11 LISTOPADA W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
10 listopada 2017 roku w filii Szkoły Podstawowej w Dargomyślu odbył się apel poświęcony rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Klasa pierwsza zaprezentowała wiersze, klasa druga i trzecia zaśpiewała piosenkę „ My pierwsza brygada” a nasi najmłodsi zatańczyli skocznego krakowiaka.
Wszyscy zebrani nagrodzili te występy dużymi brawami.
Wychowawcy
Apel z okazji Święta Niepodległości
10 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Dzień Niepodległości zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. W 1937 roku został uznany ustawą Rzeczpospolitej Polskiej jako oficjalne święto państwowe. Nie trwało to jednak długo. Po zaledwie ośmiu latach święto zostało zniesione, by na nowo powrócić do polskiego kalendarza w 1989 roku. Jednak umiłowanie do ojczyzny sprawiło, że Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i w świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń. Pokoleń walczących o niepodległość i płacących za to najwyższą cenę.
Program artystyczny został przygotowany przez klasę Vc pod opieką p. J. Białek. Podczas uroczystego apelu uczniowie przedstawili żywą lekcję historii narodu polskiego pod zaborami, wydarzenia związane z wybuchem powstań narodowych oraz moment odzyskania niepodległości. W ten sposób listopadowy piątek stał się dla naszych uczniów dniem pełnym zadumy nad przeszłością kraju i kolejną próbą zrozumienia trudnych dziejów naszej Ojczyzny.
W trakcie apelu rozstrzygnięto Szkolny Konkurs Plastyczny "Melduję niepodległość”, który był jednym z zadań projektu MEN "Rodzina polonijna”.
I m. - O. Stelmach kl. Va
II m - M. Psiuk kl. Vc
III m. - J. Wojnowska kl. Vc
Wyróżnienia - P. Dec kl. Vb oraz K.Teżyk kl. Va
Wszystkim bardzo gratulujemy!
Organizatorzy:
J. Białek, A. Kowalski, B. Kowalska, A. Krupa
Szkolny Quiz wiedzy z okazji Święta Niepodległości
W czwartkowe popołudnie - 9 listopada odbył się szkolny Quiz wiedzy historycznej. Konkurs stanowił jedno z zadań projektu MEN i miał za zadanie uczcić 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W konkursie udział wzięły trzyosobowe drużyny z klas szóstych oraz z klasy 5c, która realizuje projekt "Rodzina polonijna”. Odpowiedzi uczniów oceniała komisja w składzie: p. Adam Kaczmarczyk – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej i wieloletni nauczyciel historii oraz p. Paweł Jan Baszczuk - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Trójki. Zaproszenie także przyjął dyrektor szkoły p. Zdzisław Sołtys oraz wicedyrektor – p. Małgorzata Matkowska. Każda drużyna miała przed sobą 10 pytań do odgadnięcia. Pytania te były układane wspólnie z "Poloniuszem” - Małym Instytutem Języka Polskiego w Edynburgu, gdzie odbyła się także taka "Poloniada”. Po wielu emocjach ogłoszono wyniki:
I miejsce - klasa Vc w składzie: B. Berliński, J. Dumański, K. Studniarczyk
II miejsce - klasa VIb: O. Bochuta, A. Kowalewski, P. Lewandowski
III miejsce klasa VId: H. Czyżak, K. Kiełbasa, W. Zając
Wyróżnienia zdobyły klasy 6c: F. Dolińczyk, H. Kiełbasa, W. Gruchot oraz klasa VIa: J. Kędzierski, M. Guzek i F. Wyka.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom za ogromną wiedzę historyczną. Nagrody dla uczestników zostały ufundowane z projektu MEN "Rodzina polonijna”.
Organizatorzy: J. Białek i A. Kowalski
ZWYCIĘZCY KONKURSU "PTAKI PARKU NARODOWEGO UJŚCIE WARTY”
Dnia 7 listopada 2017 r. rozstrzygnięto konkurs „Ptaki Parku Narodowego Ujście Warty”. Na konkurs napłynęło 356 prac ze szkół podstawowych. Zadaniem uczestników było stworzenie ilustracji określonego gatunku ptaka do kalendarza na rok 2018. Aż trzy(!) prace z naszej szkoły zdobyły nagrody główne, a wyróżnień zdobyliśmy siedem.
Nagrody zdobyły: Pola Dec, Iga Czerniecka i Julia Domagała.
Wyróżnienia otrzymali: Aleks Dziechciarz, Hanna Dobrucka, Zuzanna Warunek, Martyna Semenyszyn, Wiktoria Gruchot, Dawid Jaz i Wiktor Kolasa.
Uczniowie otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Myślę, że dla uczestniczących w konkursie pewnego rodzaju satysfakcją i wyróżnieniem jest możliwość posiadania kalendarza z własną ilustracją.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
opiekun
Mirosława Kulawiak - Książek
POTRAFIMY
Jesteśmy po pierwszej dużej akcji charytatywnej. Od 25 października roznosiliśmy ulotki zachęcające do wpłat na konto naszej chorej koleżanki z gminy. Zakończeniem była impreza Babeczki dla Kingi. Przez dwa dni w obu budynkach naszej szkoły sprzedawaliśmy ciasto. Wszyscy zaangażowaliśmy się w tę inicjatywę. Każdy podzielił się z Kingą cząstką swojego serca. Niektórzy piekli, inni sprzedawali i wszyscy kupowaliśmy ciasto, bo przyświecał nam cel - pomoc chorej koleżance. Ciasta cieszyły się dużą popularnością. Bardzo pomagali nam rodzice. Dziękujemy. Zawsze możemy na Was liczyć. Teraz najważniejsze - zebraliśmy 3001,90 zł. Pieniądze wpłacimy na konto Kingi.
Drodzy Rodzice w styczniu ponownie rozdamy ulotki, żeby każdy, kto może podzielił się z Kingą 1% swojego podatku.
Wolontariusze
Olimpiada z matematyki i języka niemieckiego
W dniach 07 - 08.11.2017 odbyła się w naszej szkole ogólnopolska sesja jesienna olimpiady Olimpus z matematyki oraz języka niemieckiego. Swoją wiedzę z matematyki sprawdzali uczniowie klas 4 - 7, a z języka niemieckiego klas 5 - 6. Uczestnicy w największym skupieniu rozwiązywali 30 pytań opracowanych w atrakcyjnej formie graficznej. Czekamy z niecierpliwością na wyniki oraz zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne sesje.
Organizatorzy:
I. Grzegolska i M. Antczak
Polska - Moja Ojczyzna
Dnia 08.11.2017 r. Natalia Bójko z grupy 6-latków godnie reprezentowała naszą szkołę i grupę i zdobyła wyróżnienie w XII międzyprzedszkolnym konkursie recytatorski„Polska - Moja Ojczyzna” organizowanym przez Przedszkole nr 2 im. Stanisławy Modrzejewskiej w Dębnie. W konkursie wzięło udział 12 grup 5-latków i 12 grup 6-latków. Gratuluję Natalce odwagi i życzę kolejnych sukcesów.
Justyna Mroczkowska
SADZIMY KROKUSY PRZY URZĘDZIE MIEJSKIM W DĘBNIE
W poniedziałek 06 listopada2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 zaangażowali się w społeczną akcję sadzenia krokusowych cebul. Inicjatorem akcji był pan Edmund Zioła. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką pana dyrektora Zdzisława Sołtysa, nauczycielek przyrody pani Walentyny Włodarczyk i pani Mirosławy Kulawiak-Książek oraz przedstawicieli władzy samorządowej w osobach: Burmistrza Dębna Piotra Downara, przewodniczącego Rady Miejskiej w Dębnie Pawła Chrobaka, wiceprzewodniczącego Adama Kaczmarczyka, a także pracowników Urzędu Miejskiego sadzili cebulki krokusów przy Urzędzie Miejskim w Dębnie. Była to kontynuacja akcji z ubiegłego roku. Na efekty tej cennej inicjatywy musimy poczekać do wiosny.
Walentyna Włodarczyk
Mirosława Kulawiak-Książek
CZTERY ŻYWIOŁY
W ramach podsumowania akcji „5 minut z poezją” uczniowie klasy 3b, którzy należą do kółka teatralnego wystawili dla klas drugich i trzecich krótkie przedstawienie pt. „Cztery żywioły”. Mali aktorzy zostali nagrodzeni brawami oraz słodkościami od Pani bibliotekarki.
Renata Rawlik
Alternatywa dla Halloween
31.10.2017 r. w godz. 17.30 – 19.00 chętni uczniowie klasy 7a wzięli udział we wspólnym czytaniu "Dziadów" cz. II Adama Mickiewicza. Skorzystali z zaproszenia p. Joanny Symeniuk, która jako alternatywę dla Halloween zaproponowała wieczór z duchami - postaciami dramatu. Oczywiście musiał być odpowiedni klimat: ciemna aula, zasłonięte okna, zgaszone światła, blask nastrojowych świeczek i… „Dziady”. Uczniowie czytali z podziałem na rolę, przeczytali cały utwór, miło spędzili czas przy słodkim poczęstunku i książce.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
Bajka wędruje po świecie ,dzisiaj do nas zawitała.
Drogie dzieci dobrze wiecie, że was bajka pokochała.
Dnia 27 października w grupach przedszkolnych obchodzony był Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominaliśmy sobie cudowny świat postaci z bajek, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Tego dnia odwiedziliśmy także panie bibliotekarki, które podczas zabaw i korowodu wybrały wśród dzieci króla i królową bajek i wręczyły nagrody.
Justyna Mroczkowska
Anna Skica
„Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą” ks. Jan Twardowski
Święto Zmarłych to dobry moment na refleksje nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Tego dnia spędzamy czas przy mogiłach najbliższych. Chcemy, aby one wyglądały wtedy wyjątkowo. Stawiamy na nich znicze, chryzantemy i wiązanki. Jednak nie wszystkie groby są zadbane. Wiele jest opuszczonych i zapomnianych. Samorząd Uczniowski naszej szkoły jak co roku przed 1 listopada wziął udział w pracach porządkowych na cmentarzu przy ulicy Kościuszki. Uczniowie wraz z opiekunem SU posprzątali najbardziej zaniedbane groby i grób Nieznanego Żołnierza.
Apel o Pomoc dla King
Kinga ma 11 lat. W maju 2014 r. zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy tkanek miękkich, postać rozsiana. Z chorobą walczy z różnymi rezultatami. Po roku leczenia rozpoznano u niej wznowę. Przeszła radioterapię oraz ponownie cykle chemioterapii. Po kolejnym roku rozpoznano drugą wznowę. Zaczęły się kolejne chemioterapie. W tym roku w lutym rozpoznano trzecią wznowę, która jest bardzo groźna, bo nowotwór nie reaguje na leczenie. Kinia znosi to wszystko bardzo dzielnie. Bywają dni lepsze i gorsze. Jestem z niej bardzo dumna, bo ona wierzy, że wyzdrowieje i to jest najważniejsze.
Zwracam się do Ludzi Dobrej Woli, do wszystkich Aniołów najdzielniejszej Wojowniczki - Kingi o pomoc w zebraniu środków na dalsze leczenie. Jeżeli chcecie wesprzeć Kinię, możecie wpłacać pieniążki na konto lub przekazać 1% podatku zawsze z dopiskiem KINGA GODZIK. Z góry dziękuję wszystkim,
Mama Kinii
Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę i Inne Choroby Nowotworowe
Nr KRS 0000120305
PEKAO S.A. II o/ Szczecin
NR konta: 25 1240 3927 1111 0000 4100 0269
Z dopiskiem: KINGA GODZIK
„English is Fun”
„English is Fun” - wiedzą o tym uczniowie klas IV - VII, którzy 26 października 2017 r., wzięli udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego. W I etapie konkursu zostały wyłonione najlepsze „piątki” z każdego oddziału, które miały za zadanie rozwiązać pięć zadań: rozwiązać krzyżówkę, przeliterować wyrazy, ułożyć zdania z wcześniej wylosowanymi wyrazami, uzupełnić luki w tekście oraz utworzyć jak największą liczbę wyrazów na daną literę. Nasi uczniowie wykazali się świetną znajomością języka angielskiego. Język angielski jest dla nich nie tylko „fun”, ale przede wszystkim „easy”. Życzymy uczniom dalszych sukcesów i zachęcamy wszystkich do nauki języków obcych, bo „English is Fun”.
A oto nasi zwycięzcy:
Klasa IV:
I miejsce – Dorota Plucińska – klasa 4b
II miejsce – Maja Lantas – klasa 4a
III miejsce – Wiktoria Dworak – klasa 4d
Klasa V:
I miejsce – Pola Dec – klasa 5b
II miejsce – Amber Fernandes – klasa 5b
III miejsce – Bartosz Wójcik – klasa 5b
Klasa VI:
I miejsce – Iga Czerniecka – klasa 6c
II miejsce – Wiktoria Zając– klasa 6d
III miejsce – Hanna Czyżak – klasa 6d
Klasa VII:
I miejsce – Mirella Pietryga – klasa 7a
II miejsce – Kajetan Dąbrowski – klasa 7b
III miejsce – Anita Bogdziewicz – klasa 7a
Wyróżnienia:
Patryk Deuter – 4e
Kinga Teżyk – 5a
Filip Dolińczyk – 6c
Zuzanna Warunek – 6c
Daniel Dąbek – 7a
Julia Tomala – 7a
Gratulujemy.
Anna Krupa
Aneta Topa-Deuter
Agnieszka Huszcza Fernandes
Jesteśmy uczniami !
26 października 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Dębnie odbyła się uroczystość pasowania na uczniów naszych pierwszoklasistów. Pasowanie nie obyło się bez problemów – na uroczystości pojawiła się zła wiedźma i zamieniła wszystkie dzieci w maluchy ze śliniakami. Aby odczarować złe zaklęcie dzieci musiały zdobyć aż pięć kluczy do różnych krain. W Krainie Miłości, Mądrości, Malarstwa, Grzecznego Zachowania i w Krainie Pracy dzieci miały do wykonania różne zadania. Za prawidłowe ich wykonanie otrzymywały klucze. Rozśpiewane maluchy ze śliniakami dzielnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami i zdobyły potrzebne do odwrócenia zaklęcia klucze. Dobra wróżka z pomocą rodziców mogła je odczarować, wspólnie wypowiadając czarodziejskie zaklęcie. Od tej pory nasze dzieci stały się prawdziwymi uczniami. Aby tradycji stało się zadość, dzieci złożyły ślubowanie, a potem ich rodzice. Następnie pan dyrektor Zdzisław Sołtys pasował wszystkich pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali legitymacje szkolne, dyplomy i kuferki pomocy dydaktycznych.
D. Bukowska, A. Frąckiewicz, K. Symeniuk
BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
26 października 2017 roku w filii Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dargomyślu odbyło się spotkanie z Komendantem Straży Miejskiej panem Zbigniewem Podziński.
Celem tego spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo w drodze do szkoły i ze szkoły.
Jak przebiega droga do szkoły, na co należy zwrócić uwagę w czasie przechodzenia przez pasy w miejscu gdzie obowiązuje sygnalizacja świetlna i tam gdzie jej nie ma, jakie zasady obowiązują podczas przewożenia dzieci samochodem i jak należy zachować się jeżdżąc rowerem. Pan Komendant przypomniał również zasady zachowania się podczas ferii zimowych. Po teorii wszyscy uczniowie przeszli do czynności praktycznych czyli ćwiczyli przechodzenie przez pasy pod czujnym okiem panów Strażników Miejskich.
Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali znaczki odblaskowe i obiecali je nosić
Wszystkim życzymy bezpiecznej drogi!!!!!
Wioletta Olszewska
UWAGA! UWAGA!
W związku z udziałem naszej szkoły wraz z Poloniuszem z Edynburga w projekcie „Rodzina Polonijna” ogłaszamy konkurs plastyczny na temat:
„Melduję Niepodległość!”
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas 4-7 naszej szkoły. Pracę należy wykonać na kartce A3 dowolną techniką. Temat pracy ma dotyczyć wydarzeń z 1918 roku i nawiązywać do tematu konkursu.
Prace należy oddawać nauczycielom plastyki lub J.Białek
do 6 listopada 2017 roku włącznie.
Na zwycięzców czekają cenne nagrody!
Serdecznie zachęcamy do udziału!
„Mamo, tato jestem przedszkolakiem”
Dnia 23.10.2017 r. odbyło się Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka w Krainie Lodu .
Swoją obecnością zaszczycili nas: dyrektor Pan Zdzisław Sołtys, wicedyrektor Pani Anna Kurpiel, wicedyrektor Pani Małgorzata Matkowska oraz rodzice naszych przedszkolaków. Uroczystość przeniosła gości w Krainę Lodu, gdzie dzieci oddały się czarowi artystycznemu śpiewając, recytując i tańcząc. Przed dokonaniem pasowania dzieci wraz z rodzicami musiały wykonać zadanie – czarodziejską różdżkę. Uwieńczeniem dobrej zabawy było dokonanie pasowania przez honorowych gości. Przedszkolaki dzielnie złożyły przyrzeczenie. Akt ten otworzył im "bramy Krainy Lodu” – Przedszkola.
Serdecznie dziękujemy pani fotograf Urszuli Grzywnej za wykonanie profesjonalnych zdjęć.
Justyna Mroczkowska
Anna Skica
Malinowe szaleństwa 7a z "Balladyną"
Klasa 7a na języku polskim właśnie omawia "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Tragedia romantycznego wieszcza nie musi być nudna. Uczniowie projektowali plakaty sokiem malinowym. Wiadomo, że Balladyna popełnia zbrodnię. Maliny i krew to ważne zagadnienia przy omawianiu dramatu, a sok malinowy bez wątpienia nawiązuje do nich i może uczniom urozmaicić lekcję.
"Jak mało malin! A jakie czerwone
By krew. [...]
Jak krew... Czemu ty słońce wschodzisz krwawo?
Noc wolę ciemną niż taki poranek....