ZAGADKI Z BIBLIOTECZNEJ SZUFLADKI
17 grudnia 2018 r. o godzinie 1035 w czytelni szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu „Zagadki z bibliotecznej szufladki” zorganizowanego z okazji Święta Biblioteki. W jesiennej, 7. edycji konkursu wzięło udział 76 uczniów. Uczestnicy codziennie rozwiązywali zagadki o różnorodnej tematyce (31 zestawów). Tabela wyników aktualizowana była na bieżąco. Każdy mógł codziennie sprawdzić swoją punktację. Największym zainteresowaniem konkurs cieszył się wśród uczniów klas: IV c, V b, V d i V e. Najbardziej wytrwałych i systematycznych uczestników wyróżniono. Nagrody rzeczowe, „słodkie upominki” i dyplomy zostały ufundowane przez organizatorkę. Materiały promocyjne otrzymano z Księgarni „Miś” w Dębnie.
Wyniki :
I miejsce – Dorotka Plucińska kl. V b
II miejsce – Amelka Dobrowolska kl. V b
III miejsce – Monika Kowalewska kl. IV c
IV miejsce – Zuzia Blicharz kl. V b
V miejsce – Ania Bezdyk kl. V d
VI miejsce – Wiktoria Jackowiak kl. V b
VII miejsce – Anna Grzesiak kl. VIII a
VIII miejsce – Hania Cabaj kl. V e
IX miejsce – Kinga Januszkiewicz kl. IV c
X miejsce – Kasia Rębiasz kl. V eGRATULUJEMY !
Fot. Artur Kowalewski kl. VII b
Organizator: Małgorzata Dowgiert
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI” DLA KLAS III
Klasy III obecnie omawiają baśń H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Skorzystały więc z okazji, że szkolna grupa teatralna jest w trakcie prezentowania inscenizacji na motywach tej lektury i obejrzały ją w naszej auli. Występ odbył się 17.12.2018 r. Uczniowie po obejrzeniu spektaklu wzięli udział w dyskusji na temat problematyki utworu. Przedstawienie było dobrą okazją do podsumowania treści lektury.
Joanna Symeniuk
Przejdź do galerii.
SP3 NA JARMARKU BOŻONARODZENIOWYM
W sobotę 15.12.2018 r. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim i chętnymi nauczycielami uczestniczyło w I Dębnowskim Jarmarku Świątecznym oraz Festynie Mikołajkowym „Otwarte Serca”. Na jarmarku można było odwiedzić stoisko kulinarne SP3, na którym nauczyciele serwowali pyszne pierogi, wypieki oraz zupę gulaszową. Natomiast uczniowie wprowadzili zgromadzonych gości w świąteczny klimat poprzez ubieranie choinek i śpiewanie kolęd. Mamy nadzieję, że za rok również spotkamy się na jarmarku!
Serdecznie dziękujemy rodzicom, pracownikom obsługi, uczniom i chętnym nauczycielom za pomoc i zaangażowanie.
Opiekunowie: Ewelina Słupska, Joanna Symeniuk, Aleksandra Samborska
LUDZIE – LUDZIOM! PACZKI OD CARITAS DOSTARCZONE!
13.12.2018 r. Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 3 przygotowało przedświąteczne paczki żywnościowe dla wybranych osób z Dębna. Zostały one dostarczone do potrzebujących następnego dnia tj. 14.12.2018 r. Paczki zrobiono z darów akcji „Tak. Pomagam!”. Było dużo emocji. Uśmiech oraz łzy wzruszenia widoczne były na twarzach nie tylko obdarowanych, ale i wolontariuszy. Warto pomagać. Nie zostawiajmy potrzebujących samych sobie.
Joanna Symeniuk
WOLONTARIUSZE Z SP3 NA MIKOŁAJKOWEJ IMPREZIE WTZ
W piątek 14.12.2018 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z holenderskim Mikołajem. Pod opieką p. M. Matkowskiej nasi wolontariusze: Filip Słupski, Wiktoria Zając, Hanna Czyżak, Iga Czerniecka, Klaudia Kiełbasa spisali się na medal. Byli tłumaczami i empatycznymi pomocnikami animatorów zabawy.
Joanna Symeniuk
NASI TENISIŚCI
W czwartek 13.12.2018 r. w Smolnicy odbyły się Mistrzostwa Powiatu w ramach Igrzysk Dzieci w tenisie stołowym. Uczniowie klasy 5b: Mateusz Kurpiel, Bartek Staniszewski i Jarek Jaz awansowali do finały rozgrywek i w finale zajęli 5 miejsce w powiecie spośród 9 drużyn, które brały udział w turnieju. Gratulacje!
Opiekun: Dominik Kurek
WYJAZD MIKOŁAJKOWY DO KINA KLAS 6A I 4B
12.12.2018 r. pojechaliśmy do kina Helios do Gorzowa na seans „Miśków 2 – óch w Nowym Jorku”. Mianowany na króla Afryki, sympatyczny Misiek przybywa do Ameryki na uroczystą galę w towarzystwie przyjaciół i syna Juniora. Niestety w trakcie imprezy ktoś kradnie Wielki Klucz, a do telewizji trafiają nagrania, na których widać naszego bohatera rabującego nowojorskie banki. W jednej chwili, z ulubieńca Ameryki, Misiek staje się najbardziej poszukiwanym zwierzakiem w kraju. Kolejną atrakcją wyjazdu był pobyt w KFC. Pełni wrażeń, zadowoleni i szczęśliwi z udanego wyjazdu wróciliśmy do domu.
Opiekunowie: A. Krupa, B. Kowalska, G. Dowgiert
STYPENDIADA WCZESNOSZKOLNA
W dniach 10 - 14 grudnia uczniowie klas II i III po raz pierwszy przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Stypendialnego „Stypendiada Wczesnoszkolna” organizowanego przez Firmę Edukacyjną „Orzeł” w Skierniewicach. W czterech konkursach z zakresu edukacji czytelniczej, ortograficznej, matematycznej i plastycznej zmagało się 97 uczniów. Niektórzy przystąpili więcej niż do jednego konkursu.
W konkursie czytelniczym „Abecadło” uczniowie musieli wykazać się znajomością treści lektury K. Makuszyńskiego pt. „Przygody Koziołka Matołka”. Trud czytelniczy podjęło 8 drugoklasistów i tyle samo trzecioklasistów.
Konkurs ortograficzny „Ortografek” sprawdzał znajomość reguł ortograficznych. Tu swoją wiedzę sprawdziło 2 uczniów klas II i 8 z klas III.
Konkurs matematyczny „Plusik” to zabawy z dodawaniem i odejmowaniem, które zainteresowały 14 uczniów z klas II i 17 uczniów z klas III.
W konkursie plastycznym „Plastuś” uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną na jeden lub dwa z zaproponowanych tematów:
- pocztówka bożonarodzeniowa lub noworoczna (8 uczniów z klas II i 5 z klas III),
- moje wymarzone akwarium (10 uczniów z klas II i 15 z klas III).
Dzieci z dużym skupieniem i zaangażowaniem przystąpiły do konkursów. Pracowały dzielnie do ostatnich minut. Wyniki ogłoszone zostaną 28 lutego 2019 r. Trzymamy kciuki!Opiekunowie
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI” - KOLEJNY WYSTĘP
Dziewczynka z zapałkami dotarła do następnej placówki edukacyjnej w Dębnie.
12.12.2018 r. baśń Andersena w wykonaniu Takiej Paki została odegrana w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. Św. Jana Bosko.
W gościnę nie poszliśmy z pustymi rękami. Dzieci na zakończenie przedstawienia otrzymały od naszego Szkolnego Koła Wolontariatu torbę wafelków.
Joanna Symeniuk
RODZINNE KOLĘDOWANIE W TRÓJCE
Dawny zwyczaj bywa wszędzie,
Przychodzimy po kolędzie,
Hej kolęda, kolęda
Przyszliśmy do Was dziś kolędować
z tym Nowym Rokiem Wam powinszować.
Hej! Kolęda, kolęda.11 grudnia o godzinie 17:00 w auli szkolnej odbyło się Rodzinne Kolędowanie. W tym roku dotychczasowy konkurs kolęd przybrał nowy wymiar. Odeszliśmy od przydzielania miejsc na podium i elementu rywalizacji, na rzecz wprowadzenia przed najpiękniejszymi świętami - świętami Bożego Narodzenia: rodzinnej atmosfery, radości ze wspólnego śpiewu i docenienia siebie nawzajem, a przede wszystkim na rzecz wspólnego radowania się.
Rodzina jest jak gałęzie drzewa, wszyscy rośniemy w rożnych kierunkach, ale korzenie mamy wspólne. Rodzina to mama, tata, rodzeństwo, dziadkowie, wujkowie, ciocie, kuzynostwo, ale rodziną jest również klasa, z którą uczniowie są związani przez kilka ważnych lat swojego życia. Takie też rodziny zaprezentowały się przed publicznością, gdzie czasem różnice charakterów są widoczne, gdzie dochodzi do małych spięć, ale gdzie przede wszystkim każdy docenia siebie, szanuje i wie, że wspólnymi siłami można góry przenosić.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje Antoni Drogomirecki uczeń klasy 4c, który do wspólnego kolędowania zaprosił mamę i siostrę, która mimo, że ma zaledwie 1,5 roku dzielnie u mamy na rękach zapoczątkowała szkolną tradycję o jakiej marzymy – aby dzieci podczas rodzinnego kolędowania śpiewały z rodzicami.
Podczas tego pięknego wieczoru zaprezentowały się klasowe duety, zespoły, dzieci śpiewały solo. Kilkoro uczniów zaprosiło do kolędowania rodzeństwo. Występy dzieci przeniosły nas w świąteczny klimat i niejednokrotnie wzruszyły. Jesteśmy dumni, że mamy tak utalentowane dzieci.
Wielką niespodzianką były nauczycielki, które pod przewodnictwem p. Adama Kowalskiego zaśpiewały kolędy. Stworzyły tym samym iście profesjonalny chór.
Mamy nadzieję, że Rodzinne Kolędowanie w Trójce stanie się tradycją. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i unikatową drewnianą bombkę, która co roku będzie miała inny projekt. Mamy nadzieję, że za kilka lat niektórzy uczestnicy będą mogli pochwalić się kolekcją takich bombek.
Organizatorzy
KONKURS ŁADNEGO PISANIA – KALIGRAFII ROZSTRZYGNIĘTY!
20 listopada 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs ładnego pisania - kaligrafii zorganizowany po raz drugi w ramach obchodów Święta Biblioteki. Podobnie jak w roku ubiegłym, zadaniem uczestników było przepisanie dowolną techniką pisarską fragmentu tekstu na gładkim papierze formatu A4. Praca mogła zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki. W tym roku chcieliśmy upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i dlatego uczestnicy przepisywali cały tekst polskiego hymnu narodowego. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas V – VIII. Komisja w składzie: pani Elżbieta Krasuń, pani Joanna Symeniuk i pani Małgorzata Żarkowska - Miałszygrosz wyróżniła następujące prace:
I miejsce – Iga Czerniecka VII c
II miejsce - Julia Downar VIII b
III miejsce: Julia Aleksiejew V b i Nikola Łapa VI b
IV miejsce: Natalia Kaczmarek V c i Zuzanna Szczepaniak V c
V miejsce: Piotr Przespolewski V a, Emilia Marciniak VI c, Karolina Studniarczyk VI c, Julia Zarzycka VI c
VI miejsce – Katarzyna Januszkiewicz V a
VII miejsce – Hanna Dłużniewska V c
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród oraz pamiątkowych dyplomów odbyło się 10 grudnia 2018 r. w czytelni szkolnej.Serdecznie gratulujemy!
Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w czytelni.
Organizator: M. Dowgiert
WIZYTA PANA GÓRNIKA
W dniu 10 grudnia oddział przedszkolny 5 i 6 latki gościł pana górnika - Grzegorza Stępińskiego, tatę jednej z naszych przedszkolnych milusińskich. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowieści o świętej Barbarze. Dowiedziały się, że jest ona patronką wszystkich górników. Poznały także strój galowy górnika wraz z jego czako górniczym. Pan Grzegorz wyjaśnił znaczenie kolorów piór na czapce górniczej, a także udzielał wyczerpujących odpowiedzi na pytania dzieci, m.in. czy pod ziemią jest ciepło, czy w kopalni można używać dynamitu, czy praca górnika jest bezpieczna itp. Największe poruszenie wśród dzieci wzbudziła informacja – ciekawostka o szczurach żyjących pod ziemią w kopalni. Otóż, te oto zwierzęta często ratują górnikom życie, ponieważ to właśnie one prędzej wyczuwają niebezpieczeństwo i uciekają na powierzchnię. Są cenną wskazówką dla pracujących pod ziemią. Uwieńczeniem spotkania było wręczenie panu upominku oraz wspólne zdjęcie.
Dziękują przedszkolaki wraz z paniami Anią, Kingą i Małgosią.
TAKA PAKA – KOLEJNY RAZ DLA PRZEDSZKOLAKÓW
10.12.2018 r. szkolna grupa teatralna gościła w kolejnym dębnowskim przedszkolu. Tym razem spektakl „Dziewczynka z zapałkami” został zagrany dla dzieci z Przedszkola nr 2 im. Stanisławy Modrzejewskiej.
Widownia oglądała przedstawienie z zaciekawieniem. Reakcja jednej z dziewczynek była niesamowita. Z jej oczu popłynęły po policzkach łzy. Oznaczało to dla aktorów, że dobrze wcielili się w swoje role i udało im się wywołać pożądane emocje.
Joanna Symeniuk
TAK. POMAGAM!
W dniach 7 – 8 grudnia 2018 r. w wybranych sklepach pod patronatem Caritas odbyła się Ogólnopolska zbiórka żywności o długim terminie ważności. W Dębnie akcja „TAK. POMAGAM!” miała miejsce w sklepie Biedronka przy ulicy Mickiewicza. Pierwszego dnia żywność była zbierana przez młodzież z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego im. Ignacego Łukasiewicza, a drugiego dnia przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego. Nasze Szkolne Koło Caritas zebrało około 190 kg żywności! Brawo! Wolontariusze w ciągu 3,5 godziny zgromadzili naprawdę ogromną ilość żywności.
Dziękujemy personelowi za miłą atmosferę i wszystkim darczyńcom za wsparcie akcji. Dzięki darom serca powstaną świąteczne paczki dla potrzebujących mieszkańców Dębna. Razem szkoły zebrały około 350 kg żywności!Joanna Symeniuk
„TAKA PAKA” DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z NIEPUBLICZNEGO PRZEDSZKOLA TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO
07.12.2018 r. koło teatralne „Taka Paka” ze Szkoły Podstawowej nr 3 odwiedziło Niepubliczne Przedszkole Towarzystwa Salezjańskiego im. Św. Jana Bosko. Młodzi aktorzy w swojej scence teatralnej opowiedzieli małym widzom jedną z najpiękniejszych baśni Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Przedszkolaki słuchały i oglądały z przejęciem. Aktorzy byli zadowoleni, że mogą wystąpić przed taką uroczą widownią.
WYRÓŻNIENI W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE
5 grudnia 2018 r. poznaliśmy wyniki wojewódzkiego konkursu plastycznego z okazji 100 lat Niepodległej pt. "Ojczysta przyroda jest wokół nas - symbole odwagi i męstwa". Najważniejszym celem konkursu było zainteresowanie uczniów znaczeniem ojczystej przyrody poprzez znajomość symboli, które świadczą o męstwie i dumie narodowej oraz rozwijanie pasji przyrodniczych, historycznych i artystycznych. Na konkurs wpłynęło przeszło 400 prac. Cieszymy się, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 znaleźli się wśród wyróżnionych. Nagrody otrzymali Wiktoria Gruchot i Wojciech Jaździkowski. Dziękując za podjęty wysiłek, życzymy dalszych sukcesów!
Mirosława Kulawiak - Książek
„DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI” W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
06.12.2018 r. szkolny teatr TAKA PAKA zagrał etiudę teatralną na motywach baśni H. Ch. Andersena w reżyserii p. Joanny Symeniuk. Nowością dla grupy był fakt, że była to scenka w plenerze, która odbyła się dzięki współpracy z Biblioteką Miejską. Pani dyrektor Monika Piotrowska wraz z pracownikami przygotowała dla nas plac przed biblioteką, zapewniając nagłośnienie i oświetlenie. Dziękujemy za miłą współpracę.
Kolejne wyzwanie, kolejne doświadczenie, kolejne wnioski na przyszłość. Aktorzy w strojach stylizowanych na XIX wiek, na zimnie i w mroku opowiedzieli jedną z najpiękniejszych ponadczasowych baśni w klimacie świątecznym. Baśń pokazuje, że smutna jest nie śmierć, lecz ciężkie życie. Zauważajmy co dzieje się wokół nas i nie bądźmy obojętni na losy innych, zwłaszcza dzieci.
Aktorzy:
- Wiktoria Zając – dziewczynka
- Zuzanna Wrunek – babcia
- Bartosz Berliński - łobuz
- Anita Bogdziewicz, Mirella Pietryga, Aleksandra Krzywicka, Pola Dec – kobiety
- Oskar Dziubek, Jakub Hostyński, Adam Grzegorczyk - mężczyźniJoanna Symeniuk – instruktor grupy
DZIEŃ ŚWIĄTECZNEGO SWETERKA
W tym roku Samorząd Uczniowski dzień 6 grudnia ogłosił w szkole DNIEM ŚWIĄTECZNEGO SWETERKA. Każdy kto był w takim swetrze, nie musiał się obawiać pytania czy kontroli zadania domowego – chronił go świąteczny strój. To był naprawdę kolorowy, radosny dzień. Chyba stanie się on coroczną tradycją SP3.
Joanna Symeniuk
MIKOŁAJKI W SZPITALU
Szkolne Koło Wolontariatu kolejny raz zorganizowało świąteczną akcję charytatywną „Mikołajki w szpitalu”. Na terenie szkoły została przeprowadzona zbiórka słodyczy na paczki dla dzieci leżących w szpitalu. Przedstawiciele koła w świątecznych strojach udali się 6 grudnia do dębnowskiego szpitala i rozdali chorym dzieciom paczki z łakociami oraz podarowali wszystkim uśmiech. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
Szkolne Koła "Caritas" ze Szkoły Towarzystwa Oświatowego i Szkoły Podstawowej nr 3 w dniach 7 - 8 grudnia (piątek - sobota) przeprowadzą zbiórkę żywności w sklepie "Biedronka" przy ul. Mickiewicza (wyjazd na Myślibórz). Zebrana żywność będzie przeznaczona na pomoc przedświąteczną dla osób i rodzin ubogich. Zapraszamy do wsparcia akcji charytatywnej na rzecz potrzebujących!
Joanna Symeniuk