DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie. Nasze przedszkolaki także uczą się, jak żyć ekologicznie. W ten czwartek szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby stała się czysta, zdrowa i piękna. Tegoroczne obchody odbyły się pod hasłem: ,,Choć przedszkolak nie jest duży, to przyrodzie wie, jak służyć”. Towarzyszył nam kolor zielony oraz piosenki, wiersze, tańce i pląsy. Dzieci wykonały prace plastyczne oraz wzięły udział w prezentacji multimedialnej. Dziękuję za zaangażowanie naszych przedszkolaków
PLANSZÓWKA Z RODZINĄ
Podczas zdalnego nauczania i długiego obcowania z komputerem miłą odmianą jest spędzenie czasu z rodziną przy grach planszowych. Dostarczają one mnóstwo zabawy i pozytywnych emocji.
Sytuacja epidemiologiczna spowodowała iż wiosenny konkurs "Misz-Masz" zamieniliśmy na projekt "Planszówka z rodziną". Zadaniem uczestników tej akcji było wykonanie zdjęcia podczas gry w planszówki z najbliższymi. Dzięki temu mogliśmy poznać Wasze ulubione gry, te, które cieszą się największym powodzeniem. Była to też możliwość podpatrzenia propozycji ciekawych gier planszowych i ewentualnego uzupełnienia własnych, jakże fascynujących często zbiorów.
Bardzo dziękujemy za przesłanie atrakcyjnych zdjęć. Z nadesłanych fotografii powstała barwna ekspozycja. Mamy nadzieję, że z zaciekawieniem obejrzycie zdjęcia swoje oraz swoich koleżanek i kolegów. A może zachęcimy kogoś do wspólnego grania w planszówki?
Poniżej zamieszczona jest pełna lista uczestników projektu.
Uczestnicy wg kolejności nadsyłanych fotografii:
- Marcel Wadziak kl.6b
- Aleksander Jaszczyszyn kl.4c
- Wiktoria Kalinowska kl.8b
- Bartosz Wysocki kl.6b
- Adam Mazurak kl.4c
- Alicja Olobry kl.4c
- Aleksandra Laskowska kl.5 c
- Wojciech Czyżewski kl.4b
- Hania Łukasiewicz kl.4a
- Alicja Jemczura kl.6a
Organizatorzy: Joanna Popławska i Luiza Przespolewska
2. LOTNISKOWE TARGI ZAWODOZNAWCZE
W imieniu Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport chcieliśmy zaprosić Państwa do udziału w 2. Lotniskowych Targach Zawodoznawczych, które odbędą się 22 kwietnia br. Tym razem, w związku z obowiązującymi obostrzeniami, targi odbędą się w wersji zdalnej.
Lotniskowe Targi Zawodoznawcze to jedyna okazja aby zapoznać się z zawodami związanymi z lotniskiem, a także spotkać przedstawicieli różnych jednostek w jednym miejscu. Chcemy pokazać młodym ludziom, jak wiele fascynujących stanowisk pracy znajduje się na każdym lotnisku. W czasie interesujących wywiadów oraz spotkań rozmówcy przybliżą zakresy swoich obowiązków, zaprezentują codzienne miejsce pracy, a także odpowiedzą na zadawane przez internautów pytania. Ponadto edycja w formie online pozwoli uczestnikom poznać lotnisko od wewnątrz, a także zajrzeć do tych stref, do których zwykle nie mają dostępu. Swoją obecność potwierdzili już pracownicy jednostek, takich jak Polskie Linie Lotnicze LOT, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, Agenci handlingowi oraz szerokie grono pracowników Kraków Airport. Wydarzenie zostało podzielone na 4 bloki tematyczne: obsługa pasażerska, służby operacyjne, bezpieczeństwo (Safety&Security) oraz obsługa administracyjna i techniczna.
Na Lotniskowe Targi Zawodoznawcze zapraszamy nie tylko uczniów, studentów, nauczycieli, doradców zawodowych czy rodziców, ale też wszystkich miłośników lotnictwa. Transmisja online odbędzie się w dniu 22 kwietnia, w godz. 8.00-14.40 na stronie wydarzenia na portalu Facebook - 2. Lotniskowe Targi Zawodoznawcze (https://www.facebook.com/events/1869342346561439/) oraz na YouTube Kraków Airport (https://www.youtube.com/user/KRKAirport). Udział w targach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Dodatkowe informacje, szczegółowy harmonogram wydarzenia oraz krótkie przedstawienie wystawców znajduje się na dedykowanej stronie: www.krakowairport.pl/targi
Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Patronat nad tegoroczną edycją targów objął Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Infrastruktury, natomiast patronat medialny TVP3 Kraków oraz portal dlastudenta.pl.
Z poważaniem
Zespół Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport
WIELKANOCNA PISANKA
W konkursie plastycznym organizowanym przez Oddział przedszkolny w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie wzięło udział troje przedszkolaków, tj. Hanna Ragaman, Szymon Biskup i Justyna Prusińska. Dzieci przygotowały prace plastyczne z wielkim zaangażowaniem. Justyna Prusińska otrzymała wyróżnienie! Gratulacje!!!
GMINNY KONKURS – MARATOŃSKA POCZTÓWKA Z DĘBNA
W Szkole Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego odbył się konkurs plastyczny pt. „Maratońska pocztówka z Dębna” - Maraton widziany oczami małego dziecka. Jest to konkurs towarzyszący 47. Maratonowi, z którego słynie nasze miasto. Komisja miała nie lada wyzwanie, ponieważ prace były barwne, ciekawe i wykonane różnymi technikami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a Pani Emilii Jendzie i Panu Jerzemu Jastrzębskiemu za pomoc w wyłonieniu zwycięzców. Dziękujemy również Burmistrzowi Dębna za objęcie patronatem konkursu oraz sponsorom nagród: Gminie Dębno, Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Dębnie oraz Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3.
ZWYCIĘZCY:
I miejsce: Marta Pulit SP3 Dębno
II miejsce: Antonina Wiśniewska SP2 Dębno
III miejsce: Hanna Madera SP2 Dębno
WYRÓŻNIENIA:
Zuzanna Czajka SP3
Julia Cytloch SP3
Julia Sztadilów SP3
Igor Cholewiński SP2
Wyłonione zostały również wyróżnienia prac wykonanych techniką kolażu:
Zuzanna Wysocka SP3
Oliwier Radziukiewicz SP3
Dziękujemy za udział w konkursie
E. Jaworska i A. Kucharska
LISTA DZIECI ZAKWALIFIKOWANYCH DO KLASY I
IV MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O MIEŚCIE I GMINIE DĘBNO
UWAGA!
UCZNIOWIE SP 3 W DĘBNIE FINALISTAMI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
Pięciu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie zostało finalistami konkursów przedmiotowych województwa zachodniopomorskiego organizowanych w roku szkolnym 2020/2021 przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie.
- Dwie uczennice: Amber Fernandes z kl. VIII b i Dorota Plucińska z kl. VII b - uzyskały tytuł finalistki Konkursu Języka Polskiego - (nauczyciel przygotowujący - Joanna Białek);
- Amelia Dobrowolska z kl. VII b uzyskała tytuł finalistki Konkursu Biologicznego- (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk);
- Igor Maciejewski z kl. VII b uzyskał tytuł finalisty Konkursu Historycznego- (nauczyciel przygotowujący - Adam Kowalski);
- Julia Zornig z kl. VII b uzyskała tytuł finalistki Konkursu Języka Niemieckiego- (nauczyciel przygotowujący - Wioletta Wyhowska).
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
SP 3 Dębno
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
W związku ze Światowym Dniem Zdrowia obchodzonym 7 kwietnia 2021 roku uczniowie w trakcie przerw pomiędzy zdalnym nauczaniem przygotowali piramidę żywieniową. U jej podstaw znajduje się aktywność fizyczna, a następnie poszczególne szczeble: owoce i warzywa, produkty zbożowe, nabiał, mięso i tłuszcze. Zgodnie z zasadą produkty u podstawy powinny być spożywane częściej i w większej ilości, czym wyżej, tym spożycie powinno być rzadsze. Ponadto odbyły się swobodne rozmowy nt. zdrowego odżywiania oraz stylu życia. Kulminacyjnym punktem było podjęcie tematu o konieczności podejmowania aktywności fizycznej chociażby w formie zwykłego spaceru, nordic walking czy chodzenia po schodach, gdyż zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia codziennie powinniśmy poświęcić na to przynajmniej 30-45 minut.
Ewelina Kaczmarek
.
UWAGA!
Lista dzieci zakwalifikowanych do oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2021/2022 – Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębnie
- Biskup Szymon
- Broniarczyk Jakub
- Broniarczyk Szymon
- Kordowski Szymon
- Pewinski Bartosz
- Pulit Michał
- Rymar Mikołaj
- Sajewicz Filip
- Strychaluk Alan
- Szpiczak Szymon
- Wilman Luiza
- Wodzisławski Nikolas
PODZIĘKOWANIE ZA DARY KSIĄŻKOWE
Serdecznie dziękuję za tak szybki odzew Rodzicom Juliana Zająca z klasy 2c. Biblioteka wzbogaciła się o kolejne książeczki i gry planszowe. W imieniu własnym i wszystkich czytelników bardzo dziękuję... Iwona Dorota Fryntkowska
WITAJCIE NA (ZDALNYM) OLIMPIE, CZYLI UCZTA Z UDZIAŁEM BOGÓW I HEROSÓW W 5C
Dziś na kilkadziesiąt minut zwykła lekccja stała się miejscem, gdzie ucztowali prawdziwi greccy bogowie. A to za sprawą projektu, w jakim wzięli udział uczniowie klasy 5c. Zaprezentowali oni wybraną przez siebie postać z mitologii greckiej, wykorzystując i poszerzając wiedzę zdobytą na ostatnich lekcjach języka polskiego. Na naszym małym Olimpie gościliśmy zatem mądrą boginię Atenę, gromowładnego Zeusa, szybkonogiego Hermesa, okrutnego Aresa czy Demeter – boginię urodzaju rozpaczającą po utracie ukochanej córki. Uczniowie oprócz pomysłowych kostiumów, które własnoręcznie przygotowali, zaprezentowali krótką opowieść na swój temat. Jak na ucztę bogów przystało, wszyscy uczestnicy mogli skosztować boskiego pokarmu – ambrozji i nektaru. Według mitów dostarczał on sił, rozjaśniał myśli i oczywiście dawał wieczną młodość.
Uczniowie kl.5c
„ZIMOWE RYMOWANIE”
W lutym br. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębnie ogłoszono konkurs logopedyczny. Zadaniem dzieci było napisanie wierszyka lub rymowanki dotyczącej zimy z wyrazami zawierającymi trudne głoski. W kategorii klas I-III zgłoszono 24 prace. Z naszej szkoły uczniowie: Brajan Piwiński, Nikodem Prokop, Jakub Nowak, Olivier Sip za pracę grupową zatytułowaną „Zimowe pomaganie” otrzymali drugie miejsce, podobnie jak Iga Dec za wiersz „R”. Julian Zając ze swoim utworem „Srebrzysta pora” zdobył trzecie miejsce. Za udział w konkursie nagrodzono również Oliwiera Radziukiewicza i Kacpra Zająca.
Gratulujemy!
MARCHEWKOWE PYCHOTKI
Uczeń klasy 2c, Julian Zając, ma wiele pasji. Jedną z nich jest na pewno gotowanie. W ramach projektu „Mój kolega – mentorem”, przedstawił nam prosty przepis na przepyszne ciasto marchewkowe. Zapoznaliśmy się ze sposobem jego wykonania „krok po kroku”, co zostało poparte bardzo dokładną prezentacją. Na końcu oczywiście testowaliśmy te pyszności, które były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Dziękuję Julianowi i gratuluję jego rodzicom tak zdolnego, młodego kucharza.
Anna Wujda
POWITANIE WIOSNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
„Bawiła się wiosna z marcem w chowanego.
Jak dobrze poszukasz, znajdziesz mnie kolego".
Przedszkolaki powitały Wiosnę kolorowymi strojami, dekoracją, śpiewem i tańcami. Dzień Wiosny jest zapowiedzią czegoś pięknego. Więc życzymy sobie i wam wszystkim uśmiechu na co dzień, aby szare, bure znikło, aby wiosenne nastroje towarzyszyły nam nieustannie. Dzieci z uśmiechem na twarzy przywołały Wiosnę poznając jej zwiastuny. "Wiosno widzę cię, tutaj skryłaś się".
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
W dniach 17- 18- 19 marca 2021 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ósmoklasiści rozwiązywali testy diagnostyczne z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i po raz pierwszy w tym roku z języka niemieckiego. Próba egzaminu przeprowadzona została w celu informacyjnym (stworzenie uczniowi możliwości pracy z arkuszem egzaminacyjnym podobnym do właściwego) oraz diagnostycznym (w celu zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze utrwalenia i doskonalenia). Diagnoza została przeprowadzona z zachowaniem zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego i obowiązujących wytycznych epidemicznych.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE: www.cke.gov.pl oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021;
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;
- arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat;
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Źródło:www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna
Małgorzata Dowgiert