KLASA 3 E WRÓŻY I BAWI SIĘ
Wieczór andrzejkowy to okazja do doskonałej zabawy oraz nawiązania do tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji 30 listopada uczniowie kl. 3 e przeżyli „magiczny „ wieczór. Bawili się w rytmie największych przebojów. Miłym przerywnikiem w zabawie były wróżby przepowiadające przyszłość, takie jak: but za butem, przekłuwanie serc, losowanie kolorów, mowa kwiatów, kubki przyszłości, rzucanie monetą. Wróżby traktowane dzisiaj z przymrużeniem oka dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych przeżyć i emocji.
WYCIECZKA DO PRZEDSIĘBIORSTWA WODOCIĄGÓW I KANALIZACJI
W ramach innowacji pedagogicznych „Środowisko ponad wszystko” uczniowie klas 2b i 2e wybrali się do oczyszczalni wody w Dębnie. Dowiedzieli się, jakie są rodzaje filtrów wody oraz zobaczyli w jaki sposób filtrowana jest woda, która trafia do naszych domów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali pracownika wodociągów oraz zadawali mu pytania dotyczące jego pracy.
PLEBISCYT NA WYMARZONĄ LEKTURĘ ROZSTRZYGNIĘTY!
W dniach 24 X – 24 XI 2016r. w ramach obchodów Miesiąca Bibliotek Szkolnych w czytelni odbył się plebiscyt na wymarzoną lekturę szkolną. W głosowaniu wzięło udział 84 uczniów, którzy wymienili ponad 60 tytułów. W pierwszej piątce znalazły się następujące książki:
- „Harry Potter”;
- „Biały Kieł”;
- „Gdzie jest Rudek” i inne tytuły z serii „Zaopiekuj się mną” ;
- „Tajemnica biblioteki” i inne tytuły z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.
- „Mikołajek” i inne tytuły z serii;
Najliczniejszą grupę głosujących stanowili uczniowie klas czwartych i piątych. Szczegółowe wyniki plebiscytu znajdują się na gazetkach ściennych w wypożyczalni oraz przy czytelni. Zachęcam do zapoznania się z listą wymarzonych lektur zaproponowanych przez naszych uczniów. Wśród nich znalazły się publikacje zakupione w ubiegłym roku za środki uzyskane z realizacji Rządowego Programu „Książki Naszych Marzeń”.
Organizator
M. Dowgiert
ANDRZEJKI W 1C
Tegoroczne „Andrzejki”, uczniowie klasy 1c spędzili w szkole, wspólnie z mamą, tatą, lub ciocią. Po kilku zabawach przeprowadzonych przez wychowawcę, przyszedł czas na wróżby przygotowane przez rodziców. Mogliśmy również, dowiedzieć się od wróżbity „Macieja”, jaka czeka nas przyszłość i czy spełnią się nasze marzenia. Podsumowaniem wieczoru było lanie wosku i oglądanie wytworów w świetle latarek. Oprócz, płynącej strumieniami słodkiej czekolady, wyjątkowo pozwoliliśmy sobie na kolorową watę i różne inne słodkości. Każdy mógł spróbować swoich sił jako tancerz. Czas na zabawie upłynął nam bardzo szybko i z niecierpliwością oczekujemy kolejnego spotkania.
Serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom za miło spędzony czas i duże zaangażowane.
Anna Wujda
ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU
30 listopada dzieci z wszystkich grup przedszkolnych miały okazję przenieść się w magiczny świat, uczestnicząc w Balu Andrzejkowym. Z wielką radością wypowiadały zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały, wróżyły z butów, przebijały serduszka z imionami dziewczynek i chłopców oraz za pomocą wróżby z butelką dowiadywały się, co je czeka w przyszłości. Nie zabrakło tańców, m. in. Taniec na gazetach, z balonami. Dzieci miały też okazję zobaczyć i dotknąć magicznej kuli. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspólnej zabawy. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest, że przyniosły one wiele radości.
Paulina Rakowska
ANDRZEJKI BIBLIOTECZNE 2016
25 listopada 2016 r. w godz. 1600 - 1900 w czytelni szkolnej odbyła się zabawa andrzejkowa, w której uczestniczyły dzieci z aktywu bibliotecznego oraz chętni uczniowie z klas I, III, IV, V i VI. Spotkanie miało na celu przybliżenie tradycji związanych z andrzejkami, zachęcenie do kultywowania obrzędów i tradycji ludowych oraz integrowanie uczniów z różnych klas. Tradycyjnie na wszystkich uczestników czekał suto zastawiony stół, na którym znalazły się pyszne, niekoniecznie zdrowe przysmaki dziecięce, napoje oraz owoce przyniesione przez uczestników spotkania. Nie zabrakło też niezbędnych witaminek w postaci jabłek przygotowanych przez panią bibliotekarkę. W tym roku na stole zagościły również przepyszne ciasteczka upieczone specjalnie na tę okazję przez Julkę Domagałę. W czasie zabawy andrzejkowej przeprowadzono tradycyjne wróżby z butami, talerzykami i kasztanami. Ponadto uczestnicy zakręcili „andrzejkowe koło fortuny”, losowali tajemnicze karty, odczytywali magiczne liczby, przekłuwali serca z imionami chłopców i dziewczyn. Dowiedzieli się, jak będzie miała na imię ich sympatia oraz kim zostaną w niedalekiej przyszłości. Poza tym odbyło się wróżenie na życzenie, wypisywanie karteczek z marzeniami i wrzucanie ich do miski z wodą, losowanie kolorów, owoców, a także „wróżba z gwiazdami”. Oprócz wróżb, uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w konkursach i zabawach tanecznych. Przeprowadzono konkurs w parach z jabłkiem zawieszonym na sznurku, zabawę „Podaj dalej”, taniec na gazetach, taniec z krzesłami oraz popularną Zumbę. Odbyły się też grupowe pokazy taneczne. Zwycięzcy konkursów i zabaw otrzymywali słodką nagrodę. Spotkanie było udane, upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze. Niektórzy uczestniczyli w bibliotecznej imprezie andrzejkowej po raz pierwszy. Wszyscy świetnie się bawili, nawiązali nowe znajomości, a także poznali wiele tradycji i zwyczajów andrzejkowych. Wspomnienia ze spotkania upamiętniliśmy na licznych zdjęciach. Dziękuję wszystkim za udział w zabawie!
Do zobaczenia za rok!!!
Organizator
M. Dowgiert
„CZYTAJ I WYGRYWAJ”
W czwartek, 24.11.2016 roku odbył się konkurs czytelniczy pt. „Czytaj i wygrywaj”, w którym szczęśliwie wylosowanymi uczniami byli:
1. Wiktoria Zając, Vd
2. Eliza Jackowiak,Va
3. Katarzyna Bocian, Vc
Dziewczyny w tym konkursie wygrały bardzo ciekawe książki.
GRATULACJE!!!
Pola Dec
Fot. Małgorzata Dowgiert
„RODZIMY SIĘ I... UMIERAMY”
27 listopada 2016 r. na trzech mszach świętych w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła mogliśmy ujrzeć efekt podjętej kilka tygodni temu współpracy Szkoły Podstawowej nr 3 ze Szkołą Podstawową nr 1. Okazała się ona bardzo owocna, gdyż powstało głębokie, skłaniające do refleksji przedstawienie słowno - muzyczne pt. „Rodzimy się i... umieramy”.
W przedstawieniu wzięli udział uczniowie: Iga Wojtala, Maja Getman, Martyna Woltman z SP1 i Roksana Frankiewicz, Julia Cichoń, Jakub Berliński z SP3.
Kilkutygodniowe próby, w które zaangażowali się członkowie grup teatralnych z obu szkół przyniosły oczekiwany skutek – podczas spektaklu na twarzach widzów malowało się skupienie, zaduma, a w oczach niejedynych można było ujrzeć łzy wzruszenia. Nastrój przedstawienia budowały nie tylko piękne recytacje tekstów przez uczniów i ich odpowiedni ruch sceniczny, ale także świetnie dobrana muzyka łącząca gitarowe brzmienia współczesnych piosenek z przenikliwymi tonami utworów Zbigniewa Preisnera. Całości przyświecał cytat: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Scenariusz oparty został na tekstach Leopolda Staffa, Ryszarda Kapuścińskiego, Jana Pawła II, Ks. Jana Twardowskiego i fragmentach Księgi Koheleta. Zwieńczenie spektaklu stanowiła prezentacja ukazująca listę osób z naszej parafii, które w tym roku odeszły do wieczności.
Należy sądzić, że wyreżyserowanie wspólnego spektaklu przez p. Joannę Symeniuk i p. Grzegorza Kulbickiego to dobry początek współpracy SP3 i SP1, który miejmy nadzieję zaowocuje w przyszłości wieloma ciekawymi wydarzeniami w życiu obu szkół i naszego miasta.
K. Sawicka
ZABAWA ANDRZEJKOWA - KLASA 5A
24 listopada 2016 r. klasa VA wraz z wychowawcą zorganizowała „Andrzejki” klasowe. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce i poczęstunku, a także przygotowanych na wesoło wróżbach andrzejkowych. Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią?
MISTRZOSTWA POWIATU MYŚLIBORSKIEGO W IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ
25 listopada 2016 r. drużyna chłopców SP 3, wśród 9 zespołów, zajęła IV – VI miejsce w Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.
Klasyfikacja końcowa
1. SP 1 Dębno
2. SP Cychry
3. SP 4 Barlinek
4 – 6. SP 3 Dębno
4 – 6. SP Sarbinowo
4 – 6. SP Smolnica
7 – 9. SP Nawrocko
7 – 9. SP Różańsko
7 – 9. SP Golenice
Skład zespołu: Głodek Jakub, Gierczyński Wojciech, Tylkowski Gabriel, Rozalik Oliwier, Czerniejewski Kacper, Czerniachowicz Mikołaj, Zimny Wiktor, Polanowski Marcel pod opieką Marka Rawskiego.
CZY CIEŃ MOŻE BYĆ AKTOREM?
Czy cień może być aktorem? Dziś poznawaliśmy przyczyny powstawania cienia, słuchaliśmy wiersza i określaliśmy kolorem jego nastrój, a także wykonywaliśmy ćwiczenia ortograficzne pisowni spółgłosek miękkich i zmiękczonych przez i, ale przede wszystkim byliśmy aktorami w teatrze cienia. Spełnialiśmy się w roli widza i aktora. Obejrzeliśmy spektakle: Antoniego o fascynujących przygodach zwierząt, wzruszające przedstawienie Dorotki o życiu codziennym i bardzo zabawny spektakl Hani, Fabiana i Antoniego o rozterkach miłosnych. Każda ze sztuk wyróżniała się czymś innym - obecnością narratora, towarzyszącą muzyką, a także ciszą.
Klasa II c z wychowawczynią
Aleksandrą Łoszczuk
PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ NA POCZCIE
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, to czas, w którym dzieci wysyłają listy do Świętego Mikołaja z prośbą o wymarzony prezent. Przedszkolaki z naszej szkoły napisały listy w formie rysunku, następnie pod okiem swojej pani nakleiły znaczek na koperty, odwiedziły urząd pocztowy i tam wysłały listy do Mikołaja.
Wycieczka odbyła się 28 listopada 2016 r. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i wspaniale się bawili. Dzięki uprzejmości pani naczelnik urzędu pocztowego w Dębnie pani H. Skibniewskiej, mieliśmy okazję zobaczyć zaplecze urzędu, dowiedzieć się jaką drogę pokonuje list od nadawcy do adresata oraz poznać pracę pracowników urzędu. Podczas pobytu w urzędzie panowała przyjazna atmosfera, pracownicy odpowiedzieli na wszystkie pytania dzieci.
Przedszkolaki czekają na Świętego Mikołaja, który na pewno przyniesie wszystkim prezenty.
Justyna Mroczkowska
ŚWIĘTY ANDRZEJ CI UKAŻE, CO CI LOS PRZYNIESIE W DARZE...
Według dawnych wierzeń noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny od innych dni – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Można pójść do wróżki, która ma czarnego kota i szklaną kulę. Można zapytać Cyganki, która wróży z kart i ręki. Można też wróżyć sobie samemu, ale trzeba to robić w czasie niezwykłym. Ten niezwykły czas miał miejsce w czwartek 24.11.2016r., kiedy to uczniowie trzech klas IV wspólnie bawili się przy muzyce, mogli skorzystać z wróżb przygotowanych przez szkolne wróżki. Każdy mógł dowiedzieć się, co czeka go w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka.
Wychowawcy klas IV
IVa - p. Anna Krupa
IVb - p. Izabela Grzegolska
IVc - p. Joanna Białek
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU
W piątek, 25 listopada, w naszym przedszkolu obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z domu. Po śniadaniu wszystkie grupy zebrały się w sali pięciolatków i rozpoczęła się wesoła zabawa. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia. Zabawę rozpoczęliśmy od magicznego powitania, następnie przedstawialiśmy imiona swoich pluszaków. Były tańce z maskotami, zagadki, recytacje wierszy, zadanie plastyczne a także oglądaliśmy bajkę pt. ”Miś Uszatek”. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdemu dziecku dyplomu „Przyjaciela Pluszowego Misia” oraz kolorowanki, a także pluszowe misie otrzymały medale.
Justyna Mroczkowska
NA DESKACH TEATRU, CZYLI UCZNIOWIE 5C JAKO AKTORZY
W ramach wejścia w III rozdział uczniowie klasy 5c na lekcjach języka polskiego mogli wypróbować swoich talentów aktorskich. Przygotowując scenki do spektaklu o sztuce dialogu z rówieśnikami i rodzicami, udoskonalili dykcję i wyrażanie emocji gestykulacją i mimiką.
Omawiając fragment dramatu pt. „Legenda o warszawskim Bazyliszku”, spróbowali zamienić się na chwilę w kamień. Tym samym nawiązaliśmy do popularnej teraz akcji Manekin Challenge.
Puentą będzie wyjazd do teatru im. J. Osterwy w Gorzowie na spektakl pt. „Mały książę”.
Uczniowskie prezentacje dostarczyły nam wielu wrażeń oraz udowodniły starą prawdę, że teatr uczy i bawi oraz „(…) jest aktywną refleksją nad samym sobą”- jak mawiał Novalis.
I MIEJSCE W MISTRZOSTWACH POWIATU W UNIHOKEJU!
18 listopada 2016 roku drużyna dziewcząt z SP3 zajęła I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Unihokeju awansując do zawodów regionalnych.
Klasyfikacja końcowa:
1. SP 3 Dębno
2. SP 1 Dębno
3. SP 1 Barlinek
4. SP Różańsko
5-6. SP Cychry
5-6. SP Smolnica
7. SP Sarbinowo
Skład drużyny: Cichoń Julia, Downar Julia, Ferkaluk Alicja, Dziechciarz Weronika, Marczak Karolina, Piertyga Mirella, Stadejek Emilia, Rębiasz Wiktoria, Opara Wiktoria.
Aleksandra Bochuta
KONKURS NA REBUS LITERACKI ROZSTRZYGNIĘTY!
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano wśród uczniów klas IV – VI konkurs plastyczny na rebus literacki. Zadaniem uczestników było przedstawienie dowolną techniką plastyczną tytułu wybranej książki w postaci rebusu. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Wyróżniono siedem prac:
I miejsce – Dawid Jaz kl. V a
II miejsce: Amelia Bajda kl. VI d i Oliwier Nizioł kl. V b
III miejsce – Hanna Kaźmierczyk kl. IV cWyróżnienia:
- Zuzanna Warunek kl. V c,
- Hanna Czyżak kl. V d,
- Wiktoria Zając kl. V d
Gratulujemy!
Wszystkie rysunki zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w czytelni. Zachęcamy do ich obejrzenia i rozszyfrowania literackich rebusów.
Organizator
M. Dowgiert
WESOŁY POCIĄG Z UCZNIAMI KLASY 4B
Dnia 19.11.2016 uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią Izabelą Grzegolską oraz rodzicami wybrali się na wycieczkę do Szczecina. Początek trasy rozpoczął się o 9.52 na stacji w Boleszkowicach, gdzie ruszył pociąg pełen przygód i emocji. Dalszą drogę w Szczecinie pokonaliśmy tramwajem, którym dotarliśmy do Muzeum Narodowego. Byliśmy na nowej interaktywnej wystawie Miasto Nauki oraz na pokazie naukowym pt. „O dwóch takich, co skropili azot”. Zobaczyliśmy tam ciekawe, momentami zapierające dech eksperymenty z ciekłym azotem, wodorem, helem oraz tajniki powstawania fal świetlnych i dźwiękowych. Nie zabrakło też efektów specjalnych z ogniem. Niewątpliwie dużą atrakcją byli sami prowadzący, którzy dowcipem i humorem wszystkich zainteresowali. Po tych naukowych doznaniach udaliśmy się na seans filmowy "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć", do Multikina w Centrum Handlowym Galaxy. Oczywiście nie mogło zabraknąć też obiadu w KFC i Mc.Donaldzie, a także małej rozrywki w salonie gier.
Zmęczeni, ale pełni zachwytu i bogatsi o nowe doświadczenia tramwajem ( oczywiście każdy mógł skasować swój bilet ) dotarliśmy na dworzec. Stamtąd już tylko droga powrotna pociągiem. Mimo późnej pory wszyscy wróciliśmy bezpiecznie do domu. Wycieczkę na pewno będziemy wspominać miło i długo.
Dziękujemy za opiekę nad nami wychowawczyni Izabeli Grzegolskiej oraz naszym dzielnym mamom, paniom: Oli Downar - Dec, Jadwidze Turek, Agnieszce Wójcik, Oli Szwechłowicz i Agnieszce Huszcza - Fernandes.
Jakub Szwechłowicz
DOŚWIADCZENIA W KLASACH 2B I 2
W piątek 18 listopada gościliśmy w naszej klasie Panią Sabinę Getman, nauczycielkę fizyki z Gimnazjum Publicznego w Dębnie. Pani Sabina w ciekawy sposób opowiedziała nam o planetach, gwiazdach oraz zjawiskach atmosferycznych. Przygotowała eksperymenty, które śledziliśmy z wielkim zainteresowaniem. Każdy z nas mógł też samodzielnie przeprowadzić interesujące nas doświadczenia. Zajęcia były świetną zabawą nie tylko dla nas, ale również dla naszych pań.
Uczniowie klasy 2b i 2e
KONKURS WIEDZY O SZKOLE I JEJ HISTORII
W środę 12.11.2015 r. odbył się w naszej szkole ,,Konkurs wiedzy o szkole i jej historii”. Brali w nim udział reprezentanci klas: trzecich i piątych. Uczestnicy musieli pochwalić się wiedzą historyczną dotyczącą patrona i szkoły. Imprezę otwierał pokaz sobowtórów Patrona Jarosława Dąbrowskiego, w którego wcielili się uczniowie. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące życia patrona, rozwiązywały krzyżówkę, układały puzzle przedstawiające patrona i logo SP3, a także zaznaczały na osi czasu najważniejsze wydarzenia z historii naszej placówki. Zawodnicy wykazali się dużą wiedzą, widać było zaangażowanie i chęć zajęcia jak najlepszego miejsca w konkursie. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczali dyrektor naszej szkoły pan Zdzisław Sołtys oraz zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej pan Adam Kaczmarczyk. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród, zrobione zostały wspólne pamiątkowe zdjęcia. Organizatorami konkursu byli: pan Adam Kowalski oraz panie Dorota Fryntkowska, Iwona Grzegorczyk i Aleksandra Samborska. Zapraszamy ponownie za rok.
Zestawienie klasyfikacji
Klasy III
I miejsce - 3e
II miejsce – 3 b
III miejsce – 3 a
IV miejsce – 3 c
V miejsce – 3 d
Klasy V
I miejsce - 5 c
II miejsce – 5 d
III miejsce – 5 b
IV miejsce – 5a