SUKCESY MAŁYCH UCZNIÓW
Uczniowie klas 1 - 3 wzięli udział w zimowej i wiosennej sesji Ogólnopolskiej Olimpiady „Olimpusek”. Wszystkie dzieci wykazały się wielką odwagą, spróbowały swoich sił i sprawdziły swoją wiedzę.
Każdy uczestnik konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom uznania, a szczególnie wyróżnił się Oliwier Kaczmarek, który zdobył tytuł laureata.
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Wychowawczynie klas 1 - 3
ZADANIE POŻYTKU PUBLICZNEGO W TRAKCIE REALIZACJI
Stowarzyszenie Przyjaciół Trójki wraz z klasą VIc od marca realizuje projekt mający na celu poznawanie pięknych geograficznie i bogatych historycznie miejsc w Polsce - tj. Wrocław oraz kształtowanie tożsamości narodowej, postaw patriotycznych i szacunku do historii.
Kolejne zadania obejmowały konkurs plastyczny „Cuda Wrocławia” oraz wykonanie albumów i prezentacji multimedialnych przez uczniów.
12.06. odbył się finał konkursu plastycznego. Jury w składzie: p. Jerzy Jastrzębski - plastyk i wieloletni nauczyciel, p. Małgorzata Żarkowska – Miałszygrosz - nauczycielka plastyki oraz p. Paweł Jan Baszczuk - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Trójki wybrali najlepsze prace uczniów klas VI z naszej gminy. Po wielu emocjach ogłoszono wyniki:
I miejsce - Oliwia Skołuda - Szkoła Podstawowa w Sarbinowie
II miejsce - Hanna Kaźmierczyk - Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębnie
III miejsce - Emilia Turek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Dębnie
Wyróżnienia - Karolina Studniarczyk i Jakub Szwechłowicz z SP3 Dębno
Kolejnym wykonanym zadaniem było przygotowanie albumów oraz prezentacji multimedialnych o najciekawszych miejscach we Wrocławiu. Uczniowie klasy VIc poprzez przygotowanie albumów i prezentacji mieli okazję zapoznać się z pięknymi geograficznie i historycznie miejscami.
Joanna Białek wraz z uczniami kl.VIc
1B NA LEKCJI W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ
W czerwcu, uczniowie klasy 1b wybrali się do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dębno, dla wielu z nich była to pierwsza wizyta. Pierwszoklasiści zwiedzili placówkę, dowiedzieli się co należy robić, żeby stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachowywać, a także poznali zawód bibliotekarki. Spotkanie przybliżyło pierwszakom literaturę dziecięcą i jej autorów. Na zakończenie pobytu każde dziecko musiało zdać egzamin i odnaleźć książkę z wylosowanym tytułem. W nagrodę za dobrze wykonane zadanie "mali bibliotekarze” otrzymali słodki upominek.
Dzieci pełne wrażeń i nowych doświadczeń wróciły do szkoły z uśmiechem na twarzy.
Pracownikom biblioteki serdecznie dziękujemy za gościnę.
Uczniowie klasy 1b
z wychowawczynią Eweliną Słupską
UWAGA!
UCZNIOWIE SP3 ZWYCIĘZCAMI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU „MÓJ LAS”
Dnia 11 czerwca 2019 r. roku rozstrzygnięto XXXII edycję konkursu „Mój las" na szczeblu wojewódzkim. Uczniowie naszej szkoły mają w tym roku szczególne powody do satysfakcji i radości ze swojej pracy. Zajęli bowiem całe podium:
- I miejsce Oliwier Nizioł kl. VIIb
- II miejsce Dawid Jaz kl. VIIa
- III miejsce Jarosław Jaz kl. Vb
- wyróżnienia Pola Dec kl. VIb i Dorota Plucińska kl.VbUroczyste podsumowanie konkursu odbyło się w Zielonej Klasie Ligi Ochrony Przyrody w Szczecinie. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Praca nagrodzona I miejscem została wytypowana do II etapu konkursu na szczeblu centralnym, organizator - Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Warszawie.
Bardzo serdecznie gratulujemy nagrodzonym tak wysokich wyników, wytrwałości w dążeniu do zamierzonego celu i życzymy dalszych sukcesów.
Mirosława Kulawiak - Książek
UWAGA!
W związku z panującą falą upałów Burmistrz Dębna wyraził zgodę na skrócenie lekcji dla dzieci do piątku tj. do dnia 14.06.2019 r.
Każda lekcja trwa 30 minut, przerwa 10 minut.
1. 8.00 - 8.30
2. 8.40 - 9.10
3. 9.20 - 9.50
4. 10.00 - 10.30
5. 10.40 - 11.10
6. 11.20 - 11.50
7. 12.00 - 12.30
8. 12.40 - 13.10
9. 13.20 - 13.50
I MIEJSCE W KONKURSIE „PALENIE SZKODZI”
Państwowy Powiatowy Inspektor w Myśliborzu przedstawił wyniki konkursu na plakat pt. „Palenie szkodzi” organizowany w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacji antynikotynowej „Bieg po Zdrowie”.
W obu etapach szkolnym i powiatowym wzięło udział 147 uczniów. Do komisji konkursowej etapu powiatowego wpłynęło 11 prac. Wszystkie prace spełniały wymogi regulaminu.Komisja przyznała I miejsce Estebanowi Wujdzie uczniowi kl. IV c Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jarosława Dąbrowskiego w Dębnie.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
Joanna Gołębiewska
WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KEPLERA W ZIELONEJ GÓRZE
10 czerwca uczniowie klasy IV c odwiedzili nowoczesne Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze, gdzie zwiedzali Centrum Przyrodnicze oraz Planetarium Wenus.
W holu planetarium obejrzeliśmy ekspozycję, której centralne stanowisko poświęcone jest słynnemu astronomowi Johanesowi Keplerowi. Pozostałe, poświęcone planetom Układu Słonecznego i Księżycowi, wyposażone są w wagi, które pokazują, ile ważylibyśmy przebywając na nich.
Planetarium jest obiektem wyjątkowym przede wszystkim dzięki zainstalowaniu ruchomej kopuły. Siedząc w wygodnych fotelach, obejrzeliśmy seans pt. „Ziemia, Księżyc, Słońce”. W prosty i zabawny sposób przedstawiono w nim budowę Układu Słonecznego, pokazano w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu. Film opowiadał też o gwiazdozbiorach, podróżach kosmicznych i lądowaniu na Księżycu.
Następnie udaliśmy się do Centrum Przyrodniczego, gdzie bawiliśmy się ucząc. Zaczęliśmy od sali stanowisk interaktywnych, gdzie mieliśmy możliwość przeprowadzenia przygotowanych na każdym stanowisku doświadczeń. Pozwalają one na realizację wybranych zagadnień z biologii, fizyki i geografii. Samodzielnie wykonywaliśmy eksperymenty: bateria z dłoni, lepkość cieczy, kula plazmowa, bądź jak lekarz, działo powietrzne, modele 3D, elastyczność kręgosłupa - a to tylko niektóre z nich. Wszyscy świetnie bawiliśmy się, nie zdając sobie sprawy z tego, że to jest nauka.
To był wspaniale spędzony dzień. Było mnóstwo zabawy i emocji, a na dodatek niepostrzeżenie przemycono nam też trochę wiedzy:)Joanna Gołębiewska
Wioletta Olszewska
WYCIECZKA DO MAJALANDU
10 czerwca dzieci z filii Dargomyśl wraz z nauczycielkami wyruszyły na wycieczkę do parku rozrywki Majaland – Kownaty, do bajkowej krainy pszczółki Mai, Heidi oraz Wikinga Vica. Po przywitaniu przez pszczółkę Maję i otrzymaniu pieczątek rozpoczęliśmy wspólną przygodę w kolorowym świecie bajek. Dzieci zachwycały się atrakcjami, które były dostępne dla każdego przebywającego na terenie parku rozrywki. Wieża swobodnego opadania oraz kolejka rollercoaster dostarczyła wielu niesamowitych wrażeń. Po zwiedzeniu przez nas wszystkich atrakcji wychowankowie wraz z opiekunami wrócili szczęśliwe do swoich domów.
Nauczyciele- filia Dargomyśl
MAJOWE ZAJĘCIA W LABORATORIUM
W maju przedszkolaki i uczniowie klas 1 – 3 chętnie doświadczali i eksperymentowali w szkolnym laboratorium. Wykonywano i obserwowano następujące zjawiska:
5, 6 - latki porównywały ciężar różnych przedmiotów, zabawek, piórników, piór.
1 a - przeprowadzała obserwacje przez mikroskop.
1 b - wykonała eksperyment znikający atrament. Jest to doświadczenie chemiczne, do którego potrzebujemy jedynie wodę, atrament i ocet.
1 c - poznawała tajemnicę powstawania chmur oraz obieg wody w przyrodzie.
2 a,b,c - uczniowie w ramach “Mój zdrowy posiłek” wykonywali na drugie śniadanie owocowe szaszłyki.
3 a - udoskonalała umiejętności określania i rozróżniania objętości cieczy w różnych rodzajach menzurek.
3 b - wykonała eksperyment „magia kolorów” z użyciem mleka, barwników i płynu do naczyń. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali powstające wzory.
3 c - odmierzała płyny różnymi miarkami używając określeń: litr, pół litra, ćwierć litra.Miesiąc maj zakończył czas doświadczania i eksperymentowania w szkolnym laboratorium. Nowe pomysły, doznania i ciekawe doświadczenia zostaną wznowione po wakacyjnych przygodach.
WARSZTATY TEATRALNE
10 czerwca szkolna grupa teatralna TAKA PAKA miała okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych. Zajęcia odbyły się w naszej szkole, a prowadzący – instruktor pan Michał Krzywaźnia przyjechał specjalnie do nas w ramach nagrody, którą zdobyliśmy za zajęcie I miejsca w Finale III Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych. Nagrodę w postaci warsztatów otrzymaliśmy od Teatru Kana ze Szczecina. Aktorzy w czasie zajęć poznali nowe techniki oraz zabawy usprawniająco - rozgrzewające aparat mowy, a także poprawiające swobodę ruchu na scenie, sprawność fizyczną i koncentrację. Zajęcia odbyły się w niezwykle miłej atmosferze. Dzięki charyzmatycznemu panu Michałowi nasz warsztat aktorski znacznie się rozwinął. Dziękujemy!
WYNIKI WYBORÓW UZUPEŁNIAJĄCYCH DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Kadencja SU może trwać do pięciu lat, a więc wybory GŁÓWNE odbywają się co pięć lat, a UZUPEŁNIAJĄCE w wyniku potrzeb co rok. Skład SU to 10 osób.
W tym roku szkolnym zaistniała potrzeba przeprowadzenia wyborów uzupełniających.
Do wyborów zgłosiło się 29 kandydatów, którzy rywalizowali o dwa mandaty do SU - na miejsca odchodzących członków. KOMISJA WYBORCZA pod przewodnictwem Jakuba Hostyńskego czuwała nad prawidłowym ich przebiegiem.
Wyniki głosowania:
1.Oskar Dziubek 7c- 44 głosy
2.Bartosz Wójcik 6b – 41 głosów
3.Artur Kowalewski 7b - 36 głosów
4.Julia Aleksiejew 5b - 35 głosów
5.Marceli Suda 5d - 25 głosów
6.Esteban Wujda 4c - 19 głosów
7.Hania Lewandowska 4c - 17 głosów
8.Emilia Olejnik 4b - 15 głosów
9.Zuzanna Wolska 3b - 14 głosów
10.Kacper Prokop 3c - 13 głosów
11.Róża Popławska 4a - 12 głosów
12.Zuzanna Antaczak 4a - 11 głosów
13.Laura Gołdyn 5a - 9 głosów
14.Nina Myszczyszyn 3b - 9 głosów
15.Kacper Binięda 4b - 8 głosów
16.Aniela Krauze 4a – 7 głosów
17.Patrycja Obłocka 5e - 7 głosów
18.Julia Jacura 3b - 6 głosów
19.Kinga Januszkiewicz 4c - 6 głosów
20.Vanessa Dębicka 5e - 6 głosów
21.Piotr Przespolewski 5a - 5 głosów
22.Katarzyna Januszkiewicz 5a - 3 głosy
23.Monika Kowalewska 4c - 3 głosy
24.Julka Stalka 4a - 2 głosy
25.Martyna Kaczmarek 5e - 2 głosy
26.Amelia Chciuk 5e - 2 głosy
27.Klaudia Konderewicz 5c - 1głos
28.Maciej Michalczyszyn 4c - 0 głosów
29.Wiktoria Jackowiak 5b - 0 głosówOskar Dziubek i Bartosz Wójcik - to nowi członkowie SU.
GRATULACJE!
Z dniem 11.06.2019 r. powołuje się Samorząd Uczniowski na rok szkolny 2019/2020 w składzie uzupełnionym o dwóch członków:
Przewodniczący: Jakub Szwechłowicz
I zastępca: Pola Dec
II zastępca: Oliwia Chawawko
Członkowie:
Oskar Dziubek
Bartosz Wójcik
Kornelia Ratajczak
Zając Wiktoria
Dorota Plucińska
Tymoteusz Sawicki
Hanna Czyżakopiekun SU Joanna Symeniuk
TRÓJKA PO RAZ CZWARTY W OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI MASOWEGO CZYTANIA
7 czerwca 2019 r. o godz. 1000 już po raz czwarty wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania po hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, której organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Głównym celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku książki, tak by czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma zachęcić tych uczniów, którzy wciąż traktują czytanie jako przykry obowiązek. W roku 2019 udział w akcji zadeklarowały 3073 instytucje. W ubiegłym roku 406 825 uczniów z całej Polski pobiło rekord czytania w jednym momencie. W naszej szkole podobnie, jak w roku ubiegłym akcję pod hasłem „Piknik z książką” przeprowadziliśmy w plenerze przy budynku klas I – III oraz przed budynkiem filii SP 3 w Dargomyślu. Wszyscy przyszli w różnobarwnych strojach. Każdy uczestnik czytał to, na co miał ochotę. Niektórzy przygotowali plakaty z rymowankami zachęcającymi do czytania książek. Pogoda i humory dopisywały, a pojawiające się od czasu do czasu na niebie chmurki przyjemnie chłodziły i przynosiły ulgę zmęczonym ostatnimi upałami uczestnikom. Najmłodszy czytelnik, który przybył na piknik ze swoimi książeczkami pod opieką mamy miał 2,5 roku. Powitaliśmy go gromkimi brawami. Pomimo tego, że w naszej placówce aż dziesięć klas było w tym dniu na wycieczkach szkolnych, a na dworze panowała wysoka temperatura, to jednak udało nam się przyjemnie spędzić pół godziny z książką i ustanowić kolejny rekord czytania w jednym momencie. W tegorocznym czytaniu wzięło udział około 430 osób. Naszą szkołę możecie odszukać na interaktywnej mapce uczestników dostępnej na stronie https://www.czytamy.org/mapa.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywny udział w akcji!
Do zobaczenia za rok!Koordynatorki akcji
Małgorzata Dowgiert
Iwona Dorota Fryntkowska
Wioletta Olszewska
IX POWIATOWA OLIMPIADA LEKKOATLETYCZNA PRZEDSZKOLI
7 czerwca 2019r. na Stadionie Sportowym im. Henryka Witkowskiego w Dębnie odbyła się IX Powiatowa Olimpiada Lekkoatletyczna Przedszkoli, której organizatorami były: Przedszkole nr 1 „Czarodziejska Kraina” oraz Przedszkole nr 2 im. Stanisławy Modrzejewskiej. Wzięło w niej udział 10 przedszkoli z Gminy Dębno i okolic. 6 latki z SP3 również przystąpiły do zawodów. Dzieci wytrwale przygotowywały się. Pozytywne emocje dominowały i towarzyszyły nam przez całą olimpiadę. Duch rywalizacji odezwał się już od pierwszej konkurencji i trwał do końca. Przedszkolaki dzielnie wywalczyły VII miejsce. Dziękujemy pani Małgosi Łoszczuk za pomoc w treningach oraz pani Kindze Bętkowskiej za obecność na stadionie, wsparcie i opiekę nad dziećmi. Podziękowania kierujemy również w stronę rodziców dzieci biorących udział w olimpiadzie.
Gratulacje!
Anna Skica
SZÓSTOKLASIŚCI NA TROPIE PANORAMY
W dniach 04.06. - 06.06 uczniowie klasy VIb i VIc udali się na wycieczkę do Wrocławia w ramach projektu Urzędu Miasta.
Po przyjeździe wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Ostrów Tumski - najstarszą dzielnicę miasta. Następnie poszliśmy do Katedry i Pałacu Biskupiego. Przeszliśmy przez Most Tumski na Rynek Wrocławski. Tam usłyszeliśmy wiele legend związanych z Wrocławiem.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Ogrodu Japońskiego, gdzie urzekły nas cudowne rośliny. Mieliśmy okazję podziwiać tańczące fontanny przy muzyce.
Kolejnym punktem wycieczki był spacer po ZOO, w którym mieliśmy okazję spotkać egzotyczne zwierzęta. Było tam też Oceanarium, gdzie pływały kolorowe ryby. W Afrykarium mieliśmy sposobność karmienia żółwi. Po sytym obiedzie czekał na nas najważniejszy punkt programu - Panorama Racławicka. Zachwyciło nas o dzieło sztuki i żywa lekcja historii.
Trzeciego dnia udało nam się zobaczyć od kulis Stadion Piłkarki. Mogliśmy poczuć się jak trener, zawodnicy i kibice. Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Pana Tadeusza, w którym zobaczyliśmy rękopis epopei narodowej i ówczesne tradycje.
Podczas wycieczki udało nam się odnaleźć 47 krasnoludków z 471, z których to znany jest Wrocław.
Wyjazd był udany i na pewno na długo zapamiętamy zabytki stolicy Dolnego Śląska.
Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w Dębnie oraz kierowcy - p. Wawruszczakowi za podróż za jeden uśmiech.
J. Białek
UWAGA!
PODSUMOWANIE AKCJI BIBLIOTECZNYCH 2019
5 czerwca 2019 r. o godz. 1035 w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie, na którym podsumowano dwie całoroczne akcje prowadzone wśród uczniów klas IV – VIII przez bibliotekę szkolną. W akcji naprawy księgozbioru pt. „Czerwone Serduszko” uczestniczyło pięciu uczniów. Z kolei w akcji „Podaruj książkę bibliotece” wzięło udział 21 czytelników. Dzięki nim pozyskano foliowe okładki przeznaczone na lektury oraz 153 książki, które zostaną włączone do księgozbioru biblioteki. Są wśród nich lubiane przez uczniów książki z serii „Zaopiekuj się mną”, kolekcja komiksów oraz pięknie ilustrowane publikacje popularnonaukowe o różnorodnej tematyce. Tradycyjnie wszyscy darczyńcy zostali wpisani na „Złotą Listę” znajdującą się w bibliotece. Obie akcje zorganizowane były już po raz osiemnasty. Na spotkaniu uczestnicy otrzymali symboliczne, czerwone serduszka – lizaki, drobne upominki oraz dyplomy i podziękowania, które zostały ufundowane przez organizatorkę. Tegoroczni najaktywniejsi kolekcjonerzy serduszek to:
- Kinga Jasińska z kl. IV a – 21 serduszek
- Jakub Szwechłowicz z kl. VI b – 16 serduszek
Serdecznie dziękuję za cenne dary książkowe, które wzbogacą zbiory biblioteczne i poszerzą ofertę naszej biblioteki!
Organizator
M. Dowgiert
LEKCJA POKAZOWA W RÓŻAŃSKU
5 czerwca ośmioro dzieci z klasy 2a, które uczęszczają na zajęcia z programowania, pojechało do Szkoły Podstawowej w Różańsku na lekcję pokazową. Celem współpracy między szkołami było zaprezentowanie naszym kolegom i koleżankom z Różańska, jak wygląda programowanie z użyciem Ozobotów. Dzieci pracowały wzorowo, dzieliły się swoimi doświadczeniami i wiedzą, motywowały i zachęcały kolegów i koleżanki do kodowania tras dla robocików. Rozegrana została również rozgrywka drużynowa – programowanie off line – i tu pomocna była mata do kodowania, kolorowe kubeczki i kostki do gry. Po tak intensywnej pracy na naszych uczniów czekało pyszne śniadanie, po którym to uczniowie z Różańska zaprosili dzieci z SP3 na zajęcia z użyciem tablicy interaktywnej. Czas płynął bardzo szybko i nim się spostrzegliśmy musieliśmy wracać.
Było to bardzo ciekawe doświadczenie, uczniowie z obu szkół pokazali, że współpraca i wspólna zabawa przynosi ogromną satysfakcję i wiedzę. Na zakończenie naszego pobytu w zaprzyjaźnionej szkole tata jednego z uczniów przygotował słodki upominek w postaci lodów.
Uczniowie z klasy 2 a z naszej szkoły otrzymali piękne dyplomy za pracę z tablicą multimedialną, zestaw kart pracy oraz słodkości, podobne upominki dostał pan dyrektor Z. Sołtys, p. P. Wilczyński i K. Symeniuk. Uczniowie z Różańska również otrzymali pamiątkowe dyplomy za zrealizowanie zadań w Ogólnopolskim Programie Uczymy Dzieci Programować.
Serdecznie dziękuję Panu Pawłowi Wilczyńskiemu i Panu dyrektorowi Zdzisławowi Sołtysowi za zapewnienie dzieciom dojazdu.
Katarzyna Symeniuk
WYCIECZKA ZAWODOWA DO FIRMY TELESKOP W KOSTRZYNIE NAD ODRĄ
W dniu 29 maja uczniowie klas ósmych udali się do firmy Teleskop. Pierwszym etapem wycieczki było zapoznanie uczniów ze specyfiką pracy w zawodzie ślusarza i operatora obrabiarek skrawających. Kolejny etap to przyjrzenie się procesowi produkcyjnemu realizowanemu w Teleskopie. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem, widząc tak wiele hal produkcyjnych, gigantyczne maszyny i ogromne stalowe konstrukcje. Dużym zaskoczeniem były też panie pracujące na stanowisku spawacza, które swoimi kompetencjami i umiejętnościami dorównywały pracy mężczyznom. To przekonało uczennice, że nie ma zawodów, w których kobieta nie da sobie rady.
Dziękujemy pracownikom firmy Teleskop za poświęcony nam czas oraz duże zaangażowanie przy realizacji tej ścieżki edukacyjnej.Uczniowie klasy 8a i 8b
Z WIZYTĄ W REGIONALNEJ PLACÓWCE OPIEKUŃCZO – TERAPEUTYCZNEJ W DĘBNIE
Koło Wolontariatu kończąc w tym roku szkolnym swoją pracę, sfinalizowało dziś już ostatnią akcję charytatywną. 5 czerwca wolontariusze odwiedzili dzieci z RPOT w Dębnie w celu przekazania im paczek z wcześniej zbieranymi zabawkami, słodyczami, artykułami papierniczymi i chemicznymi. Dziękujemy wszystkim darczyńcom.