To było wspaniałe spotkanie bajkowych bohaterów.
To było wspaniałe spotkanie bajkowych bohaterów.
5 listopada przedszkolaki obchodziły święto bajek. W tym dniu przyszły pięknie przebrane za różne postacie. Gościła Mała Syrenka Ariel, Myszka Minnie, przyjaciel Kubusia Puchatka - Tygrysek, Sonic, Stich i wiele innych. Dzieci opowiadały o swoich bohaterach. Poznały postać Walta Disneya. Z zaciekawieniem słuchały bajek czytanych przez wychowawcę i wykazały się dużą znajomością ich terści.
30 października w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Dyni. W tym dniu dominował kolor pomarańczowy zarówno w ubiorze, jak i wystroju sali. Dzieci poznały bajkę o Dorotce Dyni, która chciała być najwieksza w ogródku. Odwiedziły Czarodziejską Krainę, czyli Przedszkole nr 1, a tam piękny dyniowy zakątek. Rozpoznawały smaki różnych warzyw i owoców oraz tańcowały w rytm muzyki przedszkolnej.
Wychowawca Anna Skica
Dziś w naszej szkole odbył się Dzień Dyniowych Uśmiechów. Uczniowie przebrali się w pomarańczowe stroje, a korytarze wypełniły się radością i kolorowymi dyniami. Na przerwach dzieci mogły delektować się muzyką, a także pysznym popcornem i watą cukrową. Atmosfera była pełna uśmiechu i zabawy, co z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Opiekunowie SU
Przed Świętem Wszystkich Świętych wszyscy sprzątają groby swoich bliskich. W tym roku także grupa wolontariuszy z naszej szkoły udała się na cmentarz, gdzie porządkowała samotne, opuszczone i często zaniedbane groby. Pomimo niesprzyjającej pogody wyposażeni w mnóstwo energii oczyściliśmy pomniki oraz zgrabiliśmy liście. Celem akcji nie było tylko zastąpienie tych, którzy nie mogą przyjść osobiście na cmentarz, ale także chwila zadumy oraz kształtowanie postaw szacunku i wdrażanie do odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych.
Opiekunowie wolontariatu
29 października 2024r. gościliśmy w naszej szkole zespół ratowników p. Marlenę Kostrzewską i p. Karola Haligowskiego, którzy poprowadzili dla uczniów klas piątych warsztaty z udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu człowieka. Uczniowie mieli możliwość praktycznych ćwiczeń na fantomie co pozwoli im zapamiętać najważniejsze zasady udzielania pomocy.
Składamy serdeczne podziękowania p. Katarzynie Grabowskiej za pomoc w organizacji spotkania.
Wychowawcy klas piątych
29 listopada klasy ósme wybrały się do Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie na spektakl pt. "Balladyna". Kontakt ze sztuką okazał się wyzwaniem, ale też przyniósł dużo radości. Po przedstawieniu mogliśmy zrobić sobie kilka zdjęć z aktorami. Spektakl na pewno zostanie zapamiętany, a te najważniejsze sceny przywołamy w pamięci podczas majowego egzaminu ósmoklasisty. 🙂💪
Katarzyna Sawicka
26 października 2024 r. p. Joanna Gołębiewska i Agnieszka Sanecka, nauczycielki matematyki z naszej szkoły wzięły udział w VI Lubuskiej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki pt. matm@ z powerem
Spotkanie rozpoczęło się wykładem p. Joanna Strzelecka z Parafamilii:
„Przetrwać burzę i tańczyć w deszczu. Emocjonalne koszty pracy w systemie oświaty”.
Na konferencji gościli m.in.:
Prowadzono warsztaty na temat:
Warto było uczestniczyć w powyższych szkoleniach, ponieważ dowiedziałyśmy się jakie skuteczne metody i techniki stosować w swojej pracy, jak zaciekawić uczniów matematyką. Czas tam spędzony był bardzo twórczy, pracowity i stymulujący. Mamy nadzieję, że zaowocuje to w naszej dalszej pracy.
Joanna Gołębiewska i Agnieszka Sanecka
W środę 23.10. br. uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawczyń, polonistki oraz p. M. Dowgiert mieli przyjemność uczestniczyć we wspaniałym wydarzeniu kulturalnym. W Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie obejrzeli spektakl na podst. dramatu J. Słowackiego. Siódmoklasiści stali się świadkami teatralnej opowieści o naturze człowieka. Szczególną rolę w spektaklu odegrała zbiorowość. Ballada działała pod presją, a cała historia rozegrała się zaledwie w ciągu kilku dni. Dużym walorem była muzyka i choreografia. Warto było zapoznać się z tak interesującym spektaklem, który przybliżył treść lektury obowiązkowej.
Organizatorzy
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”. Program dotyczy zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Jest inicjatywą fundacji „UNAWEZA” założonej przez Martynę Wojciechowską.
Program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW to:
* działania profilaktyczne i edukacyjne dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli,
* konkretne narzędzia, które powstają na podstawie wyników badań i odpowiedzi młodych ludzi,
* odpowiedź na rosnący kryzys psychiczny wśród młodych osób,
* cykl lekcji, które będą się odbywały we wszystkich klasach (1-8) raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego.
Program ma na celu wsparcie dzieci i młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Program został stworzony przez specjalistki: Aleksandrę Kuberską i Martę Jagodzińską – psycholożki tworzące Emocjonalia, a także Weronikę Snoch i Angelikę Friedrich z Nastoletniego Azylu oraz Justynę Żukowską-Gołębiewską – psycholożkę, reprezentantkę Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
Szkolny koordynator programu - Aneta Topa-Deuter
15 października uczniowie i uczennice naszej szkoły spotkali się ze swoimi kolegami i koleżankami ze szkoły partnerskiej Grundschule im Moselviertel z Berlina.
Spotkanie odbyło się w Polsko – Niemieckim Transgranicznym Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry w Dębnie.
Młodzi Berlińczycy przyjechali do nas pociągiem, z opóźnieniem, co spowodowało spore zamieszanie. Od tego momentu już z niczym nie mogliśmy zdążyć i na wszystko brakowało nam czasu. Ale jakoś daliśmy radę.
Podczas wydarzenia mogliśmy osobiście poznać naszych niemieckich kolegów i koleżanki oraz utworzyć grupy, w których będziemy pracować w ciągu roku szkolnego na platformie Microsoft Teams.
W projekcie uczestniczą po 24 osoby z każdego kraju. Każda z osób podczas spotkania wybrała sobie temat, nad jakim chciałaby pracować w międzynarodowym zespole. W ten oto sposób utworzyliśmy: dwie grupy piłkarskie, z których jedna jest typową drużyną futbolową, a druga będzie opracowywała reguły własnej gry, grupę teatralną, taneczną oraz grupę animatorów, którzy stworzą swój własny film animowany.
Podczas spotkania uczestnicy projektu mieli możliwość bliższego poznania się we własnych grupach, niektórzy nawiązali znajomości i zrobili wspólne zdjęcia, a dla niektórych niestety czasu było zbyt mało. Mamy jednak nadzieję, że wszystko jest do nadrobienia!
Po części roboczej nadszedł czas na przyjemności – wymieniliśmy się upominkami, a następnie zaprosiliśmy kolegów i koleżanki z Berlina do nas do szkoły na obiad. Wszystko odbywało się w szaleńczym tempie, ponieważ nasi projektowi partnerzy śpieszyli się na pociąg! Ale jakoś się udało!
Teraz przed nami kilka miesięcy pracy przez Internet, a na wiosnę znów się spotkamy, tym razem w Niemczech, aby pochwalić się efektami.
Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Dębnie oraz Paniom z Centrum Polsko-Niemieckiego, które zapewniły wspaniały poczęstunek zarówno dla nas, jak i naszych niemieckich Gości oraz przygotowały upominki.
Dziękujemy Dyrekcji SP3 i Paniom ze stołówki za ugoszczenie naszych Gości pysznym obiadem.
W dniach 15-21 października 2024 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. W tym roku nasi uczniowie przystąpili do dziewięciu konkursów: konkursu matematycznego (17 uczniów), języka angielskiego (12 uczniów), języka niemieckiego (5 uczennic), chemicznego (3 uczestników), wiedzy o społeczeństwie (1 uczennica), biologicznego (3 uczniów), historycznego (1 uczeń), języka polskiego 5 uczniów) i geograficznego (6 uczniów). Wszystkie konkursy miały formę pisemną i trwały 60 minut. W tym roku największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów cieszył się konkurs matematyczny i języka angielskiego. Teraz uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki będą reprezentowali szkołę w etapach rejonowych. Przed nimi czas wytężonej pracy. Już dziś życzymy im wytrwałości w poszerzaniu i utrwalaniu zdobytej wiedzy.
Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:
Gratulujemy!
M. Dowgiert
21.10.2024 r. klasy IIc i IIIc wybrały się na jesienny spacer, by obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem kolejnej pory roku. Uczniowie szukali oznak jesieni - każdy z nich miał planszę, na której zaznaczał napotkane jesienne symbole. Dzieci nazywały zauważone gatunki drzew i owadów, rozpoznawały grzyby i wskazywały, które z nich są jadalne, a które trujące. Klasa IIIc na koniec spaceru zebrała materiał przyrodniczy, który następnie obejrzała pod mikroskopem.
21.10.2024 r. uczniowie klasy 2a mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez Bibliotekę Publiczną MiG Dębno. Uczniowie na lekcji bibliotecznej zapoznali się z zasadami wypożyczania książek, oznaczeniami i symbolami opisującymi księgozbiór oraz sposobem działania systemu bibliotecznego. Pani Ewelina Maciocha i Karolina Gabrysiak z ogromnym zaangażowaniem opowiedziały o swojej pracy.
Dziękujemy paniom za cenną wiedzę i miło spędzony czas. Już nie możemy doczekać się następnego spotkania!
Uczniowie klasy 2a wraz z wychowawczynią Agnieszką Popławską
W maju i czerwcu 2024 r. w 1556 bibliotekach z całej Polski aż 289 730 uczniów wybrało swoje najlepsze książki. Uczniowie głosowali na maksymalnie 3 najciekawsze - ich zdaniem - książki w wyborach, które swoim charakterem przypominały zazwyczaj wybory państwowe. Była to już II edycja Ogólnopolskich Wyborów Książek, których głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Nasza szkoła uczestniczyła w tym przedsięwzięciu po raz pierwszy i można ją również znaleźć na mapie uczestników: wyboryksiazek.pl/mapa. Wyniki przedstawiają się następująco:
Klasy I –III
Klasy IV-VI
Klasy VII-VIII
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami wyborów. Organizatorzy opublikowali 200 tytułów książek z każdej kategorii wiekowej.
Małgorzata Dowgiert
W dniach 8 i 9 października klasa 7b pojechała do swoich dobrych znajomych ze szkoły partnerskiej Dorfschule Lunow w Niemczech. Można powiedzieć, że to dobrzy znajomi, bo spotkaliśmy się już dwa lata temu w Liepe, a następnie nasi niemieccy koledzy i koleżanki odwiedzili nas w Dębnie.
Podczas wyjazdu towarzyszyli nam Lena i Marcin z innych klas oraz nasze niezastąpione pani Ela i pani Gosia.
Projekt został dofinansowany przez PNWM – Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Początkowo mieliśmy pojechać we wrześniu, ale splot różnych zdarzeń spowodował, że spotkanie przesunęliśmy na październik. I dobrze, bo dzięki temu mogliśmy wszyscy uczestniczyć w projekcie.
Dorfschule Lunow to mała, wiejska, prywatna szkoła, która ma swoją siedzibę w budynku dawnej, państwowej szkoły. Obecnie znajduje się tam też centrum spotkań, gdzie odbywają się różne wydarzenia i gdzie mogą przenocować wycieczki szkolne.
Na miejsce przybyliśmy około godz. 10.00. Po przywitaniu i kilku rundach zapoznawczo-integracyjnych poszliśmy przygotować rowery na popołudniową wycieczkę. Po obiedzie wyruszyliśmy w dwóch grupach – młodszej i starszej. My, jako ci starsi mieliśmy do przebycia dalszą drogę, w sumie ok. 20 kilometrów! Celem naszej wycieczki rowerowej była miejscowość Stolpe, a konkretnie ruina warowni Stolperturm, która obecnie pełni rolę wieży widokowej, a kiedyś była wieżą mieszkalno-obronną. Pogoda była piękna!
Na miejscu przywitał nas przewodnik w starodawnym stroju, który opowiedział nam o historii wieży, jak została zbudowana i czemu służyła. Wyszliśmy na samą górę, skąd rozciąga się przepiękny widok na … Polskę! Następnie zeszliśmy do podziemi, gdzie kiedyś mieściło się więzienie, zbiornik na wodę, spiżarnia i kaplica. Obecnie jest to pomieszczenie z niezwykłą akustyką. Tutaj też przewodnik opowiedział nam legendę o dawnym mieszkańcu wieży – rycerzu rozbójniku o imieniu Tiloff. Wówczas też dowiedzieliśmy się, dlaczego wieża nazywana jest czasami dzbankiem kaszy…
W pobliżu wieży zrobiliśmy sobie mały piknik, a następnie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Jako ci starsi pojechaliśmy okrężną drogą wzdłuż Odry podziwiając przepiękne tereny Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i zachwyceni tym, co po drodze widzieliśmy. Na miejscu czekał na nas przygotowany przez rodziców grill ze słynnymi niemieckimi kiełbaskami „Bratwurst” oraz sałatkami i napojami. Po grillu udaliśmy się na dyskotekę. W tym czasie młodsze dzieci mogły obejrzeć sobie bajkę…
Drugi dzień przywitał nas deszczem, ale po śniadaniu wyraźnie się rozpogodziło. Dlatego też zajęcia artystyczne mogły odbyć się na zewnątrz. Każda chętna osoba mogła własnoręcznie ozdobić sobie płócienną torbę przy pomocy farb do tekstyliów oraz pieczątek z warzyw i owoców. Efekty były fantastyczne! Oczywiście nie wszyscy mają zamiłowanie do takich zajęć, dlatego część osób poszła na boisko pograć w piłkę nożną, a jeszcze inni udali się na plac zabaw, aby poskakać na trampolinie, pokręcić się na karuzeli lub pohuśtać na huśtawce.
Było bardzo miło, lecz wszystko, co dobre, szybko się kończy. Tak było i tym razem. Po obiedzie musieliśmy pożegnać naszych młodszych kolegów i koleżanki i po zrobieniu wspólnego zdjęcia udaliśmy się do Polski.
Wioletta Wyhowska i klasa 7b
Dziś w naszej szkole odbył się wyjątkowy pokaz mody z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w którym uczestniczyły dzieci przebrane za nauczycieli. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, odwzorowując charakterystyczne cechy swoich ulubionych pedagogów. Na wybiegu mogliśmy zobaczyć zarówno nauczycieli przedmiotowych, jak i wychowawców, a każdy z uczestników miał za zadanie zgadnąć, kogo przedstawia jego kolega lub koleżanka. Kolorowe stroje, akcesoria i typowe dla nauczycieli atrybuty. Atmosfera była pełna śmiechu i entuzjazmu, a dzieci z radością prezentowały swoje pomysły. Pokaz zakończył się gromkimi brawami, a na koniec wszyscy wspólnie zrobili pamiątkowe zdjęcie. To wydarzenie pokazało, jak ważne jest poczucie wspólnoty w naszej szkole oraz jak wielką rolę odgrywają nauczyciele w życiu uczniów.
Organizatorzy
Powered by aSc EduPage