Archiwum Aktualności
AWANS SP3 DO ROZGRYWEK POWIATOWYCH
Dnia 11 grudnia 2017 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 odbyły się Mistrzostwa Gminy Dębno w ramach Igrzysk Dzieci w halowej piłce nożnej dziewcząt i chłopców.
Klasyfikacja końcowa dziewcząt:
1 miejsce SP3 Dębno
2 miejsce SP Cychry
3 miejsce SP1 Dębno
4 miejsce SP Sarbinowo
Skład zespołu: Natalia Kaczmarek, Joanna Cichoń, Hanna Kiełbasa, Wiktoria Rębiasz, Martyna Semenyszyn, Sandra Banachowska, Daria Lewandowska, Kornelia Ratajczak, Nikola Ptasznik, Aleksandra Krzywicka, Natalia Dybza. Opiekun: Aleksandra Bochuta.
Klasyfikacja końcowa chłopców:
1 miejsce SP3 Dębno
2 miejsce SP1 Dębno
3 miejsce SP Sarbinowo
4 miejsce SP Cychry
5 miejsce SP Smolnica
Skład zespołu: Kozłowski Jakub, Tylman Szymon, Gawęcki Michał, Dolińczyk Filip, Wyka Filip, Chawawko Kacper, Dziechciarz Aleks, Pruczkowski Adam, Opiekun: Marek Rawski.
Aleksandra Bochuta
XVIII Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2006
09 grudnia 2017r. nasza szkoła zorganizowała XVIII Mikołajkowy Halowy Turniej Piłki Nożnej rocznika 2006. W turnieju wzięło udział siedem drużyn. Po rozegraniu 21 meczów wyłoniono zwycięzcę. Turniej wygrała Szkoła Podstawowa nr 1 w Dębnie, Trójka zajęła III miejsce. Królem strzelców turnieju został uczeń naszej szkoły – Bartosz Berliński. Zespół trójki reprezentowali: Kacper Palczak, Leon Urbański, Mateusz Mielnik, Bartosz Berliński, Jakub Kędzierski, Franciszek Słowiński i Joanna Cichoń pod opieką Marka Rawskiego.
Końcowa klasyfikacja
1. Szkoła Podstawowa nr 1 Dębno
2. Szkoła Podstawowa w Sarbinowie
3. Szkoła Podstawowa nr 3 Dębno
4. Szkoła Podstawowa w Boleszkowicach
5. Szkoła Podstawowa w Cychry
6. Szkoła Podstawowa w Różańsku
7.Szkoła Podstawowa Smolnicy
NAUCZYCIEL na MEDAL
7 grudnia 2017 roku podczas uroczystej gali w Operze na Zamku w Szczecinie z rąk marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza i przedstawiciela Głosu Szczecińskiego odebrałam medal . To nagroda za zwycięstwo powiatowego etapu plebiscytu Nauczyciel na Medal w kategorii klas IV-VI i gimnazjum. Praca w szkole to moje marzenie i pasja. Dziękuję wszystkim, którzy głosowali na mnie.
Izabela Grzegolska
„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”
08.12.2017 r. w auli odbył się finał corocznej akcji charytatywnej
„I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Akcję zorganizowali:
- Samorząd Uczniowski,
- Rada Wolontariatu,
- Świetlica.
Celem akcji była zbiórka słodyczy, przyborów szkolnych i przygotowanie świątecznych paczek dla wybranych uczniów SP3. Akcja trwała miesiąc. W tym czasie chętni uczniowie przynosili do świetlicy prezenty.
W tym roku akcja ponownie zakończyła się pomyślnie i Święty Mikołaj mógł obdarować wiele osób. W czasie mikołajkowego spotkania dzieci wzięły udział w różnych grach i zabawach. Największą atrakcją spotkania były oczywiście paczki.
Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły za wsparcie akcji. Dzięki Waszej hojności na twarzach uczniów można było zobaczyć wielką radość. Każdego, kto przyczynił się do pomyślności akcji można nazwać Świętym Mikołajem.
WYBUCH KONTROLOWANY!
Uczniowie klasy 2 c, którzy chodzą na zajęcia eksperymentalne, sami przygotowują modele niezbędne do wykonania każdego doświadczenia. Ostatni nasz projekt wymagał jednak nieco więcej pracy. Musieliśmy zaprojektować kształt, wybrać odpowiednie materiały, a następnie mieszając barwy, upodobnić nasze dzieła do prawdziwych wulkanów. Wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na erupcję, która spełniła oczekiwania wszystkich uczestników.
Podczas zajęć często wykorzystujemy różne kubki i pojemniki, które służą nam również za miarki. Dbając o naszą planetę, po każdych zajęciach były one myte i suszone, a przed świętami powstał z nich bałwanek. Będzie nam przypominał, że może już niedługo spadnie prawdziwy śnieg!
Anna Wujda
NOWE KSIĄŻKI W NASZEJ BIBLIOTECE
To warto przeczytać!
Od 23 października 2017 r. w czytelni szkolnej systematycznie prezentujemy nowości wydawnicze zakupione przez szkołę ze środków uzyskanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Nasza biblioteka uzupełniła swoje zbiory aż o 1172 książki. Wśród nich znalazły się aktualne lektury szkolne dla uczniów klas I - III i IV - VIII obowiązujące według nowej podstawy programowej. Ponadto zakupiono najnowsze publikacje współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej wybrane w plebiscycie przeprowadzonym w ubiegłym roku szkolnym wśród uczniów oraz po rozmowach i konsultacjach z uczniami, nauczycielami i rodzicami oraz bibliotekarzami oddziału dziecięcego Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie. Są to książki o różnorodnej tematyce, zarówno dla najmłodszych, jak i starszych czytelników, powieści dla dziewcząt i chłopców. Teraz zakupione książki są sukcesywnie włączane do inwentarza i katalogów, a po wpisaniu w ekspresowym tempie znikają z bibliotecznych półek ku uciesze pań bibliotekarek.
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą ofertą biblioteki!
M. Dowgiert
MIKOŁAJKI W SZPITALU
Samorząd Uczniowski naszej szkoły kolejny raz zorganizował świąteczną akcję charytatywną „Mikołajki w szpitalu”. W tym roku akcję wspomogła Rada Wolontariatu. Na terenie szkoły została przeprowadzona zbiórka słodyczy na paczki dla dzieci leżących w szpitalu. Wolontariusze w świątecznych strojach udali się 6 grudnia do dębnowskiego szpitala i rozdali chorym dzieciom paczki z łakociami oraz podarowali wszystkim uśmiech.
„KOLOROWE MIKOŁAJKI” W KLASIE III E
Dzień 6 grudnia upłynął niezwykle ciekawie. Podzieliliśmy się na grupy, a następnie wylosowaliśmy nazwy kolorów. Zgodnie z wybraną barwą wcieliliśmy się w postać „jednobarwnego Mikołaja”. W zespołach wykonaliśmy w tym kolorze: czapki, bardzo długie łańcuchy, bałwanki z masy solnej oraz uzupełniliśmy barwą sylwetkę Mikołaja (posługując się jednym odcieniem). Najtrudniejszym dla nas wyzwaniem było ułożenie „menu” dla gościa, które musiało być w jednym kolorze. Bawiliśmy się wspaniale, a za włożony trud otrzymaliśmy podarki.
Uczniowie klasy III e
ANDRZEJKI BIBLIOTECZNE 2017
„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
„Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie”
30 listopada 2017 r. w godz. 1600- 1900 w czytelni szkolnej odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyli pomocnicy biblioteczni oraz chętni uczniowie z klas IV - VI. Spotkanie miało na celu przybliżenie tradycji związanych z andrzejkami oraz integrowanie uczniów z różnych klas podczas wspólnych zabaw. W czasie imprezy przeprowadzono tradycyjne wróżby z butami, talerzykami i kasztanami. Uczestnicy zakręcili andrzejkowe koło fortuny, losowali tajemnicze karty oraz przekłuwali serca z imionami chłopców i dziewczyn. Dowiedzieli się także, jaki zawód będą wykonywać w niedalekiej przyszłości. Ponadto odbyło się: wróżenie na życzenie z kostką do gry, wrzucanie monety i karteczek z wypisanymi marzeniami do miski z wodą, odczytywanie szyfru ze szpilek i znaczenia magicznych liczb, losowanie kolorów, owoców oraz wróżenie z „gwiazdami”. Oprócz tego uczniowie chętnie brali udział w konkursach i zabawach tanecznych przy muzyce m.in.: konkurs w parach z jabłkami, zabawa „Podaj dalej”, pociąg oraz taniec na gazetach i z krzesłami. Zwycięzcy konkursów otrzymywali słodką nagrodę od pani bibliotekarki. Pomiędzy wróżbami i tańcami odpoczywali przy wspólnym stole, na którym znalazły się różne smakołyki przyniesione przez uczestników. W tym roku w zabawie andrzejkowej po raz pierwszy uczestniczyli uczniowie z klas czwartych. Spotkanie było udane i upłynęło w miłej atmosferze. Wszyscy dobrze się bawili, nawiązali nowe znajomości oraz poznali wiele tradycji i zwyczajów andrzejkowych.
Do zobaczenia za rok!
Organizator
M. Dowgiert
ANDRZEJKI KLAS TRZECICH
W andrzejkowy wieczór bawiliśmy się ze sobą wspaniale. Były tańce, wróżby i inne atrakcje. Największą z nich był dla nas występ Dj Wojtka, który uświetnił naszą zabawę – dziękujemy.
Uczniowie klas trzecich
ANDRZEJKI W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
Stare polskie przysłowie mówi "Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny. Jednak z czasem "katarzynki" uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.
29 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Nauczyciele wcielili się w role wróżek. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka oraz karty sprawiły, że atmosfera była pełna magii.
Kopaniecka Elżbieta
ANDRZEJKI W KLASIE 2 C
28 listopada, w godzinach popołudniowych, budynek klas 1 - 3 rozbrzmiewał muzyką. Uczniowie klasy 2c właśnie w tym dniu obchodzili „Andrzejki”. Nie zabrakło wesołych konkursów, wróżb i smakowitych przekąsek. Nie tylko tańczyliśmy w rytmie ulubionych utworów, ale również wykazaliśmy się znajomością słów wielu przebojów. Odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie wprawiło nas w niesamowity nastrój. Dyskoteka była bardzo udana i już z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Serdecznie dziękuję Panu Grzegorzowi Kujdzie za to, że dzięki jego uprzejmości mogliśmy skorzystać z profesjonalnego sprzętu.Anna Wujda
FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ
28 listopada naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, którzy za pomocą podstawowych narzędzi przybliżali nam świat tych niesamowitych owadów. W trakcie prelekcji można było dotknąć plastra pszczelego, zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula, a nawet spróbować pszczelich produktów.
Najważniejszym elementem zajęć był szklany ul, zamieszkany przez pszczelą rodzinę, którą można bezpiecznie oglądać przy pracy. Dodatkowo w czasie warsztatów wykonaliśmy świeczkę z wosku pszczelego, którą wraz ze słoiczkiem miodu i pałeczką dzieci zabierały do domu. Zajęcia zakończyły się rozdaniem dyplomów „Przyjaciela Pszczół”.
Anna Wujda
MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W dniach 23.10. – 23.11.2017 r. obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Książka nas łączy” . Z tej okazji w czytelni przygotowano okolicznościowe wystawy, na których znalazły się plakaty, laurki przygotowane przez uczniów, a także „Drzewo Biblioteki” utworzone przez uczniów. Ponadto zorganizowano wystawę nowości zakupionych do szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W pierwszym tygodniu obchodów ŚB na wszystkich odwiedzających i składających życzenia czekał słodki poczęstunek. Czytelnicy wpisywali się na biblioteczną listę gości, na której znalazło się 225 podpisów. Chętni układali rymowanki o książce i bibliotece, a także wymyślali zakończenie zdania „Książka to dopiero początek…”. W tym czasie rozpoczęto również 17. edycję akcji „Podaruj książkę bibliotece”, która potrwa do końca maja 2018 r. Do tej pory biblioteka wzbogaciła się o 57 nowych książek. Poza tym uczniowie na przerwach uczestniczyli w konkursie 4 - tygodniowym „Zagadki z bibliotecznej szufladki”. Codziennie rozwiązywali inny zestaw zagadek. W zabawie wzięło udział 73 uczniów. Nowością w tym roku był konkurs ładnego pisania - kaligrafii, w którym uczestniczyło 13 uczennic z klas V - VII. W pierwszym tygodniu obchodów ŚB na długiej przerwie rozpoczęły się zainicjowane sześć lat temu codzienne „Spotkania z książką”, podczas których czwartoklasiści słuchali wybranej książki czytanej przez dyrektora szkoły Z. Sołtysa oraz nauczycielki:
J. Białek, M. Dowgiert, W. Olszewską, A. Samborską, A. Szwedę. Ponadto w kl. I – III i grupach przedszkolnych zorganizowano Dzień Postaci z Bajek. W czytelni odbył się pokaz mody książkowej, na którym wybrano literackiego króla i królową biblioteki. Na zajęciach w czytelni i ICIM prowadzone były zajęcia warsztatowe pt. „By czytać się chciało- zakładkę zrób wspaniałą” oraz „Każdy czytelnik o tym wie, jak okładkę na książkę robi się”.Dziękuję wszystkim za dary książkowe oraz aktywny udział w tegorocznych obchodach Święta Biblioteki!
Małgorzata Dowgiert
ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
W dniach od 23 X 2017 r. do 23 XI 2107 r. w filii w Dargomyślu odbywało się przez cały miesiąc ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
W tym czasie uczniowie klas I - III i oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w wielu działaniach i zadaniach związanych z biblioteką szkolną, książkami i wszystkim tym z czym kojarzy się biblioteka według programu i scenariusza opracowanego przez panie bibliotekarki. Każdy dzień w każdej klasie zaczynał się od czytania poezji, a kończył na pięciu minutach poświęconych prozie. W oddziale przedszkolnym w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" wychowawczynie, zaproszone panie czytały bajki w ramach wewnętrznej akcji "Słuchające uczniaki". Również w oddziale przedszkolnym został zorganizowany "Dzień postaci z bajek", wszystkie przedszkolaki pięknie się przebrały wraz z paniami. Została wybrana królowa i wice królowa bajki oraz król i wice król bajki. Na zakończenie zabawy rodzice przygotowali słodki poczęstunek. W klasach I - III odbywało się czytanie fragmentów różnych książek na wybranych przerwach i na zajęciach bibliotecznych. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w akcji Kochamy Książki, oddział przedszkolny w każdą środę przychodził wypożyczać książki, a starsi uczniowie w każdy poniedziałek. Oprócz tych dni wypożyczanie odbywało się codziennie według potrzeb uczniów. W bibliotece powstało Drzewo Biblioteki na które dzieci przyklejały listki z wymyślonymi skojarzeniami dotyczącymi książki i biblioteki. Uczniowie z klas I - III wykonali laurki dla biblioteki i bibliotekarki uczestnicząc w zajęciach dzięki współpracy z filią Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu. Tam wraz z paniami bibliotekarkami mogły wykonać swoje prace, które zostały wywieszone na tablicy w bibliotece szkolnej. Zostały również wykonane przez starsze klasy czyli I - III plakaty okolicznościowe i gazetka z okazji Święta Biblioteki. Przez cały miesiąc chętni uczniowie uczestniczyli w mini konkursie "Zagadeczki z bibliotecznej skrzyneczki". Wszystkie dzieci, które poprawnie odgadły treść zagadki na zakończenie zostały nagrodzone pamiątkowymi zakładkami do książek. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, na których wykonywali sami zakładki do książek - "By się chciało czytać zakładkę zrób wspaniałą" oraz warsztaty "Każdy czytelnik o tym wie, jak okładkę na książkę robi się" gdzie samodzielnie wykonali okładkę na książkę lub zeszyt i ją ozdobili. W pierwszy i ostatni dzień Święta Bibliotek odbywało się słodkie wypożyczenie, czyli wszyscy wypożyczający otrzymali słodką niespodziankę.
Wszystkim gratulujemy i życzymy miłego czytania.Wioletta Olszewska
Uwaga !
Od poniedziałku (27. 11.) w budynku klas 1 - 3 rusza
„Strefa ciszy”.
Każdy, kto podczas długiej przerwy (10.35 - 10.50)
ma ochotę odpocząć przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej,
może przyjść na salę gimnastyczną.Anna Wujda
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, panie z oddziałów przedszkolnych zorganizowały uroczystość dla dzieci. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego misia - pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Panie postanowiły przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem.
Najpierw dzieci zatańczyły do piosenki „Jadą, jadą misie", później były konkursy, zagadki oraz zabawy dźwiękonaśladowcze. Przybliżono dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych. Dzieci wysłuchały ciekawostek o misiach oraz uczyły się wierszyka. Na koniec na dzieci czekał słodki poczęstunek misiowy: sok marchwiowy, biszkopty i miodek. Każde dziecko otrzymało dyplom przyjaciela pluszowego misia.Justyna Mroczkowska
Anna Skica
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
Dnia 22 listopada 2017 roku w filii Szkoły Podstawowej w Dębnie w Dargomyślu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.
W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się do filii Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu na zorganizowane przez bibliotekarkę p. Katarzynę Pencak zajęcia. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione pluszaki i każdy miał opowiedzieć historię swojej maskotki. Potem wysłuchali piosenek o misiach i obejrzeli filmiki i pokolorowali wizerunki różnych misiów. Były oczywiście ciekawe konkursy i zawody. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali poczęstowani ciasteczkami domowego wypieku i oczywiście polanymi miodem. To było smaczne zakończenie imprezy.
Wioletta Olszewska
DNI PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH
W dniach 20 - 23.11.2017 r. w grupach przedszkolnych odbyły się Dni Preorientacji Zawodowej pt: „Mój tata, moja mama jest fachowcem”. Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw dowolnych. Dlatego ważne jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów. Panie z oddziałów przedszkolnych poza wspólnymi zajęciami w salach na ten temat zorganizowały także piesze wycieczki przedszkolaków na spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, w miejsca, gdzie pracują osoby z rodzin naszych maluszków. Odwiedziliśmy Urząd Poczty Polskiej, sklep z warzywami, a także zakład krawiecki. W najbliższych dniach dowiemy się jak wygląda praca pszczelarza.
Przy okazji wizyty w Urzędzie Pocztowym dzieci wysłały listy do Św. Mikołaja i dowiedziały się jak listy docierają do adresata.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom wybranych zawodów za ciekawe prelekcje.
Justyna Mroczkowska
Anna Skica