Archiwum Aktualności
KAWA Z DYREKTOREM
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W KLASACH 1-3
„Jest taki dzień w kalendarzu,
Gdy świat dokoła magiczny się staje.
Wszystkie dzieci o nim pamiętają -
To listopadowy Dzień Postaci z Bajek.”6 listopada nasza szkoła przemieniła się w bajkową krainę, gdyż najmłodsi uczniowie obchodzili Dzień Postaci z Bajek. Nie zabrakło walecznych rycerzy, piratów, pięknych księżniczek, kotów w butach, Spidermenów, królewiczów, Smerfów i Kubusiów Puchatków. Była to doskonała okazja, aby porozmawiać o tym, czym są bajki i czego nas uczą. Najmłodsi rozwiązywali zagadki, rozpoznawali postacie i tytuły, kolorowali wybranych bohaterów bajek i bawili się przy muzyce. Na zakończenie wspólnej zabawy każdy otrzymał pamiątkową odznakę. Dzieci przekonały się, że bajki i baśnie bawią i rozweselają, ale również przekazują ważne prawdy życiowe. Pokazują nam co jest dobre, a co złe i jak należy postępować w życiu, aby być dobrym człowiekiem.
Bibliotekarz szkolny
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
ŚWIĘTO BIBLIOTEKI ZA NAMI...
W dniach 23-31 października 2023 r. w naszej szkole odbywały się obchody Święta Bibliotek Szkolnych. Już tradycyjnie korytarze udekorowano napisami oraz plakatami z wierszykami propagującymi czytelnictwo, książkę i bibliotekę ułożonymi przez uczniów w ubiegłych latach. Przez cały tydzień uczestniczyliśmy w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. „Przerwa na czytanie” czytając książki w godz. 10.00-10.10. W czytelni zorganizowano okolicznościową wystawę, która w ciągu tygodnia powiększyła się o laurki przyniesione przez uczniów. Ponadto przez cały czas prezentowane były nowości wydawnicze zakupione do biblioteki w ramach środków z NPRCz 2.0. Na przerwach chętni wymyślali biblioteczne rymowanki otrzymując w zamian słodkie nagrody, a także brali udział w minikonkursach: „Zagadki z bibliotecznej szufladki” w kl. IV-VIII, a w klasach młodszych „Odgadnij tytuł” i „Zagadeczki z bibliotecznej skrzyneczki”. W czasie tegorocznego ŚB rozpoczęliśmy również 11. edycję akcji czytelniczej pt. „Spotkania z książką”, której uczestnikami są uczniowie klas czwartych. Trzy razy w tygodniu, na długich przerwach słuchają fragmentów książki czytanej przez panią bibliotekarkę. Spotkania potrwają do końca maja 2024 r. Nowością w tym roku były spotkania z Teatrzykiem KAMISHIBAI, w których uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III. Uczniowie poznali bohaterów bajki obrazkowej pt. „Noc w bibliotece”. Było to na pewno ciekawe i pełne wrażeń wydarzenie. Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów, którzy przygotowali piękne plakaty i laurki. Z bibliotecznym pozdrowieniem!
Bibliotekarze szkolni
ZBLIŻA SIĘ KONIEC AKCJI „SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW”
5 listopada sklepy LIDL zakończyły wydawnie kuponów, jednak Talenciaki możemy przypisywać szkole do 19 listopada 2023 roku. Kto jeszcze posiada Talenciaki, to prosimy przypisać je naszej szkole skanując kod QR lub przynieść do biblioteki w obu budynkach szkolnych.
Dziękujemy za dotychczasowe kupony!
Na dzień dzisiejszy mamy ponad 1105 TALENCIAKÓW. SUPER!!!!
TRZECIA WYSTAWA NOWOŚCI ZAKUPIONYCH W RAMACH NPRCz
Od 6 listopada 2023 r. w czytelni szkolnej można obejrzeć kolejne nowości książkowe zakupione przez bibliotekę w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wśród prezentowanych publikacji znalazły się nowe wydania lektur, kolejne książki z cyklu „Nelly Rapp” szwedzkiego pisarza Martina Widmarka, trylogia o trzech siostrach Lauren Myracle, „Pamiętnik jedynaczki” autorstwa Hanny Kowalskiej- Pamięta oraz inne bardzo popularne wśród młodych czytelników powieści obyczajowe, przygodowe i fantastyczne. Serdecznie zapraszam wszystkich do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki.
Małgorzata Dowgiert
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
"Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga. Chodź opowiem Ci bajeczkę. Bajka będzie długa..."
W rocznicę urodzin Walta Disneya, przedszkolaki świętowały Międzynarodowy Dzień Postaci z bajek. Przybyły do przedszkola w pięknych przebraniach. Każdy z nich reprezentował bohatera bajkowego. Dzieci prezentowały swoje postacie podczas tańców. Opowiadały, z jakiej bajki pochodzi ich postać. Potrafiły dopasować rekwizyty do czytanego fragmentu bajki. Układały związane z dzisiejszą tematyką puzzle. Dzieci z wielką ciekawością słuchały o bajkach swoich rodziców i dziadków. Inicjowały swobodne zabawy wykorzystując swoje stroje. Utwory te towarzyszą nam od najmłodszych lat. Rozweselają i bawią, ale również wychowują.
Anna Skica
GEOGRAFIA TO TEŻ PLASTYKA!
Geografii można uczyć się na wiele sposobów! Jednym z nich jest wykorzystanie wyobraźni i umiejętności plastycznych. Dlatego też uczniowie klas 5 wykonywali z modeliny lub plasteliny modele wzniesień wykorzystując znajomość poziomic i barw hipsometrycznych. Wspaniałe prace zdobią teraz pracownię geograficzną.
Luiza Przespolewska
PAŹDZIERNIK W LABORATORIUM
Uczniowie klas 1-3 korzystają podczas lekcji z pomocy zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Zabawa przez naukę , działania w praktyce pobudzają wyobraźnię i kreatywność uczniów . W październiku klasy 1-3 przeprowadziły następujące eksperymenty i doświadczenia:
1a - "Magiczna szyszka",
1b wykonała doświadczenie Bańka w bańce,
1c wykonała eksperyment „Tęcza na talerzu”.
2a poznała warstwy lasu. Wykonała las w słoiku.
2b wykonała doświadczenie z cytryną „Tajna wiadomość” oraz znikający atrament,
2c wykonała eksperyment gumowe jajko,
3a wykonała eksperyment wulkan,
3b wykonała ciastolinę z mąki ziemniaczanej i odżywki do włosów,
3c zamieniła szkolne laboratorium w kuchnię Masterchefa. Uczniowie ważyli, przygotowywali produkty, posługiwali się sprzętem gospodarczym oraz piekli babeczki.Wychowawczynie klas 1-3
DZIEŃ DYNI W PRZEDSZKOLU
31 października dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Dzień dyni, czyli zabawy kolorem pomarańczowym. Poznały właściwości odżywcze dyni oraz jej zastosowanie. Opowiadały o swoich wyhodowanych dyniach w domowych ogródkach. Używając zmysłów: smaku, węchu i wzroku potrafiły ją opisać. W tym dniu nie bez znaczenia okazały się emocje. Dzieci określały swój nastrój rysując emocje na balonach. Wykonały również piękne prace, które zaprezentowały rodzicom. W tym dniu dominował kolor pomarańczowy, uśmiechy oraz życzliwa atmosfera.
OMNIBUS JEST WŚRÓD NAS
W poniedziałkowy popołudnie trzyosobowe drużyny spotkały się w Szkole Podstawowej nr 1. Turniej pod hasłem ,,OMNIBUS,, obejmował 10 zadań z różnych dziedzin: dyktando, obliczenia matematyczne, wiedza o Unii Europejskiej, zabytki, wiedzą geograficzno-przyrodnicza, a także ćwiczenia sprawnościowe. Nasza reprezentacja w składzie Antonina Baszczuk, Julia Macura oraz Zuzanna Wolska zajęła II miejsce ex aequo ze Szkołą Podstawową z Sarbinowa. Zabawa była przednia i gratulujemy pozostałym drużynom sukcesu, a organizatorom pomysłu.
„DZIADY SAMEMU”
27 października 2023 r. o godzinie 11.00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury uczniowie klas VII i VIII wysłuchali MONODRAMU w reżyserii i wykonaniu Marcina Ciężkiego. Spektakl wzbudził w słuchaczach podziw i ogromne zainteresowanie. Była to też okazja do przypomnienia lektury obowiązkowej. Po widowisku obecni wysłuchali WYKŁADU nawiązującego do problematyki utworu obowiązującego na egzaminie ósmoklasisty oraz biografii Adama Mickiewicza. Z niecierpliwością czekamy na WARSZTATY TEATRLNE, które w naszej szkole poprowadzi PAN MARCIN!
Z WIZYTĄ W DYNIOWYM ZAKĄTKU
Klasa 1B i 1C odwiedziły dyniowy zakątek zorganizowany przez Przedszkole nr 1 "Czarodziejską Krainę". Pięknie dziękujemy za możliwość skorzystania z jesiennej dekoracji. Na efekty sesji zapraszamy do galerii.
Wychowawcy Monika Pacholak oraz Alicja Cholewińska
SPRZĄTAMY I PAMIĘTAMY
Szkolny Klub Wolontariatu oraz Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował akcję ,,Sprzątamy zaniedbane groby". 30 października 2023 r. uczniowie wraz z opiekunami spotkali się na dębnowskim cmentarzu w celu uporządkowania zaniedbanych grobów. Wolontariusze wykazali sie zaangażowaniem i pracowitością przy grabieniu liści, wyrywaniu trawy i chwastów. To bardzi miły gest, który pokazuje, że pamiętamy o zmarłych. Dziękujemy Wolontariuszom za poświęcony czas.
Opiekunowie SKW: Małgorzata Łoszczuk, Ewelina Słupska Opiekun SU: Justyna Całko
JESIENNA SESYJKA KLASY 3b
@Przedszkole nr 1 "Czarodziejska Kraina" dziękujemy za taką możliwość 🍁🍂🍁🎃
Klasa 3b z wychowawczynią Eweliną Słupską
PRZERWA NA CZYTANIE 2023 #przerwanaczytanie
W dniach 25- 27 października 2023 r. po raz drugi uczestniczyliśmy w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie– bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu. W tym roku czytanie odbywało się przez cały tydzień na trzeciej lekcji o godz. 10.00 i trwało 10 minut. W związku z tym, bibliotekarze sygnalizowali przerwę na czytanie dodatkowym sygnałem dźwiękowym. W akcji uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie klas I– III i IV– VIII oraz nauczyciele. Uczniowie czytali indywidualnie, na głos lub słuchali fragmentów książek czytanych przez nauczycieli, wychowawców świetlic. W tym tygodniu w naszej bibliotece panował wzmożony ruch. Uczniowie wypożyczyli bardzo dużo książek, codziennie przybiegali po kolejne tytuły. Niektórzy przynieśli swoje książki z domu. Wspólne czytanie dostarczyło nam wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dzięki przeprowadzonej akcji, uczniowie przekonali się, że wolną chwilę można także miło spędzić w towarzystwie książek. Wydarzenie zostało sfilmowane i sfotografowane.
Nasz rekord to 536 czytających osób na jednej przerwie.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i aktywny
udział w akcji #przerwanaczytanie
i zapraszamy na kolejną edycję za rok! ☺☺☺Szkolny koordynator akcji
Małgorzata DowgiertPrzejdż do galerii.
.
DRUGA WYSTAWA NOWOŚCI ZAKUPIONYCH W RAMACH NPRCz
Od 23 października w czytelni szkolnej można obejrzeć kolejne nowości książkowe zakupione przez bibliotekę w ramach środków z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Wśród prezentowanych publikacji znalazły się nowe wydania lektur, kolejne książki z cyklu „Magiczne Drzewo” Andrzeja Maleszki, „Dzienniki Cwaniaczka” Jeffa Kinneya oraz współczesne, poczytne powieści obyczajowe, fantastyczne, a także książki o tematyce wojennej i in. Serdecznie zapraszam wszystkich czytelników do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki.
Małgorzata Dowgiert
I ETAP KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ZA NAMI
W dniach 16-20 października 2023 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. W naszej szkole uczniowie przystąpili do dziesięciu konkursów: konkursu języka polskiego (11 uczestników), języka angielskiego (29 uczniów), historycznego (4 uczniów), języka niemieckiego (5 uczestników), chemicznego (2 uczniów), geograficznego (8 uczniów), biologicznego (7 uczestników), matematycznego (15 uczniów), fizycznego (6 uczniów) i wiedzy o społeczeństwie (2 uczestników). Wszystkie konkursy miały formę pisemną i trwały 60 minut. W tym roku największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów cieszył się konkurs z języka angielskiego, matematyczny i z języka polskiego. Teraz uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki będą reprezentowali szkołę w etapach rejonowych. Przed nimi czas wytężonej pracy. Już dziś życzymy im wytrwałości w poszerzaniu wiedzy. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:
- Konkurs Języka Polskiego: Zuzanna Wolska i Nina Myszczyszyn z kl. VIII b
- Konkurs Języka Angielskiego: Szymon Lech i Bianka Dobrucka z kl. VIII c
- Konkurs Historyczny: Kacper Prokop i Jan Popławski z kl. VIII c
- Konkurs Języka Niemieckiego: Wiktor Wrzesiński kl. VIII a i Bartosz Maskalewicz kl. VIII c
- Konkurs Chemiczny: Antonina Baszczuk i Bartosz Maskalewicz z kl. VIII c
- Konkurs Geograficzny: Michał Domagalski kl. VII a i Bartosz Maskalewicz kl. VIII c
- Konkurs Biologiczny: Jan Popławski kl. VIII c i Nina Myszczyszyn kl. VIII b
- Konkurs Matematyczny: Jan Popławski kl. VIII c i Michał Domagalski kl. VII a
- Konkurs Fizyczny: Kacper Prokop kl. VIII c
- Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie: Kacper Prokop kl. VIII c i Julia Jacura kl. VIII b
Gratulujemy!
Tekst i fot.
M. Dowgiert
.