„GEMEINSAM LERNEN MACHT SPAß” CZYLI „WSPÓLNA NAUKA SPRAWIA PRZYJEMNOŚĆ” – SPOTKANIE POLSKO – NIEMIECKIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE
Już po raz drugi gościliśmy w naszej szkole uczniów i opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły Grundschule im Moselviertel z Berlina. Spotkanie, podobnie jak w ubiegłym roku, zostało dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM). Gospodarzami imprezy byli uczniowie i uczennice uczący się języka niemieckiego z klas 4a i 4c, którzy w bieżącym roku szkolnym wspólnie z klasą 4a z Berlina realizowali projekt na platformie edukacyjnej eTwinning, ale i zeszłoroczna klasa partnerska – 5c – nie omieszkała osobiście powitać swoich kolegów i koleżanek z Niemiec.
Spotkanie miało miejsce 21. czerwca i rozpoczęło się poczęstunkiem w auli. Uczestnicy i uczestniczki tegorocznego projektu po raz pierwszy mogli usiąść naprzeciwko siebie, mimo iż wcześniej przez cały rok szkolny realizowali wspólne przedsięwzięcie przez Internet na platformie eTwinning. Efektem współpracy był wspólny polsko – niemiecki mini słownik z podstawowymi słówkami i zwrotami, opracowany w ciągu roku szkolnego przez obie grupy partnerskie. Wszyscy otrzymali w tym dniu taki słownik w wersji papierowej, a także podpisali się innym uczestnikom na otrzymanych egzemplarzach. Ale przyjemności było więcej: obie grupy przygotowały dla swoich partnerów upominki, a grupa niemiecka napisała dodatkowo listy do swoich kolegów i koleżanek z Polski. Po przełamaniu pierwszych lodów i nawiązaniu nici porozumienia, co wcale nie było takie proste, nastąpiła część oficjalna spotkania. Gości z Niemiec przywitali pan dyrektor Zdzisław Sołtys oraz pani wicedyrektor Małgorzata Matkowska. Po przemówieniu dyrekcji nastąpiła część artystyczna, do której uczniowie i uczennice obu szkół długo się przygotowywali. Rozpoczęła grupa niemiecka, która zaśpiewała tym razem piosenkę. Następnie wszyscy obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim „O pięciu świnkach” oparte na motywach baśni braci Grimm „Trzy świnki”. Przedstawienie przygotowały uczennice klas 5. i 6. w ramach koła języka niemieckiego. Część oficjalną spotkania zakończyły tańce w wykonaniu klas 4c i 5c. Wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po obiedzie uczestnicy i uczestniczki spotkania wybiegli na boisko szkolne, gdzie rozpoczęły się gry i zabawy. Część młodzieży grała w piłkę, inni rozmawiali i integrowali się na świeżym powietrzu.
Na zakończenie spotkania poczyniliśmy plany na kolejny rok szkolny i pożegnaliśmy się w serdecznej atmosferze.
https://youtu.be/2urAxrjw2-s
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „DZIECI LISTY PISZĄ”
Uczniowie SP3 potrafią listy pisać. Klasy 3a, 4 c i 5 c przez cały rok szkolny realizowały innowację pedagogiczną „Dzieci listy piszą”.
Istotą innowacji w klasie 3a był udział w realizacji jej programu dwóch nauczycieli, którzy zarówno sami jak i ich wychowankowie podjęli współpracę. Chodziło o to, aby uczniowie poznali dzieci z innych regionów Polski - Warszawy. W ten sposób mogli przekazać swoim rówieśnikom wiele ciekawych informacji na temat swojego miasta i regionu, zainteresowań, sposobach spędzania świąt, czasu wolnego, wakacji itd. Podstawowym warunkiem innowacji było podtrzymywanie relacji koleżeńskich w formie listownej.
Przez cały rok uczniowie wymieniali się korespondencją, przesyłali ręcznie robione upominki. W ramach projektu uczniowie klasy III a odwiedzali pocztę, aby tam zaadresować i wysłać swój list. Po roku prowadzenia innowacji zawiązały się przyjaźnie, pomimo zakończenia innowacji dzieci zobowiązały się w dalszym ciągu utrzymywać kontakt listowny z kolegą/ koleżanką. Efektem innowacji było zwiększenie umiejętności związane z samodzielnym pisaniem listu. Dzieci znają sposób i zasady adresowania listu, znają wszystkie elementy składające się na list. W innowacji klasami korespondującymi ze sobą były klasa III a z SP3 w Dębnie i klasa III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Szkoła Przyszłości” w Warszawie.
Wśród klas piszących listy były również 4c i 5c pod opieką p. Joanny Białek. Uczniowie wymieniali się korespondencją z rówieśnikami z Warszawy, którzy uczęszczają do wspomnianej „Szkoły Przyszłości”. Dodatkowo p. J. Białek podjęła się współpracy z p. M. Białęcką z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która prowadzi zajęcia języka polskiego dla dzieci polonijnych w Poloniuszu – małym Instytucie Języka Polskiego.
Joanna Białek
Katarzyna Symeniuk
„LEKCJE Z OK., CZYLI WIEM, CZEGO I PO CO SIĘ UCZĘ” - CZYLI CAŁOROCZNA INNOWACJA ZA NAMI
Innowacja „Lekcje z OK., czyli wiem, czego i po co się uczę” została opracowana zgodnie z obowiązującymi podstawami programowymi. Swym zasięgiem obejmowała: uczniów klas 2C, 3A, 4B , 4C oraz 5C. Była ona realizowana przez następujacych nauczycieli: Aleksandrę Łoszczuk, Katarzynę Symeniuk, Izabelę Grzegolską oraz Joannę Białek.
W innowacji wykorzystałyśmy obowiązkowo cztery elementy oceniania kształtującego:
- cele lekcji;
- „nacobezu”, czyli: na co będziemy zwracać uwagę /kryteria oceny/;
- pytanie kluczowe;
- informacja zwrotna.
Zakres innowacji oraz formy jej realizacji zaplanowane zostały w taki sposób, aby:
- nie naruszać w żaden sposób uprawnień ucznia do bezpłatnej nauki, wychowania i opieki w zakresie wynikającym bezpośrednio z obowiązujących przepisów;
- nie pociągać za sobą konieczności przeznaczania na ten cel środków z budżetu organu prowadzącego;
- wykorzystać dostępną w szkole bazę dydaktyczną;
- ocenianie wewnątrzszkolne było zgodne ze Statutem Szkoły.
Nasza innowacja była dobrym sposobem na:
- wzmocnienie edukacji w szkole i uświadomienie tego, że lekcje w szkole są najważniejsze;
- uświadomienie roli wykształcenia w życiu każdego człowieka;
- natychmiastową integrację nauczyciela, rodzica i ucznia w proces kształcenia i wychowania;
- pełną i skuteczną realizację misji i wizji szkoły, w którą wpisują się wartości, m.in.: wykształcenie, odpowiedzialność, zaradność, sumienność, obowiązkowość, zgodna współpraca;
- dokonywanie przez uczniów trafnych wyborów edukacyjnych;
- uświadomienie uczniowi, że może stać się pełnoprawnym uczestnikiem procesu dydaktycznego;
- ciekawe lekcje = ciekawe zeszyty.
Program innowacji przewidywał organizację zajęć dydaktyczno - wychowawczych z obowiązkowym wprowadzeniem przez nauczycieli następujących elementów oceniania kształtującego:
- cele lekcji;
- nacobezu /kryteria oceny pracy/;
- pytanie kluczowe;
- informacja zwrotna.
Najistotniejszą sprawą w Zeszycie OK było uświadomienie sobie celu lekcji.
Nauczyciel formułował cel tak, aby uczniowie go zrozumieli, używając odpowiedniego języka, i sprawdza, czy jest on dla nich jasny. Jednak nie wystarczyło samo poinformowanie uczniów o celu lekcji, trzeba jeszcze sprawdzić na koniec czy został osiągnięty.
Dzięki innowacji nasi uczniowie:
• czuli się bezpiecznie gdyż wie, że nauczyciel nie zaskoczył go dodatkowym kryterium oceny;
• starali się zwracać uwagę na to, co nauczyciel będzie oceniał w jego pracy;
• wiedzieli, co powinno się znaleźć w jego pracy;
• byli zainteresowani późniejszym komentarzem nauczyciela do jego pracy, gdyż wiedzieli, co nauczyciel oceniał.
Nauczyciel:
• zastanawiał się i analizował sens zadań zadawanych uczniom na sprawdzianie lub jako pracę domową;
• dostosowywał zadania na sprawdzianie do wcześniej podanych uczniom „nacobezu” do lekcji;
• w czasie sprawdzania prac uczniowskich skupiał się tylko na tym, co zapowiedział;
Największą korzyścią o której warto pamiętać jest to, że uczniowie otrzymywali lepsze oceny, co motywowało ich do dalszej pracy, a nauczycielowi dawało dowód, że nauczył uczniów tego, co zamierzał. Ponadto nauczycielki ukończyły całoroczne szkolenie ,,Zeszyt OK.” organizowany przez CEO w Warszawie.
Planowana innowacja metodyczna spowodowała, że na każdej lekcji nauczyciele systematycznie stosowali przedstawione wyżej elementy OK i uzupełniali je dodatkowo nowymi technikami i metodami wspierającymi i motywującymi uczniów do nauki.
Aleksandra Łoszczuk, Katarzyna Symeniuk, Izabela Grzegolska i Joanna Białek
DZIEŃ RODZINY W 4B
21 czerwca obchodziliśmy klasowy Dzień Rodziny. Przygotowaliśmy naszym rodzinom przedstawienie. Były wiersze i piosenki. Później wręczyliśmy samodzielnie wykonane i udekorowane babeczki. Po krótkiej przerwie, przeznaczonej na degustację, zaprosiliśmy Rodziców do wspólnej zabawy. Najweselszą atrakcją było przelewanie wody. Wspaniale bawiliśmy się, czas w tak miłym i kochanym towarzystwie szybko minął.
Uczniowie klasy 4b
LEKCJA MATEMATYKI
„Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki” powiedział Roger Bacon. Przekonujemy się o tym każdego dnia w szkole. Bardzo ciekawie spędziliśmy czas 20 czerwca na lekcji otwartej. Na matematyce w ramach innowacji "Matematyczna pizza" razem z uczniami klasy 2c mieliśmy rozmaite zabawy na świeżym powietrzu. Było imponująco. Bawiliśmy się w żywy zegar, koło fortuny z tabliczką mnożenia i wiele innych zabaw... Okazało się, że nawet matematyką możemy się bawić i to z młodszymi kolegami. Była to najlepsza lekcja matematyki w tym roku.
Uczeń klasy 4b - Patryk Tomala
WYRÓŻNIENI W CZYTELNICTWIE W ROKU SZKOLNYM 2016/2017
Dyplomy uznania za czytelnictwo otrzymują klasy, które w całym roku szkolnym wypożyczyły ponad 400 książek.
Wyróżnione klasy I – III:
- Klasa I c – wypożyczyła 2449 książek
- Klasa II c – wypożyczyła 1608 książek
- Klasa III b – wypożyczyła 1414 książek
Wymienione klasy zostały wyróżnione na apelu kończącym rok szkolny i otrzymały słodką nagrodę ufundowaną przez Radę Rodziców.
- Klasa I b – 965
- Klasa III a – 939
- Klasa II a - 878
- Klasa III e – 748
- Klasa II e – 643
- Klasa II d – 601
- Klasa III d – 572
- Klasa I a – 502
- Klasa III c – 479
- Klasa II b – 419
Ponadto nagrodę rzeczową i tytuł Czytelnika Roku otrzymali uczniowie:
- Agatka Grefling z kl. I c
- Amelka Kozyra z kl. I c
- Esteban Wujda z kl. II c
Wyróżnione klasy IV –VI:
- Klasa IV b – wypożyczyła 901 książek
- Klasa V b – 831
- Klasa V d – 781
- Klasa IV c – 646
- Klasa IV a – 450
Klasy: I c, II c, III b - to szkolni, CZYTAJĄCY REKORDZIŚCI , gdzie średnio na jednego ucznia przypada w roku od 98, 80 i 59 książek.
S e r d e c z n i e g r a t u l u j e m y !Bibliotekarze szkolni
„OD LEKTURY PO TEATR” INNOWACJA PEDAGOGICZNA
W tym roku szkolnym uczniowie klasy: 2a, 2d, 5b i 5c brali udział w innowacji pedagogicznej „Od lektury po teatr”. Celem programu było kształtowanie umiejętności językowych, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i teatralnych, a także poznawanie słownictwa w języku angielskim podczas omawiania lektur.
W ramach innowacji uczniowie oglądali spektakl kukiełkowy „Kopciuszek”. Przedstawienie odgrywane było na deskach teatru Pleciuga w Szczecinie. W Dębnowskim Ośrodku Kultury obejrzeli „Baśnie pana Perrault” i „Tajemniczy ogród” - sztuki wyreżyserowane przez wrocławski Teatr Artenes. Niezwykle ciekawa okazała się lekcja teatralna z „Małym Księciem” w teatrze J. Osterwy w Gorzowie. Na zajęciach lekcyjnych tworzyli gry edukacyjne, odgrywali scenki dramowe, przygotowywali przedstawienia, inscenizacje lektur, legend oraz wierszy dla swoich koleżanek i kolegów z zaprzyjaźnionych klas, a także Szkoły Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. Św. Jana Bosko. Podczas omawiania lektur młodsi uczniowie odwiedzali starszych kolegów z klasy 5, aby wzbogacić swoje słownictwo, poznając wyrażenia w języku angielskim, oglądając przygotowane wystawy i gazetki oraz grając w Memory. Na zakończenie innowacji mali aktorzy inspirując się wierszem Małgorzaty Plata „Bezpieczne wakacje”, postanowili zainscenizować krótkie przedstawienie dla klasy 2b, w którym pokazali jak miło i bezpiecznie spędzić czas wolny podczas wypoczynku letniego.
Uczestnicy innowacji, dzięki takim spotkaniom, doskonale przedstawiali swoje emocje i zaangażowanie. Nauczyli się współpracy w grupie, poszerzyli swoją wiedzę w dziedzinie sztuki teatralnej, a także nauczyli się krótkich dialogów w języku angielskim. Wszystkie dzieci są bardzo zadowolone ze swojej całorocznej pracy, ponieważ oparta była na zabawie i działaniu.
Wychowawczynie klas: Katarzyna Dobrucka, Ewelina Dolińczyk, Aneta Topa – Deuter, Joanna Symeniuk.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA „ŚRODOWISKO PONAD WSZYSTKO”
Celem programu było rozbudzenie w dzieciach ciekawości poznawania najbliższego środowiska społeczno - przyrodniczego. Dzięki realizacji założeń programowych uczniowie obserwowali otaczający świat, stali się świadomi, że wszystko w przyrodzie ma swoją przyczynę i jest zmienne. Poznali ciekawe zawody, nauczyli się obserwować życie w najbliższym otoczeniu. To wyrobiło w nich poczucie przynależności do środowiska lokalnego i społecznego. Wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ekologiczno - przyrodniczym „Edi” oraz w szkolnym konkursie ekologiczno - przyrodniczym dla klas drugich.
W styczniu uczniowie przeprowadzili doświadczenia z lodem, sprawdzili w jakiej temperaturze i warunkach najszybciej topnieje. Obejrzeli prezentację multimedialną na temat topnienia i objętości lodu. Prowadzili również obserwację nieba z wykorzystaniem teleskopu. W miesiącu lutym wykonali prace plastyczne na temat bezpiecznego spędzenia ferii zimowych oraz uczestniczyli w spotkaniu z komendantem Straży Miejskiej i strażakiem na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego.
W marcu byli na wycieczce w firmie Eko24, gdzie zapoznali się z ofertą firmy w zakresie gospodarowania odpadami na terenie województwa zachodniopomorskiego. Dowiedzieli się co to jest recykling i jak wygląda segregacja odpadów na terenie firmy. Założyli też hodowlę rzeżuchy, jęczmienia i szczypioru. Poznali budowę roślin.
Kwiecień to miesiąc, w którym obchodzony jest Dzień Ziemi. W związku z tym uczniowie chętnie sprzątali teren wokół szkoły i segregowali odpady. Prowadzili obserwacje przyrodnicze w okolicach parku i lasu, poznali warstwową budowę lasu. Wzięli udział w konkursach: ogólnopolskim konkursie ekologiczno - przyrodniczym „Edi” oraz w szkolnym konkursie ekologiczno - przyrodniczym dla klas drugich.
Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Joanna Dumańska – pracownik Nadleśnictwa Dębno.
W maju uczniowie przeprowadzili wywiad z leśnikiem. Dowiedzieli się jak wygląda praca leśnika, jakie zwierzęta można spotkać w lesie oraz jakie rośliny rosną w poszczególnych warstwach lasu. Obejrzeli również film edukacyjny ”Od ziarenka do bochenka” poznając proces pieczenia chleba.
Uczestniczyli w spotkaniu z komendantem Straży Miejskiej – Panem Zbigniewem Podzińskim, na temat bezpiecznego wypoczynku letniego, oraz zagrożeń wynikających z kontaktów z dorosłymi.
Po zakończonej innowacji uczniowie poszerzyli wiedzę na temat przyrody i ekologii, poznali środowisko lokalne oraz różne gatunki roślin i zwierząt. Uczestnicy innowacji przyjaźnie obcują z przyrodą nie niszcząc jej walorów i piękna.
Iwona Grzegorczyk, Renata Rawlik
ZIELONA SZKOŁA
W dniach 19.06 - 21.06.2017 roku uczniowie klas: 3a, 3b, 3c, 3 d i 3 e wraz z opiekunami: Anną Kurpiel, Danutą Bukowską, Anną Pilichowską, Joanną Turów, Gabrielą Rydzik, Luizą Przespolewską i Marzenną Maciejewską przebywali na Zielonej Szkole w Ośrodku Kolonijnym Kadet w miejscowości Długie nad jeziorem Lipie. Po zakwaterowaniu i zapoznaniu z regulaminem, uczniowie zostali podzieleni na grupy i brali udział w zajęciach nad wodą. Podczas całego pobytu dzieci uczestniczyły w różnych formach zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych. Pod bacznym okiem instruktorów pływały na rowerach wodnych. Pokonywały trudności na ściance wspinaczkowej. Miały zajęcia survivalowe. Poznały wiele gier i zabaw, między innymi: ślimak i skrzynki. Wieczory również spędzały aktywnie, tj. piekły kiełbaski przy ognisku, śpiewały piosenki, miały dyskotekę. Starały się utrzymywać porządek w pokojach biorąc udział w konkursie na najczystszy pokój, w którym zwyciężyły dziewczynki z klasy 3 b. Uczyli się kulturalnego i bezpiecznego zachowania w różnych miejscach i sytuacjach. Pobyt podobał się dzieciom, o czym świadczą ich wypowiedzi i prace plastyczne. Przed wyjazdem wspólnie oglądały prezentację zdjęć oraz poznały wyniki rywalizacji sportowych i konkursów, za które otrzymały nagrody od właściciela ośrodka. Wyjazd na Zieloną Szkołę zintegrował i wyposażył dzieci w nowe wiadomości i umiejętności.
https://www.youtube.com/watch?v=E8oRLs5C3e0&feature=youtu.be
WYRÓŻNIENIA W OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE EDUKACYJNO - CZYTELNICZYM
Uczniowie klasy Vc przez cały rok realizowali projekt ,,Z czytelnika na fotografa", którego istotą było zaszczepienie w uczniach nawyku do czytania. Jednym z elementów tego projektu był udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym. Miło nam poinformować, że prace dwóch uczennic zostały wyróżnione. Wiktoria Gruchot i Zuzanna Warunek po przeczytaniu książki i napisaniu recenzji, wykonały także projekt własnej okładki. Zostały one wyróżnione i znajdą się w kalendarzu na przyszły rok.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
J. Białek
SPOTKANIE Z DINOZAURAMI
Nadszedł długo oczekiwany dzień planowanej wycieczki do Parku Dinozaurów w Nowinach Wielkich. Po przybyciu na miejsce, uczniowie klas pierwszych z radością i zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, spacerowali leśnymi ścieżkami, gdzie podziwiali prehistoryczne gady. Nie zabrakło wspaniałej zabawy na świeżym powietrzu w otoczeniu sarenek, wiewiórek i śpiewu ptaków. Wycieczka dostarczyła wszystkim wielu wrażeń i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.
Wychowawczynie klas pierwszych
BEZPIECZNY WYPOCZYNEK LETNI
21 czerwca 2017 r. uczniowie klas drugich spotkali się z komendantem Straży Miejskiej w Dębnie - panem Zbigniewem Podzińskim. Dzieci z zaciekawieniem słuchały pogadanki na temat bezpiecznego wypoczynku letniego oraz zagrożeń wynikających z kontaktaktów z dorosłymi.
Wychowawczynie klas drugich
LAUREAT KONKURSU EKOLOGICZNO - PRZYRODNICZEGO "EDI"
Do konkursu ekologiczno - przyrodniczego „Edi” przystąpiło w naszej szkole 44 uczniów z klas 1-3. Laureatką konkursu została uczennica klasy 1b - Zuzanna Wolska, która otrzymała przepiękną książkę o zwierzętach oraz dyplom laureata. Czworo uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to: Kacper Prokop, Jan Popławski, Antonina Baszczuk i Miłosz Grzegorczyk. Pozostali uczniowie otrzymali dyplomy uznania. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.
Iwona Grzegorczyk, Renata Rawlik
2B I 2E W PAPUGARNI CARMEN
14 czerwca 2017 r. uczniowie klasy 2b i 2e uczestniczyli w wycieczce do Szczecina. Odwiedzili papugarnię „Carmen”. Pracownicy papugarni przekazali ważne informacje na temat życia i odżywiania tych kolorowych ptaków. Dzieciom bardzo podobała się wycieczka.
Iwona Grzegorczk Renata Rawlik
MATEMATYCZNA PIZZA
Klasa 2 „c” w tym roku szkolnym realizowała innowację pedagogiczną „Matematyczna pizza”. Jej głównym celem jest wspieranie postawy twórczej przez rozwijanie kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów, eksperymentowanie oraz kształtowanie ekspresji twórczej. Uczniowie przez cały rok pracowali podczas lekcji matematyki poszerzając swoją wiedzę i zainteresowania. Realizacja innowacji odbyła się również poprzez udział uczniów w zajęciach dodatkowych, konkursach, wyjazdach oraz lekcjach otwartych. Efektem zajęć jest poszerzenie wiedzy i zainteresowań uczniów, zdobywanie nowych umiejętności, zdobycie tytułów laureatów i wyróżnień w konkursach matematycznych, udział w wycieczkach oraz przeprowadzenie lekcji otwartych dla przedszkoli, nauczycieli szkolnych, przedszkolnych, rodziców, a także organizacja wspólnej lekcji z klasą IV b. Nauka matematyki stała się dla nas wielką przygodą. Dzielimy się nią na stronie internetowej naszej klasy: https://www.facebook.com/kreatywnyswiatedukacji/?ref=bookmarks oraz http://aleksandraloszczuk.wixsite.com/olaloszczuksp3debno . To dopiero półmetek realizacji innowacji. Kolejny rok szkolny to kolejne wyzwania, które z wielką chęcią podejmiemy.
Klasa 2 „c” z wychowawczynią Aleksandrą Łoszczuk
ŚWIAT EKSPERYMENTÓW I DOŚWIADCZEŃ
Uczniowie klasy 1 c i 2 c w tym roku szkolnym uczestniczyli w innowacji pedagogicznej „Świat eksperymentów i doświadczeń”. Celem innowacji było pogłębienie wiedzy i zainteresowań uczniów. Podczas zajęć uczyliśmy się mówić, pisać oraz czytać w języku japońskim, migowym oraz za pomocą alfabetu Braille’a. Obfitowały one również w wykonywanie wielu doświadczeń i eksperymentów. Uczyliśmy się także korzystać z Internetu, jako źródła wiedzy. Wyjeżdżaliśmy na zajęcia do Klubu Młodego Wynalazcy. Udział w innowacji zapewnił uczniom doświadczanie nauki przez różne formy aktywności. Dzięki zajęciom pozyskaliśmy wiedzę, doświadczenia i świetnie się bawiliśmy w trakcie ich trwania.
Uczniowie klas 1 c i 2 c z wychowawczyniami Anną Wujdą i Aleksandrą Łoszczuk
https://www.youtube.com/watch?v=uN8HR9dGO1c
SCRATCH – NAUKA PROGRAMOWANIA
Zajęcia odbywały się raz w tygodniu po 90 minut. Uczniowie uczyli się stosowania algorytmów, zasad logiki oraz samodzielnego szukania rozwiązań. Ważne jest to, że nie musieli samodzielnie pisać kodu komputerowego, ale stosowali wizualne elementy – „klocki” kodu, które należało ze sobą połączyć. Bardzo szybko opanowały położenie „klocków”, wiedzieli gdzie ich szukać oraz kiedy i do czego zastosować. Swoje projekty zapisywali i przesyłali do studia na stronie scratch.mit.edu.
DZIECI LISTY PISZĄ
Istotą innowacji w klasie 3a był udział w realizacji jej programu dwóch nauczycieli, którzy zarówno sami jak i ich wychowankowie podjęli współpracę. Chodziło o to, aby uczniowie poznali dzieci z innych regionów Polski - Warszawy. W ten sposób mogli przekazać swoim rówieśnikom wiele ciekawych informacji na temat swojego miasta i regionu, zainteresowań, sposobach spędzania świąt, czasu wolnego, wakacji itd. Podstawowym warunkiem innowacji było podtrzymywanie relacji koleżeńskich w formie listownej.
Przez cały rok uczniowie wymieniali się korespondencją, przesyłali ręcznie robione upominki. W ramach projektu uczniowie klasy III a odwiedzali pocztę, aby tam zaadresować i wysłać swój list. Po roku prowadzenia innowacji zawiązały się przyjaźnie, pomimo zakończenia innowacji dzieci zobowiązały się w dalszym ciągu utrzymywać kontakt listowny z kolegą/ koleżanką. Efektem innowacji było zwiększenie umiejętności związane z samodzielnym pisaniem listu. Dzieci znają sposób i zasady adresowania listu, znają wszystkie elementy składające się na list. W innowacji klasami korespondującymi ze sobą były klasa III a z SP3 w Dębnie i klasa III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej „Szkoła Przyszłości” w Warszawie.
TANECZNYM KROKIEM
Założeniem programu było stworzenie grupy tanecznej składającej się z uczniów z klas I – III, która będzie występowała podczas uroczystości szkolnych. Innowacja umożliwiła dzieciom realizowanie pasji, rozwijanie własnych zainteresowań, wyobraźni i kreatywności, przezwyciężenie nieśmiałości, kształtowanie poczucia własnej wartości, a także podnoszenie wiedzy i umiejętności z dziedziny tańca. Była to atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego. W ramach innowacji zorganizowano I Gminny Konkurs Tańca w kategorii klasy 1 – 3, w którym zespół taneczny zdobył II miejsce.
Dziewczynki prezentowały swoje układy podczas apeli czy rozdania listów pochwalnych dla klas 4 – 6, podczas Małych Maratończyków – sportowych międzyszkolnych zmaganiach sportowych. Układy taneczne wykonywane były z użyciem rekwizytów, jak: 3 metrowe chusty, wstążki gimnastyczne, wstążek na obręczach. Układy zespołu można zobaczyć na YouTube Katarzyny Symeniuk.
http://katarzynasymeniuk.wixsite.com/sp3debno/single-post/2017/04/08/O-ta%C5%84cu-nie-da-si%C4%99-pisa%C4%87-taniec-trzeba-ta%C5%84czy%C4%87
NAUCZANIE I KODOWANIE
W roku szkolnym 2016/2017 K. Symeniuk i A. Kurpiel realizowały innowację pedagogiczną Nauczanie i kodowanie. Celem innowacji było wprowadzenie na edukacji polonistycznej i matematycznej smartfonów i tabletów oraz nauka dzieci kodowania z wykorzystaniem kodów QR. Dzieci miały możliwość zaznajomienia się z kodami, możliwość ich rozkodowywania, kodowania własnych jako element dydaktyczny. Kody były wykorzystywane do nauki czytania, logicznego myślenia, rozwijania kreatywności. Nowoczesne technologie zostały przedstawione jako istotny element, który warto wykorzystać podczas zdobywania wiedzy. Okazało się, że kody można nie tylko odkodować lub stworzyć, można również go zakolorować. Na odpowiedniej stronie można było stworzyć i wygenerować kod, który był niekompletny, zawierał okienka z liczbami. Problem, jaki postawiony był przed dziećmi dotyczył pokolorowania odpowiednich liczb, dopiero to stanowiło przepustkę do odkodowania „tajnej” informacji. Stąd tego typu zadanie było często wykorzystywane do obliczeń matematycznych. na podobnej zasadzie można było stworzyć kod do pokolorowania z wykorzystaniem liter. Kody QR znalazły również zastosowanie podczas układania domino o charakterze ortograficznym, przyrodniczym czy społecznym. Za ich pomocą dzieci uczyły się przez zabawę. Kody zostały wykorzystane do nauki czytania, logicznego myślenia, rozwijania kreatywności. Nowoczesne technologie zostały przedstawione jako istotny element, który warto wykorzystać podczas zdobywania wiedzy. Ponadto dzieci zostaną zapoznane z możliwością tworzenia własnych gier edukacyjnych na platformie zondle.
Zafascynowana Mistrzami Kodowania oraz robotyką zakupiłam OzoBota. To niewielki robocik, automatycznie podążający za odpowiednimi sekwencjami kolorowych linii. Za pomocą kredek lub flamastrów możemy w prosty sposób napisać pierwszy program. Te same komendy można również zaprogramować używając platformy OzoBlockly: po stworzeniu kodu wystarczy przyłożyć OzoBota do monitora, aby przesłać mu kod. Na gruncie klasowym edukacyjna zabawka spisała się rewelacyjnie. Została wykorzystana do tworzenia trasy Krzysztofa Kolumba i jego wielkiego odkrycia na mapie świata, utrwalania zasad ortografii i tworzenia „tras ortograficznych”, układania opowiadania i wiele innych. Wszystko sukcesywnie było prezentowane na blogu i fanpage W Kasi klasie.
http://katarzynasymeniuk.wixsite.com/sp3debno/o-nas-1/category/Nauczanie%20przez%20kodowanie%20-%20Innowacja