18 października, klasy 2a, 2b oraz 2c wybrały się na wycieczkę do kina. Obejrzeliśmy film pod tytułem "Kompas Szkieletora". Przygody głównych bohaterów dostarczyły nam niezwykłych przeżyć. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Archiwum Aktualności
KOLEJNE NOWOŚCI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ
Do nowości zakupionych ostatnio przez bibliotekę w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dołączyło 30 książek obrazkowych wraz z drewnianym teatrzykiem kamishibai. Wśród licznych publikacji można wyszukać m.in. legendy, bajki terapeutyczne i edukacyjne. Pierwsze spotkania z bohaterami i teatrzykiem kamishibai odbędą się z okazji Święta Biblioteki. Do zobaczenia.
Bibliotekarz szkolny
.
AKCJA SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU "PACZKA DLA NIEMOWLACZKA!"
Drodzy Darczyńcy zawsze wspieracie nas w akcjach, które organizujemy we współpracy z Fundacją Pomocy Humanitarnej. Tym razem również liczymy na Waszą pomoc. Chcemy pomóc afrykańskim dzieciom w ich pierwszych, trudnych dniach na świecie. Zbieramy: pampersy, gaziki jałowe, pieluszki tetrowe, mydełka i żele do kąpieli dla niemowląt, butelki na mleko, smoczki i gryzaki, maści na odparzenia, płyny do odkażania. Zbiórka trwa do końca listopada. Wszystkie podarunki prosimy przekazywać wychowawcom lub Paniom z obsługi w obu budynkach szkoły. Liczymy na Wasze wsparcie.
Opiekunowie SKW Ewelina Słupska, Małgorzata Łoszczuk
👨🍳🍽DZIEŃ SZEFA KUCHNI W 3C🍴👨🍳
Dziś świętowaliśmy Dzień Szefa Kuchni, który okazał się niezwykle emocjonujący. Dobrani w grupy pod względem kolorów, mogliśmy dokonać zakupów na klasowym ryneczku wybierając tylko produkty w wylosowanym kolorze. Następnie przygotowaliśmy piękne i pyszne kanapki. Po tym przyszedł czas na upieczenie babeczek. Krok po kroku samodzielnie zrobiliśmy słodkości, którymi poczęstowaliśmy pracowników szkoły i sami z apetytem zjedliśmy. Okazuje się, że do pracy szefa kuchni niezbędna są również umiejętności matematyczne. Pełni energii wykonaliśmy również plakaty i napisaliśmy wiersze o naszych kolorach.
Klasa 3c z wychowawczynią Aleksandrą Łoszczuk
OGÓLNOPOLSKA AKCJA „PRZERWA NA CZYTANIE”
W tym roku w ramach obchodów Święta Biblioteki nasza szkoła po raz drugi bierze udział w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie- bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. W związku z tym, od poniedziałku 23 X do piątku 27 X 2023 r. zapraszamy wszystkich do wspólnego czytania, które odbywać się będzie codziennie w czasie lekcji, zajęć świetlicowych i in. od godziny 10.00 do 10.10. Czytanie rozpoczynamy po usłyszeniu sygnału dźwiękowego (krótkiego dzwonka). Pamiętajmy, aby przez cały tydzień mieć ze sobą książki. Możemy czytać indywidualnie lub grupowo, cicho czy głośno, z podziałem na role itp. według inwencji nauczyciela prowadzącego zajęcia i uczniów.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH DO UDZIAŁU W AKCJI! ☺ ☺ ☺
Bibliotekarze szkolni
DARY OD UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W BIBLIOTECE KL.1-3
Przez kilka najbliższych dni w bibliotece kl.1-3 można obejrzeć wystawę książek, która powstała z darów od naszych czytelników. Serdecznie zapraszam.
Bibliotekarz szkolny
Przejdź do galerii.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W piątek 13 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami i wspólnie z nim przyrządzali zdrowe śniadania. Następnie wykonywali laurki, tworzyli wiersze i opisy swoich wychowawców, uczyli się piosenki "Nasza Trójka" albo grali w wesołe kalambury. Na koniec wszyscy oglądnęli prezentację "Zgadnij, kto to!" zawierającą zdjęcia pracowników szkoły z okresu dzieciństwa. Śmiechu było co niemiara! Szybko minął nam wspólny czas i przyniósł wszystkim dużo radości. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia pomyślności i szczęścia!
Izabela Kopaniecka
Katarzyna Sawicka
UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
Każdego roku w progach naszej szkoły witamy nowych pierwszoklasistów. W tym roku najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje wiadomości i uzdolnienia w czasie pierwszego szkolnego egzaminu w programie "Mam Talent". Jury szczegółowo sprawdziło umiejętności naszych dzieci. Mimo stresu związanego z pierwszym publicznym występem, świetnie sobie poradzili i udowodnili, że są gotowi stać się stuprocentowymi uczniami. Otrzymali od komisji "złoty przycisk" jako symbol, że są gotowi do pasowania na pierwszoklasistów. Serdecznie Wam gratulujemy i oficjalnie witamy w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie.
Wychowawczynie klas pierwszych
SPOTKANIE POLSKO-NIEMIECKIE LIEPE 2023
W dniach 10 – 12 października 2023 roku spotkaliśmy się ponownie z naszą szkołą partnerską z Lunow w miejscowości Liepe w Niemczech na warsztatach pt. Doświadczenie jesieni z produktami regionalnymi – owocami i warzywami.
W tym roku w wymianie uczestniczyło z naszej szkoły 20 uczniów klas piątych.
Wtorkowe spotkanie rozpoczęliśmy zabawami integracyjnymi, aby lepiej poznać naszych niemieckich partnerów.
Po południu zaczęły się zajęcia. Nasze doświadczenia z warzywami rozpoczęliśmy od tworzenia różnych instrumentów muzycznych. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ wykonanie fletu z marchewki wymagało wielkiej precyzji i umiejętności, które nie wszyscy posiadali.
Wieczorem odbył się koncert – każdy grał na tym, co udało mu się samodzielnie wykonać.
W środę kontynuowaliśmy pracę z warzywami. Naszym zadaniem było wykonać w grupach polsko-niemieckich obraz z różnych warzyw. To zadanie okazało się całkiem przyjemne. Prace, które powstały były ciekawe i pomysłowe.
Po południu czekał na nas rejs statkiem. Nie był to zwyczajny rejs, ponieważ udaliśmy się do miejscowości Niederfinow, gdzie znajduje się podnośnia statków. W trakcie wycieczki podniesiono nas 36 metrów w górę, a następnie opuszczono. Dla niektórych z nas to było ekstremalne przeżycie.
Nie był to koniec niespodzianek w tym dniu, ponieważ powrotną drogę zaplanowaliśmy wzdłuż kanału Odry. Po przejściu około 1,5 kilometra okazało się, że most jest w remoncie i musimy wracać. Niektórzy przeżyli z tego powodu załamanie nerwowe, inni zaczęli płakać, ale to nic nie dało – trzeba było iść dalej. Dobrze, że w tym dniu była piękna pogoda. Na szczęście w Niederfinow zostaliśmy odebrani busem do Liepe.
Tego popołudnia nie planowaliśmy już żadnych warsztatów, bo zmęczenie uczestników sięgało zenitu. Pod wieczór jednak, jak za sprawą czarodziejskiej różdżki – po zmęczeniu nie było ani śladu…
Rozpoczęła się dyskoteka. Najpierw pod naszym budynkiem odbył się koncert, który przerodził się w tańce, a później na sali, w której mieliśmy warsztaty był ciąg dalszy imprezy.
W czwartek przywitał nas deszcz. Po śniadaniu przyjechał po nas autokar, który zawiózł nas do Dębna. Tu, w gospodarstwie ekologicznym „Stodoła Anioła” przygotowywaliśmy wspólny obiad, a w międzyczasie wykopywaliśmy na polu marchewkę.
Po ciężkiej pracy na stole pojawiły się pieczone ziemniaki, surówka z marchewki, pałki z kurczaka, a na deser wspaniałe ciasto marchewkowe i pyszny kompot. Wszystkie potrawy zostały wykonane przez uczestników projektu. Apetyt dopisywał. Nawet pogoda się poprawiła, więc popołudnie spędziliśmy w dobrym nastroju.
Na zakończenie projektu koledzy z Niemiec odprowadzili nas autokarem pod szkołę, a sami wrócili do Lunow.
Projekt został zrealizowany przy współpracy z EJF oraz dofinansowany przez PNWM (Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży).
Wioletta Wyhowska
Elżbieta Kopaniecka
PASOWANIE NA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ
WYSTAWA NOWOŚCI ZAKUPIONYCH W RAMACH NPRCz
„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”.
Jan KasprowiczOd 12 października w czytelni szkolnej można obejrzeć nowości książkowe zakupione przez bibliotekę w ramach dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Ekspozycja liczy 30 książek włączonych w ostatnim czasie do zbiorów biblioteki. Wśród prezentowanych publikacji znalazły się nowe wydania lektur, kolejne tytuły z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, książki historyczne Grażyny Bąkiewicz z cyklu „Ale historia…”, powieści obyczajowe Olivii Tuffin o przygodach Alicji i jej konia z serii „Deresz z parkowej stajni” oraz „Charlotte” Nele Neuhaus, a także książki o tematyce wojennej, przygodowe i in. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki. Jest ona również dostępna w galerii na stronie internetowej szkoły.
Z bibliotecznym pozdrowieniem!
Małgorzata Dowgiert
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
9 października w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Głównym założeniem obchodów było promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować, ukazanie zalet płynących ze znajomości języków oraz zachęcanie do nauki języków obcych. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły przebrani za postacie filmowe. Rozwiązywali quizy językowe, mogli posilić się popcornem, a z głośników płynęła muzyka z różnych krajów europejskich – dla każdego coś miłego.
A MOŻE BY TAK ZOSTAĆ DZIENNIKARZEM...
Pod takim hasłem uczniowie trzech klas ósmych 10 października wyruszyli do Zielonej Góry. Głównym celem była wizyta w redakcji „Gazety Lubuskiej”, po której oprowadziła nas pani Marzena Gruszczyńska pracująca w dziale reklamy.
Młodzież poznała specyfikę pracy dziennikarza prasowego oraz dowiedziała się kilku ciekawych faktów z ponad 70-letniej historii gazety. Następnie udali się do Muzeum Ziemi Lubuskiej, które zachwyciło bogatymi eksponatami. Można było poznać historię miasta od średniowiecza oraz zobaczyć dawne przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło ciekawostek dotyczących produkcji wina, z którego słynie Zielona Góra. Największe jednak wrażenie zrobiła sala tortur przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych.
Na wystawie, w mrocznych muzealnych piwnicach, zaprezentowano interesujący zbiór obiektów i replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców. Wrażenie grozy potęgują efekty dźwiękowe towarzyszące zwiedzającym – jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów, płacz kobiet.
Pełni wrażeń wszyscy wrócili do domu, dziękując Klubowi Sportowemu UKS , bo ta podróż była za jeden uśmiech.
wychowawcy klas ósmych
UROCZYSTE WRĘCZENIE LAPTOPÓW CZWARTOKLASISTOM W SP 3
We wtorek 3 października 2023 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie laptopów czwartoklasistom ze szkół miejskich Gminy Dębno. Uroczystego przekazania dokonali: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Poseł RP Leszek Dobrzyński, Poseł RP Michał Jach, Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki oraz dyrektorzy szkół SP 1 Iwona Szostowska, SP 2 Magdalena Umińska i SP 3 Małgorzata Matkowska. Tę podniosłą uroczystość uświetniła krótka część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Łącznie do czwartoklasistów z gminy Dębno trafiło ponad 200 komputerów w ramach Rządowego Programu „Laptop dla Ucznia", którego celem jest podniesienie kwalifikacji cyfrowych młodych ludzi. Z tego sprzętu dzieci będą mogły korzystać zarówno w szkole, jak i w domu, będą mogły rozwijać swoje pasje i zainteresowania i w efekcie nabywać kompetencje cyfrowe w praktyce. Uczniowie, jak i towarzyszący im rodzice nie kryli zadowolenia z przekazanego sprzętu, który będzie służył przede wszystkim do nauki.
Fotorelacja: Pani Agata Rozalik-Friedrich
39
WRZESIEŃ W LABORATORIUM
Laboratoria przyszłości to program skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Prowadzone zajęcia pozwalają uczniom rozwijać swoje zainteresowania i zrozumieć zachodzące w przyrodzie zjawiska. W miesiącu wrześniu klasy pierwsze wykonały eksperyment "Bańka w bańce", klasy drugie eksperymentowały z tańczącą kaszą, kolorowymi bączkami i poznały sekrety kosmosu. Klasy trzecie wykonały slima i obserwowały przez mikroskopy elementy flory znalezione podczas wizyty w Szkółce Leśnej. Zajęcia w Laboratorium Przyszłości weszły już na stałe do naszego planu lekcji.
Wychowawczynie klas 1-3
OTRZYMALIŚMY DOTACJĘ W RAMACH NPRCz 2.0
Z radością informujemy, że nasza szkoła w roku 2023 otrzymała dofinansowanie w wysokości 15 000 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021- 2025. Celem programu jest promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. Otrzymane środki, zgodnie z celem programu zostaną przeznaczone na zakup nowości wydawniczych, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo. Działania programowe będą realizowane w roku szkolnym 2023/2024. Jesteśmy już po konsultacjach dotyczących planowanych zakupów z przedstawicielami Biblioteki Publicznej M. i G. W Dębnie, Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Aktualnie realizujemy zamówienia. Do szkoły wpłynęły już pierwsze egzemplarze książek, które są w trakcie opracowywania. Niedługo zaprezentujemy je naszym czytelnikom. Bieżące informacje dotyczące realizacji programu będą dostępne na stronie szkoły.
Bibliotekarze szkolni
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W BUDYNKU KLAS 1-3
DIAGNOZY JESIENNE W KLASACH ÓSMYCH
W dniach 4-5-6 października 2023 r. ósmoklasiści pisali diagnozy sprawdzające z języka polskiego, matematyki, języków obcych. Osiągnięte wyniki pomogą nauczycielom ustalić poziom opanowania przez uczniów wiadomości i umiejętności wymaganych na tym etapie edukacji.
Fot.
M. Dowgiert
DYSKOTEKA Z OKAZJI DNIA CHŁOPCA W KLASIE VC
Dziewczynki zaprosiły swoich kolegów z klasy na dyskotekę. Przygotowały im słodki poczęstunek oraz liczne konkursy. Po odśpiewaniu głośnego „100 lat”, wręczyły chłopcom prezenty, które wcześniej przygotowali rodzice.
I. Kopaniecka