Młodsze dzieci wzięły udział w następujących działaniach:
1. Wyjście do DOK-u na przedstawienie organizowane przez Teatr Artenes "Baśnie pana Perrault".
2. Wyjazd do teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. na spektakl "Królowa Śniegu". Udział w lekcji teatralnej.
3. Inscenizacja wiersza Jana Brzechwy "Na straganie".
4. Zwycięzcy konkursów: I miejsce Agatka Grefling - "Najatrakcyjniejsza kartkę z zeszytu lektur", I miejsce Oliwia Brzostowska plakat promujący wybraną baśń.
Podstawowym założeniem innowacji pedagogicznej było rozwijanie kontaktu dzieci z książką w taki sposób, by był on dla nich przygodą, która rozwija ich wyobraźnię i stanowi radość dzieciństwa. Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na dobrych, mądrych i szczęśliwych ludzi.
Anna Wujda i Joanna Białek
„GEMEINSAM LERNEN MACHT SPAß” CZYLI „WSPÓLNA NAUKA SPRAWIA PRZYJEMNOŚĆ” – SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE
Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły Grundschule im Moselviertel z Berlina. Spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, zostało dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM). Gospodarzami imprezy byli uczniowie i uczennice uczący się języka niemieckiego z klas 4a i 4c, którzy w bieżącym roku szkolnym wspólnie z klasą 4a z Berlina realizowali projekt na platformie edukacyjnej eTwinning, ale i zeszłoroczna klasa partnerska – 5c – nie omieszkała osobiście powitać swoich kolegów i koleżanek z Niemiec.
Spotkanie miało miejsce 21. czerwca i rozpoczęło się poczęstunkiem w auli. Uczestnicy i uczestniczki tegorocznego projektu po raz pierwszy mogli usiąść naprzeciwko siebie, mimo iż wcześniej przez cały rok szkolny realizowali wspólne przedsięwzięcie przez Internet na platformie eTwinning. Efektem współpracy był wspólny polsko – niemiecki mini słownik z podstawowymi słówkami i zwrotami, opracowany w ciągu roku szkolnego przez obie grupy partnerskie. Wszyscy otrzymali w tym dniu taki słownik w wersji papierowej, a także podpisali się innym uczestnikom na otrzymanych egzemplarzach. Ale przyjemności było więcej: obie grupy przygotowały dla swoich partnerów upominki, a grupa niemiecka napisała dodatkowo listy do swoich kolegów i koleżanek z Polski. Po przełamaniu pierwszych lodów i nawiązaniu nici porozumienia, co wcale nie było takie proste, nastąpiła część oficjalna spotkania. Gości z Niemiec przywitali pan dyrektor Zdzisław Sołtys oraz pani wicedyrektor Małgorzata Matkowska. Po przemówieniu dyrekcji nastąpiła część artystyczna, do której uczniowie i uczennice obu szkół długo się przygotowywali. Rozpoczęła grupa niemiecka, która zaśpiewała tym razem piosenkę. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim „O pięciu świnkach” oparte na motywach baśni braci Grimm „Trzy świnki”. Przedstawienie przygotowały uczennice klas 5. i 6. w ramach koła języka niemieckiego. Część oficjalną spotkania zakończyły tańce w wykonaniu klas 4c i 5c. Wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po obiedzie uczestnicy i uczestniczki spotkania wybiegli na boisko szkolne, gdzie rozpoczęły się gry i zabawy. Część młodzieży grała w piłkę, inni rozmawiali i integrowali się na świeżym powietrzu.
Na zakończenie spotkania poczyniliśmy plany na kolejny rok szkolny i pożegnaliśmy się w serdecznej atmosferze.
https://youtu.be/2urAxrjw2-s
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „DZIECI LISTY PISZĄ”
Uczniowie SP3 potrafią listy pisać. Klasy 3a, 4 c i 5 c przez cały rok szkolny realizowały innowację pedagogiczną „Dzieci listy piszą”.
Istotą innowacji w klasie 3a był udział w realizacji jej programu dwóch nauczycieli, którzy zarówno sami jak i ich wychowankowie podjęli współpracę. Chodziło o to, aby uczniowie poznali dzieci z innych regionów Polski - Warszawy. W ten sposób mogli przekazać swoim rówieśnikom wiele ciekawych informacji na temat swojego miasta i regionu, zainteresowań, sposobach spędzania świąt, czasu wolnego, wakacji itd. Podstawowym warunkiem innowacji było podtrzymywanie relacji koleżeńskich w formie listownej.
Przez cały rok uczniowie wymieniali się korespondencją, przesyłali ręcznie robione upominki. W ramach projektu uczniowie klasy III a odwiedzali pocztę, aby tam zaadresować i wysłać swój list. Po roku prowadzenia innowacji zawiązały się przyjaźnie, pomimo zakończenia innowacji dzieci zobowiązały się w dalszym ciągu utrzymywać kontakt listowny z kolegą/ koleżanką. Efektem innowacji było zwiększenie umiejętności związane z samodzielnym pisaniem listu. Dzieci znają sposób i zasady adresowania listu, znają wszystkie elementy składające się na list. W innowacji klasami korespondującymi ze sobą były klasa III a z SP3 w Dębnie i klasa III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Szkoła Przyszłości” w Warszawie.
Wśród klas piszących listy były również 4c i 5c pod opieką p. Joanny Białek. Uczniowie wymieniali się korespondencją z rówieśnikami z Warszawy, którzy uczęszczają do wspomnianej „Szkoły Przyszłości”. Dodatkowo p. J. Białek podjęła się współpracy z p. M. Białęcką z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która prowadzi zajęcia języka polskiego dla dzieci polonijnych w Poloniuszu – małym Instytucie Języka Polskiego.
Joanna Białek
Katarzyna Symeniuk
„LEKCJE Z OK., CZYLI WIEM, CZEGO I PO CO SIĘ UCZĘ” - CZYLI CAŁOROCZNA INNOWACJA ZA NAMI
Innowacja „Lekcje z OK., czyli wiem, czego i po co się uczę” została opracowana zgodnie z obowiązującymi podstawami programowymi. Swym zasięgiem obejmowała: uczniów klas 2C, 3A, 4B , 4C oraz 5C. Była ona realizowana przez następujacych nauczycieli: Aleksandrę Łoszczuk, Katarzynę Symeniuk, Izabelę Grzegolską oraz Joannę Białek.
W innowacji wykorzystałyśmy obowiązkowo cztery elementy oceniania kształtującego:
- cele lekcji;
- „nacobezu”, czyli: na co będziemy zwracać uwagę /kryteria oceny/;
- pytanie kluczowe;
- informacja zwrotna.
Zakres innowacji oraz formy jej realizacji zaplanowane zostały w taki sposób, aby:
- nie naruszać w żaden sposób uprawnień ucznia do bezpłatnej nauki, wychowania i opieki w zakresie wynikającym bezpośrednio z obowiązujących przepisów;
- nie pociągać za sobą konieczności przeznaczania na ten cel środków z budżetu organu prowadzącego;
- wykorzystać dostępną w szkole bazę dydaktyczną;
- ocenianie wewnątrzszkolne było zgodne ze Statutem Szkoły.
Nasza innowacja była dobrym sposobem na:
- wzmocnienie edukacji w szkole i uświadomienie tego, że lekcje w szkole są najważniejsze;
- uświadomienie roli wykształcenia w życiu każdego człowieka;
- natychmiastową integrację nauczyciela, rodzica i ucznia w proces kształcenia i wychowania;
- pełną i skuteczną realizację misji i wizji szkoły, w którą wpisują się wartości, m.in.: wykształcenie, odpowiedzialność, zaradność, sumienność, obowiązkowość, zgodna współpraca;
- dokonywanie przez uczniów trafnych wyborów edukacyjnych;
- uświadomienie uczniowi, że może stać się pełnoprawnym uczestnikiem procesu dydaktycznego;
- ciekawe lekcje = ciekawe zeszyty.
Program innowacji przewidywał organizację zajęć dydaktyczno - wychowawczych z obowiązkowym wprowadzeniem przez nauczycieli następujących elementów oceniania kształtującego:
- cele lekcji;
- nacobezu /kryteria oceny pracy/;
- pytanie kluczowe;
- informacja zwrotna.
Najistotniejszą sprawą w Zeszycie OK było uświadomienie sobie celu lekcji.
Nauczyciel formułował cel tak, aby uczniowie go zrozumieli, używając odpowiedniego języka, i sprawdza, czy jest on dla nich jasny. Jednak nie wystarczyło samo poinformowanie uczniów o celu lekcji, trzeba jeszcze sprawdzić na koniec czy został osiągnięty.
Dzięki innowacji nasi uczniowie:
• czuli się bezpiecznie gdyż wie, że nauczyciel nie zaskoczył go dodatkowym kryterium oceny;
• starali się zwracać uwagę na to, co nauczyciel będzie oceniał w jego pracy;
• wiedzieli, co powinno się znaleźć w jego pracy;
• byli zainteresowani późniejszym komentarzem nauczyciela do jego pracy, gdyż wiedzieli, co nauczyciel oceniał.
Nauczyciel:
• zastanawiał się i analizował sens zadań zadawanych uczniom na sprawdzianie lub jako pracę domową;
• dostosowywał zadania na sprawdzianie do wcześniej podanych uczniom „nacobezu” do lekcji;
• w czasie sprawdzania prac uczniowskich skupiał się tylko na tym, co zapowiedział;
Największą korzyścią o której warto pamiętać jest to, że uczniowie otrzymywali lepsze oceny, co motywowało ich do dalszej pracy, a nauczycielowi dawało dowód, że nauczył uczniów tego, co zamierzał. Ponadto nauczycielki ukończyły całoroczne szkolenie ,,Zeszyt OK.” organizowany przez CEO w Warszawie.
Planowana innowacja metodyczna spowodowała, że na każdej lekcji nauczyciele systematycznie stosowali przedstawione wyżej elementy OK i uzupełniali je dodatkowo nowymi technikami i metodami wspierającymi i motywującymi uczniów do nauki.
Aleksandra Łoszczuk, Katarzyna Symeniuk, Izabela Grzegolska i Joanna Białek
DZIEŃ RODZINY W 4B
21 czerwca obchodziliśmy klasowy Dzień Rodziny. Przygotowaliśmy naszym rodzinom przedstawienie. Były wiersze i piosenki. Później wręczyliśmy samodzielnie wykonane i udekorowane babeczki. Po krótkiej przerwie, przeznaczonej na degustację, zaprosiliśmy Rodziców do wspólnej zabawy. Najweselszą atrakcją było przelewanie wody. Wspaniale bawiliśmy się, czas w tak miłym i kochanym towarzystwie szybko minął.
Uczniowie klasy 4b
LEKCJA MATEMATYKI
„Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki” powiedział Roger Bacon. Przekonujemy się o tym każdego dnia w szkole. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas 20 czerwca na lekcji otwartej. Na matematyce w ramach innowacji "Matematyczna pizza" razem z uczniami klasy 2c mieliśmy rozmaite zabawy na świeżym powietrzu. Było imponująco. Bawiliśmy się w żywy zegar, koło fortuny z tabliczką mnożenia i wiele innych zabaw... Okazało się, że nawet matematyką możemy się bawić i to z młodszymi kolegami. Była to najlepsza lekcja matematyki w tym roku.
Uczeń klasy 4b - Patryk Tomala
WYRÓŻNIENI W CZYTELNICTWIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
Dyplomy uznania za czytelnictwo otrzymują klasy, które w całym roku szkolnym wypożyczyły ponad 400 książek.
Wyróżnione klasy I – III:
- Klasa I c – wypożyczyła 2449 książek
- Klasa II c – wypożyczyła 1608 książek
- Klasa III b – wypożyczyła 1414 książek
Wymienione klasy zostały wyróżnione na apelu kończącym rok szkolny i otrzymały słodką nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.
- Klasa I b – 965
- Klasa III a – 939
- Klasa II a - 878
- Klasa III e – 748
- Klasa II e – 643
- Klasa II d – 601
- Klasa III d – 572
- Klasa I a – 502
- Klasa III c – 479
- Klasa II b – 419
Ponadto nagrodę rzeczową i tytuł Czytelnika Roku otrzymali uczniowie:
- Agatka Grefling z kl. I c
- Amelka Kozyra z kl. I c
- Esteban Wujda z kl. II c
Wyróżnione klasy IV –VI:
- Klasa IV b – wypożyczyła 901 książek
- Klasa V b – 831
- Klasa V d – 781
- Klasa IV c – 646
- Klasa IV a – 450
Klasy: I c, II c, III b - to szkolni, CZYTAJĄCY REKORDZIŚCI , gdzie średnio na jednego ucznia przypada w roku od 98, 80 i 59 książek.
S e r d e c z n i e g r a t u l u j e m y !Bibliotekarze szkolni
„OD LEKTURY PO TEATR” INNOWACJA PEDAGOGICZNA
W tym roku szkolnym uczniowie klasy: 2a, 2d, 5b i 5c brali udział w innowacji pedagogicznej „Od lektury po teatr”. Celem programu było kształtowanie umiejętności językowych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych, a także poznawanie słownictwa w języku angielskim podczas omawiania lektur.
W ramach innowacji uczniowie oglądali spektakl kukiełkowy „Kopciuszek”. Przedstawienie odgrywane było na deskach teatru Pleciuga w Szczecinie. W Dębnowskim Ośrodku Kultury obejrzeli „Baśnie pana Perrault” i „Tajemniczy ogród” - sztuki wyreżyserowane przez wrocławski Teatr Artenes. Niezwykle ciekawa okazała się lekcja teatralna z „Małym Księciem” w teatrze J. Osterwy w Gorzowie. Na zajęciach lekcyjnych tworzyli gry edukacyjne, odgrywali scenki dramowe, przygotowywali przedstawienia, inscenizacje lektur, legend oraz wierszy dla swoich koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych klas, a także Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. Św. Jana Bosko. Podczas omawiania lektur młodsi uczniowie odwiedzali starszych kolegów z klasy 5, aby wzbogacić swoje słownictwo, poznając wyrażenia w języku angielskim, oglądając przygotowane wystawy i gazetki oraz grając w Memory. Na zakończenie innowacji mali aktorzy inspirując się wierszem Małgorzaty Plata „Bezpieczne wakacje”, postanowili zainscenizować krótkie przedstawienie dla klasy 2b, w którym pokazali jak miło i bezpiecznie spędzić czas wolny podczas wypoczynku letniego.
Uczestnicy innowacji, dzięki takim spotkaniom, doskonale przedstawiali swoje emocje i zaangażowanie. Nauczyli się współpracy w grupie, poszerzyli swoją wiedzę w dziedzinie sztuki teatralnej, a także nauczyli się krótkich dialogów w języku angielskim. Wszystkie dzieci są bardzo zadowolone ze swojej całorocznej pracy, ponieważ oparta była na zabawie i działaniu.
Wychowawczynie klas: Katarzyna Dobrucka, Ewelina Dolińczyk, Aneta Topa – Deuter, Joanna Symeniuk.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO”
Celem programu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości poznawania najbliższego środowiska społeczno - przyrodniczego. Dzięki realizacji założeń programowych uczniowie obserwowali otaczający świat, stali się świadomi, że wszystko w przyrodzie ma swoją przyczynę i jest zmienne. Poznali ciekawe zawody, nauczyli się obserwować życie w najbliższym otoczeniu. To wyrobiło w nich poczucie przynależności do środowiska lokalnego i społecznego. Wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologiczno - przyrodniczym „Edi” oraz w szkolnym konkursie ekologiczno - przyrodniczym dla klas drugich.
W styczniu uczniowie przeprowadzili doświadczenia z lodem, sprawdzili w jakiej temperaturze i warunkach najszybciej topnieje. Obejrzeli prezentację multimedialną na temat topnienia i objętości lodu. Prowadzili również obserwację nieba z wykorzystaniem teleskopu. W miesiącu lutym wykonali prace plastyczne na temat bezpiecznego spędzenia ferii zimowych oraz uczestniczyli w spotkaniu z komendantem Straży Miejskiej i strażakiem na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego.
W marcu byli na wycieczce w firmie Eko24, gdzie zapoznali się z ofertą firmy w zakresie gospodarowania odpadami na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dowiedzieli się co to jest recykling i jak wygląda segregacja odpadów na terenie firmy. Założyli też hodowlę rzeżuchy, jęczmienia i szczypioru. Poznali budowę roślin.
Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Dzień Ziemi. W związku z tym uczniowie chętnie sprzątali teren wokół szkoły i segregowali odpady. Prowadzili obserwacje przyrodnicze w okolicach parku i lasu, poznali warstwową budowę lasu. Wzięli udział w konkursach: ogólnopolskim konkursie ekologiczno - przyrodniczym „Edi” oraz w szkolnym konkursie ekologiczno - przyrodniczym dla klas drugich.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Joanna Dumańska – pracownik Nadleśnictwa Dębno.
W maju uczniowie przeprowadzili wywiad z leśnikiem. Dowiedzieli się jak wygląda praca leśnika, jakie zwierzęta można spotkać w lesie oraz jakie rośliny rosną w poszczególnych warstwach lasu. Obejrzeli również film edukacyjny ”Od ziarenka do bochenka” poznając proces pieczenia chleba.
Uczestniczyli w spotkaniu z komendantem Straży Miejskiej – Panem Zbigniewem Podzińskim, na temat bezpiecznego wypoczynku letniego, oraz zagrożeń wynikających z kontaktów z dorosłymi.
Po zakończonej innowacji uczniowie poszerzyli wiedzę na temat przyrody i ekologii, poznali środowisko lokalne oraz różne gatunki roślin i zwierząt. Uczestnicy innowacji przyjaźnie obcują z przyrodą nie niszcząc jej walorów i piękna.
Iwona Grzegorczyk, Renata Rawlik