ŚWIĘTO CZYTANIA
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczestnicy zajęć rozwijających zdolności polonistyczne z kl. 3b odwiedzili przedszkolną grupę 6-latków. Podczas spotkania najmłodsi chętnie wysłuchali wierszy Jana Brzechwy i pobawili się pacynkami - bohaterami wysłuchanych utworów literackich. Trzecioklasistom towarzyszyła mała trema, ale ciekawość i uśmiechy maluszków sprawiły, iż uczniowie stanęli na wysokości zadania. Może w niedługim czasie powtórzymy taką lekcję?
Laura, Ignaś, Julka, Martyna
DZIEŃ CHŁOPCA W GRUPIE 5 LATKÓW
Dzień Chłopca w grupie 5 latków odbył się w atmosferze królewskiej. Chłopcy w tym dniu zostali ukoronowani przez swoje najmłodsze koleżanki. Dziewczynki wręczyły im upominki oraz moc życzeń. Po koronacji odbyła się „uczta królewska” oraz „bal”. Wyniosła atmosfera panowała przez cały dzień i jeszcze dłużej.
Z najlepszymi życzeniami Anna Skica i Kinga Bętkowska.
BIJEMY REKORD W KLASACH 1 - 3
16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizujemy rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Naszym celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. W 2017 roku w akcji wzięło udział 85 100 uczestników. Jak będzie w tym roku? To zależy od Was! Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą liczbę osób odbywa się 16.10.2018 od godziny 12:00 do godziny 12:30. Chętni uczniowie (z klas 1 - 3) zgłaszają się do swojego wychowawcy, a po wypełnieniu zgody otrzymają dalsze instrukcje. Zapraszamy do udziału również rodziców!
Anna Wujda
zgoda_na_wykorzystanie_wizerunku_dzieckaprzetwarzanie_danych_osobowych.pdf
zgoda_na_wykorzystanie_wizerunkuprzetwarzanie_danych_osobowych.pdf
DZIEŃ CHŁOPAKA W ZERÓWCE
W dniu 28 września w grupie 6-latków odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy. Mężczyźni tego dnia spisali się na medal otrzymując oczywiście medal SUPER CHŁOPAKA. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła dalszemu poznaniu i zintegrowaniu grupy. Wszyscy panowie otrzymali upominki, a nagrodą dla wszystkich był słodki poczęstunek. Dziękuję pani G. Piwińskiej za przygotowanie upominków.
Justyna Mroczkowska
AKCJA BOHATERON
Po raz pierwszy nasza szkoła przyłączyła się w do ogólnopolskiej akcji „BohaterOn”. Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób. W czasie I edycji kampanii, trwającej od 1 sierpnia do 2 października 2016 roku, do Powstańców Warszawskich trafiło 97 359 kartek wysłanych przez Polaków z kraju i zagranicy, 2 330 listów oraz 10 633 ręcznie wykonanych pocztówek przez dzieci i dorosłych! W tym roku postanowiliśmy także dołączyć się do akcji. Gdy przyjdą materiały, każdy uczeń może sobie wybrać spośród powstańców adresata, do którego trafi jego kartka z podziękowaniami oraz wyrazami szacunku. Można też napisać kartkę bez wskazania nadawcy. Z niecierpliwością czekamy na materiały, aby przystąpić do działania.
Koordynatorzy akcji: Joanna Białek i Adam Kowalski
Zachęcamy również do śledzenia strony na facebooku: https://web.facebook.com/BohaterON/
LEKCJE BIBLIOTECZNE Z HISTORIĄ W TLE…
W dniach 27 - 28 września 2018 r. uczniowie klasy V d i VI c w czasie lekcji bibliotecznych przypomnieli sobie ważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju, zwłaszcza te dotyczące odzyskania przez Polskę niepodległości, a także okoliczności powstania hymnu państwowego. Podczas zajęć wykorzystano grę edukacyjną pt. „Polak Mały” dotyczącą polskich symboli narodowych. Uczniowie w dwuosobowych zespołach układali w odpowiedniej kolejności i według jednolitego wzoru puzzle ze słowami „Mazurka Dąbrowskiego”. W rezultacie otrzymali pełny tekst hymnu na tle barw narodowych. Po zakończeniu pracy odczytywali lub nucili wszystkie zwrotki pieśni. Prawie wszystkie grupy wykonały to zadanie bezbłędnie. Później chętni układali jeszcze godło Polski i grali w grę memory utrwalającą słowa hymnu. Nauka połączona z zabawą wzbudziła wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, które z pewnością pozostaną w ich pamięci.
M. Dowgiert
SPRZĄTANIE ŚWIATA W KLASACH 4 - 8
W piątek po południu po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami brali udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Celem akcji było rozwijanie emocjonalnego stosunku do środowiska oraz uczenie odpowiedzialności za stan przyrody w najbliższym otoczeniu. Chętni uczniowie z klas 4 - 6 sprzątali ulicę Włościańską i trasę na osiedlu Waryńskiego. Pogoda dopisywała, cała akcja przebiegała bardzo sprawnie. Zebraliśmy kilkadziesiąt worków śmieci. Odbiorcą odpadów na ul. Włościańskiej było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Dębnie. Na osiedlu Waryńskiego zgromadzone odpady zostały wrzucone do odpowiednio oznaczonych pojemników. W przedsięwzięciu bardzo nam pomogli: Urząd Miejski, PUK w Dębnie. Serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia za rok!
Opiekunowie: W. Włodarczyk, M. Kulawiak - Książek
SPRZĄTANIE ŚWIATA W KLASACH 1 - 3
Dnia 27 września uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do corocznej międzynarodowej akcji Sprzątanie Świata. Zaopatrzeni w ochronne rękawiczki oraz worki do segregacji śmieci wyruszyliśmy na sprzątanie okolicy naszej szkoły. Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w tej szczytnej akcji. W związku z tym uczniowie klas pierwszych wysłuchali ciekawej prelekcji na temat znaczenia segregacji odpadów przeprowadzonej na terenie PSZOK – u przez komendanta Straży Miejskiej Pana Zbigniewa Podzińskiego. Z niecierpliwością czekamy na kolejną taką akcję uświadamiającą znaczenie dbania o naszą planetę.
Nauczycielki SP3: Ewelina Słupska i Katarzyna Dobrucka.
VIII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Już po raz kolejny Trójka uczestniczyła w matematycznym świętowaniu. Od poniedziałku w naszej szkole uczniowie „bawili się” z tabliczką mnożenia. Przygotowali plakaty, rozwiązywali rebusy, zagadki i kolorowanki matematyczne. Kulminacyjnym punktem obchodów był piątek - 28 września. W tym dniu odbyły się egzaminy, do których przystąpili nie tylko uczniowie, ale również rodzice i pracownicy szkoły. Nad całością czuwały dzielne Patrole Egzaminacyjne. Tabliczkowe zmagania wśród uczniów wygrała klasa 3b i 7c. Obchody VIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wywołały wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Pokazały, że można przypominać tabliczkę z uśmiechem.
Dziękujemy Wam Uczniowie, Rodzice i Pracownicy Szkoły za wspólną matematyczną zabawę. Do zobaczenia za rok!Organizatorzy
AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA" W FILII SP3 W DARGOMYŚLU
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek 28 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające teren wokół szkoły. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że wyrzucone śmieci stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok. Dziękujemy uczniom za ich zaangażowanie w tę akcję!
Wychowawcy klas 0 - III
SPOTKANIE Z KOMENDANTEM STRAŻY MIEJSKIEJ W FILII SP3 W DARGOMYŚLU
To już wieloletnia współpraca i co roku w miesiącu wrześniu pan Komendant Straży Miejskiej w Dębnie Zbigniew Podziński odwiedza naszą szkołę, aby przypomnieć dzieciom zasady bezpieczeństwa, które należy przestrzegać w szkole, na boisku szkolnym, w drodze do i ze szkoły, jak również w domu. Następnie wszyscy uczniowie i wychowawcy również wyszli na zewnątrz, aby przećwiczyć przechodzenie przez pasy. I jak porzekadło mówi „Nauka nie idzie w las”, wszyscy prawidłowo przechodzili przez pasy zachowując wszelkie zasady i ostrożność. W NAGRODĘ UCZNIOWIE OTRZYMALI PASKI ODBLASKOWE I OBIECALI JE NOSIĆ.
Wioletta Olszewska
XVI SPOTKANIA PRZYRODNIKÓW
Dnia 22 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szesnastej edycji „Spotkań Przyrodników”. Podczas realizacji przedsięwzięcia, które w tym roku obchodziliśmy w Suchlicy, mogliśmy poznać historię oglądanych miejsc i dowiedzieć się o znaczeniu flory i fauny zantropogenizowanej przez człowieka. W trakcie „Spotkań Przyrodników” nastąpiło rozstrzygnięcie przyrodniczego konkursu fotograficznego ”Krajobrazy Gminy Dębno”. Uczniowie naszej szkoły w tym roku spisali się na medal i dostali wiele nagród:
II miejsce – Mikołaj Mazepa
Wyróżnienia – Wiktoria Gruchot, Pola Dec, Julia Domagała, Jakub Szwechłowicz, Maciej Twardowski
Serdecznie gratulujemy!
Podczas wędrówek odbył się też konkurs ”Miej oczy szeroko otwarte”. Młodzi przyrodnicy musieli wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Tutaj też nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. Za swoją pracę otrzymali nagrody. Po tak wielu wrażeniach rozpoczęła się część nieoficjalna. Można było nacieszyć się otrzymanymi nagrodami, porozmawiać z koleżankami i kolegami z innych szkół. Przy ciepłym i smacznym posiłku nastąpiło zakończenie „XVI Spotkań Przyrodników”.
Walentyna Włodarczyk
Mirosława Kulawiak - Książek
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
W roku szkolnym 2018/2019 pięciolatkom w nauce i zabawie towarzyszy Mały Miś TOFIK, któremu dzieci same nadały imię. Grupa przystąpiła do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego: „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Projekt składa się z sześciu modułów. Autorem projektu jest Aneta Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej, zaś organizatorem jest Grupa MAC S.A., miesięcznik Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Dwukropek. Celem głównym projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Mały Miś TOFIK rozpoczął wędrówkę do domów każdego przedszkolaka. Rodzic wraz z dzieckiem czytają wybraną przez siebie bajkę. Do przeczytanego fragmentu tekstu dziecko wykonuje ilustrację. W ten sposób powstanie dzienniczek Małego Misia. Od dzisiaj pięciolatki - grupa Żabki została „ zmisiowana”!
SZLAK PAMIĘCI ZDOBYTY!
W wietrzny, wtorkowy poranek trzecioklasiści wyjechali na wycieczkę SZLAKIEM PAMIĘCI NARODOWEJ. Odwiedzili Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach, Muzeum 1. Armii Wojska Polskiego i cmentarz w Starych Łysogórkach. Powitalna musztra i oglądane eksponaty na długo zostaną w pamięci, podobnie jak widok, starego, olbrzymiego czołgu. Spotkania z przewodnikami – żołnierzami były tak interesujące, że szkoda było odjeżdżać. Dziękujemy paniom bibliotekarkom za pomoc w opiece nad dziećmi.
wychowawczynie klas trzecich
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W FILII SZKOŁY SP3 W DARGOMYŚLU
Dnia 20.09.2018 w naszym przedszkolu w Szkole Podstawowej Nr 3 – filia Dargomyśl, obchodziliśmy Święto Przedszkolaka. Tego dnia dzieci miały zorganizowany poczęstunek oraz oglądały ulubione bajki. Na koniec zajęć otrzymały na pamiątkę piękne medale i z uśmiechem rozeszły się do domów.
SPOTKANIE Z PANEM POLICJANTEM W FILII SP NR 3 W DARGOMYŚLU
20.09.2018 roku wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pan policjant Dawid Gazda zadawał dzieciom pytania na temat ruchu drogowego, znaczenia świateł na przejściu dla pieszych i wiele innych, na które dzieci ochoczo i poprawnie odpowiadały. Następnie pan policjant pokazał dzieciom kajdanki, pałkę policyjną i pozwolił wejść do radiowozu, gdzie mogły włączyć sygnał i światła policyjne. Było dużo frajdy, ale też i pouczająco, bo przecież policjant to nie jest postrach dla wszystkich, tylko osoba przyjazna, do której można się zwracać o pomoc w sytuacjach zagrożenia. Pozdrawiamy wszystkich policjantów i dziękujemy za ich pracę.
Wioletta Olszewska
BIBLIOTEKA DLA KLAS 1-3 W NOWYM MIEJSCU
Jeszcze nie każdy uczeń zauważył, że biblioteka w naszej szkole zmieniła swoje miejsce i wizerunek. Teraz każdy uczeń może wypożyczyć książki do domu i poczytać na miejscu w nowym, odnowionym pomieszczeniu, które się znajduje w sali 107 na pierwszym piętrze. W uroczystym otwarciu uczestniczyła Pani Wicedyrektor Anna Kurpiel, która przecięła wstęgę i tym samym otworzyła wrota nowej biblioteki. W bibliotece znajdują się teraz osobne regały z lekturami szkolnymi, z bajkami oraz wierszykami, a także z ulubionymi książkami z serii „Basia”, „Ciocia Jadzia”, „Martynka”, „Kubuś Puchatek”, „Bolek i Lolek”, „Myszka Miki” i wiele innych. Serdecznie zapraszam do korzystania z zasobów naszej biblioteki. Zachęcam również do aktywnego uczestnictwa w akcjach bibliotecznych, które trwają przez cały rok szkolny.
- „Podaruj książkę bibliotece”: akcja polega na zbiórce książek dla dzieci, które mogą zainteresować innych. Każdy darczyńca znajdzie się na „Złotej Liście”.
-
„Foliowa okładka na każdej książce”: zbiórka foliowych okładek.
Sowa to symbol wiedzy i jej pogłębiania. Z tej przyczyny chciałabym, aby w naszej bibliotece sowy zagościły na stałe. Zatem zbieramy także sowy i sówki, które odnajdziecie w swoim domu, a Wam się już znudziły.
Serdecznie zachęcam do przychodzenia do naszej szkolnej biblioteki. Każdy może tutaj nie tylko wypożyczyć coś do poczytania, ale także spędzić miło czas.
Wasz bibliotekarz
KLASA 7C STWORZONA Z WYOBRAŹNI
Uczniowie klasy VIIc po zaangażowaniu w "(Nie)stworzonych opowieściach” pod opieka p. J. Białek postanowili wziąć udział w nowym projekcie o nazwie "Stworzeni z wyobraźni”. W akcji biorą udział chętni uczniowie 10 szkół z terenu całej Polski. Grupy tworzą autorskie opowiadania kierując się podpowiedziami zawartymi na kostkach Story Cubes. Do wykonania jest 10 fragmentów zgodnie z gatunkiem. Na początku przed nami jako wyzwanie pojawiło się rozpoczęcie fantasy. Kolejne gatunki powieści obyczajowej, marynistycznej, gotyckiej, przygodowej będziemy kontynuować po rozpoczęciu przez inne szkoły. Mamy nadzieję, że udział w programie dostarczy nam wiele zabawy i rozwinie nasze umiejętności redagowania różnych gatunków literackich.
W. Gruchot, H. Kiełbasa, Z. Warunek