Archiwum Aktualności
GRAMY W RĘCZNĄ!!!
W Dniach 11 - 13 maja 2018 roku dziewczęta z SP3 trenujące w sekcji piłki ręcznej w ramach UKS - Dębno wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Minipiłki Ręcznej klas IV w Drawnie. Poziom turnieju był bardzo wysoki. Dziewczynki do każdego meczu podchodziły z pełnym zaangażowaniem, walcząc o każdą piłkę i zostawiając na parkiecie całe serce. Po trzech dniach zmagań sportowych dziewczęta zajęły mocne 4 miejsce.
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce: Czarni Regimin k. Warszawy
2 miejsce: SP Skórzewo k. Poznania
3 miejsce: Pantery Dopiewo k. Poznania
4 miejsce: UKS/SP3 Dębno
5 miejsce: SP5 Koszalin
6 miejsce: SP 23 Szczecin
7 miejsce: Drawianka Drawno
8 miejsce: SP17 KoszalinSkład zespołu: Całko Angelika, Chawawko Oliwia, Dobrowolska Amelia, Dłużniewska Hanna, Dworak Wiktoria, Garbolińska Julia, Jastrzębska Łucja, Kaczmarek Natalia, Kunkel Natalia, Plucińska Dorota, Szczepaniak Zuzanna, Trumpakais Natalia, Żugaj Maja, Tokarzewska Katarzyna, Urbaniak Nikola (SP1) - pod opieką: Aleksandry Bochuty i Tomasza Zięciaka.
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO "MASTER OF ENGLISH"
11 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego "Master of English". Młodzi lingwiści (uczniowie klas 6 - 7) zmierzyli się z testem leksykalno-językowym, zadaniami na rozumienie tekstu pisanego oraz zadaniami o kulturze krajów anglojęzycznych. Poziom znajomości języka angielskiego wśród uczestników okazał się bardzo wyrównany. Tytuł Master of English 2018 przypadł Marcinowi Matłackiemu z SP1 Dębno. II miejsce zajął Kajetan Dąbrowski SP3 Dębno, a III - Mirella Pietryga SP3 Dębno. Tegoroczni uczestnicy (uczniowie ze szkół: SP1 Dębno, SP Cychry, SP1 Smolnica, SP Sarbinowo, SP3 Dębno) otrzymali dyplomy, puchary i nagrody dzięki wsparciu sponsorów: Rada Rodziców SP3, Wydział Oświaty Kultury i Sportu w Dębnie. Serdecznie gratulujemy uczniom świetnej znajomości języka angielskiego oraz dziękujemy sponsorom.
Nauczyciele języka angielskiego w SP3
TYDZIEŃ BIBLIOTEK W FILII SP 3 W DARGOMYŚLU
10 maja 2018 roku z okazji Tygodnia Bibliotek, uczniowie filii SP3 w Dargomyślu odwiedzili filię Biblioteki Miejskiej w Dargomyślu. Wcześniej przygotowano dla pani bibliotekarki Katarzyny Pencak laurki z okazji Dnia Bibliotekarza. Pani Kasia była wzruszona, bo dawno nie dostała takiej ilości laurek. Jak zawsze dzieci miały przygotowane różne ciekawe zajęcia. Najpierw wsłuchiwały się w bajkę "Misie z czterech stron świata", a potem wysłuchały śmiesznej książki Katarzyny Campell "Kaczorek głodomorek". Wszystkie dzieci chętnie odpowiadały na zadawane przez panią pytania na temat wysłuchanych tekstów. Na zajęcia z bajkowymi kolorowankami przeszliśmy do większej sali i tam wszyscy mogli puścić wodze fantazji i pomalować je bardzo kolorowo... no i wyszło super!!! Wszyscy zadowoleni wrócili do kącika zabaw, gdzie czekały kolorowe maskotki i wiele innych ciekawych zabawek. Bawiliśmy się bardzo dobrze, ale też otrzymaliśmy wiedzę na temat historii Tygodnia Bibliotek i co ciekawego znajdziemy do poczytania w bibliotece. Za rok znowu będziemy tutaj obchodzić Tydzień Bibliotek. WSZYSTKIM BIBLIOTEKARZOM WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!!!
Wioletta Olszewska
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA UCZNIÓW
8 maja uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami: Martą Antczak, Aleksandrą Bochutą i Anetą Topa-Deuter wyjechali na dwudniową wycieczkę do Berlina. Było to kolejne już spotkanie z zaprzyjaźnioną szkołą Grundschule im Moselviertel. Po uroczystym przywitaniu, podczas którego niemieccy uczniowie zaprezentowali zabawny program artystyczny, zwiedziliśmy ich szkołę i przystąpiliśmy do wspólnego projektu, który polegał na odnalezieniu, sfotografowaniu i opisaniu wybranych zabytków Berlina, a następnie sporządzeniu w grupach plakatów. Po podzieleniu na ośmioosobowe zespoły, które składały się z uczniów polskich i niemieckich ruszyliśmy z mapami na zwiedzanie miasta. W miłej atmosferze i przy pięknej pogodzie zobaczyliśmy najciekawsze atrakcje stolicy Niemiec: Wieżę Telewizyjną, Czerwony Ratusz, Bramę Brandenburską, Wyspę Muzeów, Reichstag – siedzibę Bundestagu, Pomnik Pomordowanych Żydów, Katedrę Berlińską, Alexanderplatz ze słynnym zegarem pokazującym aktualny czas w 24 strefach czasowych świata , Kościół Mariacki, pozostałości Muru Berlińskiego oraz wiele innych. Wieczorem odbył się wspólny grill, który uświetnił występ szkolnej kapeli rokowej. Do późnego wieczora wspaniale się bawiliśmy grając w siatkówkę oraz koszykówkę. Następnego dnia, po przepysznym śniadaniu przygotowanym przez niemieckich uczniów przystąpiliśmy do przygotowania plakatów. Była to niezwykła okazja do zastosowania języka niemieckiego oraz angielskiego w praktyce oraz zacieśnienia relacji z naszymi zachodnimi przyjaciółmi. Po wymianie numerów telefonów, uścisków i upominków obiecaliśmy spotkać się w przyszłym roku szkolnym i ruszyliśmy w drogę do domu.
SUKCESY W KANGURZE MATEMATYCZNYM
Bardzo miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny".
Wynik bardzo dobry osiągnęły:
Plucińska Dorota kl. 4b
Czyżak Hanna kl. 6d
Wyróżnienia otrzymali:Popławski Jan kl. 2c
Klukowski Piotr kl. 2b
Antczak Zuzanna kl. 3e
Niewiadomski Dawid kl. 3a
Kieda Julia kl. 3c
Moskalik Agata kl. 3a
Pluciński Dominik kl. 3c
Bijak Marika kl. 3b
Dobrowolska Amelia kl. 4b
Sawicki Tymoteusz kl. 4b
Jaz Dawid kl. 6a
Frankiewicz Alicja kl. 7bGRATULUJEMY!
SPOTKANIE Z KSIĘŻNICZKĄ I RYCERZEM
Już po raz kolejny najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno. Tym razem uczestniczyli w przedstawieniu pt. „Księżniczka i rycerz” przygotowanym przez Teatr Duet z Krakowa. Skromny chłopiec, a później rycerz pokazał dzieciom, iż każdy z nas może być „rycerzem” – jeśli tylko chce. Wystarczy na co dzień być dobrym, pomocnym i uczciwym człowiekiem. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spektaklu, były wspólne zabawy, śpiewanie piosenek, a nawet zadania do wykonania – co dostarczyło wiele śmiechu i radości. Na zakończenie uczniowie otrzymali słodkie łakocie i pełni pozytywnych wrażeń bezpiecznie wrócili do szkoły.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
PRZEDSZKOLAKI WYRÓŻNIONE W KONKURSIE PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
Dnia 09.05.2018 r. w Dębnowskim Ośrodku Kultury odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej o tematyce patriotycznej. Organizatorem konkursu było Przedszkole Nr 1 „Czarodziejska Kraina" w Dębnie. Dzieci z grup przedszkolnych z naszej szkoły otrzymały wyróżnienie:
Grupa 5-latków – wystąpili Katarzyna Kowalczyk - Ustjaniuk, Kacper Telej w utworze pt: „Piosenka Młodego Patrioty”
Grupa 6-latków – wystąpili: Natalia Bójko, Michał Nowak w utworze „Jesteśmy Polką i Polakiem”Dzieciom reprezentującym naszą szkołę serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Justyna Mroczkowska, Anna Skica
WIZYTA PANI KRAWCOWEJ W ZERÓWCE
Dnia 9.05.2018 r. grupę 6-latków odwiedziła krawcowa pani Joanna Kujawa Ciesielska. Dzieci były zaciekawione zajęciami prowadzonymi przez panią Joannę, słuchały uważnie, zadawały pytania, na które dokładnie pani Joanna odpowiadała. Dzieci wykonały bransoletki z kolorowych guzików, a także przeliczały i segregowały guziki, dowiedziały się jak przyszywa się guziki, chętne osoby pod czujnym okiem pani krawcowej uczyły się przyszywać guziki, a także zobaczyły jak wykonuje się maskotki i poduszeczki na igły. Zajęcia przebiegły w przemiłej atmosferze, dzieci były zachwycone.
Justyna Mroczkowska
ENGLISH IS EASY
7 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie odbył się VII Konkurs Języka Angielskiego Easy English dla uczniów klas trzecich. Udział w nim wzięli również uczniowie z naszej szkoły: Zuzanna Antczak z kl. 3e, Marcel Wadziak z kl. 3d i Kaja Wiśniewska z kl. 3c. Wszyscy zmagali się z zadaniami testowymi dotyczącymi znajomości języka angielskiego oraz zagadnień kulturowych krajów anglojęzycznych.
Miło nam, że Kaja Wiśniewska zajęła III miejsce. Z bardzo dobrej strony zaprezentowała się również pozostała dwójka naszych uczniów - Zuzia i Marcel. Uzyskane wyniki świadczą o wysokim poziomie kompetencji językowych.
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!
WIZYTA 2C W GROβ PINNOW
8 maja w ramach obchodów 18-tego Dnia Europy, klasa 2 c uczestniczyła w festynie w polsko - niemieckim ośrodku Landhof Arche w Groβ Pinnow. Oprócz bogatego programu scenicznego przygotowanego przez dzieci z Polski i Niemiec, uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wielu konkurencjach sportowych oraz zajęciach kreatywnych, m. in. malowanie kubeczków, projektowanie magnesów, tworzenie rybek z papieru. Uczestniczyliśmy w pokazach przygotowanych przez Policję i Straż Pożarną z Polski i Niemiec. Czas spędzony na festynie umilała nam obecność trzech clownów poruszających się na szczudłach. Były bańki mydlane, balony wypełnione helem, malowanie twarzy oraz mnóstwo stoisk z jedzeniem, m. in. lody, gofry, pączki, grochówka, kiełbaski itp. Był to bardzo interesujący dzień, pełen wielu atrakcji. Na pewno wrócimy tam za rok!!!
Paulina Rakowska
Anna Wujda
KURAKAS - WYSŁANNICY INKÓW
8 maja 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w koncercie zespołu „Trio Kurakas”, który współpracuje z Łódzkim Biurem Koncertowym „Wirtuoz”. Jest to polsko - peruwiańska grupa muzyczna założona w 2008 r. Razem przygotowali cykl koncertów dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zespół prezentuje muzykę, tradycje, obyczaje i szeroko pojętą kulturę ludów Ameryki Łacińskiej. Podczas występu słuchacze zapoznali się z największymi przebojami muzyki latynoskiej przeplatanej najpopularniejszymi melodiami z Boliwii, Ekwadoru, Peru i Meksyku. Utwory grane były na oryginalnych instrumentach i w ciekawych aranżacjach. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykonywanych utworów, a także chętnie wspólnie się bawili, grali, śpiewali i pokazywali swoje umiejętności taneczne. Podczas koncertu nie zabrakło też konkursów z nagrodami.
Fot.
M. Dowgiert
,,OPOWIEŚCI Z NARNII” , CZYLI SPOTKANIE LITERACKO-JĘZYKOWE 5C W ZESPOLE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH W DĘBNIE
Z barwnymi rekwizytami: przebraniem z futra oraz kartonową szafą i koszami pełnymi słodkości wyruszyliśmy na zaproszenie pań - Wioletty Wyhowskiej i Joanny Zadrozińskiej. Warsztaty literacko - językowe miały charakter dwuetapowy. Najpierw przypomnieliśmy sobie treści lektury, którą już jakiś czas temu omawialiśmy. Uczennice klasy 1a LO przedstawiły nam streszczenie opowieści w postaci filmu z zadaniami interaktywnymi. Bardzo aktywnie braliśmy udział w tej formie zajęć. Kolejnym etapem warsztatów były zajęcia w grupach prowadzone metodą siedmiu centrów sukcesu. Zostaliśmy podzieleni na 7 grup. Każdą z grup opiekowały się dwie osoby z klasy 1a LO. Próbowaliśmy osiągnąć sukces w siedmiu obszarach:
- centrum języka polskiego
- centrum języków obcych
- centrum matematyczne
- centrum wizualno - przestrzenne
- centrum muzyczne
- centrum interpersonalne
- centrum przyrodnicze
Każda z grup analizowała treść powieści pod różnymi aspektami: tworzyliśmy przydomki królewskie dla swoich kolegów z klasy, tłumaczyliśmy słówka na język angielski i niemiecki, opisywaliśmy zwierzęta występujące w Narnii, układaliśmy piosenkę o Aslanie, rysowaliśmy plan dojścia do szafy w domu profesora, obliczaliśmy z matematyczną dokładnością, ile ciasta zjedzono u pani Bobrowej, zastanawialiśmy się również, co by się stało, gdyby Narnią zawładnęła Biała Czarownica. Po upływie ustalonego czasu każda z grup przedstawiała swoje zadanie na forum i zadawała pytanie pozostałym grupom. Na tej podstawie wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali słodką nagrodę.Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie i czekamy na następne spotkanie.
J. Białek wraz z klasą 5c
UCZESTNICZYMY W MIEJSKICH OBCHODACH PATRIOTYCZNYCH
Jak co roku delegacja naszej szkoły wzięła udział w patriotycznych obchodach z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą w intencji ojczyzny w kościele p.w. Św. Ap. Piotra i Pawła. Po mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod Pomnik Orła Białego, gdzie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów.
APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA W FILII SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W DĘBNIE W DARGOMYŚLU
Podczas Sejmu Czteroletniego, 3 maja 1791 roku miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Po burzliwych obradach została przyjęta ustawa rządowa, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Budziła nadzieję na wyprowadzenie Polski z niewoli i uratowanie jej zagrożonej niepodległości. Aby upamiętnić ten doniosły fakt, ostatniego dnia kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie pod opieką nauczycielek przygotowali montaż słowno-muzyczny. Przypomnieli najważniejsze fakty historyczne związane z tym wydarzeniem oraz wyrecytowali wiersze. Na zakończenie apelu wszyscy razem zaśpiewali pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Odświętne stroje oraz wyeksponowane symbole narodowe podkreśliły podniosły charakter uroczystości.
Joanna Gołębiewska
,,RODZINA POLONIJNA”
W dniach 26 - 29 kwietnia uczniowie klasy 5c Szkoły Podstawowej nr 3 w Dębnie oraz Małego Instytutu Języka Polskiego "Poloniusz” w Edynburgu spotkali się w Warszawie. Była to puenta całorocznego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rodzina Polonijna”. Zwiedziliśmy najciekawsze miejsca, przykuwające uwagę turystów z całego świata.
W czwartek 26 kwietnia 22 uczniów z klasy 5c pod opieką wychowawczyni J. Białek oraz p. A. Szwedy wyjechali z Dębna, "naładowani" pozytywną energią, chęcią zwiedzenia stolicy i poznania nowych przyjaciół ze Szkocji, których znali z listów i komunikatorów. Po odebraniu 26 uczniów "Poloniusza” i ich 4 opiekunek z lotniska udaliśmy się do Muzeum Żydów Polskich na lekcję muzealną. Tam podzieleni na dwie grupy poznaliśmy zwyczaje i kulturę żydowską. Następnego dnia zwiedzanie zaczęliśmy od spaceru po Belwederze i "Łazienkach". Obeszliśmy cały park, podziwiając zabytki, słuchaliśmy z ciekawością opowieści i podziwialiśmy "Teatr na wodzie", pałace, rezydencje ówczesnej monarchii, a także chodzące po parku pawie oraz wiewiórki. Kolejnym punktem naszej wycieczki stało się Stare Miasto. Byliśmy na rynku, w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela, poznaliśmy historię miasta podczas okupacji. Widzieliśmy również Kolumnę Zygmunta oraz Pomnik Syrenki Warszawskiej. Wysłuchaliśmy historii Barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca. Na zakończenie dnia udaliśmy się na Stadion Narodowy, który kusił nas od samego wjazdu do stolicy. Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, Alei Ujazdowskich oraz podziwialiśmy stolicę z tarasu widokowego w Pałacu Kultury i Nauki. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauk "Kopernik", gdzie spędziliśmy ok. trzech godzin. Rozchodząc się po trzypiętrowym budynku, rozpoczęliśmy zabawę ! Mogliśmy m.in.: przemawiać do sejmu, poznać anatomię człowieka (w różnych doświadczeniach, "budkach wiedzy" i "samochodach doświadczeń"), samodzielnie wykonać doświadczenia z dziedzin fizyki i chemii. Ostatniego dnia zawieźliśmy nowych przyjaciół na lotnisko, aby mogli wrócić do Edynburga. W podróży powrotnej każdy cztery dni. Był to czas bardzo ciekawie spędzony. Poznaliśmy wiele nowych miejsc i zabytków, o których wcześniej słyszeliśmy. jedynie w mediach. Jednak najważniejsze jest to, że mogliśmy razem pobyć te 4 dni, poznać nowych przyjaciół z Anglii, pogłębić zawiązane przyjaźnie. Spotkanie w Warszawie będzie niezapomnianym wydarzeniem w naszym życiu.
Uczniowie klasy Vc SP 3 w Dębnie wraz z wychowawczynią
„TYSIĄC DRZEW NA MINUTĘ”
Sadzimy las – relacja uczniów Konrada i Michała Skiba (klasa 4d).
Na drugiej przerwie cała klasa zaczęła przebierać buty, ubierać bluzy, kurtki i brać ze sobą różne rzeczy. Gdy wszyscy już skorzystali z toalety ruszyliśmy w kierunku lasu na „Krawczyka” jezioro Duszatyń. Co kilometr pan Dominik Robił nam zdjęcia tacy jacy byliśmy co kilometr. Doszliśmy ma miejsce po kilkudziesięciu minutach i wzięliśmy udział w akcji „Tysiąc drzew na minutę”. Było ciężko ale nauczyliśmy się sadzić las. Potem było ognisko i można było usmażyć kiełbaskę i tosta. Gdy wracaliśmy nie dość, że klasa była już zmęczona, to uciekaliśmy przed chmurą deszczową, która nas dogoniła. Jedna z koleżanek zgubiła po drodze telefon. Wychowawca z uczennicą szukali telefonu, a telefon leżał w trawie – całe szczęście. Cała klasa dotarła wytrwale do szkoły.
KLASY 6C I 6D W STOLICY
19 kwietnia klasy 6c i 6d wybrały sie na wycieczkę do Warszawy. W stolicy spędziliśmy trzy słoneczne i przepełnione atrakcjami dni. Pierwszym przystankiem był Sejm, w którym zwiedziliśmy Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Muzeum Historii Żydów Polskich okazało się bardzo ciekawym miejscem, mieliśmy tutaj okazję poznać przebieg wydarzeń okupacji. Najważniejszy budynek w Warszawie – Pałac Kultury i Nauki na długo pozostanie w naszych wspomnieniach. Drugi dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy od zwiedzania Placu Zamkowego. Zabytki, stare kamienice, Zamek Królewski, Barbakan to ważne miejsca dla Polaków, dlatego z wielkim podziwem wsłuchiwaliśmy się w historie ich powstania. Poprzez zabawę zwiedziliśmy Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, gdzie zorganizowane zostały dla nas zajęcia o scenografii i charakteryzacji aktorów. Główną atrakcją, dla naszych klasowych fanów piłki nożnej był Stadion Narodowy. Szatnie piłkarzy, ogromna powierzchnia PGE, sala konferencyjna wywołały ogromne wrażenia. Jednym z najważniejszych punktów naszej wycieczki było także Centrum Nauki Kopernik, które przyniosło wiele nowych doświadczeń. Podczas naszych spacerów po Warszawie towarzyszył nam Pan przewodnik, który bardzo ciekawie i w zabawny sposób opowiadał nam o każdym odwiedzonym miejscu. Zmęczeni, szczęśliwi i zadowoleni, a jednocześnie smutni, że 3 dni w Warszawie tak szybko minęły wróciliśmy do naszych domów.
Uczniowie klasy 6c i 6d.
ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA
Z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Izbie Patrona przygotowano okolicznościową ekspozycję, na której znalazły się plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Konstytucja 3 maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była ona jedną z najważniejszych ustaw w Polsce, pierwszą, nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787r. Jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Konstytucja była próbą radykalnego uzdrowienia państwa i wyeliminowania wpływów obcych mocarstw, czego dalszą konsekwencją była wojna w obronie konstytucji i kolejne rozbiory. Konstytucję uchwalono w pierwszych dniach maja. W tym czasie większość posłów opozycji, sprzeciwiających się konstytucji była jeszcze na urlopie wielkanocnym. Aby nic nie przeszkodziło w uchwaleniu ustawy, zdecydowano złamać obowiązujący w sejmie zwyczaj, który nakazywał wcześniejsze ogłoszenie projektu. Po siedmiogodzinnych obradach, ignorując protesty opozycji, konstytucję przyjął sejm, a następnie podpisał król. Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 maja było zakazane we wszystkich zaborach i dopiero po I wojnie światowej, kiedy Polska odzyskała niepodległość zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 r. władza ludowa zezwoliła na obchody trzeciomajowe. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku, a od 2007 obchodzone jest także na Litwie.