Archiwum Aktualności
KONKURS WIEDZY O PATRONIE SZKOŁY I JEJ HISTORII
14 listopada 2018 r. odbył się konkurs wiedzy o szkole i jej historii. Wiedzą popisywali się uczniowie z trzech klas IV przebrani za naszego patrona. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z nauczycielek języka polskiego p. Joanny Białek i p. Joanny Symeniuk. Przewodniczącą komisji była pani Małgorzata Dowgiert. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Dyrektor Zdzisław Sołtys oraz Pani Dyrektor Małgorzata Matkowska. Uczestnicy otrzymali do wykonania 11 zadań. Publiczność złożona z kolegów, koleżanek, wychowawczyń i rodziców wspierała i dopingowała swoich faworytów oraz brała czynny udział w przygotowanych również dla nich zadaniach. Jak wynika z relacji uczestników, pytania konkursowe, choć różnorodne, nie wszystkie były łatwe. Najwięcej problemów sprawiły uczestnikom pytania dotyczące historii naszej szkoły oraz biografii patrona. Zmagania konkursowe zakończyły się wręczeniem wszystkim uczestnikom dyplomów i upominków rzeczowych. Triumfatorzy otrzymali dodatkowo puchary ufundowane przez Radę Rodziców. Wszyscy uczestnicy potwierdzili zadowolenie z organizacji i przebiegu konkursu.
Zwycięzcy:
I miejsce – Esteban Wujda, kl .IVc
II miejsce - Maciej Michalczyszyn, kl.IVc
III miejsce - Zuzanna Antczak, kl.IVaMiejsca poza podium zdobyli: Alicja Jemczura z kl.IVa, Alicja Kaczmarek z kl.IVb, Marta Kwiatkowska z kl.IVb i Julia Stalka z kl.IVa.
Organizatorzy konkursu: Iwona Fryntkowska, Adam Kowalski i Elżbieta Krasuń
KODOWANIE I PROGRAMOWANIE
Klasa 2a podczas zajęć dodatkowych realizuje Ogólnopolski Program UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ pod patronatem EDU SENSE i KODOWANIE NA DYWANIE. Włączając się do akcji Code Week realizowaliśmy zadania z programu. Nasze szkolne roboty – Ozoboty zmieniały kolory, zjeździły niezliczone trasy, przejechały po wielu kodach. Dzieci programowały, uczyły się wykorzystywać komend, a przede wszystkim współpracowały. Zwieńczeniem tej owocnej pracy są dyplomy. Rośnie nam młode pokolenie programistów.
Opiekun koła koderów Katarzyna Symeniuk
WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH
14 listopada dwudziestu dziewięciu uczniów naszej szkoły wzięło udział w IV edycji konkursu „Wokół symboli narodowych”, który jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. Konkurs rozpoczął się punktualnie o 12:00 i trwał 45 minut. Zgodnie z regulaminem szkoła mogła zgłosić do pięciu uczniów z każdej klasy. Konkurs ma charakter cykliczny, a jego celem jest upowszechnienie i popularyzacja wśród społeczności szkolnej znajomości historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Podczas konkursu dzieci wykazały się wiedzą o symbolach narodowych, wydarzeniach historycznych, znajomością rozróżniania postaci „Ojców Niepodległości”. Teraz z niecierpliwością czekają na wyniki. Już dzisiaj zadeklarowali, że z chęcią wezmą udział w kolejnej edycji za rok.
Szkolny Koordynator konkursu Katarzyna Symeniuk
OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
11. 11. 2018 r. – to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Minęło 100 lat od odzyskania niepodległości przez Polskę. W uroczystościach miejskich wzięli czynny udział uczniowie i pracownicy naszej szkoły. Najpierw uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik Orła Białego, gdzie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Delegacja naszych uczniów zaśpiewała na sto głosów pieśń „Zostaniemy na tej Ziemi”. Finał uroczystości nastąpił w Dębnowskim Ośrodku Kultury, gdzie można było obejrzeć widowisko słowno – muzyczne pt. „Obrazki patriotyczne” w reż. p. Anatola Wierzchowskiego. W tym projekcie obok wielu mieszkańców Dębna wystąpiły także nauczycielki i uczennica SP3. To był niezwykle piękny i wzruszający dzień! Zawsze pamiętajmy hasło – „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”!
ŚWIĘTUJMY 100 – LECIE NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI
11 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w miejskich obchodach świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przed Pomnikiem Orła Białego dumnie reprezentował nas poczet sztandarowy oraz uczniowie klas trzecich i piątych. Po wystąpieniach okolicznościowych, wychowankowie „Trójki” wraz z kapelą „Dębniacy” na 100 głosów odśpiewali pieśń pt. ”Zostaniemy na tej Ziemi”. Dzisiejsze, niepodległościowe uroczystości na długo pozostaną w naszej pamięci.
Opiekunowie
Fot. M. Dowgiert
APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 FILIA W DARGOMYŚLU
9 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 filia w Dargomyślu, odbył się uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Wspólnie zgromadziliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczcić 100. rocznicę tego pamiętnego wydarzenia, kiedy po 123 latach Polska odzyskała wolność i powróciła na mapę Europy. Był to wyraz szacunku złożony dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę. Odśpiewaliśmy Hymn Polski, w części artystycznej uczniowie i przedszkolaki opowiadali dzieje Polski, recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Nauczyciele z SP3 filia w Dargomyślu
NIEPODLEGŁOŚCIOWE WYSTAWY, GAZETKI, DEKORACJE…
Świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole to nie tylko udział uczniów, nauczycieli w licznych konkursach, uroczystym apelu, akcji wspólnego śpiewania hymnu „Rekord dla Niepodległej”, ale również przygotowanie z tej okazji plakatów upamiętniających 11 listopada 1918 r., okolicznościowych wystaw, gazetek i pięknych dekoracji (np.: „Drzewka i Łańcuchy Niepodległości”, okolicznościowe graffiti).
Fot. M. Dowgiert
Film: A. Wujda
NAGRODY W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE POETYCKIM
Szkoła Podstawowa w Sarbinowie w ramach "100 działań na 100-lecie Niepodległości” ogłosiła Gminny Konkurs Poetycki. Był on skierowany do uczniów, którzy za zadanie mieli napisać wiersz o Niepodległej. Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poezją, zachęcanie ich do pisania własnych oryginalnych tekstów oraz uczczenie rocznicy odzyskania niepodległości. Konkurs okazał się sukcesem dla uczniów naszej szkoły. I miejsce zajął uczeń klasy VII c - Filip Słupski, natomiast wyróżnienie otrzymała Zuzanna Warunek z tej samej klasy. Zostali oni zaproszeni wraz ze swoim opiekunem na uroczysty apel, który odbył się 8 listopada. Tam zaprezentowali swoje utwory upiększając uroczystą akademię.
Życzymy naszym uczniom, aby nigdy nie zatracili wyobraźni i weny oraz często je wykorzystywali w swojej literackiej twórczości. Gratulujemy!J. Białek
NIEPODLEGŁOŚĆ = WOLNOŚĆ
Takie hasło towarzyszyło nam wszystkim na uroczystym apelu z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Wiele wcześniejszych wydarzeń przygotowało naszych uczniów do tego dnia. 8 listopada br. barwnym korowodem z podniesionymi chorągiewkami udaliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 2, aby tam w sali gimnastycznej przeżyć tę ważną uroczystość. Naszą akademię uświetniła obecność przybyłych gości:
p. Piotra Downara - Burmistrza Dębna
p. Adama Kaczmarczyka - wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej
p. Pawła Jana Baszczuka – prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Trójki
p. Magdaleny i Tomasza Plucińskich
Część artystyczną przygotowała klasa VI c i II c pod opieką wychowawców. Wprowadziła ona zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Wspólnie odśpiewany hymn Polski z barwnymi flagami nadał bardzo odświętnego charakteru. Dla naszych uczniów ten dzień stał się lekcją patriotyzmu i historii.Organizatorzy: J. Białek, E. Pisarek, A. Kowalski
MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „POLSKA - MOJA OJCZYZNA”
7 Listopada 2018 r. o godzinie 10.00 w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pt: ”Polska - moja Ojczyzna”. Organizatorem konkursu było Przedszkole nr 2 im. S. Modrzejewskiej w Dębnie. Naszą szkołę w konkursie reprezentowała Lena Jaworska z grupy 5–latków oraz Alicja Dziewidek i Nikodem Czajka z grupy 6-latków. Gratulujemy przedszkolakom wspaniałego występu przed liczną publicznością. Życzymy dalszych sukcesów, motywacji do brania udziału w konkursach, ale przede wszystkim dobrej zabawy podczas recytacji utworów.
wychowawczynie: Justyna Mroczkowska, Anna Skica
KONKURS RECYTATORSKI "POLSKA - MOJA OJCZYZNA"
We wtorek, 7 listopada 2018 r., w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się konkurs recytatorski "Polska - moja Ojczyzna". Wzięły w nim udział dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 3 filia Dargomyśl. Oliwier Radziukiewicz reprezentował 6-latki, a Nataniel Wodzisławski 5-latki. Chłopcom gratuluję występu, a Rodzicom serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu i opiekę nad uczniami.
Agnieszka Fajerska
II EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO „MOJA OJCZYZNA”
Już po raz drugi w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski klas I - III „Moja Ojczyzna”. W tym roku, w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, towarzyszył nam szczególny nastój, w który wprowadziła nas klasa III c śpiewając piosenkę pt. „Rozkwitały pąki białych róż”.
Reprezentantów szkół podstawowych z Barnówka, Cychr, Sarbinowa, nr 1, nr 2 i nr 3 z Dębna i Smolnicy oceniało jury w składzie: Pani Barbara Topczewska, Pani Joanna Rau oraz Pani Ewelina Maciocha - Pławska. Uczniowie wspaniale recytowali wiersze związane z tematem konkursu.
Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:
W kategorii klas pierwszych:
Miejsce I – Antoni Wolski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Dębnie.
Miejsce II – Adrianna Majchrowska ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie.
Miejsce III - Lena Warunek ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.W kategorii klas drugich:
Miejsce I – Karol Radziukiewicz ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie.
Miejsce II – Michalina Łyczkowska ze Szkoły Podstawowej w Cychrach.
Miejsce III – Michał Stępiński ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.W kategorii klas trzecich:
Miejsce I – Kacper Prokop ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie.
Miejsce II – Amelia Kożuszek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie.
Miejsce III – Lena Sielska ze Szkoły Podstawowej w Barnówku.Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Organizatorzy: Katarzyna Dobrucka, Ewelina Słupska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Bajki, baśnie zarówno te czytane jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta… Dzień Postaci z Bajek przypada na 5 listopada i jest to dzień urodzin Walta Disney’a. Przedszkolaki z SP3 w Dębnie – 5 latki wraz z goszczącymi w tym dniu 6 latkami oraz Misiem Tofikiem odkrywały ten tajemniczy świat. Dzieci poznały znaczenie słowa bajka, baśń. Wspólnie zgadywały postacie z różnych bajek, cytaty oraz przedmioty będące symbolem danej bajki. Temat przemiły, co nie przeszkadzało w wykonaniu licznych zadań, takich jak: bajkowe puzzle, karty memory, kalambury. Przedszkolaki wykazały się ogromnym talentem, sumiennością i starannością podczas kolorowania swojego ulubionego bohatera. Całość uwieńczył pokaz strojów oraz głośne czytanie bajek. Magiczny dzień sprawił, że każdy z nas poczuł się dzieckiem i mile wspominał tamten czas, czas marzeń, który jest „życzeniem wypowiedzianym przez serce”.
Wychowawca Anna Skica
LABORATORIUM MAŁEGO NAUKOWCA
Po uroczystym otwarciu wszystkie klasy mogą już eksperymentować w Laboratorium Małego Naukowca. Na pierwszych zajęciach uczniowie zostali zapoznani z regulaminem oraz zasadami korzystania z dostępnych pomocy dydaktycznych. Dzięki temu mogą wykonywać doświadczenia, podczas których działają praktycznie: mierzą, ważą, obserwują i wyciągają wnioski. W październiku:
Klasa 1 a: wykonała doświadczenia z użyciem mleka;
Klasa 1 b: zrobiła kanapki;
Klasa 1 c: wykonała eksperyment „Chemiczne jajo”;
Klasa 2 a: obserwowała pod szkłem powiększającym pająki;
Klasa 2 b: poznała budowę i działanie mikroskopu oraz obserwowała różne preparaty i liście przyniesione z wycieczki;
Klasa 3 a: wykonała owocowe szaszłyki;
Klasa 3 b: piekła ciasteczka;
Klasa 3 c: poznała budowę i działanie mikroskopu oraz obserwowała swoje włosy w powiększeniu.
Po tak ciekawych lekcjach uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnych wizyt w laboratorium.
BAL WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
31.10.2018 r. w godz. 17.30 – 19.30 w „Klubie u Janka” przy Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie odbył się Bal Wszystkich Świętych zorganizowany przez Klub Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Oratorium im. Św. Jana Bosko. Zabawa była alternatywą dla coraz popularniejszego u nas Halloween. Dzieci przebrane za wybranych przez siebie świętych prezentowały ich sylwetki. Dzięki temu uczestnicy zabawy mogli pogłębić swoją wiedzę. Podczas balu był konkurs na najpiękniejszy i najbardziej oryginalny kostium. Były też inne konkursy, zabawy i oczywiście nagrody. Każdy kto przyszedł, nawet bez przebrania, dostał jakiś prezent. DJ Ks. Zenon Kapłon trzymał tancerzy - w różnym przedziale wiekowym - na parkiecie do samego końca. W przerwie między tańcami można było zjeść coś słodkiego oraz ugasić pragnienie. Dzieci i rodzice, wychodząc z imprezy wyrażali swoje zadowolenie, więc bal można zaliczyć do udanych.
„ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ”
Jak co roku - tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych - chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji sprzątania opuszczonych grobów na cmentarzu przy ulicy Kościuszki. W tym roku Szkolne Koło Wolontariatu podzieliło się na 3 grupy. Pierwsza grupa p. Aleksandry Samborskiej sprzątała w poniedziałek 29.10., druga grupa p. Eweliny Słupskiej i trzecia p. Joanny Symeniuk sprzątała w środę 31.10. Wolontariuszy było naprawdę dużo. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem, w atmosferze ciszy i spokoju, oczyścili groby oraz alejki z jesiennych liści, usunęli wypalone znicze, powyrywali chwasty. Ku pamięci zmarłych, także zapalili znicze na najbardziej zapomnianych grobach oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.
DZIEŃ DYNI W GRUPIE 5 LATKÓW
„Rośnie dynia wprost do słońca.
Rośnie, rośnie, wciąż, bez końca.
Rośnie non-stop. Rośnie co dzień.
Już największa jest w ogrodzie…"W najmłodszej grupie ostatni dzień października odbył się pod hasłem: DZIEŃ DYNI. Przedszkolaki prowadziły rozmowy o dyni: jaka jest?, kiedy i gdzie rośnie?, jak smakuje?, czy pachnie?, co możemy z niej przygotować? Podczas rozmowy uczyliśmy się określać nasze doznania smaku, węchu… Dzieci wykonały pracę plastyczną – wyklejając dynie bibułą. Mimo małej frekwencji 5 latki potrafiły zadbać o dobrą zabawę śpiewając i tańcząc do rytmów muzyki przedszkolnej. Gorąca atmosfera nie przeszkadzała w tym, aby dzielnie w przebraniu pozować do zdjęcia – odważne maluchy.
Wychowawca - Anna Skica
DZIEŃ DYNI… CZYLI WESOŁE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW…
„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło.
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.Niektórzy obchodzą Halloween, a 6-latki w SP3 obchodziły jesienne święto - Dzień Dyni. Z tej okazji dnia 31.11.2018 r. nasza sala zamieniła się w dyniową krainę, w której królował kolor żółty i pomarańczowy. Dzieci z zaangażowaniem przygotowały z rodzicami w domu lampiony z dyni, które przyniosły do przedszkola. Przedszkolaki na zajęciach opisywały wygląd dyni, dowiedziały się co kryje w środku dynia i skąd się biorą pestki, które tak chętnie często zjadają, jakie pyszności można zrobić z dyni oraz jak ozdobić dynię. Nie zabrakło zabaw ruchowych z dynią w roli głównej. Dzieci wykonały także piękne prace plastyczne. Zadowolone miny dzieci są dowodem na świetną zabawę tego dnia. Na pamiątkę, każde dziecko otrzymało maskę dyni. Dziękuję rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie lampionów z dyni.
wychowawczyni: Justyna Mroczkowska