MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „POLSKA - MOJA OJCZYZNA”
7 Listopada 2018 r. o godzinie 10.00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt: ”Polska - moja Ojczyzna”. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 2 im. S. Modrzejewskiej w Dębnie. Naszą szkołę w konkursie reprezentowała Lena Jaworska z grupy 5–latków oraz Alicja Dziewidek i Nikodem Czajka z grupy 6-latków. Gratulujemy przedszkolakom wspaniałego występu przed liczną publicznością. Życzymy dalszych sukcesów, motywacji do brania udziału w konkursach, ale przede wszystkim dobrej zabawy podczas recytacji utworów.
wychowawczynie: Justyna Mroczkowska, Anna Skica
KONKURS RECYTATORSKI "POLSKA - MOJA OJCZYZNA"
We wtorek, 7 listopada 2018 r., w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorski "Polska - moja Ojczyzna". Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 filia Dargomyśl. Oliwier Radziukiewicz reprezentował 6-latki, a Nataniel Wodzisławski 5-latki. Chłopcom gratuluję występu, a Rodzicom serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu i opiekę nad uczniami.
Agnieszka Fajerska
II EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „MOJA OJCZYZNA”
Już po raz drugi w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas I - III „Moja Ojczyzna”. W tym roku, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszył nam szczególny nastój, w który wprowadziła nas klasa III c śpiewając piosenkę pt. „Rozkwitały pąki białych róż”.
Reprezentantów szkół podstawowych z Barnówka, Cychr, Sarbinowa, nr 1, nr 2 i nr 3 z Dębna i Smolnicy oceniało jury w składzie: Pani Barbara Topczewska, Pani Joanna Rau oraz Pani Ewelina Maciocha - Pławska. Uczniowie wspaniale recytowali wiersze związane z tematem konkursu.
Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:
W kategorii klas pierwszych:
Miejsce I – Antoni Wolski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie.
Miejsce II – Adrianna Majchrowska ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie.
Miejsce III - Lena Warunek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.W kategorii klas drugich:
Miejsce I – Karol Radziukiewicz ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie.
Miejsce II – Michalina Łyczkowska ze Szkoły Podstawowej w Cychrach.
Miejsce III – Michał Stępiński ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.W kategorii klas trzecich:
Miejsce I – Kacper Prokop ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.
Miejsce II – Amelia Kożuszek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie.
Miejsce III – Lena Sielska ze Szkoły Podstawowej w Barnówku.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Organizatorzy: Katarzyna Dobrucka, Ewelina Słupska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta… Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada i jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Przedszkolaki z SP3 w Dębnie – 5 latki wraz z goszczącymi w tym dniu 6 latkami oraz Misiem Tofikiem odkrywały ten tajemniczy świat. Dzieci poznały znaczenie słowa bajka, baśń. Wspólnie zgadywały postacie z różnych bajek, cytaty oraz przedmioty będące symbolem danej bajki. Temat przemiły, co nie przeszkadzało w wykonaniu licznych zadań, takich jak: bajkowe puzzle, karty memory, kalambury. Przedszkolaki wykazały się ogromnym talentem, sumiennością i starannością podczas kolorowania swojego ulubionego bohatera. Całość uwieńczył pokaz strojów oraz głośne czytanie bajek. Magiczny dzień sprawił, że każdy z nas poczuł się dzieckiem i mile wspominał tamten czas, czas marzeń, który jest „życzeniem wypowiedzianym przez serce”.
Wychowawca Anna Skica
LABORATORIUM MAŁEGO NAUKOWCA
Po uroczystym otwarciu wszystkie klasy mogą już eksperymentować w Laboratorium Małego Naukowca. Na pierwszych zajęciach uczniowie zostali zapoznani z regulaminem oraz zasadami korzystania z dostępnych pomocy dydaktycznych. Dzięki temu mogą wykonywać doświadczenia, podczas których działają praktycznie: mierzą, ważą, obserwują i wyciągają wnioski. W październiku:
Klasa 1 a: wykonała doświadczenia z użyciem mleka;
Klasa 1 b: zrobiła kanapki;
Klasa 1 c: wykonała eksperyment „Chemiczne jajo”;
Klasa 2 a: obserwowała pod szkłem powiększającym pająki;
Klasa 2 b: poznała budowę i działanie mikroskopu oraz obserwowała różne preparaty i liście przyniesione z wycieczki;
Klasa 3 a: wykonała owocowe szaszłyki;
Klasa 3 b: piekła ciasteczka;
Klasa 3 c: poznała budowę i działanie mikroskopu oraz obserwowała swoje włosy w powiększeniu.
Po tak ciekawych lekcjach uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych wizyt w laboratorium.
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
31.10.2018 r. w godz. 17.30 – 19.30 w „Klubie u Janka” przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie odbył się Bal Wszystkich Świętych zorganizowany przez Klub Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Oratorium im. Św. Jana Bosko. Zabawa była alternatywą dla coraz popularniejszego u nas Halloween. Dzieci przebrane za wybranych przez siebie świętych prezentowały ich sylwetki. Dzięki temu uczestnicy zabawy mogli pogłębić swoją wiedzę. Podczas balu był konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny kostium. Były też inne konkursy, zabawy i oczywiście nagrody. Każdy kto przyszedł, nawet bez przebrania, dostał jakiś prezent. DJ Ks. Zenon Kapłon trzymał tancerzy - w różnym przedziale wiekowym - na parkiecie do samego końca. W przerwie między tańcami można było zjeść coś słodkiego oraz ugasić pragnienie. Dzieci i rodzice, wychodząc z imprezy wyrażali swoje zadowolenie, więc bal można zaliczyć do udanych.
„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”
Jak co roku - tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych - chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania opuszczonych grobów na cmentarzu przy ulicy Kościuszki. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu podzieliło się na 3 grupy. Pierwsza grupa p. Aleksandry Samborskiej sprzątała w poniedziałek 29.10., druga grupa p. Eweliny Słupskiej i trzecia p. Joanny Symeniuk sprzątała w środę 31.10. Wolontariuszy było naprawdę dużo. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, w atmosferze ciszy i spokoju, oczyścili groby oraz alejki z jesiennych liści, usunęli wypalone znicze, powyrywali chwasty. Ku pamięci zmarłych, także zapalili znicze na najbardziej zapomnianych grobach oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.
DZIEŃ DYNI W GRUPIE 5 LATKÓW
„Rośnie dynia wprost do słońca.
Rośnie, rośnie, wciąż, bez końca.
Rośnie non-stop. Rośnie co dzień.
Już największa jest w ogrodzie…"W najmłodszej grupie ostatni dzień października odbył się pod hasłem: DZIEŃ DYNI. Przedszkolaki prowadziły rozmowy o dyni: jaka jest?, kiedy i gdzie rośnie?, jak smakuje?, czy pachnie?, co możemy z niej przygotować? Podczas rozmowy uczyliśmy się określać nasze doznania smaku, węchu… Dzieci wykonały pracę plastyczną – wyklejając dynie bibułą. Mimo małej frekwencji 5 latki potrafiły zadbać o dobrą zabawę śpiewając i tańcząc do rytmów muzyki przedszkolnej. Gorąca atmosfera nie przeszkadzała w tym, aby dzielnie w przebraniu pozować do zdjęcia – odważne maluchy.
Wychowawca - Anna Skica
DZIEŃ DYNI… CZYLI WESOŁE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW…
„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.Niektórzy obchodzą Halloween, a 6-latki w SP3 obchodziły jesienne święto - Dzień Dyni. Z tej okazji dnia 31.11.2018 r. nasza sala zamieniła się w dyniową krainę, w której królował kolor żółty i pomarańczowy. Dzieci z zaangażowaniem przygotowały z rodzicami w domu lampiony z dyni, które przyniosły do przedszkola. Przedszkolaki na zajęciach opisywały wygląd dyni, dowiedziały się co kryje w środku dynia i skąd się biorą pestki, które tak chętnie często zjadają, jakie pyszności można zrobić z dyni oraz jak ozdobić dynię. Nie zabrakło zabaw ruchowych z dynią w roli głównej. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne. Zadowolone miny dzieci są dowodem na świetną zabawę tego dnia. Na pamiątkę, każde dziecko otrzymało maskę dyni. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie lampionów z dyni.
wychowawczyni: Justyna Mroczkowska
MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH ROZPOCZĘTY!
22 października 2018 r. rozpoczęły się w naszej szkole obchody Święta Biblioteki. Tegoroczny program jest bardzo bogaty. Uczniowie wezmą udział w konkursie ładnego pisania - kaligrafii oraz konkursie plastycznym na logo biblioteki szkolnej. Ponadto chętni codziennie wymyślają biblioteczne rymowanki i odpowiadają na „Zagadki z bibliotecznej szufladki”. Do tej pory w minikonkursie wzięło udział 48 uczniów z klas IV – VII. W dniu rozpoczęcia Święta Biblioteki na wszystkich wypożyczających i składających życzenia czekał już tradycyjnie słodki poczęstunek. Odwiedzający wpisują się do bibliotecznej księgi gości i oglądają okolicznościowe wystawy. Rozpoczęła się również całoroczna akcja „Podaruj książkę bibliotece”. W klasach młodszych uczniowie tworzą „Drzewo niepodległości”, a starsi w ramach zajęć w czytelni lub ICIM wykonują „Łańcuchy niepodległości”. Chcemy w ten sposób godnie uczcić fakt, że 100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Wykonane prace będą stanowiły piękną dekorację korytarzy szkolnych. Poza tym rozpoczęliśmy dwie całoroczne akcje czytelnicze: „Słuchające uczniaki” i „Spotkania z książką”, podczas których nauczyciele czytają uczniom klas I – III i IV – V wybrane książki. W tych dniach bibliotekę odwiedziły również dzieci z grupy przedszkolnej. Podczas wizyty pięciolatki obejrzały bibliotekę i jej zbiory, a także posłuchały kilku wierszyków przeczytanych przez panią bibliotekarkę. Dziękujemy wszystkim za odwiedziny i zapraszamy do dalszej zabawy!
Bibliotekarze szkolni
LEKCJA HISTORII W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
30 października 2018 roku uczniowie klasy 2 b wybrali się do Biblioteki Miejskiej, aby obejrzeć wystawę ZNP pt. „Świadkowie czasu”. Z zaciekawieniem oglądali kroniki placówek oświatowych i kulturalnych z Dębna i terenu gminy. W pierwszych kronikach widzieli trudne początki powstawania i funkcjonowania szkół. Szczególną uwagę dzieci zwróciła kronika naszej szkoły. Rozpoznawały w niej znajome twarze i ważne wydarzenia. To była ciekawa lekcja historii. Dziękujemy!
ELIMINACJE DO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
30.10.2018 r. w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej nr 3 - filia Dargomyśl, odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego "Polska - moja Ojczyzna". Dziękuję za przygotowanie dzieci do konkursu i zapraszam do przybycia i wsparcia naszych 5- i 6-latków 7 listopada 2018 r. o godz. 10:00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury.
Agnieszka Fajerska
KOLEJNA CZĘŚĆ „STWORZONYCH Z WYOBRAŹNI”
Nasza klasa VII c, obok innych dziewięciu szkół z całej Polski, od września pod opieką p. J. Białek bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Stworzeni z wyobraźni”. Grupy tworzą autorskie opowiadania kierując się podpowiedziami zawartymi na kostkach Story Cubes (zdjęcie wylosowanego zestawu dołączamy każdorazowo do opracowanego fragmentu historii). Każdy z fragmentów powinien liczyć około 600 słów. W każdym etapie uczestnicy kontynuują opowieść swoich rówieśników z innego zespołu. Po powieści fantasy przyszła kolej na II rozdział powieści science - fiction, którą zapoczątkowała szkoła z Lublina. Przedstawiamy poniżej początek oraz nasz drugi rozdział. Zapraszamy do lektury.
Autorki: I. Czerniecka, W. Rębiasz, K. Kiełbasa
OB(D)JAZDOWE LEKCJE
29 października klasa 3b pojechała do Wyłuszczarni Nasion. Pan leśniczy opowiadał tu o swojej pracy, kłusownictwie i ochronie lasu. W przepięknej sali edukacyjnej przekazał nam wiele ciekawostek o życiu ukazanych tam zwierząt. To spotkanie było bardzo interesujące, ponieważ zdobyliśmy nowe wiadomości i chcielibyśmy jeszcze tam wrócić.
W niedługim czasie, bo już 31 października wyruszyliśmy na kolejną wyprawę. Tym razem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Dębno obejrzeliśmy wystawę kronik pt. „Świadkowie czasu”. Największą radość, a zarazem zdziwienie wzbudziła kronika naszej szkoły oraz kroniki przedszkolne, w których odnaleźliśmy własne fotografie. Wpisaliśmy się do pamiątkowej księgi. Może za kilka lat, podczas kolejnej wystawy, odnajdziemy nasze dzisiejsze wpisy?Laura, Ignacy, Wojtek, Martyna
„CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE, CO TO BĘDZIE?”
29.10.2018 r. o godz. 17.00 chętni uczniowie klas VII wzięli udział we wspólnym czytaniu "Dziadów" cz. II Adama Mickiewicza. Książka jest lekturą obowiązkową, ale także doskonałym tematem w okresie jesiennym, tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych. Wieczór z duchami - postaciami dramatu oczywiście musiał być utrzymany w odpowiedni klimacie: ciemna aula, blask nastrojowych świeczek i… „Dziady”. Uczniowie przeczytali cały utwór z podziałem na role i wzięli udział w dyskusji o ludzkim życiu i przemijaniu.
CODE WEEK
Code Week to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. W tym roku Code Week odbędzie się już po raz piąty! To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. Idea jest prosta – każdy, kto chce się włączyć, może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na odpowiedniej stronie internetowej. Również nasza szkoła została zgłoszona do takiego przedsięwzięcia. Dzieci z klasy 2a uczęszczające na zajęcia z kodowania z wielkim zapałem wykonywały zadania przygotowane w ramach Code Week oraz Ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować pod patronatem EDU SENSE i KODOWANIE NA DYWANIE. Uczniowie programowali drogę Ozobota, tworzyli planszę województwa z jego zabytkami, mapę miasta, sprawiali, że ich Ozoboty tańczyły i to nie tylko w rytmie cha – cha , tworzyły piękny i kolorowy plakat i wiele innych. Efektem tych aktywności jest certyfikat świadczący, że dzieci z SP3 to prawdziwi Super Koderzy.
Katarzyna Symeniuk
PASOWANIE PRZEDSZKOLAKA I STARSZAKA NA JESIENNEJ POLANIE
W dniu 24.10.2018 r. najmłodsi członkowie społeczności szkolnej obchodzili swoje święto „Pasowanie przedszkolaka i starszaka na jesiennej polanie”. Uroczystość miała podniosły charakter. Swoją obecnością zaszczyciła nas dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3, tj. pan dyrektor Zdzisław Sołtys oraz panie wicedyrektorki Anna Kurpiel i Małgorzata Matkowska, a także rodzice. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, recytatorskie oraz śpiewacze. Po części artystycznej nadszedł czas na uroczyste ślubowanie. Przedszkolaki i starszaki obiecali być dzielnymi, uśmiechniętymi, grzecznymi, aby nigdy mamy i taty nie zasmucić. Rodzice również złożyli przysięgę. Obiecali - zawsze mieć w pamięci, że ich dziecko jest unikalnym darem; słuchać uważnie, o czym mówi; przytulać je często oraz cieszyć się jego dzieciństwem, bo szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach.
Wychowawcy: Justyna Mroczkowska, Anna Skica
SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO
W ostatnich dniach, podczas zajęć edukacyjnych, uczniowie klas młodszych przypominali zasady zdrowego odżywiana i przygotowywali swój zdrowy posiłek. Królowały przede wszystkim kanapki, ale nie zabrakło też sałatek, serków i jogurtów z owocami. Wszystkie smakołyki w mig zniknęły z talerzyków i miseczek. Podczas pracy nikt nie zapomniał o zasadach higieny oraz o zasadach kulturalnego spożywania posiłków. Niektórzy odkryli nawet swój talent kulinarny! Gratulujemy.
NIEPODLEGŁOŚCIOWE KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE
Rok 2018 jest rokiem szczególnym i obchodzimy go pod hasłem "Niepodległa". Jednym z naszych patriotycznych działań było zorganizowanie przeglądu form artystycznych dotyczących wydarzeń z historii Polski związanych z odzyskaniem niepodległości. Działanie to przybrało tytuł: NIEPODLEGŁOŚCIOWE KONFRONTACJE ARTYSTYCZNE i zostało przygotowane przez naszą szkołę we współpracy z Dębnowskim Ośrodkiem Kultury. Głównym pomysłodawcą i koordynatorem wydarzenia był instruktor teatralny p. Joanna Symeniuk. Na konfrontacje zgłosiły się: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa w Sarbinowie, Szkoła Podstawowa w Różańsku, Zespół Szkół Stowarzyszenia Oświatowego i oczywiste, że nasza szkoła również wzięła udział w przeglądzie. 24.10.2018 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury od godz. 10.00 młodzi artyści reprezentowali różnorodne formy artystyczne: teatr, recytacja, śpiew, gra instrumentalna oraz taniec.
Repertuar występów:
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębnie – grupa teatralna TAKA PAKA w spektaklu „Droga ku niepodległości”, opiekun grupy p. Joanna Symeniuk,
- Szkoła Podstawowa w Sarbinowie – w montażu słowno – muzycznym „Życzenia dla Niepodległej”, opiekunowie uczniów p. Sylwia Urbaniak i p. Wiesława Cebula,
- Szkoła Podstawowa w Różańsku – w montażu słownym „Ta, co nie zginęła” pod kierownictwem p. Grażyny Feliks,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Dębnie - grupa teatralno – taneczna FIDLER w spektaklu „Niepodległa”, opiekunowie grupy p. Elżbieta Bąk i p. Joanna Łazorczyk,
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Dębnie – grupa teatralna w spektaklu „Sąd na Polską” pod kierownictwem p. Grzegorza Kulbickiego,
- Zespół Szkół Stowarzyszenia Oświatowego – grupa teatralna STO w spektaklu „Błękitna sukienka” pod kierunkiem p. Małgorzaty Klery.Na widowni zasiedli zaproszeni przedstawiciele rady miejskiej, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji kultury, delegacje kombatantów, Sybiraków, inwalidów wojennych, uczniowskie delegacje szkół oraz rodziny młodych artystów. Przegląd nie miał charakteru konkursu, ale była to uroczystość poświęcona ojczyźnie i wolności. Wszystkie występy zachwyciły publiczność, a nawet wywołały u niektórych łzy wzruszenia. W nagrodę wszyscy uczestnicy pojadą do teatru.