„Lubić czytanie - to znaczy godziny nudów,
które człowiek miewa w życiu, zmieniać na godziny radości”
Monteskiusz
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Święto przypada 29 września, w dniu narodzin słynnej polskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W naszej szkole świętowanie zainaugurowaliśmy już dwa dni wcześniej. 27 i 28 września uczniowie klasy V b na lekcjach języka polskiego czytali z podziałem na role fragmenty książki R. Goscinnego i J.J. Sempé pt. „Mikołajek i inne chłopaki”. W środę, 29 września na wszystkich przerwach chętni uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w zorganizowanej już po raz drugi akcji pt. „Czytające Trójki w Trójce". Jej uczestnicy z kolei czytali inną część serii książkowej o przygodach Mikołajka. Do akcji czytelniczej włączyły się również dzieci ze świetlicy szkolnej. Ponadto wszyscy uczniowie klasy IV a i IV b na zajęciach z panią bibliotekarką czytali lekturę o Mikołajku i jego paczce. Głośne czytanie sprawiło nam wielką przyjemność i dostarczyło dużo uśmiechu i radości. W tym miejscu serdecznie dziękuję nauczycielom, którzy włączyli się w obchody Dnia Głośnego Czytania i uczniom za wspólnie spędzony czas przy lekturze. Zachęcam, aby z tego dnia uczynić dobrą tradycję codziennego czytania w swoich domach.
Z bibliotecznym pozdrowieniem! ☺
Małgorzata Dowgiert