Nauczyciele
PTASIA STOŁÓWKA W DARGOMYŚLU
Na pewno ptaszki nie wiedzą o tym, że dziś w przedszkolu dzieci miały naradę…
Po tej naradzie coś tam majstrują...
- Chyba te dzieci karmnik budują?
Zrobił się rwetes nie byle, jaki.
- Dzieci nam pewnie dadzą przysmaki.
Więc każdy ptaszek w okienko zerka, pcha się, podfruwa, kwili i ćwierka…Jak co roku rozmawiamy z dziećmi na temat dokarmiania ptaków. Z przedszkolakami z Dargomyśla omówiliśmy, co robią ptaki zimą i o tym, że można im pomóc budując karmnik. Dzieci zapoznały się też z ptakami, jakie przylatują do karmnika, a także z tym, co nasi skrzydlaci przyjaciele jedzą zimą. Kiedy już byliśmy uzbrojeni w wiedzę teoretyczną, przyszedł czas na wycieczkę. Przygotowaliśmy ptasie przysmaki i ruszyliśmy na wyprawę. Dzieci wsypały do ptasiej stołówki nasionka oraz zawiesiły tuby dla sikorek. Dzieci zobowiązały się, że przez całą zimę będą doglądały stołówki, żeby była czysta i aby niczego w niej nie zabrakło. Po obdarowaniu ptaszków pokarmem przyszedł czas na wesołe zabawy w śniegu.
Dargomyśl
KREATYWNIE SPĘDZONY CZAS W SZKOLE
Początek miesiąca w świetlicy zaczęliśmy od zabaw kreatywnych między lekcjami on-line. W tym celu użyliśmy rurek (słomek) konstrukcyjnych, które okazały się świetną okazją do integracji grupy. Przedmiotem naszych działań była rakieta, serce, parasol oraz wszelkie konstrukcje przestrzenne powstałe według wzorów, a także pomysłowości dzieci. Układanie rurek pobudza wyobraźnię przestrzenną oraz kreatywność u dzieci. Wpływa na sprawność palców oraz dłoni, a ponadto wyzwala pozytywne emocje i radość z budowania. Jak widać zatem zabawa słomkami cieszy zarówno młodsze jak i starsze dzieci, wiek nie ma tu znaczenia….
Ewelina Kaczmarek
REKRUTACJA 2021/2022
Prosimy o zapoznanie się z dokumentami dotyczącymi rekrutacji dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy I w roku szkolnym 2020/2021
- Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2021/2022
- Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2021/2022
Wniosek_o_zapisanie_do_swietlicy.docx
LEKCJE W LABORATORIUM
Po długiej nieobecności w murach szkoły, uczniowie klas 1 - 3 powrócili do zajęć eksperymentalno - doświadczalnych prowadzonych w szkolnym laboratorium. Poprzez eksperymenty, doświadczenia i obserwacje dzieci miały możliwość manualnego zetknięcia się z nauką, co niewątpliwie pomogło im zrozumieć wiele skomplikowanych zjawisk przyrodniczych.
Klasa 1a założyła hodowlę kryształków soli.
Klasa 1b wykonywała sztuczny śnieg, z którego powstała kraina śniegu!
Klasa 2a składała zestaw małego elektryka, dowiedziała się jak powstaje prąd.
Klasa 2b wykonała eksperymenty z wodą.
Klasa 2c wykonała eksperymenty z balonem.
Klasa 3a porównywała jednostki wagi: gram, dekagram, kilogram.
Klasa 3b poznawała jednostki masy i uczyła się posługiwać wagą.
Klasa 3c wykonała eksperyment Latająca rakieta, podczas którego uczniowie skonstruowali tor lotu oraz rakiety.
Zajęcia dostarczyły dzieciom mnóstwo zabawy oraz solidną dawkę wiedzy.
DZIEŃ BABCI I DZIEŃ DZIADKA W OCZACH UCZNIÓW 5C
W chłodnym, zimowym styczniu są takie dwa dni,
kiedy każdemu robi się cieplej na sercu
to Dzień Babci i Dziadka!
W tym roku uczniowie klasy 5c postanowili dojrzalszym okiem dostrzec wartość swoich dziadków. Wręczając czekoladki i kwiatki zrozumieli, co najbardziej lubią robić ze swoimi bliskimi. Niektórzy uczcili to fotografią. Asia Wojciechowska i Marianka Rudzińska lubią rozmawiać z babciami przy herbatce, Oliwia Brzostowska uwielbia wspólną grę w planszówki, Bartek Maskalewicz uczy się z babcią robótek, a Kacper Prokop i Jakub Pluciński po prostu lubią uściski z prababcia i babcią.
Wszyscy dostrzegli mądrość życiową swoich babć i dziadków.
Uczniowie kl. 5c
DZIĘKUJEMY!
LABORATORIUM MAŁEGO NAUKOWCA
Pierwsze grupy Małych Naukowców zakończyły przygodę w Laboratorium. Podczas zajęć dodatkowych uczniowie prowadzili samodzielnie doświadczenia, eksperymenty oraz obserwacje. Nauczyli się posługiwać sprzętem laboratoryjnym oraz przyrządami obserwacyjnymi i pomiarowymi. Rozbudzili swoje pasje naukowe oraz rozwinęli kreatywne myślenie. To była niesamowita przygoda w świecie eksperymentów i doświadczeń. Dziękuję wszystkim Małym Naukowcom za miesiące wspólnych działań, a rodzicom za wsparcie podczas zdalnych zajęć, gdy ich domy zamieniły się w laboratoria. Pracownia szkolna już jest przygotowane na wizytę kolejnych uczniów.
Aleksandra Kucharska
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
1 lutego przedszkolaki w Dargomyślu wzięły udział w realizacji projektu „Mały Miś i Dzień Bezpiecznego Internetu” na podstawie scenariuszy zaproponowanych przez Panią Anetę Konefał „Misiową Mamę" oraz materiałów przesłanych przez SaferInternet. Patronat nad projektem objął portal KulturaOnline.pl, Ambasadorzy Bezpiecznego Internetu. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z podstawowymi pojęciami które związane są z komputerem i Internetem. Na początku dzieci poznały urządzenia, dzięki którym możemy połączyć się z Internetem. Ułożyły w rozsypani literowej napis - INTERNET. Następnie dzięki włóczkowej sieci próbowały zrozumieć czym jest sam Internet tzw. SIEĆ. Obejrzana bajka z serii „Owce w sieci” – „Bez kożuszka” i „Tajemniczy przyjaciel” stały się początkiem do rozmowy na temat czyhających w sieci niebezpieczeństw, a wysłuchana opowieść o misiu do stworzenia trzech złotych zasad bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Swoje przeżycia z zajęć dzieci odzwierciedliły w formie ruchowej. Podsumowując projekt stworzona została gazetka, do której wykorzystano materiały z Programu oraz broszurki od Fundacji Orange jak ochronić dzieci przed złymi skutkami Internetu. Dzień był nie tylko nauką, ale i dobrą zabawą dla dzieci. Z pewnością do tematu powrócimy bo dzieci tematem bezpiecznego Internetu były bardzo zaciekawione.
PODSUMOWANIE ZAJĘĆ TERAPEUTYCZNYCH EEG-BIOFEEDBACK
W tym roku szkolnym pomimo zdalnego nauczania oraz sytuacji epidemiologicznej zajęcia terapeutyczne EEG-Biofeedback realizowane były stacjonarnie. Zajęcia zostały przeprowadzone w warunkach reżimu sanitarnego, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności: (dezynfekcja rąk, sprzętu-elektrod, maseczki). Uczniowie aktywnie oraz z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Cele terapii oraz rodzaj treningu został dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego z nich. Ponadto udzielano pochwał oraz właściwie ukierunkowywano dzieci na osiągnięcie pożądanych efektów. Terapia biofeedback jest często nazywana „terapią sukcesu” i dotyczy w szczególności zmian aktywności bioelektrycznej określonych obszarów mózgu. Wynika to z faktu, iż dzięki biologicznego sprzężeniu zwrotnemu możemy świadomie zmieniać wzorzec fal wytwarzanych w mózgu, co pozwala wpływać na jego funkcjonowanie i uzyskiwać pożądane efekty. Na zajęcia uczęszczają nie tylko dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi, nadruchliwe, mające trudności w nauce czy zaburzenia w zachowaniu. Intensywnie pracują także uczniowie osiągający dobre wyniki w nauce, w celu zwiększenie aktywności Centralnego Układu Nerwowego, a także dzieci które nie zawsze radzą sobie w sytuacjach dla nich trudnych, podczas sprawdzianów czy egzaminów. Wówczas stosujemy relaksację, a także włączone zostają elementy treningu uważności tzw. „Mindfulness”, co w zupełności można łączyć z tego typu terapią. Istotnym czynnikiem wpływającym na powodzenie w terapii jest regularne uczestnictwo w zajęciach i duża ilość odbytych treningów. Dla większej motywacji oraz w związku z zakończeniem I semestru zajęć uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Przed nami intensywny rok i wiele miesięcy pracy, jednak już dzisiaj dziękuję wszystkim za aktywne uczestnictwo. Rodzicom w szczególności za monitorowanie i przywożenie dzieci na zajęcia, co często wiązało się z koniecznością powrotu na lekcje on-line, które odbywały się w domu.
Ewelina Kaczmarek
PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA – ROK SZKOLNY 2020/2021
Zakończyliśmy pierwsze półrocze nauki. Przyszedł czas podsumowań i przeżywania radości z odniesionych sukcesów. W tym roku ze względu na pandemię nie możemy spotkać się na uroczystości rozdania listów gratulacyjnych. Chcemy jednak pogratulować tym, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce oraz bardzo dobrą lub wzorową ocenę z zachowania. Nie zapominamy też o tych, którzy mogą pochwalić się 100 % frekwencją.
Szczególnym wyróżnieniem dla ucznia jest uzyskanie stypendium Dyrektora Szkoły. Otrzymują je osoby, które osiągnęły średnią ocen 5,2 i więcej oraz wykazały się zaangażowaniem w życie klasy i szkoły. Gratulujemy uzyskania stypendium następującym osobom:
- Popławska Róża kl. 6a średnia ocen 5,54
- Wujda Esteban kl. 6c średnia ocen 5,38
- Skiba Konrad kl.7d średnia ocen 5,36
- Skiba Michał kl.7d średnia ocen 5,36
- Tomaszewski Adam kl.4b średnia ocen 5,33
- Prokop Kacper kl.5c średnia ocen 5,31
- Dworak Wiktoria kl. 7d średnia ocen5,29
- Łukasiewicz Hanna kl. 4a średnia ocen 5,25
- Czyżewski Wojciech kl. 4b średnia ocen 5,25
- Popławski Jan kl.5c średnia ocen 5,23
- Kurpiel Mateusz kl. 7b średnia ocen 5,21
- Deuter Patryk kl. 7e średnia ocen 5,21
Uczniowie wyróżnieni to ci, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,5 oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie. Są to:
Klasa IV a
- Aleksiejew Patryk , średnia ocen 5,0
- Bochuta Amelia , średnia ocen 5,0
- Domagalski Michał , średnia ocen 5,08
- Jastrzębska Alicja średnia ocen 5,08
- Kulbicki Ksawery , średnia ocen 4,67
- Łoziński Szymon , średnia ocen 4,58
- Łukasiewicz Hanna, średnia ocen 5,25
- Stępiński Michał , średnia ocen 4,83
- Wilczyński Bartosz , średnia ocen 4,92
- Zamojcin Hubert , średnia ocen 5,08
Klasa IV b
- Czyżewski Wojciech , średnia ocen 5,25
- Dębicki Mikołaj , średnia ocen 4,75
- Jaz Wojciech , średnia ocen 4,83
- Podwójny Wiktor ,średnia ocen 4, 58
- Stefanowicz Bartosz , średnia ocen 4,67
- Tomaszewski Adam , średnia ocen 5,33
Klasa IV c
- Baran Igor , średnia ocen 4,83
- Capaja Kacper , średnia ocen 4,75
- Cichoń Maja , średnia ocen 4,92
- Grabowska Aleksandra , średnia ocen 4,67
- Kozakiewicz Daniel, średnia ocen 4,75
- Mazurak Adam , średnia ocen 5,0
- Olobry Alicja , średnia ocen 5,0
- Wojcieszonek Dominik średnia ocen 4,83
Klasa V a
- Golak Julia , średnia ocen 4,69
Klasa V b
- Jacura Julia , średnia ocen 5,08
- Krzyżek Wiktoria , średnia ocen 5,0
- Kuchar Wojciech , średnia ocen 4,92
- Lisicki Radosław ,średnia ocen 4,77
- Myszczyszyn Nina, średnia ocen 5,15
- Opara Martyna , średnia ocen 5,0
- Wolska Zuzanna , średnia ocen 5,08
Klasa V c
- Baszczuk Antonina ,średnia ocen 4,85
- Brzostowska Oliwia ,średnia ocen 4,92
- Dobrucka Bianka , średnia ocen 4,92
- Jekiełek Oliwier , średnia ocen 4,69
- Maskalewicz Bartosz, średnia ocen 5,08
- Pliś Mateusz , średnia ocen 4,62
- Pluciński Jakub , średnia ocen 4,69
- Popławski Jan , średnia ocen 5,23
- Prokop Kacper , średnia ocen 5,31
- Rudzińska Marianna , średnia ocen 4,85
- Szewczyk Bartosz , średnia ocen 4,62
- Wojciechowska Joanna , średnia ocen 4,62
- Woźnica Nadia , średnia ocen 4,62
Klasa VI a
- Antczak Zuzanna , średnia ocen 4,54
- Jasińska Kinga , średnia ocen 5,17
- Jemczura Alicja , średnia ocen 4,92
- Niewiadomski Dawid , średnia ocen 4,54
- Popławska Róża , średnia ocen 5,54
- Popławski Stanisław , średnia ocen 4,54
Klasa VI b
- Dąbrowska Nadia , średnia ocen 4,58
- Gołębiewski Marcel, średnia ocen 4,54
- Surlas Miriam , średnia ocen 4,92
- Tomaszewski Jakub , średnia ocen 4,69
- Wadziak Marcel , średnia ocen 4,69
Klasa VI c
- Drogomirecki Antoni , średnia ocen 4,92
- Michalczyszyn Maciej , średnia ocen 5,0
- Pluciński Dominik, średnia ocen 5,15
- Wujda Esteban , średnia ocen 5,38
Klasa VII a
- Kułakowska Agata, średnia ocen 4,79
- Przespolewski Piotr , średnia ocen 4,57
- Witkowska Julia ,średnia ocen 4,57
Klasa VII b
- Aleksiejew Julia , średnia ocen, 4,64
- Blicharz Zuzanna , średnia ocen 5,14
- Dobrowolska Amelia , średnia ocen 5,0
- Kurpiel Mateusz , średnia ocen 5,21
- Plucińska Dorota , średnia ocen 5,0
- Sawicki Tymoteusz , średnia ocen 4,71
- Staniszewski Bartosz , średnia ocen 4,86
- Żołądek Karol , średnia ocen 4,57
Klasa VII c
- Dłużniewska Hanna ,średnia ocen 4,93
- Trumpakais Natalia , średnia ocen 4,71
Klasa VII d
- Dereń Angelika , średnia ocen 4,69
- Dworak Wiktoria , średnia ocen 5,29
- Paduszyński Jakub , średnia ocen 4,57
- Skiba Konrad , średnia ocen 5,36
- Skiba Michał , średnia ocen 5,36
- Suda Marceli , średnia ocen 4,93
Klasa VII e
- Deuter Patryk , średnia ocen 5,21
- Lenartowicz Paweł ,średnia ocen 4,64
- Obłocka Patrycja , średnia ocen 4,71
- Tołoczko Hanna , średnia ocen 4,79
Klasa VIII b
- Fernandes Amber , średnia ocen 4,86
- Szwechłowicz Jakub , średnia ocen 5,0
- Urbański Leon , średnia ocen 4,64
GRATULUJEMY!
Na nagrodę zasłużyli również uczniowie, którzy uzyskali 100% frekwencję. Są to :
- Stępiński Michał , kl. 4a
- Wilczyński Bartosz , kl. 4a
- Cichoń Maja , kl. 4c
- Myszczyszyn Nina ,kl. 5b
- Popławski Jan , kl. 5c
- Rudzińska Marianna , kl. 5c
- Grabowski Piotr , kl. 6b
- Kalinowski Adrian , kl. 6c
- Kułakowska Agata , kl. 7a
- Dłużniewska Hanna , kl. 7c
- Fronckiewicz Filip , kl. 7d
- Paduszyński Jakub , kl. 7d
- Skiba Konrad , kl. 7d
- Palczak Kacper , kl. 8b
Pragniemy pogratulować wszystkim, którzy osiągnęli sukces i z tej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu z nagraniem apelu i występów przygotowanych przez uczniów naszej szkoły.
Miłego oglądania!
Organizatorzy
DZIEŃ PUZZLI W PRZEDSZKOLU
ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W PRZEDSZKOLU
W pierwszym półroczu dzieci z oddziału przedszkolnego raz w miesiącu brały udział w zajęciach wspomagających rozwój mowy. Usprawniały motorykę warg i języka, wykonywały ćwiczenia oddechowe oraz podniebienia miękkiego. Na spotkaniach przedszkolaki poznawały nowych bohaterów z wysłuchanych tekstów, odpowiadały na pytania dotyczące treści oraz ćwiczyły poprawną wymowę głosek szeregów: syczącego, szumiącego oraz głoski [r] w różnych pozycjach wokalicznych. Poradziły sobie także z różnicowaniem głosek opozycyjnych s – sz. Dzieci chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w ćwiczeniach.
Danuta Bukowska
NAGRODY ZA CZYTELNICTWO
Dzisiaj dzień rozdawania nagród za aktywność w pierwszym półroczu. Nie mogło zabraknąć dyplomów za czytelnictwo. Najbardziej aktywnymi czytelnikami zostali uczniowie klasy: 3b, 2a, 3c, 2b. Gratulujemy klasom i wychowawcom oraz zachęcamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki.
PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH I KLASACH 1-3
KLIKNIJ NA LINK PONIŻEJ
https://view.genial.ly/600ee5de3ac19c0d8615a0f6/presentation-posumowanie-i-polrocz
UWAGA!
„WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH” Z BAŚKĄ MURMAŃSKĄ W TLE.
Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród dzieci szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. W listopadzie po raz kolejny uczniowie klas drugich i trzecich przystąpili do konkursu organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Tym razem była to już VI edycja lubianego przez dzieci konkursu. Uczniowie wykazali się znajomością dotyczącą symboli narodowych, wydarzeń historycznych, dzieł historycznych oraz wybitnych postaci, którzy mieli wpływ na losy naszego kraju. Listopadowy konkurs przeprowadzony został w warunkach reżimu sanitarnego.
Wszyscy uczniowie spisali się na medal. Każde dziecko zostało nagrodzone pięknym imiennym dyplomem i upominkami. Wszystkim uczestnikom gratuluję. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
Szkolny koordynator konkursu Katarzyna Symeniuk
ŚWIĘTO BABCI I DZIADKA
W przerwach pomiędzy zdalnym nauczaniem udało się znaleźć czas na przygotowanie laurek z okazji Święta Babci i Dziadka. W ten sposób uczniowie chcieli wyrazić swoją wdzięczność za troskę, dobro oraz codzienny uśmiech. Laurki były podziękowaniem także za ulubione potrawy przygotowane przez babcię, za poświęcony czas i długie rozmowy. Ponadto każdy życzył swojej Babci i Dziadkowi, aby ich życie usłane było kwiatami, a zdrowie wciąż dopisywało. Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Dowgiert, która pomogła nam i przygotowała życzenia. Dzięki temu laurki nabrały większego znaczenia i z pewnością sprawią radość naszym Dziadkom.
Ewelina Kaczmarek
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
Przygotowania trwały kilka dni. Dzieci uczyły się piosenki, życzeń i wierszyków, aby móc dziadkom przedstawić swoje umiejętności. Wykonały laurki oraz serca. Z bagażem umiejętności wyruszyły do swoich najbliższych. Święto dziadków wyglądało inaczej niż zwykle, lecz pamięć i miłość pozostała ta sama.
Anna Skica i Kinga Bętkowska
POŚWIĄTECZNE UPOMINKI DLA BIBLIOTEKI KLAS 1-3
Serdeczne podziękowania Rodzicom Nataniela Wodzisławskiego za piękne dary książkowe na rzecz szkolnej biblioteki.
...