Serdeczne podziękowania Rodzicom Oliwii Kubik za dary książkowe z okazji Święta Biblioteki. Dziękuję w imieniu własnym oraz wszystkich czytelników.
bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
Serdeczne podziękowania Rodzicom Oliwii Kubik za dary książkowe z okazji Święta Biblioteki. Dziękuję w imieniu własnym oraz wszystkich czytelników.
bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
W dniach 18-22 października 2021 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. Konkursy organizowane są w formie trzystopniowej: etap szkolny, rejonowy i wojewódzki. W naszej szkole uczniowie przystąpili do dziewięciu konkursów: do konkursu języka polskiego (20 uczestników), matematycznego (21 uczniów), historycznego (7 uczniów), języka niemieckiego (5 uczniów), chemicznego (4 uczniów), po raz pierwszy w tym roku do konkursu geograficznego (2 uczniów), do biologicznego (7 uczniów), języka angielskiego (26 uczestników) oraz do konkursu wiedzy o społeczeństwie (1 uczeń). Wszystkie konkursy miały formę pisemną i trwały 60 minut. Największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów cieszyły się w konkursy z języka angielskiego i polskiego oraz z matematyki. Teraz uczniowie, którzy uzyskali najwyższe wyniki będą reprezentowali szkołę w etapach rejonowych. Przed nimi sporo pracy. Już dziś życzymy im wytrwałości w nauce i sukcesów w kolejnych etapach. W tym roku szkolnym do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:
Do Konkursu Chemicznego nie zakwalifikował się żaden z uczestników.
Tekst i fot.
M. Dowgiert
Bardzo wielu uczniów wraz z wychowawcami z okazji Święta Biblioteki Szkolnej podarowało jej mnóstwo kołowych laurek. Znalazły się w nich różne życzenia i hasła promujące bibliotekę. Nasi mali Czytelnicy wykazali się ogromną kreatywnością...Przybyli pierwsi uczestnicy minikonkursu bibliotecznego "Lekturowe zagadeczki z bibliotecznej skrzyneczki". Nadal laurki napływają, i Dni Biblioteki Szkolnej uświetniają.
Przedszkolaki w ramach udziału w projekcie czytelniczym pt. " Mały Miś w świecie wielkiej literatury" zrealizowały moduł dotyczący kodowania. Uczestnicząc tym samym w Europejskim Tygodniu Kodowania. Dzieci miały możliwość zaprezentowania własnych zainteresowań i na ich kanwie tworzenia łamigłówek i zadań dla przedszkolaków. W ten sposób został zorganizowany "Misiowy turniej łamigłówek logicznych". Kodowanie stało się alternatywą na spędzenie wolnego czasu.
Wychowawca Anna Skica
Tydzień Kodowania to wielkie cyfrowe święto, w którym udział biorą uczniowie z całego świata. W erze cyfrowej kodowanie jest bardzo istotną umiejętnością, dzięki której dzieci rozwijają kompetencje kluczowe, takie jak rozwiązywanie problemów, analityczne myślenie oraz współpraca. W naszej Trójce uczniowie klas 1-3 odkodowali obrazki, które były związane z jesienią. Tym sposobem na matach ukazały się sowy, wiewióreczki oraz lisy. Kodowanie to wspaniały sposób na naukę przez zabawę!
Elżbieta Jaworska
Aleksandra Kucharska
Serdeczne podziękowania Rodzicom Igora Kraszewskiego z klasy 1c za piękne dary książkowe z okazji Święta Biblioteki. Dziękuję w imieniu własnym oraz wszystkich czytelników.
bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
18.10.2021 roku w oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie dla rodziców, którego celem było poradnictwo dydaktyczne w zakresie kształtowanie świadomości i sprawności fonologicznej u dzieci w wieku przedszkolnym. Spotkanie prowadziła p. Ewelina Kaczmarek we współpracy z wychowawcą grupy p. Anną Skicą. W trakcie przedstawiono teoretyczne podstawy w zakresie rozwoju słuchu fonemowego oraz analizy i syntezy głoskowej. Ponadto zaprezentowano program Alicji Maurer „Dźwięki mowy”, który zawiera gotowy materiał do pracy w zakresie rozwoju funkcji słuchowo-językowych u dzieci. Ponadto p. Anna Skica zasygnalizowała rodzicom, że jest to istotny obszar w zakresie oceny dojrzałości szkolnej dzieci, który wymaga szczególnej stymulacji oraz intensywnej pracy w domu. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja pomocy dydaktycznych, zestawów ćwiczeń oraz możliwość wykorzystania planszy do gry Twister podczas analizy i syntezy głoskowej. W trakcie spotkania nie zabrakło również rozmowy nt. negatywnego wpływu urządzeń XXI wieku na rozwój dzieci (smartfon, tablet, telefon). Podczas wymiany poglądów zasygnalizowano rodzicom, iż dostarczając bodźców obrazem oraz dźwiękiem stymuluje się prawą półkulę mózgu, co powoduje u dziecka stan częściowego rozproszenia uwagi. W zamian zaproponowano praktyczne rozwiązania spędzaniu czasu wolnego przez dziecko, prezentując układanki lewopółkulowe oraz gry dydaktyczne. Ponadto rodzice otrzymali gotowe zestawy materiałów, do wykorzystania ze swoimi pociechami w domu. Spotkanie znalazło pozytywny oddźwięk wśród przybyłych rodziców, którzy deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych warsztatach o innej tematyce.
Ewelina Kaczmarek - nauczyciel zajęć terapeutycznych
Anna Skica - wychowawca grupy przedszkolnej
Dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się z wizytą do Domu Kultury, gdzie pod kierunkiem Pani Elżbiety Jurek obejrzały wystawę malarską przedstawiającą najbardziej ujmujące miejsca w naszym mieście. Pani Dyrektor Joanna Rau opowiedziała dzieciom o zajęciach jakie odbywają się w DOK-u, m.in. zajęcia muzyczne, aerobik, pastele czy kółko szachowe. Natomiast Pan Aleksy Gołębiowski zaprezentował instrumenty. Przedszkolaki mogły posłuchać przepięknej muzyki m.in. wydobywającej się z trąbki, akordeonu, pianina, kazoo, drumli, czy kalimby. Samodzielnie zagrały na bębnach.
Wychowawca Anna Skica
19 października Szkolne Koło Wolontariatu przekazało Straży Miejskiej zgromadzoną przez uczniów naszej szkoły karmę dla psów i kotów ze schroniska. Karma zostanie zawieziona do Białogardu, bo właśnie tam trafiają bezdomne zwierzęta z naszego regionu. Dziękujemy wszystkim darczyńcom
Opiekunowie koła p. Joanna Symeniuk i p. Ewelina Słupska
"List trafić ma do adresata, choćby on mieszkał na końcu świata. Gdzieś na biegunie albo na wyspie, bo poczta listy doręcza wszystkie (...)"
18 października dzieci z oddziału przedszkolnego z SP3 w Dębnie udały się z wizytą do punktu pocztowego. Przedszkolaki poznały zawód listonosza. Dowiedziały się w jaki sposób listy trafiają do ich domów. Obejrzały znaczki pocztowe, kartki - widokówki naszego miasta Dębna. Wiedzą również kim jest adresat, nadawca i odbiorca. Dziękujemy Paniom za zaproszenie.
Wychowawca Anna Skica
Uczniów klasy 3c odwiedzili dzisiaj dwaj ratownicy: p. Marlena Kostrzewska i p. Karol Haligowski. Była to nie tylko miła wizyta, ale również spotkanie przepełnione wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci oczywiście dużo już wiedziały, ale otrzymały ogrom nowych wiadomości i wiele cennych wskazówek.
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA POŚWIĘCONY CZAS
Anna Wujda
14 października odbyła się wspaniała uroczystość - ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych. W tym roku po raz pierwszy w historii naszej szkoły przebiegła ona w formie musicalu. Uczniowie klas pierwszych odświętnie ubrani i bardzo podekscytowani przybyli do szkoły wraz z rodzicami. Nasi najmłodsi na zadawane im pytania „egzaminacyjne” odpowiadali piosenkami. Pierwszoklasiści zaprezentowali również utwory w języku angielskim i niemieckim. Wisienką na torcie był taniec „Belgijka” w wykonaniu wszystkich uczniów z wychowawczyniami oraz prowadzącymi uroczystość Leną Warunek i Kacprem Prokopem. Następnie odbyło się ślubowanie rodziców i uczniów. Na koniec Pani dyrektor Małgorzata Matkowska pasowała pierwszaków na prawowitych uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie. Każdy uczeń otrzymał prezent, dyplom oraz legitymację uczniowską. Z dumą możemy powiedzieć, że pierwszoklasiści zdali egzamin śpiewająco!
Wychowawczynie klas pierwszych
Ewelina Słupska, Aleksandra Kucharska, Katarzyna Dobrucka
DEN to święto wszystkich, którzy tworzą szkołę. W tym roku świętowaliśmy bawiąc się i śmiejąc, były też łzy wzruszenia. Uczniowie przygotowali swoim wychowawcom niespodzianki - słodki poczęstunek, gry, plakaty. Samorząd Uczniowski nagrał wywiady z chętnymi nauczycielami. Na zakończenie dnia pracownicy szkoły - obecni i byli, zostali zaproszeni do obejrzenia spektaklu przygotowanego przez koło teatralne oraz do wysłuchania koncertu w wykonaniu Joanny Wojciechowskiej i Martyny Kaczmarek.
J.S
13 października uczniowie klas trzecich wybrali się na wycieczkę do Gorzowa. Odwiedziliśmy kino Helios, gdzie obejrzeliśmy film „Rodzinka rządzi”. Celem wyjazdu była oczywiście integracja, która przebiegała wzorowo. Przed seansem, podczas dokonywania samodzielnie zakupów, poćwiczyliśmy również matematykę. Z niecierpliwością czekamy na kolejny wyjazd.
Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad dzieciaczkami.
Wychowawczynie klas trzecich
Klasa 4b to klasa, która potrafi liczyć i na którą można liczyć. Przekonaliśmy się o tym podczas Dnia Tabliczki Mnożenia.
Zostaliśmy Mistrzami w tej dziedzinie, a w nagrodę otrzymaliśmy przepyszny tort!
Dziękujemy Organizatorom za to słodkie wyróżnienie ;)
W ramach projektu Interreg „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i polski jako język obcy” nasza szkoła otrzymała barwne segregatory z ćwiczeniami do nauki języka niemieckiego i języka polskiego jako języków obcych.
Materiały te powstały przy udziale nauczycieli języka polskiego i języka niemieckiego bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Ćwiczenia są o zróżnicowanym stopniu trudności i obejmują zagadnienia realizowane podczas lekcji projektowych: Ja i mój świat, czas wolny, części ciała, dom, jedzenie i zakupy.
Nowe pomoce na pewno sprawią, że lekcje języka niemieckiego będą przyjemniejsze i bardziej kolorowe.
Wioletta Wyhowska
Pod takim tytułem odbyło się spotkanie polsko – niemieckie w ramach projektu Interreg „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i polski jako język obcy.”
Spotkanie miało miejsce 12 października i było przeprowadzone w formie on-line. Uczestniczyło w nim sześć szkół i przedszkoli partnerskich z Polski i Niemiec. Było to pierwsze z pięciu zaplanowanych takich spotkań.
Gminę Dębno reprezentowały tym razem klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr 3.
Podczas wirtualnych zajęć uczestnicy prezentowali swoje umiejętności językowe nabyte po ponad dwóch latach trwania projektu: śpiewali piosenki, recytowali wierszyki, przedstawiali siebie i swoje zainteresowania.
Przetarliśmy szlaki kolegom i koleżankom z innych szkół w naszej gminie, bo już pod koniec października kolejne spotkanie…
Wioletta Wyhowska
Zdjęcia:
Renata Jarmuszka – Izak
Wioletta Wyhowska
21 września 2021r. ogłoszony został w naszej szkole, dla uczniów klas 4 i 5, konkurs ekologiczny „Drugie życie śmieci”. Powiązany był on z akcją Sprzątanie świata i jego celem było m.in. zwrócenie uwagi na to, że wiele odpadów można ponownie wykorzystać.
Wszyscy uczestnicy konkursu, wykazali się niezwykłą kreatywnością. Stworzone prace były piękne i wyjątkowe, a jury w składzie: Jerzy Jastrzębski, Joanna Popławska, Luiza Przespolewska, Małgorzata Żarkowska-Miałszygrosz, miało nie lada wyzwanie J.
Jednym z głównych kryteriów oceniania była samodzielność wykonania pracy. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:
I ms – Maja Szozda kl. 4b „Zdalne nauczanie” ,
II ms – Wojciech Sawicki kl. 4a „Megazjeżdżalnia” ,
III ms – Noemi Wodzisławska kl. 4a ex aequo Szymon Marzec kl. 4a „Czołg wojskowy”.
Przyznano również wyróżnienia:
Dodatkowe wyróżnienie od uczniów naszej szkoły otrzymała Zuzanna Muta kl. 4a za pracę pt. „Aparat fotograficzny”.
Dziękujemy uczestnikom i gratulujemy Wam pomysłowości. Dzięki Wam odpady zyskały naprawdę „nowe życie”.
Organizatorzy: Joanna Popławska, Luiza Przespolewska
Uczniowie klasy 6c wzięli udział w wojewódzkiej 6. edycji konkursu literackiego ogłoszonego przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronat nad naszym województwem objął prof. Tomasz Grodzki-Marszałek Senatu.
Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata od 2011 r., jest propagowanie odpowiedzialnego ojcostwa. Biorący w nim udział uczniowie klas czwartych i piątych szkół podstawowych mieli za zadanie napisanie pracę na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata – która mogła mieć formę listu do ojca.
Uczniowie klasy 6c za uczestnictwo w konkursie otrzymali piękne dyplomy z podpisem Marszałka Senatu.
J.Białek
Powered by aSc EduPage