SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO W 2B I 2E
Jesteśmy po pierwszym etapie projektu „Zdrowo jem, więcej jem!” Grupa uczniów z klas 2 b i 2 e przyjęła nazwę: Marcheweczki Sp3. Uczniowie tej grupy wiedzą, że owoce i warzywa to ważne produkty w diecie każdego człowieka. Marcheweczki Sp3 przygotowały przedstawienie "Na straganie". Dzieci wraz z rodzicami przygotowały w domu stroje do przedstawienia, a nauczycielki zadbały, aby pięknie recytowały swoje role. Następnym zadaniem było przygotowanie informacji na temat ulubionych warzyw i owoców. Na zajęciach dzieci wykonały plakaty o ulubionym warzywie lub owocu, korzystając z materiałów zebranych w domu. Następnie plakaty zostały zaprezentowane uczniom innych klas oraz powstała z nich gazetka klasowa.
Uczniowie zdają sobie sprawę, jak niebezpieczne dla zdrowia jest spożywanie zbyt dużych ilości słodyczy i słodkich napojów. Dlatego przygotowały w grupach pisemka zachęcające do zastąpienia słodkich napojów wodą, a słodyczy zdrowymi przekąskami. Jeden uczeń, który w tym dniu obchodził 8. urodziny, zamiast słodyczy przyniósł do szkoły pestki dyni, słonecznika, migdały, suszone owoce.
Uczniowie wykazali się swoją wiedzą i zaprezentowali na tablicy multimedialnej piramidę zdrowego żywienia oraz rozdali przygotowane przez siebie ulotki. Nauczycielki zachęciły rodziców do korzystania ze strony internetowej programu "Aktywnie po zdrowie". Marcheweczki Sp3 przygotowały też zdrowe sałatki owocowe, którymi poczęstowały rodziców.
ENGLISH IS FUN
O tym, że „English is Fun” wiedzą uczniowie klas IV-VI, którzy 15 listopada 2016 r., wzięli udział w Szkolnym Konkursie Języka Angielskiego. W I etapie konkursu zostały wyłonione najlepsze 'piątki', które we wtorkowe popołudnie miały za zadanie rozwiązać pięć zadań: napisać dyktando, rozwiązać krzyżówkę, uzupełnić luki w tekście, przeliterować wyrazy oraz ułożyć zdania z wcześniej wylosowanymi wyrazami. Nasi uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego. Dla nich język angielski jest nie tylko funny, ale przede wszystkim easy. Życzymy Wam dalszych sukcesów i zachęcamy wszystkich uczniów do nauki języków obcych, bo „English is Fun”.
Dziękujemy panu dyrektorowi za obecność i dobry humor oraz panu Łukaszowi Lewandowskiemu za pomoc w organizacji konkursu.
A oto nasi zwycięzcy:
Klasa IV:
I miejsce – Filip Zieliński – klasa 4b
II miejsce – Pola Dec – klasa 4b
III miejsce – Hubert Poprawa – klasa 4a
Klasa V:
I miejsce – Hanna Czyżak – klasa 5d
II miejsce – Karolina Wójcik – klasa 5a
III miejsce – Zuzanna Warunek – klasa 5c
Klasa VI:
I miejsce – Kajetan Dąbrowski – klasa 6b
II miejsce – Piotr Brodacki – klasa 6d
III miejsce – Patrycja Kaczmarek – klasa 6b
Wyróżnienia:
Wojciech Kaszuba 4a
Wiktoria Zająć 5d
Klaudia Kiełbasa 5d
Alicja Ferkaluk 6a
Hanna Janczura 6d
Gratulujemy!
Anna Krupa
Aneta Topa-Deuter
POMÓŻMY KASZTANOWCOM!!!
Droga Koleżanko i Kolego!!!
Nie stój z boku,
bo nic z tego,
ale w rękę grabie weź!
I Szrotówka w wory zbierz!
A wtedy, dobrze wiecie,
w maju zakwitną kasztanowce najpiękniej na świecie...
14 listopada odbyła się, jak co roku, akcja pt. „Pomóżmy Kasztanowcom”. Pogoda była wręcz wymarzona, jak na pracę na świeżym powietrzu. Wspólnie z p.Downar oraz 30-osobową grupą gotowych do pracy uczniaków, zebraliśmy 27 worów liści kasztanowców, które trafią do utylizacji. Może dzięki temu, już niedługo Szrotówek kasztanowcowiaczek zniknie „gdzie pieprz rośnie”..., a w maju zakwitną Kasztanowce najpiękniej na świecie...
Anna Kopaczel
KONKURS IPN
10 listopada klasy 1 – 3 wzięły udział w konkursie organizowanym przez IPN. Dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę o znajomości symboli narodowych. Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
K. Symeniuk
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to bardzo ważna data dla Polaków - Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia pan dyrektor z delegacją uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczył w patriotycznych obchodach miejskich i mszy świętej w intencji ojczyzny.
CZYTAJ I WYGRYWAJ
W ŚWIECIE WARZYW I OWOCÓW
Przez ostatni miesiąc, uczniowie klasy 1c, poznawali bliżej świat owoców i warzyw. Zgłębiliśmy wszystkie ich tajemnice i dowiedzieliśmy się, jak należy prawidłowo odżywiać się, żeby być silnym i zdrowym. Wiedzę nasza uzupełniła Pani Małgorzata Jędrzejewska, która zwróciła nam uwagę na higienę podczas przygotowywania i spożywania potraw. Przez kilka chwil byliśmy „Mistrzami kuchni”, tworząc przepyszne kanapki, sałatki i cuda z jajek. Piliśmy również własnoręcznie przygotowane soki, których smak i konsystencja, znacząco różniły się od gotowych produktów kupowanych w sklepach. Spędzaliśmy czas na świeżym powietrzu, przypominając sobie zabawy ruchowe z dawnych lat. Rozwiesiliśmy, własnoręcznie przygotowane plakaty i rozdawaliśmy ulotki rodzicom i dzieciom z naszej szkoły, zachęcające do zadbania o to, co mamy na talerzu. Kulminacyjnym punktem, było przedstawienie kolegom ze szkoły, wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” (https://www.youtube.com/watch?v=iDjCL9VlJnk&feature=youtu.be). Wszystkie nasze działania odbywały się w ramach realizacji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!”. Uważam, że wszystkie zadania zaliczyliśmy na szóstkę, jednak ostateczne wyniki poda jury po zakończeniu konkursu.
Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie, wszelką pomoc i przygotowanie dzieci do występu.
Anna Wujda
PRZEDSZKOLAKI Z TRÓJKI PO RAZ KOLEJNY ZAJMUJĄ WYSOKIE MIEJSCA W KONKURSIE RECYTATORSKIM "MOJA OJCZYZNA - POLSKA"
W dniu 09.11.2016 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się XI Gminny Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski „Moja Ojczyzna - Polska”. Wybrane dzieci z grupy 5 i 6 - latków zaprezentowały przygotowane wiersze. Julia Szostowska i Michał Nowak z grupy pięciolatków zajęli III miejsce z wierszem pt:"Polskie skarby". Zuzanna Świtek z grupy sześciolatków zajęła I miejsce recytując wiersz pt. „Tu wszędzie Polska”. Wszyscy uczestnicy dzięki swemu zaangażowaniu otrzymali dyplomy oraz upominki. Jeszcze raz gratulujemy! Co roku jesteśmy dumni z naszych pociech gdy słyszymy, że po raz kolejny stanęły na wysokości zadania.
Justyna Bałko
Justyna Mroczkowska
TURNIEJ WARCABÓW STUPOLOWYCH
Dnia 7 listopada 2016 roku o godzinie 16.30 w auli szkolnej odbył się Turniej Warcabów Stupolowych. Jego organizatorkami były panie Małgorzata Żarkowska - Miałszygrosz , Bożena Kowalska, Justyna Mroczkowska. W jury dodatkowo zasiadła pani wicedyrektor Małgorzata Matkowska.
W turnieju wzięło udział 20 uczniów klas IV - VI. Po emocjonujących i bardzo wyrównanych meczach wyłoniono systemem pucharowym 5 zawodników, którzy przeszli do ścisłego finału:
1. Maja Radacka Vd
2. Bożena Orczyńska VIc
3. Karol Dudek VIc
4. Dawid Jaz Va
5. Mateusz Mielnik IVc
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody. Sponsorem nagród była Rada Rodziców SP3. Serdecznie dziękujemy.
Oto wyniki finałowe:
I miejsce – Maja Radacka Vd
II miejsce – Karol Dudek VIc
III miejsce – Bożena Orczyńska VIc
AHOJ POGODO!
Dziś poznawaliśmy składniki pogody oraz pojęcia meteorologia, ogród meteorologiczny, wiatromierz, deszczomierz oraz mapa synoptyczna. Zaczęliśmy od oglądnięcia filmu edukacyjnego oraz burzy mózgów o składnikach pogody. Następnie wspólnie wykonaliśmy mapy myśli do pojęć: wiatr, opady, zachmurzenie i temperatura. Po czym za pomocą losowania dobraliśmy się w cztery grupy. Dziś każdemu przysługiwała bardzo ważna rola w grupie: lidera, prezentera, osoby dbającej o relacje i współpracę w grupie, osoby będącej pośrednikiem pomiędzy grupą a nauczycielem (mogli skorzystać z ciekawostek, informacji itp.) oraz kontrolera ciszy :). Liderzy udali się do stołu naukowca, by wybrać pomoce, które przydadzą się jego grupie do badań nad danym składnikiem pogody oraz kopertę z zadaniami i karty pracy. Tak wyposażeni wyruszyliśmy przed szkołę obserwować, badać i opisywać pogodę. Grupa wiatru skonstruowała wiatromierz, a grupa opadów - deszczomierz. Po zebraniu informacji wróciliśmy do klasy i rozpoczęliśmy prace nad przedstawieniem wyników obserwacji w formie graficznej. Każda grupa wykonała plakat i przedstawiła w klasie efekty swoich działań.
„PRZECIWDZIAŁAMY CYBERPRZEMOCY”, „STOP DOPALACZOM!”
Dnia 07.11.2016 r. w naszej szkole wyświetlono prezentacje prac multimedialnych wykonanych w programie PowerPoint przez uczniów klas IV – VI. Tematyka prac: „Przeciwdziałamy cyberprzemocy” i „Stop dopalaczom!” związana jest z realizacją Programu Profilaktycznego SP3 „Razem zdrowo i bezpiecznie”. Celem programu jest profilaktyka, rozumiana jako działanie zapobiegające niepożądanym zjawiskom w rozwoju i zachowaniu dzieci, w kształtowaniu ich postaw i przyzwyczajeń oraz w procesach uczenia się a także szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole, jak i poza nią. Program jest również związany z wizją naszej Szkoły, która chce wychować człowieka samodzielnego i odpowiedzialnego, znającego swoją wartość i walory, potrafiącego skutecznie eliminować własne słabe strony i nieulegającego negatywnym wpływom. Absolwent jest wolny od środków uzależniających, stara się funkcjonować i odżywiać się zdrowo. Aktywnie funkcjonuje w środowisku szkolnym jak i domowym.
Prezentacje wykonali:
- Miłosz Staniszewski, klasa 6c
- Tomasz Frankiewicz, klasa 6c
- Alicja Frankiewicz, klasa 6c
- Joanna Kramarczyk, klasa 6c
- Filip Żywicki, klasa 6c
- Zuzanna Rachwalska, klasa 6d
- Jakub Berliński, klasa 6d
- Dawid Jaz, klasa 5a
- Maksymilian Andrzejewski, klasa 5b
- Pola Dec, klasa 4b
Uczniowie otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy wszystkim wykonawcom ciekawych pomysłów w realizacji prezentacji.
Organizatorzy:
B. Kowalska
D. Kurek
Z. Sołtys
1A NA WYSTAWIE
Uczniowie klasy I a podziwiali dzisiaj wystawę fotograficzną pana Marka Schillera pt. „Co w trawie piszczy? ”Ukazana tam była wspaniała przyroda gminy Dębno .Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały ciekawych opowieści. Mam nadzieję iż zdobyta podczas wystawy wiedza pozwoli uczniom lepiej ją wykorzystać na lekcjach z edukacji przyrodniczej.
Wychowawca
Joanna Świątek
III MIEJSCE SZCZYPIORNISTEK Z DĘBNA
W sobotę 5 listopada w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Słubicach odbył się II Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt o Puchar Starosty Słubickiego.
Rywalizowano w dwóch kategoriach wiekowych:
- młodziczki młodsze (2004 -2005): UKS Jedynka, HSV Frankfurt, SP-3 Dębno, UKS Jedynka B
- młodziczki (2002-2003): UKS Jedynka, HSV Frankfurt, Gimnazjum Publiczne Dębno oraz Kadra Województwa Lubuskiego.
W grupie młodszej dziewczęta z UKS Jedynki zdobyły Mały Puchar Starosty!
W grupie starszej Duży Puchar Starosty zdobyła Kadra Województwa Lubuskiego. Drużyny z Dębna: SP 3 oraz Gimnazjum uklasyfikowały się na III miejscu.Klasyfikacja końcowa młodszych młodziczek:
1. UKS Jedynka Słubice == 6 pkt. == bramki 40:21
2. HSV Frankfurt Oder == 4 pkt. == bramki 35:29
3. SP-3 Dębno == 2 pkt. == bramki 31:36
4. UKS Jedynka Słubice B == 0 pkt. == bramki 25:45
Królowa strzelców: Paulina Kliszczak UKS Jedynka: 20 bramek
Najlepsza bramkarka: Hanna Puchalska UKS Jedynka
Wyróżnienia: Julia Sterenczak (UKS Jedynka), Emilia Pilz (HSV Frankfurt/O), Anita Bogdziewicz (SP-3 Dębno), Inga Białkowska (UKS Jedynka)Klasyfikacja Końcowa młodziczek:
1. Kadra Woj. Lubuskiego == 6 pkt. == bramki 57:21
2. UKS Jedynka Słubice == 4 pkt. == bramki 49:25
3. Gimnazjum Publiczne Dębno == 2 pkt. == bramki 17:39
4. HSV Frankfurt Oder == 0 pkt. == bramki 16:48
Królowa strzelców: Katarzyna Czapracka Kadra Woj. Lubuskiego (Czarni Żagań) 17 bramek
Najlepsza bramkarka: Paprocka Oliwia
Wyróżnienia: Tomczak Zuzanna (Kadra Woj. Lubuskiego), Marta Wroniewicz (UKS Jedynka), Kira Enders (HSV Frankfurt Oder), Maria Borysewicz (GP Dębno)
W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH!
W ramach projektu ,,Zdrowo jem” uczniowie klasy II a i II d przygotowali na zajęciach zdrowe surówki, kanapki i sałatki owocowe. Podczas zajęć dzieci uświadomiły sobie jak ważne jest pełnowartościowe śniadanie, i że w naszej diecie powinny znajdować się warzywa i owoce. Przygotowując pyszne przysmaki oceniały zmysłami: węchem, wzrokiem, smakiem i dotykiem cechy przyniesionych przez siebie produktów. Dzięki koleżeńskiej współpracy udało się zrobić zdrowe i kolorowe drugie śniadanie. Po tak ,,smakowitych” zajęciach wszyscy wiemy, że należy odżywiać się zdrowo, żeby myśleć wystrzałowo!!!
Ewelina Dolińczyk
Katarzyna Dobrucka
MALI ODKRYWCY
Dnia 28 października uczniowie klasy II a i II d pojechali na zajęcia praktyczne do Stanowic, gdzie znajduje się ,,Klub Młodego Wynalazcy”. W laboratorium biologiczno – chemicznym samodzielnie przeprowadzili ciekawe doświadczenia. Dowiedzieli się jak wybucha wulkan, stworzyli ,,magiczny balon” i ,,lawa lampę”. Dzieci nauczyły się robić notatki z przeprowadzonych eksperymentów i zapisywać wzory. Dodatkową atrakcją był strój, w który mogły się ubrać i zabawy na świeżym powietrzu. Dla ,,małych odkrywców” to był dzień pełen radości i wrażeń.
Ewelina Dolińczyk
Katarzyna Dobrucka
JESIENNE MATEMATYCZNE OLIMPUSY
Czy może być coś przyjemniejszego w długie jesienne wieczory niż rozwiązywanie zadań z matematyki? :) Grupa uczniów z naszej szkoły postanowiła, tak właśnie spędzać czas. To, że lubią matematykę i potrafią logicznie myśleć postanowili zaprezentować przystępując do ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej Olimpus z matematyki sesja jesienna 2016. Test wielokrotnego wyboru nie był łatwy, ale liczymy, że nasza praca przyniesie zasłużone efekty.
Izabela Grzegolska
SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ
Od 24 października w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych w klasach starszych rozpoczęła się akcja czytelnicza pod hasłem „Spotkanie z książką”, która potrwa do końca maja 2017 r. Codziennie na długiej przerwie nauczyciele i bibliotekarka czytają uczniom klas IV i V wybrane książki. W tym roku akcja została zainagurowana przez pana dyrektora, który jako pierwszy czytał naszym uczniom. Dzieci z klas czwartych w trakcie spotkań w czytelni poznają przygody bohaterów książki Krystyny Drzewieckiej pt. „Piątka z Zakątka”, natomiast starsi spotykają się z rodzeństwem opisanym w książce Macieja Orłosia i Henryka Sawki pt. „Kuba i Mela. Dodaj do znajomych”. To ciepłe, pełne humoru, bardzo prawdziwe opowieści o życiu i przygodach ich rówieśników. Opisane w książkach postacie przeżywają to wszystko, co inne dzieciaki w ich wieku. Akcja czytanych publikacji toczy się w szkole, w domu, na podwórku, czy podczas wakacji. Wspólnie czytane rozbawią zarówno dzieci, jak i zmęczonych codziennymi problemami dorosłych. Ponadto chętni uczniowie z klas VI pogłębiając swoją wiedzę o przeszłości naszego kraju, samodzielnie czytają wybraną lekturę historyczną. Później na podstawie przeczytanych książek wspólnie stworzą zeszyt lektur pod hasłem „Wyprawa w krainę historii…”, który będzie stanowił zachętę do sięgnięcia po książkę przez ich koleżanki i kolegów.
Małgorzata Dowgiert
ZDROWE ŚWIEŻAKI
W ramach projektu "Zdrowo jem" przygotowaliśmy inscenizację wiersza Jana Brzechwy "Na straganie". Naszym celem jest rozwinięcie twórczej aktywności oraz wpłynięcie na zmianę zwyczajów żywieniowych w domu także poprzez udział rodziców w zadaniach, które realizujemy. Chcąc promować akcję zaprosiliśmy na przedstawienie uczniów klas pierwszych i drugich. Dziękujemy rodzicom za wzorową współpracę. Pozdrawiamy, Zdrowe Świeżaki z klasy 2 c!
SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO
W ramach projektu „Zdrowo jem” uczniowie klasy 2b i 2e przypomnieli sobie piramidę zdrowego żywienia, zapoznali się z produktami ważnymi w ich diecie oraz podjęli decyzję o zmianie nawyków żywieniowych. Następnym krokiem było przygotowanie zdrowych sałatek owocowych. Dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są głównym źródłem witamin i składników mineralnych w naszej diecie, a warzywa strączkowe również wartościowego białka. Warzywa i owoce to też najładniejsze produkty w naszej diecie. Dlaczego? Są najbardziej kolorowe. Dzięki temu dostarczają nie tylko bardzo potrzebnych witamin, lecz także innych niezwykle cennych, bo chroniących przed chorobami, substancji.
Iwona Grzegorczyk
Renata Rawlik
HALLOWEEN W GRUPIE 6 - LATKÓW
Ostatni dzień października przebiegł w naszej grupie pod hasłem „Halloween”. Dzieci przyszły do przedszkola przebrane za wampiry, duchy, czarownice lub ukryły twarz za maskami. Bawiliśmy się przy muzyce, własnoręcznie wyklejaliśmy dynie oraz braliśmy udział w różnego rodzaju konkursach przygotowanych przez wychowawczynię. Chociaż tradycja Halloween przyszła do nas zza oceanu w latach 90-tych ubiegłego wieku, to sprawia dzieciom dużo radości i uśmiechu. A przecież w wychowaniu o to chodzi, aby dostarczać naszym pociechom powodów do radości i zabawy. Myślę, że nam się to udało, co widać na załączonych zdjęciach.
Justyna Bałko