Archiwum Aktualności
UWAGA!
Dzień Kredki
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę,
kolorowe kredki bardzo lubią mnie,
kolorowe kredki, kiedy je poproszę,
namalują wszystko to, co chcę!”
22 listopada obchodziliśmy „Dzień Kredki”. Rysowanie to wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. Do tego uczy twórczego myślenia. Za pomocą kredki najmłodsi mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. Dnia 24 listopada przedszkolaki z SP3 - Filia Dargomyśl - wspólnie świętowały „Dzień Kredki”. Celem zabawy było zapoznanie i utrwalenie kolorów, kształcenie sprawności manualnych, doskonalenie umiejętności liczenia oraz reakcji na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt. „Kolorowe kredki”, dopasowywały obrazki do odpowiednich kolorów kredek, określały kolory, przeliczały kredki, ozdabiały je według własnego pomysłu. Z tej okazji również pięknie zaśpiewały piosenkę o kredkach oraz integrowały się podczas zabaw z ukochaną przez dzieci kolorową chustą animacyjną. Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień!
NOWY SPRZĘT
W związku z trwającą pandemią COVID-19 oraz ograniczeniami dotyczącymi jej następstw, a tym samym koniecznością zaproponowania i opracowania rozwiązań, które ułatwią realizację zadania gmina otrzymała zgodę na zakup dodatkowego wyposażenia do szkół. Nasza szkoła realizuje projekt pt. „Edukacja językowa dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Niemiecki i Polski, jako język obcy” finansowany w ramach programu Interreg VA, wynikiem czego zostaliśmy wyposażeni w nowy sprzęt. Umożliwi on nagrywanie filmików z uczestnikami, czy bezpośrednie łączenie się z osobami zarówno z Niemiec, jak i Polski. Otrzymaliśmy interaktywny monitor multimedialny, laptop, mikrofon, oświetlenie, specjalne lampy, statywy i oprogramowanie do montażu filmików.
Zanim wstaniesz, oby nie lewą nogą, pomyśl jak zacząć dzień? Wieczorem sprawdź efekty pozytywnego nastawienia.
DZIEŃ PRAW DZIECKA
W Przedszkolu SP 3 w Dargomyślu odbył się Dzień Praw Dziecka! 20 listopada przypada rocznica uchwalenia najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych - Konwencji o prawach dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkole w SP 3 w Dargomyślu od zawsze obchodzi to bardzo ważne święto razem z Unicefem. UNICEF jest największą na świecie organizacją w całości dedykowaną dzieciom. Wszystkie działania organizacji mają na celu zapewnienie dzieciom na świecie możliwości korzystania z ich praw. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Niebieski gwarantuje prawa wszystkim dzieciom!
Przedszkolaki przypomniały sobie jakie są ich prawa oraz zobaczyły ciekawe filmy edukacyjne Tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF) we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych tego dnia w placówce. Dzieci przyszły do przedszkola ubrane na niebiesko, niebieskie były dekoracje w przedszkolnej sali a dzieci odbiły swoje niebieskie rączki na plakacie z prawami dziecka! Podjęcie tych działań jest symbolem solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane!
Dargomyśl Agnieszka Fajerska
DZIEŃ JEŻA
„Idzie jeż, idzie jeż
Może ciebie pokłuć też
Pyta wróbel: Panie jeżu,
Co to pan ma na kołnierzu?
Mam ja igły, ostre igły,
Bo mnie wróble nie ostrzygły!”……
Jan Brzechwa
W dniu 10 listopada swoje święto obchodziły jeże. Przedszkolaki pamiętały o małym wyjątkowym mieszkańcu parków, sadów i ogrodów. Z wielkim zaciekawieniem obejrzały program edukacyjny Edusie, gdzie pan leśniczy opowiada o tym, co tak naprawdę jedzą jeże. W tym momencie został obalony mit, iż jeże jedzą jabłka. Jeże są zwierzętami zasypiającymi na zimę, czyli przechodzą w stan hibernacji. Jeż to również samotnik, który prowadzi nocny tryb życia. Dzieci poznały tropy jeża umiejętnie je wyszukując podczas wspólnej zabawy. Chętnie podjęły próbę nauki wiersza pt. „Jeż” Jana Brzechwy. Przedszkolaki wykonały piękne jeże z masy solnej. Kolce jeża to makaron, oczy -pieprz, a nosek – ziele angielskie. Powstałe prace zostały zaprezentowane rodzicom.
Anna Skica
Kinga Bętkowska
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. Pielęgnując tradycje polskie 10 listopada 2020 r. obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Głównym celem spotkania, które zgromadziło małych patriotów z naszego przedszkola było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz poznanie symboli narodowych naszego kraju. Przedszkolaki zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze świętem naszej Ojczyzny. Tym samym słowem i piosenką oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłości do Ojczyzny. Tego dnia również wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego” przyłączając się tym samym do placówek oświatowych z całej Polski, które w ten sposób uczciły rocznicę odzyskania Niepodległości. Dzień, który przeżyliśmy dumnie i z uśmiechem na twarzy, na pewno przyczyni się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.
Dargomyśl
#DYKTANDONA11LISTOPADA
Kochani! Zachęcam Was do wzięcia udziału w dyktandzie on-line z okazji Narodowego Święta Niepodległości Dyktando to nie tylko okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, ale przede wszystkim do zebrania pieniędzy na wybrany cel charytatywny! Strona dyktanda.pl za rozwiązanie dyktanda przeznacza 1 zł na wybrany przez Was cel. Naszym celem jest pomoc Michalince Jakubowskiej - na liście jest to nr 72 - bardzo prosimy o przyłączenie się Informacje organizacyjne: już dziś zarejestruj się na stronie https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci i zapisz się na dyktando z okazji Święta Niepodległości 11 listopada rozwiąż dyktando w swojej kategorii wiekowej: - klasy 1-3 - godzina 14:00 - klasy 4-6 - godzina 15:00 - klasy 7-8 - godzina 16:00 - szkoła średnia - godzina 17:00 - dorośli - godzina 18:00 Po napisaniu dyktanda wybierz cel nr 72 - Pomoc Michalince Jakubowskiej
Aleksandra Kucharska
DZIEŃ JEŻA
10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża, święto malutkich, kłujących ssaków. Z tej okazji przedszkolaki z Dargomyśla włączyły się w obchody tego nietypowego święta. W tym dniu dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą życia jeży w ich naturalnym środowisku, poprzez wysłuchanie opowieści i wierszy o tych sympatycznych, zimowych śpiochach. Potem wesoło bawiły się i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Najwięcej radości sprawiła dzieciom jednak zabawa pt.: "Na dywanie siedzi jeż..." , w której wszyscy naśladowali ruchy swoich kolegów. Nie zabrakło zabaw twórczych. Z pomocą pani dzieci wykonały, różnymi technikami plastycznymi, postacie jeży. Tutaj przedszkolaki mogły wykazać i ozdobić prace według własnego pomysłu.
Agnieszka Fajerska
POLSKA, NASZ WOLNY KRAJ!
Nastał taki czas, gdy nie mamy możliwości brać udziału w wydarzeniach kulturalnych na żywo. Jednak, by nie tracić kontaktu ze sztuką, uczniowie klas 1-3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wzięli udział w koncercie on-line pt. „Polska, nasz wolny kraj” autorstwa Pani Patrycji Lipińskiej. Jego celami było przede wszystkim rozwijanie muzykalności, ale także – zgodnie z jego tematyką – kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, kultury i tradycji oraz rozbudzanie i pogłębianie postaw patriotycznych. Podczas wydarzenia uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne, poznali i utrwalili znajomość symboli narodowych, strój ułana, postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gościem specjalnym koncertu był trębacz Teatru Roma – pan Daniel Kalamon, który przedstawił budowę trąbki, a także zaprezentował piękną grę na instrumencie. Koncert, mimo że pierwszy raz w formie on-line, podobał się uczniom i chętnie wzięli udział w aktywnościach zaproponowanych przez prowadzącą.
"PIERWSZE ABECADŁO"
Dzisiaj, uczniowie klas pierwszych, w ramach kampanii społecznej "Mała książka-wielki człowiek" realizowanej przez Instytut Książki, otrzymali książki oraz plakaty "Pierwsze abecadło". Kampania ma na celu zachęcanie rodziców i dziadków do czytania pokoleniowego. Na progu szkoły, szczególnie ważne jest zrozumienie roli książki i czytania w całym życiu człowieka. Jako bibliotekarz szkolny zachęcam do wspólnego przeczytania książki, która z pewnością zainteresuje wszystkich domowników. Plakat, zawieszony w pokoju dziecka, pomoże mu w zapamiętaniu polskiego abecadło. Życzę miło spędzonego czasu podczas rodzinnego czytania.
Wasz bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ
„Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie,
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie.”Maria Konopnicka
5 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Postaci z Bajek. Rano do naszego oddziału przedszkolnego przybyły dzieci przebrane w piękne, bajkowe stroje. Po śniadaniu przedszkolaki wraz ze swoimi paniami przy dźwiękach muzyki wzięły udział w pokazie strojów, a następnie odpowiadały na zagadki dotyczące postaci ze znanych bajek. Za prawidłowe odpowiedzi zdobywały słodkie upominki. Dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością bajkowych postaci i w nagrodę otrzymały od pani bibliotekarki książeczki z kolorowankami. Później każdy przedszkolak zaprezentował swojego bajkowego bohatera. Wśród nich znalazły się postacie: Księżniczka, Elsa z „Krainy Lodu”, Myszka Miki, Piotruś Pan, Policjant oraz inne postacie z popularnych komiksów, takie jak: Batman czy Spider-Man. Nie zabrakło również Królowej Śniegu. Na zakończenie spotkania odbyło się uroczyste wręczenie okolicznościowych odznak przygotowanych przez panie z biblioteki szkolnej oraz pamiątkowych medali wykonanych przez wychowawczynię. Przeniesienie się w świat bajek sprawiło nam wszystkim wiele radości. Wszystkie przedszkolaki świetnie się bawiły, a ich uśmiechnięte buzie są tego najlepszym dowodem. Dzień ten przypomniał nam, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka.
„Powróćmy jak za dawnych lat
w zaczarowany bajek świat.”
Jerzy JurandotMałgorzata Dowgiert
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
Dzisiaj nasza szkoła przemieniła się w bajkową krainę. Nie mogło zabraknąć walecznych rycerzy, piratów, pięknych księżniczek, kotów w butach, Spidermenów. Bajki są dla małych i dużych. Wszyscy je kochają.
ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE Z ORIGAMI W III C
„Nawet ze zwykłej kartki papieru można
wyczarować cudowne origami.”W poniedziałek, 2 listopada uczniowie z klasy III c podczas zajęć z panią bibliotekarką przenieśli się na chwilę w magiczny świat składania papieru, jakim jest origami. Origami to japońska sztuka składania papieru, która ma swoje korzenie w Chinach (VIII wiek). W języku japońskim słowo „ori” oznacza „składać”, a „kami” – „papier”. Sztuka ta polega na zginaniu w odpowiedni sposób kartek papieru. Origami jest doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, uczy cierpliwości i dokładności. Technika ta ma duże zastosowanie w nauczaniu matematyki: przede wszystkim rozwija wyobraźnię przestrzenną, kształtuje podstawowe pojęcia geometryczne oraz uczy logicznego myślenia. Podczas zajęć udało nam się wspólnie wykonać kilka ciekawych figur na bazie prostokąta i kwadratu. Powstały m.in.: kolorowe portfeliki, z których najbardziej ucieszyły się dziewczynki, czapki samurajskie, sowy oraz „skaczące” żabki. Zajęcia sprawiły trzecioklasistom wiele radości i dały im satysfakcję z wykonanej pracy. Niektórzy już na przerwie wpadli na świetny pomysł i zorganizowali wyścigi papierowych żabek!
Tekst i fot.
Małgorzata Dowgiert
ŚWIĘTO DYNI
Okrąglutka dyni głowa
10 pestek w sobie chowa
Wszystkie smaczne, bardzo zdrowe
- do zjedzenia są gotowe!W oddziale przedszkolnym „dynia" obchodziła swoje święto. W tym dniu dzieci bawiły się kolorem pomarańczowym. Przyniosły do przedszkola wyhodowane dynie, które stały się dekoracją sali. Przedszkolaki poznały walory zdrowotne dyni oraz potrawy. Chętnie uczestniczyły w balonowej zabawie. Układały rymowanki na temat dyni. Uwieńczeniem zabawy było wykonanie przez dzieci ilustracji dyni wyklejanej bibułą. Poradziły sobie doskonale.
Wychowawca
Anna Skica
PAŹDZIERNIK W LABORATORIUM
„Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać…”
CyceronLaboratorium w naszej szkole to miejsce, gdzie uczniowie mogą wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, nauczyć się nowych rzeczy, zdobyć nowe umiejętności. Jak to wyglądało w przypadku klas 1 – 3?
Klasa 1 a wykonała eksperyment „Kolorowa chmura deszczowa”.
Klasa 1 b samodzielnie robiła soki owocowe.
Klasa 2 a wykonała doświadczenie „Tańczące krople”.
Uczniowie klasy 2 b przypomnieli regulamin pracowni i zasady posługiwania się przyrządami.
Klasa 2 c wykonywała doświadczenia związane z filtracją wody.
Klasa 3 a analizowała zgromadzone preparaty.
Klasa 3 b wykonywała obserwacje badawcze przy użyciu mikroskopu.
Uczniowie klasy 3 c wykonali ciastolinę.
Lekcje spędzone na doświadczeniach, obserwacjach i eksperymentach na pewno wzbogaciły wiedzę naszych uczniów oraz rozbudziły ich zainteresowania do dalszych poszukiwań i kreatywnego spędzania czasu.
WYSTAWY OKOLICZNOŚCIOWE I DEKORACJE NA ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
„Masz bibliotekę [...] zachodź tam,
zawrzyj przyjaźń z książkami. Ona najmniej zawodzi”
Maria Nurowska
Tradycje MMBS sięgają 1999 r., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, które przypadły na czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, a poszczególne szkoły same decydują, jaką datę w październiku wybrać. Do tej pory w naszej szkole Święto Biblioteki obchodziliśmy w ostatnim tygodniu października, a zaproponowane punkty programu trwały jeszcze przez kolejne trzy, cztery tygodnie listopada. Przygotowania zawsze rozpoczynały się wcześniej. Z okazji tegorocznego Święta Bibliotek Szkolnych uczniowie klas starszych na lekcjach z panią bibliotekarką i zajęciach świetlicowych przygotowali okolicznościowe plakaty i laurki, którymi w miniony piątek udekorowali korytarze szkolne. Ponadto uczniowie klasy IV c na lekcji z wychowawcą wykonali własnoręcznie oryginalne proporczyki, które uroczyście wręczyli pani bibliotekarce. Wszystkie te prace znalazły się na wystawie okolicznościowej w czytelni szkolnej. W ciągu tygodnia poprzedzającego ŚB przedstawiciele klas: VI b, VII e i V c przynieśli do biblioteki rymowanki o bibliotece, książce i czytaniu oraz proporczyki. Obecne warunki nie bardzo sprzyjają świętowaniu, ale pomimo tego zachęcam do obejrzenia przygotowanych dekoracji i wystaw. Tegoroczna akcja czytelnicza pt. „Czytające Czwórki” i konkurs pięknego pisania zostały na razie zawieszone.Z bibliotecznym pozdrowieniem! ☺
Małgorzata DowgiertŹródło:
biblioteka.pl/artykul/Miedzynarodowy-Miesiac-Bibliotek-Szkolnych-MMBS/9902
spolza.pl/userfiles/spolzapl/file/o_ksiazkach.pdf
UWAGA!
WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
27 października w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych dzieci z grupy przedszkolnej odwiedziły szkolną bibliotekę. Zwiedziły jej pomieszczenia, dowiedziały się co to jest biblioteka i w jakim celu się do niej przychodzi, a także jak nazywają się jej użytkownicy i pracownicy oraz meble, na których ustawione są książki. Ponadto dzieci zobaczyły jak wygląda karta czytelnika i karta książki. Pani bibliotekarka przywitała miłych gości „biblioteczną piosenką” na znaną melodię, wymyśloną specjalnie na tę okazję, a następnie zaprosiła dzieci do wysłuchania bajki Anny Sójki pt. „Jeż Jaś”. Dzieci z uwagą wysłuchały bajki przeczytanej przez panią bibliotekarkę, a następnie odpowiedziały na kilka pytań dotyczących utworu. Na zakończenie spotkania otrzymały od pani Gosi „królewskie jabłka” oraz słodkie upominki i kolorowanki przedstawiające bohatera przeczytanej bajki. Przedszkolaki sprawiły pani bibliotekarce ogromną radość, przynosząc do biblioteki przepiękną sowę trzymającą książkę, która od razu została zawieszona na wystawie okolicznościowej znajdującej się w czytelni. Wizyta odbyła się w miłej i serdecznej atmosferze. Uświetniła tegoroczne obchody Święta Biblioteki, które ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną odbywają się bez uczniów klas IV –VIII, którzy od 26 października przeszli na naukę zdalną.
„Witajcie w bibliotece,
tu cudów moc znajdziecie,
bajeczki, wiersze, baśnie,
czekają na Was właśnie!Tu wszystko jest możliwe,
książeczki są szczęśliwe,
że dzieci je czytają
i chętnie wypożyczają!”Małgorzata Dowgiert
I ETAP KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ZA NAMI
W dniach 19 - 23 października 2020 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. Konkursy te organizowane są w formie trzystopniowej (etap szkolny, rejonowy i wojewódzki). W naszej szkole uczniowie przystąpili do dziewięciu konkursów: konkursu języka polskiego (18 uczestników), matematycznego (12 uczniów), historycznego (3 uczniów), języka niemieckiego (12 uczniów), chemicznego (1 uczeń), biologicznego (4 uczennice), języka angielskiego (26 uczestników), fizycznego (2 uczniów) oraz po raz pierwszy do konkursu wiedzy o społeczeństwie (1 uczeń). Wszystkie konkursy miały formę pisemną i trwały 60 minut. Największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów, podobnie jak w roku ubiegłym cieszyły się konkursy z języka angielskiego i ojczystego. Teraz uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki będą reprezentowali szkołę w etapach rejonowych. Przed nimi dużo nauki i pracy. Już dziś życzymy im wytrwałości w pogłębianiu wiedzy i sukcesów w kolejnych etapach. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się uczniowie:
- Konkurs Języka Polskiego: Amber Fernandes kl. VIII b i Dorota Plucińska kl. VII b
- Konkurs Matematyczny: Natalia Trumpakais kl. VII c i Tymoteusz Sawicki kl. VII b
- Konkurs Historyczny: Igor Maciejewski kl. VII b i Łukasz Melecki kl. VII e
- Konkurs Języka Niemieckiego: Nikola Łapa kl. VIII a i Julia Zornig kl. VII b
- Konkurs Chemiczny: Jakub Szwechłowicz kl. VIII b
- Konkurs Biologiczny: Wiktoria Dworak kl. VII d i Amelia Dobrowolska kl. VII b
- Konkurs Języka Angielskiego: Hubert Poprawa kl. VIII a i Amber Fernandes kl. VIII b
- Konkurs Wiedzy o Społeczeństwie: Jakub Szwechłowicz kl. VIII b
Do Konkursu Fizycznego nie zakwalifikował się żaden z uczestników.
Tekst i fot.
M. Dowgiert