Serdecznie dziękuję za tak szybki odzew Rodzicom Juliana Zająca z klasy 2c. Biblioteka wzbogaciła się o kolejne książeczki i gry planszowe. W imieniu własnym i wszystkich czytelników bardzo dziękuję... Iwona Dorota Fryntkowska
Archiwum Aktualności
PODZIĘKOWANIE ZA DARY KSIĄŻKOWE
WITAJCIE NA (ZDALNYM) OLIMPIE, CZYLI UCZTA Z UDZIAŁEM BOGÓW I HEROSÓW W 5C
Dziś na kilkadziesiąt minut zwykła lekccja stała się miejscem, gdzie ucztowali prawdziwi greccy bogowie. A to za sprawą projektu, w jakim wzięli udział uczniowie klasy 5c. Zaprezentowali oni wybraną przez siebie postać z mitologii greckiej, wykorzystując i poszerzając wiedzę zdobytą na ostatnich lekcjach języka polskiego. Na naszym małym Olimpie gościliśmy zatem mądrą boginię Atenę, gromowładnego Zeusa, szybkonogiego Hermesa, okrutnego Aresa czy Demeter – boginię urodzaju rozpaczającą po utracie ukochanej córki. Uczniowie oprócz pomysłowych kostiumów, które własnoręcznie przygotowali, zaprezentowali krótką opowieść na swój temat. Jak na ucztę bogów przystało, wszyscy uczestnicy mogli skosztować boskiego pokarmu – ambrozji i nektaru. Według mitów dostarczał on sił, rozjaśniał myśli i oczywiście dawał wieczną młodość.
Uczniowie kl.5c
„ZIMOWE RYMOWANIE”
W lutym br. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębnie ogłoszono konkurs logopedyczny. Zadaniem dzieci było napisanie wierszyka lub rymowanki dotyczącej zimy z wyrazami zawierającymi trudne głoski. W kategorii klas I-III zgłoszono 24 prace. Z naszej szkoły uczniowie: Brajan Piwiński, Nikodem Prokop, Jakub Nowak, Olivier Sip za pracę grupową zatytułowaną „Zimowe pomaganie” otrzymali drugie miejsce, podobnie jak Iga Dec za wiersz „R”. Julian Zając ze swoim utworem „Srebrzysta pora” zdobył trzecie miejsce. Za udział w konkursie nagrodzono również Oliwiera Radziukiewicza i Kacpra Zająca.
Gratulujemy!
MARCHEWKOWE PYCHOTKI
Uczeń klasy 2c, Julian Zając, ma wiele pasji. Jedną z nich jest na pewno gotowanie. W ramach projektu „Mój kolega – mentorem”, przedstawił nam prosty przepis na przepyszne ciasto marchewkowe. Zapoznaliśmy się ze sposobem jego wykonania „krok po kroku”, co zostało poparte bardzo dokładną prezentacją. Na końcu oczywiście testowaliśmy te pyszności, które były nie tylko smaczne, ale i zdrowe.
Dziękuję Julianowi i gratuluję jego rodzicom tak zdolnego, młodego kucharza.
Anna Wujda
POWITANIE WIOSNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
„Bawiła się wiosna z marcem w chowanego.
Jak dobrze poszukasz, znajdziesz mnie kolego".
Przedszkolaki powitały Wiosnę kolorowymi strojami, dekoracją, śpiewem i tańcami. Dzień Wiosny jest zapowiedzią czegoś pięknego. Więc życzymy sobie i wam wszystkim uśmiechu na co dzień, aby szare, bure znikło, aby wiosenne nastroje towarzyszyły nam nieustannie. Dzieci z uśmiechem na twarzy przywołały Wiosnę poznając jej zwiastuny. "Wiosno widzę cię, tutaj skryłaś się".
PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
W dniach 17- 18- 19 marca 2021 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do próbnego egzaminu ósmoklasisty organizowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Ósmoklasiści rozwiązywali testy diagnostyczne z języka polskiego, matematyki, języka angielskiego i po raz pierwszy w tym roku z języka niemieckiego. Próba egzaminu przeprowadzona została w celu informacyjnym (stworzenie uczniowi możliwości pracy z arkuszem egzaminacyjnym podobnym do właściwego) oraz diagnostycznym (w celu zidentyfikowania wiadomości i umiejętności, które uczeń opanował już w stopniu zadowalającym, oraz wiadomości i umiejętności, które wymagają jeszcze utrwalenia i doskonalenia). Diagnoza została przeprowadzona z zachowaniem zasad dotyczących bezpieczeństwa sanitarnego i obowiązujących wytycznych epidemicznych.
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE: www.cke.gov.pl oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:
- informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów, w tym aneksy do informatorów zawierające wymagania egzaminacyjne obowiązujące w roku szkolnym 2020/2021;
- przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;
- arkusze próbnych egzaminów ósmoklasisty z ubiegłych lat;
- osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
- filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.
Źródło:www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/od-17-do-19-marca-tzw-probne-egzaminy-osmoklasisty-organizowane-przez-centralna-komisje-egzaminacyjna
Małgorzata Dowgiert
WIOSNA, ACH TO TY!
Uczniowie już dziś przywoływali wiosnę! Bo choć za oknem pogoda idealnie odwzorowująca przysłowie „W marcu jak w garncu”, to nam już bardzo tęskno do samych słonecznych dni.
Już w domach przygotowaliśmy się do obchodów Pierwszego Dnia Wiosny! Każda klasa ubrała się we wspólnie ustalony wiosenny kolor. Wraz z rodzicami wykonaliśmy „Kwitnące kapelusze”, które zdobiły nasze głowy. Tak wystrojeni mogliśmy zaprosić do naszej szkoły Panią Wiosnę. Jednak, by mieć Ją czym poczęstować, wykonaliśmy zdrowe wiosenne kanapki, sałatki i przekąski. Ich zapach roznosił się po całej szkole. Spotkała nas niezwykła niespodzianka, ponieważ Pani Wiosna nie przyszła w jednej osobie – mieliśmy dziś aż siedem Pań Wiosen! Okazały się nimi nasze Panie wychowawczynie! Ponadto to my mogliśmy zaprojektować dla nich kreacje oraz nakrycia głowy i inne ozdoby. Wyglądały dziś pięknie! Zresztą…jak zawsze! tak
PREZENTY, PREZENTY...
W imieniu czytelników oraz podopiecznych świetlicy szkolnej dziękujemy serdecznie Pani Marlenie Kostrzewskiej - Mamie Leny Krawczuk za dary w postaci gier planszowych i puzzli na rzecz szkolnej biblioteki i świetlicy.
Serdecznie dziękuję również Idze Dec za dary książkowe na rzecz szkolnej biblioteki.
Dzisiaj także z okazji "Bez Okazji" taka niespodzianka ze strony miłego ucznia 2c, Zająca Julianka. Dziękuję, pyszne było...
bibliotekarz Iwona Dorota Fryntkowska
SPRZĄTANIE ŚWIATA
15 i 17 marca spontanicznie zebrała się grupka naszych uczniów naszej szkoły, aby posprzątać teren przy os. Waryńskiego. Był to pomysł na zdalną katechezę o grzechu, aby uzmysłowić uczniom, że tak jak śmieci brudzą naszą planetę, tak grzech brudzi serce człowieka... Całość została nagrana telefonem wraz z komentarzem nauczyciela. Młodzież wykazała się troską o nasze środowisko i pytała kiedy kolejna taka akcja?
UWAGA!
DZIEŃ MATEMATYKI W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM
12 marca Dzień Matematyki w Oddziale Przedszkolnym. Przedszkolaki zmierzyły się z Królową Nauk - Matematyką. Uczestniczyły w sytuacjach doskonalących pamięć, zdolność logicznego myślenia oraz umiejętność skupienia uwagi. Dzieci z wielkimi zaangażowaniem podjęły wezwanie. Jak się okazało matematyka nie jest taka straszna, jak ją malują.
KWALIFIKACJE DO ELIMINACJI POWIATOWYCH 66. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO
W tegorocznym 66. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy 3C: Pola Piotrowska oraz Lena Warunek. Obie dziewczynki ukazały poezję dziecięcą wzruszając i bawiąc odbiorców. To wielka odwaga wystąpić przed publicznością. Z dumą możemy pochwalić się osiągnięciem Leny Warunek, która otrzymała kwalifikacje do eliminacji powiatowych. Obu młodym artystkom serdecznie gratuluję!
Aleksandra Kucharska
DZIEŃ KOBIET W KLASIE 7B
8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – wpisał się na stałe do szkolnego kalendarza. Chłopcy z klasy 7b stosując się do zasad obowiązujących w pandemii przygotowali z okazji święta rewelacyjne prezenty dla swoich koleżanek.
Wykonali oni personalizowane przypinki z życzeniami z okazji Dnia Kobiet oraz ołówki motywacyjne, zapakowali je wraz ze zdjęciem, słodyczami do ramki-pudełka, które na pewno będzie świetną pamiątką dla dziewczynek.
W imieniu kolegów z klasy, Tymek i Jarek dostarczyli zapakowane prezenty wraz z życzeniami do domów koleżanek, co było świetną niespodzianką i wywołało szeroki uśmiech na twarzach kobiet klasy 7b.
RZYGOTOWANIA DO WIOSNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM SP3
WARSZTATY RECYTATORSKIE ON-LINE
Grupa teatralna "Taka Paka" pod kierunkiem p. Joanny Symeniuk: Amber Fernandes, Laura Gołdyn Wiktoria Syguła, Filip Cholewiński, Maja Lantas, Katarzyna Januszkiewicz, Julia Witkowska.
DZIEŃ KOBIET W 5C
8 marca chłopcy z klasy 5c przygotowali dla swoich koleżanek miłą niespodziankę. Dziewczynki wysłuchały na swój temat wiersz. Każdy z naszych chłopców stworzył przemiłą rymowankę o dziewczynce. Prezentacja wzbogacona życzeniami, pięknymi zdjęciami oraz dodana wiosenna muzyka bardzo nas wzruszyła. Najbardziej cieszą twórcze niespodzianki wykonane ze szczerego serca. Zapraszamy do oglądnięcia cudownej niespodzianki.
Uczniowie 5c
MEINE TRAUMWOHNUNG – MOJE WYMARZONE MIESZKANIE
Wszyscy mamy marzenia, a obecnie, kiedy zamknięci jesteśmy w czterech ścianach, takie marzenia są nam szczególnie potrzebne.
„Moje wymarzone mieszkanie” to projekt, który powstał w ramach lekcji języka niemieckiego.
Swoje plany na przyszłość zaprezentowali uczniowie klas 4b i 4c.
Wioletta Wyhowska
MALI BELFRZY
W poprzednim tygodniu uczniowie 3C przejęli klasę i to oni prowadzili swoje własne lekcje! Każda chętna osoba mogła wybrać dowolną edukację i tym sposobem pokazać pozostałym swoje mocne strony, pasje i zainteresowania. Dzięki temu:
- z Wojtkiem poznaliśmy świat dinozaurów;
- Natalka przećwiczyła z nami czytanie ze zrozumieniem;
- Amelka przeprowadziła wybuchową lekcję o wulkanach;
- Oliwka z Leną zachęciły nas do ćwiczeń i zabaw ruchowych;
- Kuba z Marcinem rozpoczęli świętowanie Dnia Matematyki i przez zabawy oraz łamigłówki pobudzili nasze szare komórki;
- Oliwier wprowadził nas w tajniki gry w szachy;
- Jagoda zabrała nas w podróż po Układzie Słonecznym;
- Hania przekazała nam wiedzę o koniach, Kalina o świnkach morskich, Maja o chomikach, a Julia o sowach;
- Pola zaprezentowała swoją pasję - grę na ukulele oraz nauczyła nas budowy tego instrumentu;
- Lena poprowadziła lekcję o Słońcu;
- Oliwier zabrał nas do Afryki, by przedstawić żyjące tam zwierzęta.
Prowadzenie przez uczniów lekcji to najwyższy poziom opanowania wiedzy, ale także rozwój kreatywnego myślenia oraz umiejętności występowania przez publicznością. Ten tydzień na długo zostanie w pamięci klasy 3C.
Aleksandra Kucharska
LABORATORIUM W LUTYM
Zajęcia w szkolnym laboratorium mają na celu nie tylko zainteresowanie dzieci różnymi dziedzinami nauki , ale mają też rozbudzić w dzieciach pasję w poznawaniu i poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania. Zaspokajają naturalną ciekawość dziecka i jego chęć poznawania świata.
Również w lutym uczniowie poszczególnych klas zgłębiali tajemnice wielu zjawisk, poznawali otaczający nas świat:
- klasa 1a poznała budowę i sposób użytkowania mikroskopu oraz model człowieka od wewnątrz,
- klasa 1b wykonała eksperyment "Tańczące rodzynki",
- klasa 2a poznała budowę i zastosowanie mikroskopu optycznego,
- klasa 2b - uczniowie dowiedzieli się jak powstaje prąd, w swojej pracy korzystali z zestawu małego elektryka,
- klasa 2c odmierzała płyny używając określeń: litr, pół litra, ćwierć litra,
- klasa 3 a wykonała sztuczny śnieg,
- klasa 3b wykonała eksperyment "Znikający pieprz",
- klasa 3c poznawała pracę geologa, archeologa oraz paleontologa: Wyszukiwaliśmy złota odkrywaliśmy ślady dinozaurów na skamieniałościach odszukiwaliśmy dinozaura w lodowcu Przeprowadziliśmy eksperyment - erupcja wulkanu.
Zapraszamy na Dzień Otwarty Szkoły!