Archiwum Aktualności
5 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
„Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała,
ale człowiek bez przyrody nie”
ArystotelesKażdego roku, 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska, z ang. World Environment Day, ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej. Obchody Światowego Dnia Środowiska mają na celu pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na istniejące problemy i niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie. Tego dnia na całym świecie organizowane są imprezy promujące działania proekologiczne i zachęcające do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Liczne festyny, pikniki i warsztaty mają na celu uwrażliwienie ludzi na sprawy związane z ekologią, segregacją odpadów oraz upowszechnienie czystych technologii, edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Tegoroczne hasło obchodów to „Zielona gospodarka: czy w niej uczestniczysz?".
Wybór informacji i zdjęć
Małgorzata Dowgiert
OLIWIER NIZIOŁ LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „MÓJ LAS”
Z radością informujemy, że uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Oliwier Nizioł został laureatem szczebla centralnego ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego.
Konkurs "Mój Las" jest organizowany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Warszawie oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 roku. Jego celem jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody, pracy leśników oraz gospodarki leśnej. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Praca Oliwiera zajęła II miejsce w województwie zachodniopomorskim i została wytypowana do etapu centralnego. Decyzją Głównego Sądu Konkursowego w Warszawie zajęła III miejsce w trzeciej kategorii wiekowej w XXXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej.
W związku z zaistniałą sytuacją nie mogliśmy pojechać do Warszawy na uroczystość podsumowującą konkurs. Nagrody, dyplomy i podziękowania przyjechały do nas i sprawiły nam wiele satysfakcji. Gratulujemy Oliwierowi i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów!
Mirosława Kulawiak-Książek
3 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU
Światowy Dzień Roweru obchodzony 3 czerwca został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania tego święta jest Polak – Leszek Sibilski, były kolarz torowy, a obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Rezolucja ONZ w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Roweru podkreśla, że rower powinien być traktowany jako środek transportu, który wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Dodatkowo ONZ zachęca, aby rower był traktowany jako środek komunikacji używany przez wszystkich członków społeczeństwa. Rower to wynalazek, który towarzyszy nam już od ponad 200 lat. W 1817 roku niemiecki wynalazca Karl Drais skonstruował tzw. „maszynę biegową”. Był to pierwowzór roweru, w którym jednak, aby się poruszać trzeba było odpychać się nogami.
O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem?
Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów poruszania się po drodze. Rowerzysta w czasie jazdy po drodze ma swoje prawa, ale również i obowiązki, tak samo jak kierowcy samochodów czy motocykli. Najważniejsze zasady zawarte w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym:
- stosowanie się do ruchu prawostronnego i dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej;
- korzystanie ze ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli został on wyznaczony w kierunku, w którym jedziemy;
- sygnalizowanie manewrów (np. przy skręcaniu) przez rowerzystów;
- rowerzysta ma obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzeniu go przez przejście dla pieszych. Rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych w sytuacji, gdy porusza się drogą rowerową, a na pasach namalowany jest przejazd rowerowy;
- dopuszczalne jest omijanie i wyprzedzanie przez rowerzystów stojących lub wolno jadących samochodów, jeżeli dochodzi do tego na tym samym pasie ruchu;
- rowerzyści nie powinni jeździć po chodniku, jest to wykroczenie, które może zakończyć się karą w wysokości 50 zł. Chodnik przeznaczony jest bowiem dla ruchu pieszego. Jednak jest od tej zasady kilka wyjątków:
- trudne warunki pogodowe uniemożliwiające bezpieczną jazdę ulicą,
- sprawowanie opieki przez rowerzystę nad dzieckiem do 10. roku życia, które porusza się chodnikiem na rowerze,
- w sytuacji, kiedy ograniczenie prędkości na drodze przekracza 50 km/h.
Pamiętajmy jednak, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i w razie kolizji lub wypadku, to zazwyczaj rowerzysta ponosi odpowiedzialność. Dodatkowo rowerzysta przed wyjechaniem na drogę powinien pamiętać o wyposażeniu swojego jednośladu w sprawny i działający sprzęt taki jak:
- jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny,
- światło białe lub żółte z przodu,
- minimum jeden sprawny hamulec,
- dzwonek lub sygnał dźwiękowy.
Kary za niedostosowanie roweru do jazdy po drodze mogą wahać się w granicach od 50 do 500 zł. Wszystko zależy od liczby stwierdzonych nieprawidłowości przez funkcjonariuszy.
Wybór informacji i fot.
Małgorzata Dowgiert
UWAGA!
MŁODE TALENTY Z NASZEJ SZKOŁY
Rock Radio i zespół Ira nagrali klip do piosenki „Nadzieja”. Każdy kto chciał wziąć udział w projekcie mógł zaśpiewać lub zagrać na instrumencie ten znany utwór. Wśród wykonawców znalazł się uczeń klasy 3 a Bartosz Wilczyński, który uczy się grać na gitarze. Zapraszamy do obejrzenia klipu! Jesteśmy bardzo dumni, że wśród nas są dzieci z pasją i talentem, który rozwijają.
Bartek uczy się w Prywatnej szkole Muzycznej - Łukasz Koźlik - grać na gitarze. Pod okiem Łukasza doskonali swoje umiejętności i rozwija talent.
SUKCESY POETYCKIE NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE BURMISTRZA „WIERSZ O KWARANTANNIE”
28 maja 2020 r. o godz. 11.30 w Dębnowskim Ośrodku Kultury nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie poetyckim „Wiersz o kwarantannie”, którego pomysłodawcą był burmistrz Pan Grzegorz Kulbicki. Tematem przewodnim był koronawirus. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły uzewnętrznili swoją wenę twórczą i stali się zwycięzcami w różnych kategoriach.
Kategoria szkoła podstawowa kl. I – IV
I miejsce – Maja Szozda kl. II (n-l E. Słupska)
III miejsce – Julian Zając kl. III (n-l A. Wujda)
Kategoria szkoła podstawowa kl. V – VIII
I miejsce – Filip Słupski kl. VIII ( n-l J. Białek)
II miejsce – Jakub Szwechłowicz kl.VII ( n-l J. Białek)
III miejsce – Dorota Plucińska kl. VI ( n-l J. Białek)
Wyróżnienie: Igor Maciejewski kl. VI ( n-l J. Białek)
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.
J. Białek, E. Słupska, A. Wujda
TERMINY KONSULTACJI INDYWIDUALNYCH LUB W MAŁYCH GRUPACH (DO 10 OSÓB) Z UCZNIAMI KLAS I - VIII
UWAGA!
26 MAJA – ŚWIĘTO NASZYCH MAM
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza,
odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”.
Józef Ignacy Kraszewski26 maja w Polsce świętujemy Dzień Matki. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci.
Wszystkim Mamom w dniu Ich święta,
życzymy dużo zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie trudy, miłość i starania
składamy Wam dzisiaj wielkie podziękowania!Dla wszystkich Mam w prezencie piękne piosenki oraz cytaty i sentencje:
"To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają”.
Monika Szwaja„Matka nie musi wszystkiego rozumieć – wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna”. Paulo Coelho
„Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie,
nic ci się nie stanie”.
Jojo Moyes
„Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”.
M. Ostrowski„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki”. W. Rabbe
Fot. i informacje
Małgorzata Dowgiert
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki
www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA
UCZNIOWIE Z SP 3 W DĘBNIE FINALISTAMI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W wyniku konkursów przedmiotowych zorganizowanych w roku szkolnym 2019/2020 przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie, Wojewódzka Komisja Konkursowa wyłoniła sześciu finalistów z naszej szkoły. Uczniowie ci uczestniczyli w siedmiu konkursach przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.
Finalistki wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego:
- Hanna Czyżak z kl. VIII c i Pola Dec z kl. VII b (nauczyciel przygotowujący - Joanna Białek).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Matematycznego:
- Filip Słupski z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Agnieszka Sanecka).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Historycznego:
- Igor Maciejewski z kl. VI b (nauczyciel przygotowujący - Adam Kowalski).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Chemicznego:
- Dawid Jaz z kl. VIII a (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Fizycznego:
- Dawid Jaz z kl. VIII a (nauczyciel przygotowujący - Zdzisław Sołtys).
Finalistki wojewódzkiego Konkursu Biologicznego:
- Hanna Czyżak i Iga Czerniecka z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk).
Finalistka wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego:
- Iga Czerniecka z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Agnieszka Pożarska).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i fot.
Małgorzata Dowgiert
22 MAJA – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia nie widzę w nich zwierzęcia.
Widzę przyjaciela. Czuję duszę.”
A.D. Williams
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony z inicjatywy Klubu Gaja. Święto to nawiązuje do uchwalenia przez polski parlament ustawy o ochronie zwierząt. Miało to miejsce 22 maja 1997 roku. Już pierwszy artykuł ustawy podkreśla, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.
Wybór informacji i fot.
Małgorzata DowgiertŹródło: www.klubgaja.pl/dzien-praw-zwierzat
wiadomosci.wp.pl/22-maja-ogolnopolski-dzien-praw-zwierzat-6025255130543233a
UWAGA!
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
TERMINY KONSULTACJI INDYWIDUALNYCH LUB W MAŁYCH GRUPACH (DO 10 OSÓB) Z UCZNIAMI KLAS VIII
UWAGA KONKURS!
REGULAMIN_POWIATOWEGO_KONKURSU_Z_OKAZJI_SWIATOWEGO_BEZ_TYTONIU_2020.pdf
zalacznik_nr_1_zgoda_przedstawiciela_ustawowego.docx
zalacznik_nr_2_zgoda_uczestnika_pelnoletniego.docx
zalacznik_numer_3-_zgoda_na_wykorzystanie_wizerunku_osoby_pelnoletniej.doc
zalacznik_numer_4_-_zgoda_na_wykorzystanie_wizerunku_maloletniego.doc
20 MAJA – EUROPEJSKI DZIEŃ MORZA
„Niewiele do szczęścia potrzeba: trochę piasku, morza, nieba..."
Jan Izydor Sztaudynger
Co roku w dniu 20 maja w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza. Jego celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu. Został on ustanowiony na mocy deklaracji podpisanej w Strasburgu przez Prezydenta Parlamentu Europejskiego, Prezydenta Komisji Europejskiej i Prezydenta Rady Unii Europejskiej. W ramach obchodów Dnia Morza organizowane są koncerty, wystawy, pokazy żaglowców, ciekawych modeli pływających oraz wiele innych morskich imprez. Z tej okazji zachęcam do poczytania wierszy o tematyce morskiej autorstwa Doroty Gellner i obejrzenia pięknych zdjęć nadmorskiego krajobrazu.
Muszelki
Muszelki są piękne! Muszelki są różne.
Spiczaste i płaskie, okrągłe, podłużne,
w kropeczki, w kreseczki tęczowe lub nie -
tu śmieje się jedna, tam śmieją się dwie!
Ta z czarnym paseczkiem, ta z kropką świetlistą,
ten, kto je zbudował, był wielkim artystą!
Szum
Wkoło plaża, ludzi tłum,
a mnie porwał morski szum!
Szum otulił mnie jak szal -
cała jestem w szumie fal!
Stoję sobie pośród tłumu
w pelerynie. Z czego? Z szumu!
Stoję sobie zachwycona,
no i szumię jak szalona!
Morze
Morze w białych koronkach!
Wiatr koronki poplątał,
poszarpał, potarmosił,
chociaż nikt go nie prosił!
Porozrzucał po piasku
koronki pełne blasku,
porozrzucał, zostawił -
krótko nimi się bawił!Słońce zachodzi
Słońce zachodzi. W morzu się chowa.
Chowa się słońca płonąca głowa,
świetliste ręce, błyszczące oczy
i noc jak czarna piłka się toczy.
Toczy się brzegiem, skacze po falach
i w czarnych muszlach gwiazdy zapala!
Wybór informacji i fot.
Małgorzata DowgiertŹródło: www.eurodesk.pl/eurokalendarz/europejski-dzien-morza
KANGUR 2020
https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/kangur_2020_Instrukcja_uczestnik.pdf
„MÓJ PUPIL Z KSIĄŻKĄ” – ZDALNA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA
Serdecznie zapraszam do obejrzenia zdalnej wystawy fotograficznej pt. „Mój pupil z książką” zorganizowanej w ramach tegorocznych obchodów Światowych Dni Książki i Praw Autorskich oraz majowych obchodów Tygodnia Bibliotek. Ta wspaniała i barwna ekspozycja prezentuje 61 zdjęć naszych kochanych, „zaczytanych” zwierzaków. Znaleźli się tam przedstawiciele różnych gatunków i ras, zwierzaki o różnorodnym pochodzeniu, umaszczeniu i ubarwieniu oraz wielkości. Fotografie zostały wykonane w plenerze, na działce, w ogrodzie lub we wnętrzach naszych mieszkań i domów. W prezentowanej kolekcji najwięcej jest zdjęć psiaków, bo aż 23, następnie 13 fotek kociaków, 10 zdjęć królików, trzy fotografie świnek morskich i jaszczurek oraz jedno zdjęcie „czytających” kur i szczurka. Na zaproszenie do udziału w wystawie odpowiedziało 39 uczniów z klas I - VIII, a także jeden rodzic oraz pani bibliotekarka i dwie miłośniczki zwierząt z jej rodziny. Zdjęcia zostały ponumerowane według kolejności ich nadsyłania do organizatora. W tym miejscu jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tym fotograficznym projekcie i stali się współautorami jakże oryginalnej i ciekawej wystawy. Bardzo się cieszę, że udało się ją Nam wspólnie zorganizować. Myślę, że jej oglądanie sprawi Wam wiele przyjemności i w tym trudnym czasie wywoła uśmiech na niejednej twarzy, bo przecież piękno jest wszędzie, a sztuką jest je tylko odkryć, utrwalić i docenić. Poniżej zamieszczona jest pełna lista uczestników wystawy. Teraz już zapraszam wszystkich do galerii zdjęć! ☼
Uczestnicy projektu fotograficznego według kolejności zgłoszeń:
- Marta Pulit, kl. I b - „Smerfetka czyta książkę o Arletce”
- Zuzanna Wyhowska, kl. I b - „Panczo z moimi ulubionymi książkami"
- Filip Słupski, kl. VIII c - „Czytający Fado”
- Katarzyna Januszkiewicz, kl. VI a - „Boguś i jego przygody z książką"
- Julia Garbolińska, kl. VI a – „Kiedy królik pomaga tobie z matmą”
- Nadia Wiśniewska, kl. I c - „Sfinks w krainie czarów"
- Maksymilian Deptuła, kl. VI d – „Mój pies z książką”
- Dominika Lisicka, kl. II b – „Kocia prymuska”
- Radosław Lisicki, kl. IV b – „Nauczycielka kocica”
- Pani Monika Piotrowiak, mama Dominiki i Radka - „Koci leń”
- Julia Zornig, kl. VI b - „Stella uczy sie gotować”, „Stella gotuje!”
- Natalia Grzywna, kl. II b - „Gambusiowa książeczka"
- Martyna Opara, kl. IV b – ,,Bambo w Narnii "
- Aleksandra Laskowska, kl. IV c - „Mój kot z książką”
- Dominik Wojcieszonek, kl. III c - „Mój przyjaciel Tadzio przy lekturze”
- Zuzia Kaźmierczyk, kl. II c – „Mój zwierzak z książką”
- Staś Wiatrowski, kl. II b - „Zdziśka z książką”
- Nina Myszczyszyn, kl. IV b - „Lew salonowy"
- Agata Błażejewska, kl. V b - „Czytanie z Harrym Potterem”, „Szczurze czytanie”
- Zuzanna Antczak, kl. V a – „Moja jaszczurka z książką”
- Filip Kopaniecki, kl. III a - „Suczka Zadra”, „Ruzłold - jaszczurka”
- Wiktoria Paterkiewicz, kl. IV a – „Mój chomik z książką”
- Emilia Lisicka, kl. VIII a - „Biszkoptowe opowieści”
- Alan Szczurowski, kl. IV a - „Moja Lili”
- Oliwier Szczurowski, kl. V a - „Cwaniaczka Śnieżka”
- Alicja Jemczura, kl. V a – „Przyjacielskie czytanie” , „Nie oddam książki”, „Z nosem w książkach”, „Grupowe, wieczorne czytanie”
- Hubert Pereć, kl. I a - „Mój Czort lubi wszystkie wróbelki”
- Kacper Palczak, kl. VII b – „No to sobie pospałem”
- Wiktoria Pawlaczyk, kl. IV c - „Mój pies z książką”
- Antoni Drogomirecki, kl. V c – „Wąsik - wielbiciel Pottera”
- Hanna Różańska, kl. IV a - „Moje króliki z książką”
- Laura Gołdyn, kl. VI a – „Książkowa Nala"
- Hanna Antczak, kl. I c - „Śnieżynka w zwariowanym świecie Pippi "
- Konrad Skiba, kl. VI d – „Mój kotek z książką”
- Patrycja Muc, kl. I a - ,,Fifi - moja kochana, czyta już od rana"
- Jan Popławski, kl. IV c - ,,Ciekawe te „Opowieści z Narnii”. Jestem na 110 stronie, a Ty ?"
- Julia Jacura, kl. IV b - „Kremówka i Pusia z Anią z Zielonego Wzgórza"
- Oliwia Bogusz, kl. VI a – „Niedźwiadek Elmuś czyta książkę”
- Laura Capaja, kl. IV b - „Kicuś z książką"
- Piotr Klukowski, kl. IV b - „Co by tu dzisiaj zjeść"
- Pani Magdalena Brzeska: „Buszek zaciekawiony lekturą” , „Koniec czytania na dziś…”, „Buszek Moje… szczęście”
- Pani Marta Osmelak : „Mój pupilek z książką”, „Z nosem w książkach”
- Pani Małgorzata Dowgiert : „Zaczytany Dex”, „To już kolejna lektura… „Nowy ślad Czarnych stóp”
Organizator
Biblioteka szkolna
Małgorzata Dowgiert
DRODZY UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH PAMIĘTAJCIE O TYCH ZASADACH NA EGZAMINIE!
PAMIĘTAMY O 100. ROCZNICY URODZIN JANA PAWŁA II
Rok 2020 został ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II. 18 maja obchodzimy 100. rocznicę urodzin Papieża Polaka. Jednak z powodu zagrożenia epidemiologicznego większość wydarzeń odbywa się w przestrzeni online. Główne obchody 100 - lecia urodzin Jana Pawła II odbędą się w poniedziałek, 18 maja w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie zostanie odprawiona msza pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Ponadto odbędzie się koncert „Santo Subito – prorok naszych czasów”, a o godz. 2000 na kanale YouTube Archidiecezji Krakowskiej przewidziane jest przemówienie papieża Franciszka. Z okazji jubileuszu powstało mnóstwo inicjatyw m. in.:
- Akcja „Nie zastąpi Ciebie nikt” – śpiewajmy razem! Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn w hołdzie papieżowi pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Do nagrania utworu zaproszeni zostali wybitni artyści polskiej sceny muzycznej: Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko. Muzykę, do słów Marka Dutkiewicza, skomponował Romuald Lipko. Prapremiera teledysku miała miejsce 4 stycznia 2020 w Operze Krakowskiej podczas XI Kolędowania z Janem Pawłem II. Utwór spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń. Organizator zachęca do śpiewania i nagrywania swoich wykonań tego utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu na Facebooku został udostępniony podkład muzyczny, słowa i nuty hymnu: idmjp2.pl/index.php/pl/2167-nie-zastapi-ciebie-nikt-spiewajmy-razem.
- Akcja #DziękujemyJaniePawle2. Aby wziąć w niej udział, wystarczy na kartce papieru napisać hasło: #DziękujemyJaniePawle2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić fotkę w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2. Akcja trwa do końca roku.
- „Maska z cytatem Jana Pawła II.” Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres: magdalena.siemion@idmjp2.pl. Pod koniec roku zostanie stworzony album albo plakat upamiętniający ten trudny czas pandemii. Akcja trwa do końca roku.
- Wpis do Wielkiej Księgi Świadectw. Można tam podzielić się wspomnieniami ze spotkań z św. Janem Pawłem II. Dla organizatora każde, nawet najmniejsze wspomnienie o papieżu jest bardzo ważne.
- Zaproszenie Instytutu Dialogu Międzykulturowego do udziału w wirtualnych spacerach, a tym samym poznaniu krakowskich miejsc bliskich papieżowi pt. „Kraków Karola Wojtyły – Jana Pawła II”.
My z tej okazji zapraszamy do szkolnej galerii na małą wystawę fotograficzną prezentującą publikacje napisane przez Karola Wojtyłę oraz czasopisma, materiały promocyjne i ilustracyjne o Papieżu Polaku zgromadzone w domowych zbiorach.
Wybór informacji i fot.
Małgorzata DowgiertŹródło:
idmjp2.pl/index.php/pl/2177-wydarzenia-oraz-inicjatywy-z-okazji-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-iiwww.krakow.pl/aktualnosci/239857,33,komunikat,pamietamy_o_100__rocznicy_urodzin_jana_pawla_ii.html- Akcja „Nie zastąpi Ciebie nikt” – śpiewajmy razem! Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn w hołdzie papieżowi pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Do nagrania utworu zaproszeni zostali wybitni artyści polskiej sceny muzycznej: Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk, Mateusz Ziółko. Muzykę, do słów Marka Dutkiewicza, skomponował Romuald Lipko. Prapremiera teledysku miała miejsce 4 stycznia 2020 w Operze Krakowskiej podczas XI Kolędowania z Janem Pawłem II. Utwór spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, uzyskując na platformie Youtube ponad 4 miliony wyświetleń. Organizator zachęca do śpiewania i nagrywania swoich wykonań tego utworu. Na stronie internetowej Instytutu oraz profilu na Facebooku został udostępniony podkład muzyczny, słowa i nuty hymnu: idmjp2.pl/index.php/pl/2167-nie-zastapi-ciebie-nikt-spiewajmy-razem.