ANDRZEJKI W KLASIE 2 C
28 listopada, w godzinach popołudniowych, budynek klas 1 - 3 rozbrzmiewał muzyką. Uczniowie klasy 2c właśnie w tym dniu obchodzili „Andrzejki”. Nie zabrakło wesołych konkursów, wróżb i smakowitych przekąsek. Nie tylko tańczyliśmy w rytmie ulubionych utworów, ale również wykazaliśmy się znajomością słów wielu przebojów. Odpowiednie nagłośnienie i oświetlenie wprawiło nas w niesamowity nastrój. Dyskoteka była bardzo udana i już z niecierpliwością czekamy na kolejne.
Serdecznie dziękuję Panu Grzegorzowi Kujdzie za to, że dzięki jego uprzejmości mogliśmy skorzystać z profesjonalnego sprzętu.Anna Wujda
FASCYNUJĄCY ŚWIAT PSZCZÓŁ
28 listopada naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, którzy za pomocą podstawowych narzędzi przybliżali nam świat tych niesamowitych owadów. W trakcie prelekcji można było dotknąć plastra pszczelego, zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula, a nawet spróbować pszczelich produktów.
Najważniejszym elementem zajęć był szklany ul, zamieszkany przez pszczelą rodzinę, którą można bezpiecznie oglądać przy pracy. Dodatkowo w czasie warsztatów wykonaliśmy świeczkę z wosku pszczelego, którą wraz ze słoiczkiem miodu i pałeczką dzieci zabierały do domu. Zajęcia zakończyły się rozdaniem dyplomów „Przyjaciela Pszczół”.
Anna Wujda
MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W dniach 23.10. – 23.11.2017 r. obchodziliśmy Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Książka nas łączy” . Z tej okazji w czytelni przygotowano okolicznościowe wystawy, na których znalazły się plakaty, laurki przygotowane przez uczniów, a także „Drzewo Biblioteki” utworzone przez uczniów. Ponadto zorganizowano wystawę nowości zakupionych do szkoły w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W pierwszym tygodniu obchodów ŚB na wszystkich odwiedzających i składających życzenia czekał słodki poczęstunek. Czytelnicy wpisywali się na biblioteczną listę gości, na której znalazło się 225 podpisów. Chętni układali rymowanki o książce i bibliotece, a także wymyślali zakończenie zdania „Książka to dopiero początek…”. W tym czasie rozpoczęto również 17. edycję akcji „Podaruj książkę bibliotece”, która potrwa do końca maja 2018 r. Do tej pory biblioteka wzbogaciła się o 57 nowych książek. Poza tym uczniowie na przerwach uczestniczyli w konkursie 4 - tygodniowym „Zagadki z bibliotecznej szufladki”. Codziennie rozwiązywali inny zestaw zagadek. W zabawie wzięło udział 73 uczniów. Nowością w tym roku był konkurs ładnego pisania - kaligrafii, w którym uczestniczyło 13 uczennic z klas V - VII. W pierwszym tygodniu obchodów ŚB na długiej przerwie rozpoczęły się zainicjowane sześć lat temu codzienne „Spotkania z książką”, podczas których czwartoklasiści słuchali wybranej książki czytanej przez dyrektora szkoły Z. Sołtysa oraz nauczycielki:
J. Białek, M. Dowgiert, W. Olszewską, A. Samborską, A. Szwedę. Ponadto w kl. I – III i grupach przedszkolnych zorganizowano Dzień Postaci z Bajek. W czytelni odbył się pokaz mody książkowej, na którym wybrano literackiego króla i królową biblioteki. Na zajęciach w czytelni i ICIM prowadzone były zajęcia warsztatowe pt. „By czytać się chciało- zakładkę zrób wspaniałą” oraz „Każdy czytelnik o tym wie, jak okładkę na książkę robi się”.Dziękuję wszystkim za dary książkowe oraz aktywny udział w tegorocznych obchodach Święta Biblioteki!
Małgorzata Dowgiert
ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
W dniach od 23 X 2017 r. do 23 XI 2107 r. w filii w Dargomyślu odbywało się przez cały miesiąc ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH.
W tym czasie uczniowie klas I - III i oddziałów przedszkolnych uczestniczyli w wielu działaniach i zadaniach związanych z biblioteką szkolną, książkami i wszystkim tym z czym kojarzy się biblioteka według programu i scenariusza opracowanego przez panie bibliotekarki. Każdy dzień w każdej klasie zaczynał się od czytania poezji, a kończył na pięciu minutach poświęconych prozie. W oddziale przedszkolnym w ramach kampanii "Cała Polska czyta dzieciom" wychowawczynie, zaproszone panie czytały bajki w ramach wewnętrznej akcji "Słuchające uczniaki". Również w oddziale przedszkolnym został zorganizowany "Dzień postaci z bajek", wszystkie przedszkolaki pięknie się przebrały wraz z paniami. Została wybrana królowa i wice królowa bajki oraz król i wice król bajki. Na zakończenie zabawy rodzice przygotowali słodki poczęstunek. W klasach I - III odbywało się czytanie fragmentów różnych książek na wybranych przerwach i na zajęciach bibliotecznych. Wszyscy uczniowie uczestniczyli w akcji Kochamy Książki, oddział przedszkolny w każdą środę przychodził wypożyczać książki, a starsi uczniowie w każdy poniedziałek. Oprócz tych dni wypożyczanie odbywało się codziennie według potrzeb uczniów. W bibliotece powstało Drzewo Biblioteki na które dzieci przyklejały listki z wymyślonymi skojarzeniami dotyczącymi książki i biblioteki. Uczniowie z klas I - III wykonali laurki dla biblioteki i bibliotekarki uczestnicząc w zajęciach dzięki współpracy z filią Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu. Tam wraz z paniami bibliotekarkami mogły wykonać swoje prace, które zostały wywieszone na tablicy w bibliotece szkolnej. Zostały również wykonane przez starsze klasy czyli I - III plakaty okolicznościowe i gazetka z okazji Święta Biblioteki. Przez cały miesiąc chętni uczniowie uczestniczyli w mini konkursie "Zagadeczki z bibliotecznej skrzyneczki". Wszystkie dzieci, które poprawnie odgadły treść zagadki na zakończenie zostały nagrodzone pamiątkowymi zakładkami do książek. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, na których wykonywali sami zakładki do książek - "By się chciało czytać zakładkę zrób wspaniałą" oraz warsztaty "Każdy czytelnik o tym wie, jak okładkę na książkę robi się" gdzie samodzielnie wykonali okładkę na książkę lub zeszyt i ją ozdobili. W pierwszy i ostatni dzień Święta Bibliotek odbywało się słodkie wypożyczenie, czyli wszyscy wypożyczający otrzymali słodką niespodziankę.
Wszystkim gratulujemy i życzymy miłego czytania.Wioletta Olszewska
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny pluszowego misia. Miś jest przyjacielem dzieci, czy wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela? Z okazji zbliżającego się Święta Pluszowego Misia, panie z oddziałów przedszkolnych zorganizowały uroczystość dla dzieci. Każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego misia - pluszaka. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, to "ktoś" bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Panie postanowiły przybliżyć dzieciom wszystko co wiąże się z misiem.
Najpierw dzieci zatańczyły do piosenki „Jadą, jadą misie", później były konkursy, zagadki oraz zabawy dźwiękonaśladowcze. Przybliżono dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych. Dzieci wysłuchały ciekawostek o misiach oraz uczyły się wierszyka. Na koniec na dzieci czekał słodki poczęstunek misiowy: sok marchwiowy, biszkopty i miodek. Każde dziecko otrzymało dyplom przyjaciela pluszowego misia.Justyna Mroczkowska
Anna Skica
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
Dnia 22 listopada 2017 roku w filii Szkoły Podstawowej w Dębnie w Dargomyślu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia.
W tym dniu wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wybrali się do filii Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu na zorganizowane przez bibliotekarkę p. Katarzynę Pencak zajęcia. Uczniowie przynieśli ze sobą swoje ulubione pluszaki i każdy miał opowiedzieć historię swojej maskotki. Potem wysłuchali piosenek o misiach i obejrzeli filmiki i pokolorowali wizerunki różnych misiów. Były oczywiście ciekawe konkursy i zawody. Na zakończenie spotkania uczestnicy zostali poczęstowani ciasteczkami domowego wypieku i oczywiście polanymi miodem. To było smaczne zakończenie imprezy.
Wioletta Olszewska
DNI PREORIENTACJI ZAWODOWEJ W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH
W dniach 20 - 23.11.2017 r. w grupach przedszkolnych odbyły się Dni Preorientacji Zawodowej pt: „Mój tata, moja mama jest fachowcem”. Dzieci coraz częściej interesują się pracą zawodową swoich rodziców i dziadków, próbują opowiadać o ich pracy. Dzielą się takimi informacjami z innymi dziećmi podczas zabaw dowolnych. Dlatego ważne jest poszerzenie wiedzy dzieci na temat różnych zawodów. Panie z oddziałów przedszkolnych poza wspólnymi zajęciami w salach na ten temat zorganizowały także piesze wycieczki przedszkolaków na spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, w miejsca, gdzie pracują osoby z rodzin naszych maluszków. Odwiedziliśmy Urząd Poczty Polskiej, sklep z warzywami, a także zakład krawiecki. W najbliższych dniach dowiemy się jak wygląda praca pszczelarza.
Przy okazji wizyty w Urzędzie Pocztowym dzieci wysłały listy do Św. Mikołaja i dowiedziały się jak listy docierają do adresata.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom wybranych zawodów za ciekawe prelekcje.
Justyna Mroczkowska
Anna Skica
SZKOLNY TURNIEJ WARCABÓW STUPOLOWYCH
„Zabawa jest nauką, nauka jest zabawą.
Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”
Glen Diman
Dnia 22 listopada odbył się szkolny Turniej Warcabów Stupolowych przeznaczony dla uczniów klas V – VI. Pani M. Żarkowska - Miałszygrosz powitała uczestników turnieju. Przedstawiła zasady oraz historię gry w warcaby. Następnie w formie losowania wyłoniono pary grające ze sobą. Rozgrywki systemem pucharowym wyłoniły zwycięzców:
I miejsce – W. Rębiasz klasa 6c
II miejsce – F. Słowiński klasa 5c
III miejsce – D. Jaz klasa 6a
Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody które zasponsorowała Rada Rodziców SP3.
Turniej był wspaniałą okazją do popularyzacji zabawowej formy spędzania czasu wolnego, rozwijania zdolności i umiejętności myślenia twórczego oraz umiejętności przestrzegania zasad i reguł gry.
M. Żarkowska – Miałszygrosz
B. Kowalska
l. Przespolewska
LAUREACI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „KTO JEST EKO TEN ZAJDZIE DALEKO”
Dnia 16 listopada 2017 roku rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Kto jest Eko ten zajdzie daleko” na szczeblu wojewódzkim realizowanym w ramach kampanii edukacyjnej „Segreguję, odzyskuję¸ nie marnuję” dofinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Celem konkursu było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby ochrony środowiska naturalnego oraz wyrobienie ekologicznych nawyków ze szczególnym zwróceniem uwagi na oszczędzanie wody i ochronę zasobów wodnych oraz segregację i odzysk odpadów, wytwarzanie i oszczędzanie energii oraz ochronę zasobów przyrodniczych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 mają w tym roku szczególne powody do satysfakcji i radości ze swojej pracy. Zajęli bowiem następujące miejsca:
I miejsce ex aequo Pola Dec, Aleks Dziechciarz
II miejsce Dawid Jaz
III miejsce ex aequo Hanna Kiełbasa, Jakub Kozłowski
Wyróżnienie Wiktoria Rębiasz
Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Szczecinie. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Jako opiekun bardzo serdecznie gratuluję tak wysokich wyników, wzorowej i rzetelnej dokumentacji działań prowadzonych na rzecz ochrony środowiska, wytrwałości w dążeniu do celu i życzę dalszych sukcesów.
Mirosława Kulawiak - Książek
Święto Niepodległości
11 listopada to bardzo ważna data dla Polaków - Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia Pan Dyrektor z delegacją przedstawicieli społeczności szkolnej uczestniczył w patriotycznych obchodach miejskich i mszy świętej w intencji ojczyzny.
KONKURS ŁADNEGO PISANIA – KALIGRAFII ROZSTRZYGNIĘTY!
14 listopada 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs ładnego pisania - kaligrafii zorganizowany po raz pierwszy w ramach obchodów Święta Biblioteki. Zadaniem uczestników było przepisanie dowolną techniką podanego fragmentu tekstu. Praca mogła zawierać autorskie ilustracje, ornamenty i ozdobniki. Tekst dotyczył pierwszej wolnej żeglugi na Wiśle, jaka miała miejsce w 1467r. Wisła była wówczas najważniejszą rzeką świata. Nie Ren, nie Dunaj, Orinoko czy Nil. Chcieliśmy w ten sposób upamiętnić Rok Rzeki Wisły, który jest obchodzony w 2017 r. w całym kraju. W konkursie wzięło udział 13 uczennic z klas V – VII.
Wyróżniono następujące prace:
I miejsce – Nikola Łapa kl. V b
II miejsce- Pola Dec kl. V b
III miejsce: Julia Domagała kl. VI c i Julia Downar kl. VII b
IV miejsce: Klaudia Kiełbasa kl. VI d i Hanna Skrzypek kl. VI b
V miejsce – Emilia Kowalska kl. VI b
VI miejsce: Kornelia Rejniak kl. VI d i Wiktoria Rębiasz kl. VI c
Nagrody rzeczowe ufundowała Rada Rodziców przy SP 3 w Dębnie. Materiały promocyjne dla wszystkich uczestników otrzymano z Księgarni „Miś’.
Gratulujemy wyróżnionym!
Wszystkie prace można obejrzeć na wystawie pokonkursowej w czytelni. Zapraszamy!Organizator
M. Dowgiert
NAGRODZENI W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE „SEGREGUJĘ, NIE ZAŚMIECAM”
Rozstrzygnięto konkurs plastyczny na plakat dotyczący segregacji odpadów. Celem konkursu było motywowanie uczestników do poszerzania wiedzy związanej z zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego zaśmiecenia środowiska i umiejętność wyrażania własnych spostrzeżeń. Konkurs był adresowany do uczniów szkół podstawowych. Z przyjemnością informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie zajęli następujące miejsca:
Kategoria I (klasy 4 - 6)
II miejsce Mateusz Guzek
wyróżnienie Amber Fernandes
nagroda za udział Aleks Dziechciarz
kategoria II (klasy 7)
II miejsce Julia Downar
wyróżnienie Joanna Kramarczyk
nagroda za udział Maciej Twardowski
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Mirosława Kulawiak - Książek
PIERWSZE KROKI W PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
W dniach 13 - 17.11.2017 r. w naszej szkole rozpoczął się "Tydzień Przedsiębiorczości" .
W klasach siódmych zostały przeprowadzone warsztaty na temat przedsiębiorczości, dzięki którym uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co znaczy słowo przedsiębiorczość oraz jakie cechy posiada osoba przedsiębiorcza. Na lekcjach matematyki siódmoklasiści rozwijali kreatywne myślenie poprzez rozwiązywanie różnorodnych zadań, a na lekcjach języka angielskiego poznawali "zawody przyszłości". Natomiast w środę 15.11.2017 r. zostaliśmy zaproszeni przez pana Grzegorza Kujdę - wzorzec przedsiębiorcy w naszym mieście, na zorganizowany "Dzień Przedsiębiorczości", który wraz z panem Wojciechem Czepułkowskim i panem Mateuszem Obielakiem w bardzo ciekawy sposób przybliżyli nam hasło przedsiębiorczości na przykładzie własnych firm i własnych doświadczeń.Uczniowie klas siódmych z SP3 Dębno
KONKURS WIEDZY O SZKOLE I JEJ HISTORII dla klas IV – V
Tradycyjnie w listopadzie przedstawiciele klas 4 i 5 mogli sprawdzić swoją wiedzę o szkole i jej historii podczas konkursu. Celem konkursu było przede wszystkim przybliżenie postaci Patrona naszej Szkoły Jarosława Dąbrowskiego oraz rozbudzenie zainteresowania przeszłością jak i teraźniejszością szkoły. Gośćmi konkursu i zarazem jury byli: Dyrektor szkoły Pan Zdzisław Sołtys, vicedyrektor szkoły Pani Małgorzata Matkowska oraz bibliotekarz szkoły Pani Małgorzata Dowgiert. Najszerszą wiedzą wykazała się Oliwia Chawawko z klasy 4b. Drugą lokatę wywalczyła Julia Kowalczyk z klasy 5b, a trzecie miejsce zdobyła Wiktoria Dworak z klasy 4d. Zwycięzcy otrzymali puchary oraz gry historyczne. Pozostała piątka uczestników: Bartosz Wójcik z kl. 5b, Hanna Cabaj z kl. 4e, Natalia Kaczmarek z kl. 4.c, Karolina Studniarczyk z kl. 5c oraz Laura Gołdyn z kl. 4a również otrzymali przybory szkolne oraz puchary za udział w konkursie. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły oraz organizatorów.
Także widownia miała okazję zdobyć słodkie nagrody za prawidłowe odpowiedzi na temat szkoły.
Organizatorzy: A. Kowalski, I. D. Fryntkowska, E. Krasuń
JAROSŁAW DĄBROWSKI
Za nami konkurs literacko - plastyczny „Jarosław Dąbrowski – patron naszej szkoły”. Uczniowie klas drugich i trzecich otrzymali list od patrona. Klasy drugie odpowiedziały na list ilustrując go, a klasy trzecie odpisały na list. Oto wyniki konkursu.
Konkurs literacki:
I miejsce Dorota Bobik kl. 3c
II miejsce Miłosz Grzegorczyk kl.3a
III miejsce Kinga Jasińska kl. 3e
Wyróżnienia: Julia Korolczuk kl. 3b i Karol Stefanowicz kl. 3a
Konkurs plastyczny:
I miejsce Ignacy Guzek kl. 2b
II miejsce Piotr Klukowski kl. 2b
III miejsce Aleksandra Stankiewicz kl. 2c
Wyróżnienia: Aleksandra Laskowska kl. 2a i Kacper Prokop kl. 2c
Organizatorzy
Anna Pilichowska
Renata Rawlik
Międzyszkolny konkurs recytatorski „Moja Ojczyzna”
Dnia 14 listopada w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski dla klas I - III „Moja Ojczyzna”.
Celem konkursu oprócz doskonalenia uzdolnień recytatorskich było propagowanie postaw patriotycznych wśród dzieci. Reprezentantów szkół podstawowych z Barnówka, Cychr, Sarbinowa, nr 2 i nr 3 z Dębna oceniało jury w składzie: pani Krystyna Zioła, pani Ewelina Maciocha - Pławska oraz pan Anatol Wierzchowski. Uczniowie mieli za zadanie przygotować wiersz związany z tematem „Moja Ojczyzna” i zrobili to wspaniale. Po długiej naradzie jury podjęło następującą decyzję:
W kategorii klas pierwszych: miejsce I dla Julii Kaliściak z SP2 w Dębnie, miejsce II dla Michaliny Łyczkowskiej z SP w Cychrach, miejsce III zdobyła Hanna Gajewska z SP2 w Dębnie.
W kategorii klas drugich: miejsce I dla Kacpra Prokopa z SP3, miejsce II dla Jakuba Tomaszewskiego z SP w Sarbinowie, miejsce III dla Leny Sielskiej z SP w Barnówku.
W kategorii klas trzecich: miejsce I dla Emilii Olejnik z SP3, miejsce II dla Aleksandry Jordan z SP w Cychrach, miejsce III dla Mileny Dzikowskiej z SP w Barnówku.
Naszych małych artystów wspierali opiekunowie, rodzice oraz uczniowie z klasy II c naszej szkoły, którzy specjalnie na tę okazję pięknie zaśpiewali pieśń patriotyczną.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów!
Organizatorzy
II miejsce w unihokeju!
14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie, odbyły się Mistrzostwa Powiatu w ramach Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju. II miejsce w rywalizacji sportowej siedmiu szkół zajęli chłopcy Naszej szkoły. Do awansu do dalszych rozgrywek zabrakło trochę szczęścia, bo w meczu o pierwsze miejsce decydowały rzuty karne.
Klasyfikacja końcowa
- SP – 1 Dębno
- SP – 3 Dębno
- SP – 1 Barlinek
- SP Sarbinowo
- SP – Różańsko
- SP Cychry
- SP Smolnica
Skład drużyny chłopców: Kozłowski Jakub, Chawawko Kacper, Dziechciarz Aleks, Dolińczyk Filip, Gawędzki Michał, Wyka Filip, Pruczkowski Adam, Gogacz Sebastian pod opieką Marka Rawskiego.
Jesienne spotkanie z jeżem
Dnia 13.11.2017 roku w oddziałach przedszkolnych odbyło się „Jesienne spotkanie z jeżem”. Przedszkolaki tropiąc zwierza, odnaleźli bohatera dzisiejszego dnia. Ukrywał się on w stercie liści. Poznały także jego sposób bycia, odżywiania się oraz to, że zapada w sen zimowy. Dzieci wspólnie śpiewały piosenki o jeżu „Kolczasty jeż”. Największą atrakcją okazało się lepienie jeża z masy solnej, układanie wokół liści oraz zrobienie makaronowych kolców, oczek z pieprzu, a nosa z ziela angielskiego. Zaciekawienie dzieci i pomysły były przeogromne.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za wesołą, wspólną zabawę.
Anna Skica
Justyna Mroczkowska