Archiwum Aktualności
UWAGA!
HARMONOGRAM REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH
UWAGA!
UWAGA!
DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
5 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
„Nadszedł czas, aby zrozumieć, że przyroda bez człowieka będzie istniała,
ale człowiek bez przyrody nie”
ArystotelesKażdego roku, 5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Środowiska, z ang. World Environment Day, ustanowiony w 1972 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na Konferencji Sztokholmskiej. Obchody Światowego Dnia Środowiska mają na celu pogłębienie świadomości opinii publicznej na temat ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na istniejące problemy i niebezpieczeństwo lekceważenia skutków naruszenia równowagi ekologicznej w przyrodzie. Tego dnia na całym świecie organizowane są imprezy promujące działania proekologiczne i zachęcające do aktywnego udziału w ochronie środowiska. Liczne festyny, pikniki i warsztaty mają na celu uwrażliwienie ludzi na sprawy związane z ekologią, segregacją odpadów oraz upowszechnienie czystych technologii, edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Tegoroczne hasło obchodów to „Zielona gospodarka: czy w niej uczestniczysz?".
Wybór informacji i zdjęć
Małgorzata Dowgiert
OLIWIER NIZIOŁ LAUREATEM OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „MÓJ LAS”
Z radością informujemy, że uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 Oliwier Nizioł został laureatem szczebla centralnego ogólnopolskiego konkursu przyrodniczego.
Konkurs "Mój Las" jest organizowany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Warszawie oraz Ligę Ochrony Przyrody od 1986 roku. Jego celem jest poszerzanie wiedzy przyrodniczej i ekologicznej dzieci i młodzieży szkolnej oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Tematyka prac konkursowych dotyczy szeroko rozumianej ochrony przyrody, pracy leśników oraz gospodarki leśnej. Konkurs odbywał się w dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Praca Oliwiera zajęła II miejsce w województwie zachodniopomorskim i została wytypowana do etapu centralnego. Decyzją Głównego Sądu Konkursowego w Warszawie zajęła III miejsce w trzeciej kategorii wiekowej w XXXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży Szkolnej.
W związku z zaistniałą sytuacją nie mogliśmy pojechać do Warszawy na uroczystość podsumowującą konkurs. Nagrody, dyplomy i podziękowania przyjechały do nas i sprawiły nam wiele satysfakcji. Gratulujemy Oliwierowi i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów!
Mirosława Kulawiak-Książek
3 CZERWCA – ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERU
Światowy Dzień Roweru obchodzony 3 czerwca został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w kwietniu 2018 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem powołania tego święta jest Polak – Leszek Sibilski, były kolarz torowy, a obecnie wykładowca na Uniwersytecie w Waszyngtonie. Rezolucja ONZ w sprawie ustanowienia Światowego Dnia Roweru podkreśla, że rower powinien być traktowany jako środek transportu, który wzmacnia edukację, w tym wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży. Dodatkowo ONZ zachęca, aby rower był traktowany jako środek komunikacji używany przez wszystkich członków społeczeństwa. Rower to wynalazek, który towarzyszy nam już od ponad 200 lat. W 1817 roku niemiecki wynalazca Karl Drais skonstruował tzw. „maszynę biegową”. Był to pierwowzór roweru, w którym jednak, aby się poruszać trzeba było odpychać się nogami.
O czym należy pamiętać w czasie jazdy rowerem?
Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Należy więc pamiętać o przestrzeganiu obowiązujących przepisów poruszania się po drodze. Rowerzysta w czasie jazdy po drodze ma swoje prawa, ale również i obowiązki, tak samo jak kierowcy samochodów czy motocykli. Najważniejsze zasady zawarte w przepisach Prawa o Ruchu Drogowym:
- stosowanie się do ruchu prawostronnego i dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oznacza to, że powinno się jechać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub ścieżki rowerowej;
- korzystanie ze ścieżki rowerowej lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli został on wyznaczony w kierunku, w którym jedziemy;
- sygnalizowanie manewrów (np. przy skręcaniu) przez rowerzystów;
- rowerzysta ma obowiązek zejścia z roweru i przeprowadzeniu go przez przejście dla pieszych. Rowerzysta może przejechać przez przejście dla pieszych w sytuacji, gdy porusza się drogą rowerową, a na pasach namalowany jest przejazd rowerowy;
- dopuszczalne jest omijanie i wyprzedzanie przez rowerzystów stojących lub wolno jadących samochodów, jeżeli dochodzi do tego na tym samym pasie ruchu;
- rowerzyści nie powinni jeździć po chodniku, jest to wykroczenie, które może zakończyć się karą w wysokości 50 zł. Chodnik przeznaczony jest bowiem dla ruchu pieszego. Jednak jest od tej zasady kilka wyjątków:
- trudne warunki pogodowe uniemożliwiające bezpieczną jazdę ulicą,
- sprawowanie opieki przez rowerzystę nad dzieckiem do 10. roku życia, które porusza się chodnikiem na rowerze,
- w sytuacji, kiedy ograniczenie prędkości na drodze przekracza 50 km/h.
Pamiętajmy jednak, że to pieszy ma pierwszeństwo na chodniku i w razie kolizji lub wypadku, to zazwyczaj rowerzysta ponosi odpowiedzialność. Dodatkowo rowerzysta przed wyjechaniem na drogę powinien pamiętać o wyposażeniu swojego jednośladu w sprawny i działający sprzęt taki jak:
- jedno czerwone światło z tyłu, którego kształt nie jest trójkątny,
- światło białe lub żółte z przodu,
- minimum jeden sprawny hamulec,
- dzwonek lub sygnał dźwiękowy.
Kary za niedostosowanie roweru do jazdy po drodze mogą wahać się w granicach od 50 do 500 zł. Wszystko zależy od liczby stwierdzonych nieprawidłowości przez funkcjonariuszy.
Wybór informacji i fot.
Małgorzata Dowgiert
UWAGA!
MŁODE TALENTY Z NASZEJ SZKOŁY
Rock Radio i zespół Ira nagrali klip do piosenki „Nadzieja”. Każdy kto chciał wziąć udział w projekcie mógł zaśpiewać lub zagrać na instrumencie ten znany utwór. Wśród wykonawców znalazł się uczeń klasy 3 a Bartosz Wilczyński, który uczy się grać na gitarze. Zapraszamy do obejrzenia klipu! Jesteśmy bardzo dumni, że wśród nas są dzieci z pasją i talentem, który rozwijają.
Bartek uczy się w Prywatnej szkole Muzycznej - Łukasz Koźlik - grać na gitarze. Pod okiem Łukasza doskonali swoje umiejętności i rozwija talent.
SUKCESY POETYCKIE NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE BURMISTRZA „WIERSZ O KWARANTANNIE”
28 maja 2020 r. o godz. 11.30 w Dębnowskim Ośrodku Kultury nastąpiło uroczyste wręczenie nagród w konkursie poetyckim „Wiersz o kwarantannie”, którego pomysłodawcą był burmistrz Pan Grzegorz Kulbicki. Tematem przewodnim był koronawirus. Okazało się, że uczniowie naszej szkoły uzewnętrznili swoją wenę twórczą i stali się zwycięzcami w różnych kategoriach.
Kategoria szkoła podstawowa kl. I – IV
I miejsce – Maja Szozda kl. II (n-l E. Słupska)
III miejsce – Julian Zając kl. III (n-l A. Wujda)
Kategoria szkoła podstawowa kl. V – VIII
I miejsce – Filip Słupski kl. VIII ( n-l J. Białek)
II miejsce – Jakub Szwechłowicz kl.VII ( n-l J. Białek)
III miejsce – Dorota Plucińska kl. VI ( n-l J. Białek)
Wyróżnienie: Igor Maciejewski kl. VI ( n-l J. Białek)
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów literackich.
J. Białek, E. Słupska, A. Wujda
TERMINY KONSULTACJI INDYWIDUALNYCH LUB W MAŁYCH GRUPACH (DO 10 OSÓB) Z UCZNIAMI KLAS I - VIII
UWAGA!
26 MAJA – ŚWIĘTO NASZYCH MAM
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza,
odepchnięta wraca – to miłość macierzyńska”.
Józef Ignacy Kraszewski26 maja w Polsce świętujemy Dzień Matki. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W tym dniu mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci.
Wszystkim Mamom w dniu Ich święta,
życzymy dużo zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie trudy, miłość i starania
składamy Wam dzisiaj wielkie podziękowania!Dla wszystkich Mam w prezencie piękne piosenki oraz cytaty i sentencje:
"To jednak jest cudne, że mama przytuli i troski znikają”.
Monika Szwaja„Matka nie musi wszystkiego rozumieć – wystarczy, żeby kochała i ochraniała. No i była dumna”. Paulo Coelho
„Bo choćby nawet cały świat rzucał w ciebie kamieniami, to jeżeli mama stoi po twojej stronie,
nic ci się nie stanie”.
Jojo Moyes
„Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami – matka”.
M. Ostrowski„Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi, nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki”. W. Rabbe
Fot. i informacje
Małgorzata Dowgiert
Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Matki
www.youtube.com/watch?v=RvHfN-4Va4g www.youtube.com/watch?v=IdxQW3jqYtA
UCZNIOWIE Z SP 3 W DĘBNIE FINALISTAMI WOJEWÓDZKICH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
W wyniku konkursów przedmiotowych zorganizowanych w roku szkolnym 2019/2020 przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty w Szczecinie, Wojewódzka Komisja Konkursowa wyłoniła sześciu finalistów z naszej szkoły. Uczniowie ci uczestniczyli w siedmiu konkursach przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego.
Finalistki wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego:
- Hanna Czyżak z kl. VIII c i Pola Dec z kl. VII b (nauczyciel przygotowujący - Joanna Białek).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Matematycznego:
- Filip Słupski z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Agnieszka Sanecka).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Historycznego:
- Igor Maciejewski z kl. VI b (nauczyciel przygotowujący - Adam Kowalski).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Chemicznego:
- Dawid Jaz z kl. VIII a (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk).
Finalista wojewódzkiego Konkursu Fizycznego:
- Dawid Jaz z kl. VIII a (nauczyciel przygotowujący - Zdzisław Sołtys).
Finalistki wojewódzkiego Konkursu Biologicznego:
- Hanna Czyżak i Iga Czerniecka z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Anna Kowalczyk).
Finalistka wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego:
- Iga Czerniecka z kl. VIII c (nauczyciel przygotowujący - Agnieszka Pożarska).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i fot.
Małgorzata Dowgiert
22 MAJA – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW ZWIERZĄT
„Kiedy patrzę w oczy zwierzęcia nie widzę w nich zwierzęcia.
Widzę przyjaciela. Czuję duszę.”
A.D. Williams
22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony z inicjatywy Klubu Gaja. Święto to nawiązuje do uchwalenia przez polski parlament ustawy o ochronie zwierząt. Miało to miejsce 22 maja 1997 roku. Już pierwszy artykuł ustawy podkreśla, że „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Petycję Klubu Gaja za wprowadzeniem ustawy podpisało 600 tysięcy osób. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce.
Wybór informacji i fot.
Małgorzata DowgiertŹródło: www.klubgaja.pl/dzien-praw-zwierzat
wiadomosci.wp.pl/22-maja-ogolnopolski-dzien-praw-zwierzat-6025255130543233a
UWAGA!
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI
TERMINY KONSULTACJI INDYWIDUALNYCH LUB W MAŁYCH GRUPACH (DO 10 OSÓB) Z UCZNIAMI KLAS VIII
UWAGA KONKURS!
REGULAMIN_POWIATOWEGO_KONKURSU_Z_OKAZJI_SWIATOWEGO_BEZ_TYTONIU_2020.pdf
zalacznik_nr_1_zgoda_przedstawiciela_ustawowego.docx
zalacznik_nr_2_zgoda_uczestnika_pelnoletniego.docx
zalacznik_numer_3-_zgoda_na_wykorzystanie_wizerunku_osoby_pelnoletniej.doc
zalacznik_numer_4_-_zgoda_na_wykorzystanie_wizerunku_maloletniego.doc