(NIE)STWORZONE HISTORIE ROZPOCZĘTE…
"(Nie)Stworzone Historie" to projekt, w którym spotka się dziesięć zespołów z dziesięciu różnych szkół podstawowych. Uczniowie klasy 5c pod opieką Joanny Białek przystąpili to tej ogólnopolskiej akcji. Zadaniem jest tworzenie autorskich opowiadań kierując się podpowiedziami zawartymi na kostkach Story Cubes (zdjęcie wylosowanego zestawu dołączają każdorazowo do opracowanego fragmentu historii). Kolejne fragmenty powinny powstawać zgodnie z harmonogramem przedstawionym na początku projektu. W każdym etapie, poza pierwszym, uczestnicy kontynuują opowieść swoich rówieśników z innego zespołu. Rozpoczęcie pracy twórczej to styczeń, a zakończenie - czerwiec 2017, kiedy to tworzone będą komiksy oparte o wymyślone przez uczestników historyjki.
Pierwsze zadanie zostało wykonane przez pierwszą ,,trójkę”- Igę Czerniecką, Wiktorię Gruchot oraz Zuzannę Warunek. Wyrzuciły 9 obrazków, a następnie stworzyły pierwsze zadanie - opis postaci.
DZIECI LISTY PISZĄ - INNOWACJA W TOKU REALIZACJI
Program innowacji pedagogicznej autorstwa p. Katarzyny Symeniuk i Joanny Białek jest realizowany od ubiegłego roku szkolnego.
Program adresowany był do uczniów klasy 3a, 4c i 5c i miał na celu poszerzenie ogólnej wiedzy teoretycznej dotyczącej sztuki epistolografii, ale przede wszystkim praktyczne jej zastosowanie. Założeniem programu było przygotowanie młodzieży do samodzielnego pisania listów oficjalnych, takich jak: podanie, list motywacyjny itp. Istotą innowacji było redagowanie listów przez dzieci z ich rówieśnikami spoza województwa. Uczniom klas 4c i 5c udało nawiązać kontakt z dziećmi z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Szkoła Przyszłości" z Warszawy oraz z Poloniusza - Małego Instytutu Języka Polskiego w Edenburgu w Szkocji. Wywołuje to wiele emocji i niecierpliwość na oczekiwanie kolejnego listu. W ten sposób mogły przekazać swoim rówieśnikom wiele ciekawych informacji na temat swojego miasta, regionu i ojczyzny. W zamian pogłębiły wiedzę na temat miejsc wartych zwiedzenia zaproponowanych przez nowo poznanych kolegów i koleżanki.
Korespondencja obejmowała następujące tematy:
a) Moje zainteresowania
b) Mój ulubiony bohater literacki
c) Film wart obejrzenia
d) Boże Narodzenie w moim domu
Zdjęcia ukazują radość z otrzymanych po świętach listach, a także niespodzianek z okazji Bożego Narodzenia.
Uczniowie 4c i 5c wraz z nauczycielką języka polskiego J.Białek
NAGRODA DLA SZKOŁY - PROGRAM WZOROWA ŁAZIENKA
WYSTĘPUJEMY DLA MŁODSZYCH KOLEGÓW
W ramach innowacji pt. „Od lektury do teatru” uczniowie klasy 5b przygotowali dla swoich młodszych kolegów z klasy 3a i 2 d miłą niespodziankę w formie przedstawienia teatralnego pt. "Bazyliszek". Młodzi aktorzy uatrakcyjnili zajęcia kolegom, którzy poczuli się jak w teatrze, a sami podnieśli swoją samoocenę, widząc, że potrafią walczyć z tremą.
Joanna Symeniuk
PODZIĘKOWANIE!
ZAJĘCIA TEATRALNE Z TEATREM KOD
2 stycznia szkolna grupa teatralna Taka Paka brała udział w lekcji teatralnej prowadzonej przez instruktora KOD-u p. Anatola Wierzchowskiego i jego aktorów w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Skorzystaliśmy z zaproszenia KODU na ich tzw. "POPISOWE". Obejrzenie krótkiej etiudy scenicznej było dla nas nauką, a rozmowa z aktorami motywacją do dalszej pracy w nowym roku 2017.
KLASOWY WOLONTARIAT
Dnia 21 grudnia 2016 r. uczniowie klasy 5 d w świątecznych nastrojach, z workiem pełnym prezentów, z kolędą na ustach odwiedzili dzieci z Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej w Dębnie.
SZLACHETNA PACZKA DOSTARCZONA!
Samorząd Uczniowski naszej szkoły wykonał kolejne zadanie konkursu Szkolnego klubu wolontariatu. Zadanie polegało na zaangażowaniu szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Włączyliśmy się w Szlachetną Paczkę - ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna. Paczki są przekazywane rodzinom na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Za pomocą oficjalnej strony internetowej Szlachetnej Paczki "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego!" wybraliśmy rodzinę z bazy osób potrzebujących w naszym województwie. Postanowiliśmy zrobić paczkę dla trzyletniego Piotrusia z okolic Pyrzyc. Chłopca wychowuje samotna matka, która jeszcze ma pod swoją opieką niepełnosprawną matkę. Samorząd Uczniowski ogłosił na początku grudnia zbiórkę słodyczy. Dzięki zaangażowaniu wychowawców, rodziców i uczniów udało się zrobić paczkę i uszczęśliwić dziecko. Przesyłkę wysłaliśmy kurierem do magazynu w Pyrzycach, a stamtąd wolontariusz dowiózł ją do potrzebującej rodziny.
Dziękujemy wszystkim Darczyńcom
Samorząd Uczniowski
KIERMASZ - PODSUMOWANIE
Zebraliśmy już potrzebną kwotę na zakup zasłon do auli szkolnej. Hura!
Podczas ostatnich akcji - sprzedaży ciast oraz kiermaszu stroików i ozdób świątecznych, które odbyły się w poniedziałek, 19 grudnia uzyskaliśmy 1764,81 zł za ciasta i 1661,50 zł za stroiki.
Baaardzo wszystkim dziękujemy za tak pozytywny odzew, wsparcie i zaangażowanie.
Po dokonaniu zakupu zasłon pozostałe pieniądze zostaną wpłacone na Radę Rodziców.Dyrekcja i Samorząd Uczniowski SP3
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
4A I 5 A W OPEN THE DOOR
Dnia 15.12.2016 r. uczniowie klas 5a i 4a wyjechali do Gorzowa do „Open the Door”. Open The Door to nowoczesna i ekscytująca forma rozrywki, w której uczestnicy mogli w realnym świecie, przenieść się do gier komputerowych typu escape room. Zadaniem uczniów grających było wydostanie się w określonym czasie z zamkniętego pokoju - co było nie lada wyzwaniem. Uczestnicy rozwiązywali zagadki oraz łamali szyfry. Pobyt w tajemniczych pokojach wywołał niezapomniane wrażenia i wiele emocji nie tylko wśród uczniów, ale i wśród nauczycieli.
Anna Kopaczel
Anna Krupa
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Wesołych Świąt życzą uczestnicy zajęć artystycznych I - III!
ZABAWA W TEATR W 5b
Uczniowie klasy 5b na lekcjach języka polskiego przygotowywali się do inscenizacji "Legendy o Bazyliszku". Dużo pracy w ramach zadania domowego włożyli w przygotowanie rekwizytów i strojów, a także w wyuczenie się tekstu na pamięć. Próby pozalekcyjne integrowały uczniów, a także wzbudziły zainteresowania teatrem.
WYSTĘP "TAKIEJ PAKI" W PRZEDSZKOLU TOWARZYSTWA SALEZJAŃSKIEGO IM.JANA BOSKO W DĘBNIE
Nasza grupa teatralna odwiedziła Przedszkole Towarzystwa Salezjańskiego im. Jana Bosko w Dębnie. Młodzi aktorzy zaprezentowali się w spektaklu o tematyce świątecznej pt. "Wigilijna noc". Za jakiś czas na pewno odwiedzimy tę placówkę z kolejnym spektaklem.
Joanna Symeniuk
FINAŁ WOJEWÓDZKI W UNIHOKEJA DZIEWCZĄT – MRZEŻYNO 2016
20 grudnia 2016 r. drużyna dziewcząt z SP 3 wzięła udział w Finale Wojewódzkim w Unihokeja w Mrzeżynie. W zawodach spotkało się 8 najlepszych drużyn z całego województwa zachodniopomorskiego. Mecze rozegrane zostały w dwóch grupach, systemem „każdy z każdym” 3 x 6 min. Dziewczęta drogą losowania znalazły się w grupie A i walecznie rozegrały 3 mecze klasyfikując się na 5 - 8 miejscu. Pierwszy mecz Dębno - Lejkowo ukończyły remisem 1:1, drugi Dębno-Sławęcin wygrały 3:2, trzeci Dębno-Goleniów przegrały 4:2. Skład drużyny: Bogdziewicz Anita, Cichoń Julia, Downar Julia, Dziechciarz Weronika, Frankiewicz Roksana, Marczak Karolina, Opara Wiktoria, Piertyga Mirella, Stadejek Emilia, Szałkowska Natalia Opiekun: Aleksandra Bochuta.
WYJAZD INTEGRACYJNY DO KINA PRZEDSZKOLAKÓW Z KLASĄ III A
Tuż przed samymi świętami przedszkolaki wraz z klasą III a wybrały się do kina na film pt: „Magiczne Święta Kacpra i Emmy”. Nasz seans rozpoczynał się o godzinie 10.00, dlatego też mieliśmy trochę czasu na wykupienie biletów, popcornu i zajęcie wygodnych miejsc. Wzięliśmy też udział w konkursach przygotowanych przez Panią z kina, po czym rozpoczął się nasz film, podczas którego na sali panowała cisza, którą przerywały częste śmiechy. Po zakończonym seansie wyszliśmy z kina i oczekiwaliśmy na autobus, który miał nas zabrać do domu. Przez całą drogę powrotną trwały dyskusje na temat obejrzanego filmu.
Wyjazd do kina był wspaniałym pomysłem. Film okazał się bardzo ciekawy. Pozwolił dzieciom na przypomnienie sobie tradycji jakie panują podczas świąt Bożego Narodzenia oraz miłego spędzenia czasu w kinie.Justyna Bałko
Justyna Mroczkowska
Katarzyna Symeniuk
MAŁE CONIECO O BIBLIOTECE KLAS MŁODSZYCH
Jak ten czas szybko mija... I znowu święta. Przez cały miesiąc w bibliotece szkolnej celebrowaliśmy Dni Bibliotek Szkolnych. Nie obyło się bez słodkości. Żelki były ogromnym motywatorem do odwiedzenia biblioteki w tych dniach. Oprócz dekoracji, wystawy tematycznej w holu szkoły, „Lekturowych Zagadeczek”, uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na „NAJATRAKCYJNIEJSZĄ KARTKĘ Z ZESZYTU LEKTUR”.
Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła Dorotka Bobik z klasy II c. Dorotka wykonała kartkę samodzielnie. Oprócz wesołej ilustracji, pięknym pismem opisała przygody Doktora Dolittle. Drugie miejsce w konkursie zdobył Kornel Dziechciarz z klasy II d. Podobnie jak Dorotka, napisał kartkę pięknym i starannym pismem. Trzecie miejsce zajęli: Martynka Kaczmarek z klasy III e oraz Jarek Jaz z klasy III b. Wyróżnienia w konkursie otrzymali uczniowie z klasy I b: M. Downar, J. Jacura, W. Krzyżek, P. Klukowski, z klasy II d M. Wadziak, z I c A. Grefling oraz z II c E.Wujda. Zbiorowe wyróżnienie za udział w konkursie, należy się klasie III d (wych. p. Anna Pilichowska), która prawie w 100% wykonała ilustracje do wybranych lektur szkolnych.
Nagrody zostały zasponsorowane przez bibliotekarza.
W tym półroczu kontynuowany jest program „Słuchające Uczniaki”. Każda klasa poświęca raz w tygodniu kikanaście minut na słuchanie poezji lub prozy. Jest to duża zachęta do samodzielnego sięgnięcia po wysłuchane pozycje.
W tych ostatnich miesiącach 2016 roku nadal rekordy w wypożyczaniu książek wiodą uczniowie z klasy II c, Ic i III b. Zachęcam pozostałych uczniów do większego zaangażowania. Czytanie jest OK!
Pozdrawiam
Wasz szkolny bibliotekarz
Iwona Dorota Fryntkowska
ZAGADKI Z BIBLIOTECZNEJ SZUFLADKI
20 grudnia 2016 r. w czytelni szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu czterotygodniowego „Zagadki z bibliotecznej szufladki” zorganizowanego w ramach obchodów Święta Biblioteki. W konkursie uczestniczyło 76 uczniów, którzy codziennie w bibliotece rozwiązywali zagadki o różnorodnej tematyce. W tym roku w zestawach konkursowych pojawiły się pytania dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. W ten sposób przybliżyliśmy uczniom sylwetkę pisarza i upamiętniliśmy Rok Sienkiewicza obchodzony w 2016 roku. Najbardziej wytrwałych i systematycznych uczestników wyróżniono. Są to uczennice:
I miejsce – Hanna Czyżak i Wiktoria Zając z kl. V d
II miejsce – Kornelia Rejniak V d
III miejsce – Wiktoria Węgrzyn V d
IV miejsce – Julia Bajda VI d
V miejsce – Weronika Jurek V d
VI miejsce - Julia Downar VI d
VII miejsce – Klaudia Kiełbasa V d
VIII miejsce - Julia Domagała V c
IX miejsce – Katarzyna Bocian V c
GRATULUJEMY !
Organizator
Małgorzata Dowgiert
JASEŁKA KLAS I
Dnia 16 XII 2016 r. o godzinie 17.00 w auli szkolnej odbyły się tradycyjne już Jasełka przygotowane przez uczniów klas I. 35 małych aktorów przez kilka tygodni pracowało nad swoim przedstawieniem, aby jak najlepiej zaprezentować przyjście Pana Jezusa na świat. Na swoje Jasełka pierwszoklasiści zaprosili gości. Wśród nich byli: pan dyrektor Zdzisław Sołtys, panie wicedyrektor Anna Kurpiel i Małgorzata Matkowska, ksiądz Norbert Krawczyk, wychowawczynie oraz rodzice dzieci. Po uroczystym przeczytaniu Ewangelii rozpoczęło się przedstawienie, w którym, wraz z aniołami, pasterzami i królami, bajkowe postaci zmierzały do stajenki. W trakcie przedstawienia śpiewane były kolędy. Do kolędowania włączyła się scholka dziecięca i zaproszeni goście. Gorące brawa jakie dzieci otrzymały świadczyły o tym, że przedstawienie bardzo się podobało.
Uczniowie klas pierwszych poprzez swoje przedstawienie przybliżyli sobie i widzom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe wprowadzając wszystkich w nastrój nadchodzących świąt.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu dzieci do występu, za piękną dekorację i stroje.
Organizatorzy:
Wioletta Kowali
ks. Norbert Krawczyk