BRAWO!
PRZYGOTOWANIA DO KONKURSU
Od połowy października reprezentanci klas V i VI naszej szkoły ćwiczą grę w warcaby stupolowe. Każdego dnia podczas dwóch długich przerw uczniowie przychodzą do świetlicy i pod okiem nauczyciela doskonalą swoje umiejętności, przypominają i ujednolicają zasady gry w warcaby. Naszym celem jest zdobycie jak najwyższego miejsca podczas Szkolnego Turnieju Warcabów Stupolowych, który odbędzie się 18 listopada w auli.
JESIENNE NOWOŚCI KSIĄŻKOWE – WYSTAWA
„Ten jest najszczęśliwszy z ludzi, któremu nikt zapału do książek nie ostudzi”.
Jan KasprowiczW dniach 15- 30 listopada 2021 r. w czytelni można obejrzeć wystawę pt. „Jesienne nowości książkowe”. Ekspozycja prezentuje 60 publikacji włączonych w ostatnim czasie do zbiorów biblioteki. Są to książki podarowane przez naszych czytelników oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Dębnie. Wśród wystawionych publikacji znalazły się wybrane utwory Stanisława Lema, powieści przygodowe i obyczajowe, bajki i wiersze, komiksy o tematyce wojennej, lektury szkolne, a także książki z cyklu: „Zaopiekuj się mną!”, „Dziennik Cwaniaczka” czy Klub „13”. Ponadto są tam wydawnictwa popularnonaukowe o tematyce piłkarskiej, historycznej, astronomicznej i przyrodniczej. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy. Jest ona również dostępna w galerii na stronie internetowej szkoły. Za wszystkie podarowane książki serdecznie dziękuję! ☺
Z bibliotecznym pozdrowieniem! ☺
Małgorzata Dowgiert
DZIEŃ JEŻA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
"Jeż"- krótkie nóżki, długi ryjek, ostre kolce ciało kryją. Ach, cóż to za groźny zwierz? To jest jeż, malutki jeż (...)
Dzieci poznały małego bohatera, jego zwyczaje i naturę. Odkryły mity i fakty uczestnicząc w przedszkolnym quizie na temat jeża - prawda, czy fałsz? Uwieńczeniem zajęć było wykonanie jego postaci z masy solnej.
Wychowawca Anna Skica
„WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH”
10 listopada uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w VII edycji konkursu „Wokół symboli narodowych” organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Celem konkursu było upowszechnienie i popularyzacja znajomości historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Z niecierpliwością czekamy teraz na wyniki konkursu.
Szkolni koordynatorzy – Aleksandra Kucharska i Elżbieta Jaworska
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to ważna data dla Polaków, dlatego nie mogło zabraknąć delegacji naszej szkoły na miejskich uroczystościach patriotycznych.
J.S.
#SzkołaDoHymnu
Dzień 10 listopada upłynął w naszej szkole pod znakiem patriotyzmu i wielu wzruszeń. Zarówno izba patrona jak i korytarze szkolne zostały ozdobione plakatami o tematyce niepodległościowej wykonanymi przez naszych uczniów. Następnie w każdej klasie o godz.11.11uczniowie zaśpiewali hymn narodowy. Ten dzień w naszej szkole upamiętnił tych, którzy ponad 100 lat temu wywalczyli dla nas wolność i niepodległość! To na ich cześć śpiewaliśmy dziś zwartym, gromkim chórem! Niech żyje Polska! Przygotowywany apel przez uczniów kl.VI c odbędzie się w późniejszym terminie.
WOKÓŁ SYMBOLI i BARW NARODOWYCH
„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.
Lucius Annaeus Seneca (Seneka), MyśliW przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klasy VIII a i VII c w czasie zajęć lekcyjnych z panią bibliotekarką zagrali w grę edukacyjną dotyczącą znajomości polskich symboli i barw narodowych. Pracowali zespołowo układając godło Polski, flagę oraz cztery zwrotki hymnu państwowego. Na zakończenie spotkania zagrali jeszcze w historyczne MEMORY ćwicząc swoją pamięć i koncentrację. Było to świetne połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Małgorzata Dowgiert
SZKOŁA DO HYMNU! OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE (KLASY I-III)
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „MOJA OJCZYZNA”
Rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań poezją patriotyczną to jeden z celów naszego konkursu recytatorskiego. W tym roku spotkaliśmy się po raz kolejny, aby być świadkami wspaniałych występów uczniów klas I-III.
Reprezentantów Szkół Podstawowych z Cychr, Dębna, Różańska, Sarbinowa i Smolnicy wysłuchało jury w składzie: Pani Joanna Białek, Pani Zofia Janczak, Pani Barbara Topczewska.
Uroczystość wspaniale poprowadziła uczennica klasy IV c Lena Warunek, a w przerwach mogliśmy posłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu utalentowanej uczennicy klasy VIII e Martyny Kaczmarek.
Jury przyznało nagrody w trzech kategoriach:
W kategorii klas pierwszych:
Miejsce I – Julia Skwarka ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Cychrach.
Miejsce II – Dawid Mazur ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Dębnie.
Miejsce III – Maja Laskowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie.
Miejsce III – Hanna Chodora ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy.
W kategorii klas drugich:
Miejsce I – Maja Marszałek ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Cychrach.
Miejsce II – Wojciech Telej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Młodych Talentów w Smolnicy.
Miejsce III –Liwia Kopaczewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Arkadego Fiedlera w Dębnie.
W kategorii klas trzecich:
Miejsce I – Marcelina Kogut ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dębnie.
Miejsce II – Zuzanna Kowalik ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Organizatorki
Ewelina Słupska i Katarzyna Dobrucka
ODWIEDZAMY LOKALNE FIRMY
Uczniowie klas VIII w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedzili firmę AM PANEL. Dziękujemy za gościnność i możliwość zobaczenia procesu produkcji paneli ogrodzeniowych, bram i furtek.
DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. Przekonały się o tym przedszkolaki zjadając zdrowe śniadanie w stołówce szkolnej i wykonując samodzielnie sałatki owocowe. Dzieci poznały walory smakowe owoców zgadując ich smak. Rozmawiając o zdrowym odżywianiu nie sposób pominąć nawyków higienicznych w zakresie zdrowia jamy ustnej. W to zagadnienie wprowadził dzieci krokodyl Benio- bohater Programu " Zdrowe zęby mamy, marchewkę zajadamy". Przedszkolaki doskonaliły wiedzę na temat właściwych nawyków żywieniowych. Rozwiązując przy tym liczne łamigłówki. Pamiętajmy- śniadanie daje moc!
Wychowawca Anna Skica
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
"Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga. Chodź opowiem Ci bajeczkę bajka będzie długa".
Przedszkolaki 5 listopada miały możliwość przenieść się w bajeczną krainę. Przyszły do przedszkola w strojach bajkowych. Z wielkimi zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach, które miały na celu poznanie wiedzy dzieci na temat bajek. W naszym przedszkolu kolorujemy marzenia, które pozwoliły dzieciom choć na chwilę znaleźć się w innym wymiarze. Przedszkolaki poznały bajki swoich rodziców, dziadków. Efekt był zachwycający - przepaść pokoleniowa nie istniała.
Wychowawca Anna Skica
AKCJA CZYTELNICZA „SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ”
W czasie tegorocznych obchodów Święta Biblioteki rozpoczęliśmy 8. edycję akcji czytelniczej pod hasłem „Spotkania z książką”, w której biorą udział uczniowie klas czwartych. W tym roku klasy zostały podzielone na mniejsze grupy. Głośne czytanie odbywa się trzy razy w tygodniu na długich przerwach w czytelni szkolnej. W czasie spotkań uczniowie słuchają czytanych przez panią bibliotekarkę fragmentów książki pt. „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych” autorstwa Macieja Orłosia i Henryka Sawki. To pełna humoru opowieść o życiu i przygodach pewnego rodzeństwa mieszkającego w Warszawie. Jedenastoletni Kuba i siedmioletnia Mela chodzą do szkoły, spędzają czas w domu rodzinnym, u przyjaciół i przeżywają to wszystko, co inne dzieci w ich wieku. Wspólna, głośna lektura o Kubie i Meli na pewno rozbawi uczestników spotkań, a humorystyczne rysunki Henryka Sawki uzupełnią historie przedstawione w książce. Jesteśmy już po sześciu pierwszych wizytach. Życzę zarówno słuchającym, jak i czytającym miłych wrażeń podczas kolejnych spotkań z bohaterami lektury! ☺☺☺
Organizator akcji
Małgorzata Dowgiert
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
„Bajki są nie tylko rozrywką, ale i również niosą za sobą głębsze przesłanie czy myśl wartą zapamiętania oraz "zastosowanie" w życiu. Wiele z nich dociera do Nas, kiedy Nasze postrzeganie się zmienia a my wkraczamy w dorosłe życie, które z bajkami nic wspólnego nie ma” Dzisiaj w szkolnej bibliotece było bardzo wesoło. Można było poprzytulać przyjaciół Kubusia Puchatka, którzy zazwyczaj siedzą na półkach z książkami. Już od rana uczniowie uczestniczyli w quizach internetowych na temat postaci bajkowych oraz odpowiadali na pytania dotyczące najbardziej znanych bohaterów. Także uczniowie indywidualnie prezentowali swoje własnoręcznie napisane opisy wybranej postaci. Tutaj za wysoką estetykę pisma oraz piękne czytanie uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Piękne opisy wykonało aż 20 uczniów. Wśród nich znalazła się jedyna uczennica klasy I - Kornelia Wadziak, która równie pięknie wykonała opis postaci bajkowej jak jej starsi koledzy: D. Talaga, W. Kordyga, O. Kułakowska, L. Zioła, M. Szczepańczyk, O. Majchrzak, I.Dec, O. Myszczyszyn, M. Pulit, A. Symeniuk, M. Antczak, L. Matwijów, J. Zając, O. Karkowska, Z. Kowalik-Jarecka, I. Zaucha, M. Rupenthal i Z. Teżyk. W konkursie uczestniczyła także uczennica z klasy 4a W. Wilman. Gratuluję wszystkim uczestnikom umiejętności pięknego pisania i czytania własnych prac literackich. Dziękuję wychowawcom poszczególnych klas za zaktywizowanie swoich uczniów do udziału w akcji bibliotecznej.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
„CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE…”
Listopad to czas zadumy, szczególnej pamięci o zmarłych oraz refleksji nad przemijalnością życia ziemskiego. To dobry moment na czytanie „Dziadów” A. Mickiewicza. 4.11.21 r. uczniowie klas 7 zostali zaproszeni przez szkolne koło teatralne do wzięcia udziału w spotkaniu literackim . Członkowie koła odczytali na głos z podziałem na role „Dziady cz. II” . Celem tego spotkania było przekazanie treści lektury obowiązkowej w taki sposób, by utkwiła w głowach uczniów nie tylko do czasu egzaminu.
J.S.
SUKCES MARTYNY I JULIANA
Martyna Kaczmarek, uczennica klasy VIII e i Julian Zając - uczeń klasy 3c, brali udział w konkursie organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Myśliborzu. Konkurs polegał na ułożeniu krzyżówki profilaktycznej. Należało ułożyć hasła dotyczące pandemii, covid, profilaktyki. Martyna zajęła I miejsce, a Julian otrzymał wyróżnienie. Nagrodą główną był tablet. Gratulacje!!! Niech wasze sukcesy będą inspiracją dla innych uczniów, oraz zachętą do brania udziału w konkursach.
Anna Kowalczyk
CO WIEMY O ZDROWYM ŻYWIENIU?
3 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Beatę Podbereską, która jest dietetykiem. Uczniowie klas V- VII uczestniczyli w prelekcjach, na których dowiedzieli się, jak dobroczynne dla zdrowia są racjonalne odżywianie oraz ruch – nie tylko na zajęciach wychowania fizycznego, ale każdego dnia. Pani dietetyk podkreśliła, jak ważne jest śniadanie, II śniadanie oraz produkty, których nie powinno w nich zabraknąć. Uświadomiła młodym słuchaczom, jakie są najczęstsze błędy żywieniowe. Uczniowie dowiedzieli się , na czym polega racjonalne żywienie. Pani dietetyk zwróciła uwagę, że błędy żywieniowe, popełniane w młodości mogą mieć wpływ na kondycję organizmu w dorosłym życiu. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem. Pojawiały się pytania, które nie pozostały oczywiście bez odpowiedzi. Składamy serdeczne podziękowania Pani Beacie Podbereskiej za ciekawą prelekcję.
Anna Kowalczyk
WIZJONERSKA TRÓJKA
W dniach 25-29 października w naszej szkole świętowaliśmy Rok Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, autora m. in. „Cyberiady”, „Solaris” czy „Bajek robotów”. Chętni uczniowie przynieśli do szkoły plakaty o twórczości i życiu S. Lema, a uczniowie klas 5-8 na lekcjach j. polskiego poznawali sylwetkę wielkiego twórcy oraz zapoznawali się z wybranym opowiadaniem jego autorstwa. Dodatkowo, każdego dnia w tym tygodniu na długich przerwach były organizowane tematycznie powiązane atrakcje. I tak: w poniedziałek i we wtorek dzieci mogły malować obrazy i kolorowanki przedstawiające Kosmos, w środę układały puzzle z Układem Słonecznym, w czwartek sprawdzały swoją wiedzę w teście o Lemie, a w piątek mogły zagłosować na prace plastyczne młodszych uczniów z najciekawszą wizją przyszłości, które wykonali wcześniej na lekcjach plastyki.
Mamy nadzieję, że podjęte działania pomogły uczniom poszerzyć wiedzę o wybitnym polskim pisarzu i zachęciły do zapoznawania się z literaturą fantastycznonaukową.
organizatorzy
PAŹDZIERNIK W LABORATORIUM
W październiku uczniowie najmłodszych klas rozwijali swoją kreatywność i zaspakajali swą ciekawość kontynuując serię zajęć w szkolnym laboratorium.
1a - przeprowadziła eksperyment „Lava lampa”.
1b - wykonała „Skittles tęczę”.
1c - poznała obieg wody w przyrodzie i przeprowadziła doświadczenie “Chmura deszczu”.
2a - wykonała doświadczenie „Bańki w bańce”.
2b - zrobiła soki.
3a – wykonała tęczę w słoiku.
3b – uczniowie ważyli różne produkty. Utrwalili pojęcia kilogram, gram, dekagram.
3c – wykonała eksperyment „Znikający atrament”.