ŚWIĘTO CZYTANIA
29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie kl. 1b odwiedzili bibliotekę szkolną, gdzie pani Dorotka zaprezentowała dostępny księgozbiór. Poza odwiedzinami, najmłodsi wysłuchali wierszy czytanych przez pielęgniarkę szkolną i panią bibliotekarkę. Nie zabrakło też zagadek dotyczących książkowych bohaterów. W tym dniu każdy uczeń przyniósł i zaprezentował swoją ulubioną książkę i kartę czytelnictwa „Gangu Słodziaków”. Na zakończenie pierwszaki wykonały zakładki do książek. Dzień Głośnego Czytania szybko dobiegł końca, ale to dopiero początek szkolnej przygody z książką!
Wychowawczyni
„XVII SPOTKANIA PRZYRODNIKÓW”
Dnia 28 września 2019 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w siedemnastej edycji „Spotkań Przyrodników”. Podczas realizacji przedsięwzięcia, które w tym roku obchodziliśmy w Ostrowcu uczestnicy wzięli udział w pieszej wędrówce wokół Jeziora Ostrowieckiego. Wśród wielu prelekcji i miejsc zwiedzanych nastąpiło rozstrzygnięcie przyrodniczego konkursu fotograficznego. Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące miejsca:
I miejsce – Zuzanna Blicharz
III miejsce – Dawid Jaz
Wyróżnienia – Sandra Banachowska, Karolina Wójcik, Jakub Szwechłowicz
Serdecznie gratulujemy!
Podczas spotkania odbył się też konkurs „Miej oczy szeroko otwarte”. Młodzi przyrodnicy musieli wykazać się spostrzegawczością, kreatywnością i umiejętnościami plastycznymi. Naszą szkołę reprezentowała liczna drużyna. Tutaj też nasi uczniowie spisali się bardzo dobrze. Za swoją pracę otrzymali nagrody. Po tak wielu wrażeniach i emocjach rozpoczęła się część nieoficjalna. Można było nacieszyć się otrzymanymi nagrodami, porozmawiać z koleżankami i kolegami z innych szkół. Przy ciepłym i smacznym posiłku nastąpiło zakończenie „XVII Spotkań Przyrodników”. Sprzyjająca aura pogodowa i ciekawa tematyka uczyniły to przedsięwzięcie udanym.
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
SP3 SZLAKIEM SPADAJĄCEGO LIŚCIA DĘBU
28 września Szkoła Podstawowa nr 3 we współpracy z Wydziałem Oświaty, Kultury i Sportu zorganizowała rajd pieszy „Szlakiem spadającego liścia dębu”. O godzinie 9:00 nastąpiło oficjalne otwarcie, podczas którego uczniowie zostali podzieleni na grupy, wyposażeni w kamizelki odblaskowe, opaski z liśćmi dębu i emblematy SP3, a także poinformowani o przebiegu rajdu oraz zasadach bezpieczeństwa. Każda grupa, korzystając z mapy miasta, poszukiwała punktów, w których znajdowały się zadania do rozwiązania dotyczące wiedzy o Dębnie oraz Szkole Podstawowej nr 3. Metą rajdu był Park Miejski, gdzie wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku i upiekliśmy kiełbaski. Z naładowanymi akumulatorami wyruszyliśmy w dalszą drogę, by stawić czoła dalszym wyzwaniom. Okazały się nimi warsztaty:
- malarskie, podczas których malowaliśmy na folii dębnowskie krajobrazy;
- cukiernicze, gdzie stworzyliśmy liście dębu z masy cukrowej;
- biżuteryjne, w trakcie których wykonaliśmy bransoletki z napisem „Kocham Dębno”.
Rajd to dla uczniów wielkie wydarzenie, które zwieńczone zostało wykonaniem i zjedzeniem pysznych tortów. W znakomitych humorach, wzbogaceni o nowe umiejętności i doświadczenia, zakończyliśmy nasz pierwszy rajd pieszy „Szlakiem spadającego liścia dębu”.
Dziękujemy firmom i instytucjom, które przyjęły zadania i przekazały je uczniom.
Koleżankom Ani, Magdzie, Ani, Ewelinie, Danusi, Kasi, Ani, Gabrysi, Luizie, składamy podziękowania za zaangażowanie i pomoc w przeprowadzeniu wydarzenia.
https://youtu.be/ThLj9efv_vk
Organizatorki
Elżbieta Jaworska i Aleksandra Kucharska
SPRZĄTAMY ŚWIAT
26 września po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wspólnie z nauczycielami brali udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Celem akcji było uświadomienie uczniom negatywnego wpływu śmieci na stan naszego środowiska oraz uczenie odpowiedzialności za stan przyrody w najbliższym otoczeniu.
Chętni uczniowie z klas 4 - 8 sprzątali ulicę Włościańską. Pogoda dopisywała, cała akcja przebiegała bardzo sprawnie. Zebraliśmy bardzo dużo worków śmieci i nie tylko. Odbiorcą odpadów na ul. Włościańskiej było Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Dębnie.
Dziękujemy Wszystkim uczniom, którzy brali udział w przedsięwzięciu i poświęcili swój wolny czas aby ratować planetę Ziemię.
Do zobaczenia za rok!
W. Włodarczyk
M. Kulawiak - Książek
FINAŁ AKCJI CARITAS „KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA”
24.09.2019r. członkowie szkolnych kół Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 3 (opiekun p. Joanna Symeniuk) i z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego (opiekun ks. Zbigniew Hul) przygotowali i rozdali paczki żywnościowe dla seniorów i najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.
Spotkanie zaczęli od udziału we Mszy Św. w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Po modlitwie przyjmowali w salce Caritas każdego potrzebującego, wydając żywność i obdarowując ciepłym uśmiechem.
Symboliczne dzielenie się chlebem było wyrazem tradycyjnego powiedzenia: „Kto mi poda szklankę wody i kromkę chleba na starość?”. W prostym geście młodzież z opiekunami dała wyraz gotowości do dzielenia się sercem, czasem i uwagą z tymi, którzy tego szczególnie potrzebują.
Szkolne Koła Caritas
WOLONTARIAT MAŁEGO MISIA TOFIKA I GRUPY 6 LATKÓW
23 września oddział przedszkolny (grupa 6 latki) wraz z misiem Tofikiem odwiedzili Przytulisko dla bezdomnych psów w Myśliborzu. W ramach realizacji projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, dzieci stanęły na wysokości zadania i postanowiły pomóc zwierzętom. Przedszkolaki zawiozły karmę oraz wielkie serca, ponieważ rozumiały jaki los spotkał pieski. Zwierzęta były zachwycone naszą obecnością. Sprawiliśmy, iż choć przez chwilę Rocky, Bajka, Iga, Ferdynand były wesołe i merdały ogonami. Dziękujemy za miłe przyjęcie i upominki dla dzieci.
Anna Skica
Kinga Bętkowska
KREDKI DLA AFRYKI
Nasza szkoła przystąpiła do akcji Fundacji Asante „Kredki dla Afryki”. Ma ona na celu umożliwienie dzieciom mieszkającym w Afryce pójście do szkoły i edukację - jedyną drogę do poprawy ich losu. Tylko wykształcenie może wyrwać afrykańskie dzieci z kręgu biedy i bezradności. Szkoła to najlepsza inwestycja w przyszłość tych dzieci.
W ramach programu „Kredki dla Afryki” zajmiemy się zebraniem przyborów szkolnych - kredek, farb, długopisów, ołówków, zeszytów, nożyczek, klei, linijek, ekierek, liczydeł, kredy, gumek, temperówek (przybory mogą być używane pod warunkiem, że są w dobrym stanie). Następnie przesyłamy je do ośrodków misyjnych, szkolnych z którymi nawiązaliśmy współpracę. Pomoce szkolne są podstawą w prawidłowym procesie dydaktycznym. Szkoły, które wspieramy są w ubogich rejonach Afryki, gdzie każdy ołówek, zeszyt są bezcenne.
Zachęcamy rodziców, uczniów oraz wszystkich przyjaciół „Trójki” do włączenia się w akcję. Zbiórkę przyborów szkolnych rozpoczniemy 30 września. Można je dostarczać do wychowawców lub w budynku klas 1-3 do Pań Aleksandry Kucharskiej lub Eweliny Słupskiej, natomiast w budynku klas 4-8 do Pani Joanny Symeniuk. Tą edukacyjno-charytatywną akcję zakończymy w Dniu Edukacji Narodowej - 14 października.
„Jeżeli marzy tylko jeden człowiek – pozostanie to tylko marzeniem. Jeżeli będziemy marzyć wszyscy razem – będzie to już początek nowej rzeczywistości".
Hélder Câmara
Więcej informacji o akcji znajdą Państwo na stronie: www.foundationasante.org
Aleksandra Kucharska
Ewelina Słupska
Joanna Symeniuk
Szkolne Koło Wolontariatu
AKCJA CARITAS „KROMKA CHLEBA DLA SĄSIADA”
Ta charytatywna akcja ma na celu wsparcie starszych osób w przeżywaniu codzienności oraz uwrażliwienie społeczeństwa na ich los.
19 września dębnowskie szkolne koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 3 (opiekun p. Joanna Symeniuk) i z Zespołu Szkół Stowarzyszenia Oświatowego (opiekun ks. Zbigniew Hul) wzięły aktywny udział w zbiórce żywności w sklepie Biedronka przy ulicy Mickiewicza.
Zebrane produkty (około 220 kg) zostaną przekazane w postaci paczek poprzez Parafialne Zespoły Caritas najbardziej potrzebującym osobom starszym i samotnym.
Bądźmy wrażliwi na potrzeby seniorów, którzy żyją wśród nas – tak niewiele trzeba, aby przynieść komuś radość i dobro.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Dnia 20 września w SP3 w Dębnie obchodziliśmy wyjątkowy dzień, który przyniósł dzieciom wiele radości i uśmiechu. Już od samego rana w przedszkolu rozbrzmiewała wesoła muzyka, która zwiastowała czekające na nich niespodzianki. Panie zaśpiewały dzieciom piosenkę okolicznościową z okazji ich święta. Kolejna atrakcja przygotowana była w grupie dzieci 6 letnich „Żabek", do której zaproszeni byli młodsi koledzy i koleżanki z grupy 4 i 5 latków „Motylki". Po wspólnej zabawie dzieci przypieczętowały ten dzień swoimi łapkami tworząc wspaniałą pamiątkę. Panie przygotowały dzieciom słodki poczęstunek oraz upominki.
Był to wspaniały dzień radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów wszystkich dzieci.
Anna Skica, Agnieszka Fajerska
DZIEŃ KROPKI
Jak co roku uczniowie z budynku klas 1 - 3 uczestniczyli w Dniu Kropki. Młodsze dzieci wraz z wychowawczyniami przypomniały sobie historię małej Vashti, prowadziły ciekawe rozmowy o talentach oraz idąc za bohaterką dnia, tworzyły własne, wyjątkowe kropki.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI W FILII SP3 W DARGOMYŚLU
Dnia 13 września 2019 roku w filii SP nr 3 w Dargomyślu obchodziliśmy nietypowe święto. Okazało się, że nawet okrągła plamka ma swój dzień. Kropka z książeczki Petera Reynoldsa o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki.
Wszyscy wysłuchaliśmy opowiadania o małej Vashti, która dzięki kropce uwierzyła w siebie.
W klasie II i III uczniowie mieli szansę metodą kropkową pokolorować obrazki, a oddział przedszkolny bawił się układając różne konstrukcje z plastikowych zakrętek. Klasa VIII b wykonała bardzo piękne kropkowe kompozycje, które ujawniły prawdziwe talenty - bo przecież celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia.
Wioletta Olszewska
HALA SPORTOWA ODDANA DO UŻYTKU
W naszej szkole zakończył się kompleksowy remont hali gimnastycznej, która została oddana już do użytku. Uczniowie nareszcie mają lekcje wychowania fizycznego w unowocześnionym, pięknym obiekcie, korzystają również z nowych szatni i innych pomieszczeń. Sala jest wyciszona, docieplona, ma nową korkową nawierzchnię. Na oknach zamontowano rolety sterowane elektronicznie. W hali możemy już korzystać z nowego wyposażenia tj.: urządzeń do gier zespołowych, drabinek gimnastycznych i tablicy wyników. Zakupiono także zestaw gimnastyczny z regulowanymi mocowaniami, rozsuwane trybuny i kotarę z napędem elektrycznym, która dzieli salę na dwie części. Wszyscy bardzo się cieszymy z tej inwestycji, zarówno dzieci, rodzice, dyrekcja, jak i nauczyciele wychowania fizycznego. Teraz nasi uczniowie będą mogli trenować i w pełni rozwijać swoje pasje i zainteresowania sportowe.
Tekst i foto
M. Dowgiert
NARODOWE CZYTANIE 2019 R.
W tym roku uczniowie szkolnego koła teatralnego mieli możliwość wzięcia czynnego udziału w Narodowym Czytaniu w Bibliotece Publicznej w Dębnie.
Przygotowani pod kierunkiem p. Joanny Symeniuk zaprezentowali fragmenty noweli "Dym" i "Katarynka".
Nawet Dyrektor SP3 pan Zdzisław Sołtys wcielił się w rolę narratora „Katarynki”.
Spotkanie było bardzo udane i wartościowe, ponieważ odczytane lektury uczą, że w życiu należy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno stracić wrażliwości na ludzką krzywdę.
NAGRODA ZA UDZIAŁ W AKCJI „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM” 2019
W tym roku nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania „JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM”. Jest to najpopularniejsza akcja czytelnicza organizowana przez biblioteki w całej Polsce. W tegorocznej edycji uczestniczyło 2521 placówek, w których w jednym momencie 366 930 osób czytało książki. W czasie wakacji organizatorzy przeczytali ponad 2500 sprawozdań i obejrzeli 13 tysięcy zdjęć. Następnie wyłonili laureatów i rozlosowali nagrody. Spośród wszystkich uczestników wyróżniono 39 szkół, w tym większość poprzez losowanie. My również znaleźliśmy się wśród tegorocznych laureatów. Pełna lista wyróżnionych szkół znajduje się na stronie: https://czytamy.org/zwyciezcy-2019. W nagrodę otrzymaliśmy zestaw książek, które wzbogacą zbiory naszej biblioteki. Organizatorzy podziękowali wszystkim placówkom za zaangażowanie, ciekawe pomysły i udaną organizację przebiegu akcji. Nam też jako organizatorom, udział w tegorocznej akcji przyniósł ogromną radość i satysfakcję. Cieszymy się z tego wyróżnienia i jednocześnie odczuwamy mobilizację do dalszych działań w tym zakresie.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w IV edycji akcji!
Koordynatorki akcji
M. Dowgiert
I. D. Fryntkowska
W. Olszewska
MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY
Dzieci z oddziału przedszkolnego – 5 latki, uczestniczyły w roku szkolnym 2018/2019 w międzynarodowym projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Celem projektu był aktywny udział w realizacji sześciu modułów o różnym stopniu trudności. Priorytetem małego misia jest czytanie dzieciom w sali przedszkolnej, w domu, w bibliotece. Mały miś Tofik odwiedzał dzieci w ich domach oraz zapraszał do siebie gości, m.in. panią dyrektor Annę Kurpiel, pana górnika Grzegorza Stępińskiego i uczennicę gimnazjum Amelię Bętkowską. W ten sposób powstała przedszkolna kronika bajek. Uwieńczeniem osiągniętych zadań jest otrzymanie od „misiowej mamy” Anety Konefał – Dyrektora Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej certyfikatu „Wzorowej Placówki”. Przedszkolakom gratuluję sukcesu. Jednocześnie zapraszam do drugiej edycji „Małego misia”.
Wychowawca
Anna Skica
NAUKĘ CZAS ZACZĄĆ!!!
Po dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku nadszedł dzień 2 września 2019 r.- czas powrotu do szkoły. Apel inaugurujący rok szkolny 2019/2020 odbył się na boisku przed szkołą. Aura w tym dniu była wyjątkowo sprzyjająca, można powiedzieć - wakacyjna. Dyrektor szkoły, Zdzisław Sołtys powitał zaproszonych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli. Naszą uroczystość uświetnili swoją obecnością: Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Wioletta Drzewińska, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Pani Izabela Kowalska, Ksiądz Proboszcz Robert Szumowski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Nizioł, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Trójki Pan Paweł Baszczuk, Prezes UKS Pan Tomasz Pluciński. W swoim przemówieniu Pan dyrektor szczególnie serdecznie przywitał wszystkich pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają naukę w szkole. Na ręce wychowawców klas pierwszych złożył upominki dla każdego ucznia. Pan dyrektor zwrócił uwagę, że od tego roku uczniowie będą korzystać z nowej sali gimnastycznej, jakże wyczekiwanej. Życzył wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności oraz wielu sukcesów sportowych. Panie Wioletta Drzewińska i Izabela Kowalska na ręce Pana Dyrektora złożyły prezenty - ozoboty dla uczniów, życząc dużo uśmiechu i dobrych ocen na nadchodzący rok. Do życzeń dołączyli się ksiądz proboszcz Robert Szumowski oraz Pan Paweł Baszczuk. Tradycyjnie, społeczność szkolna zaśpiewała hymn szkoły. Przy dźwiękach piosenki „Wakacje” uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do swoich klas.
A. Kowalczyk
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM II WOJNY ŚWIATOWEJ
1 września zawsze pamiętamy o dramacie z 1939 r. W tym roku mija osiemdziesiąt lat od tragicznych i bolesnych zdarzeń. W Dębnie oficjalne uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się o 11.00 mszą świętą w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Następnie po modlitwach w intencji Ojczyzny władze miasta, przedstawiciele placówek oświatowych, liczne delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały na Plac Konstytucji 3 Maja przed Pomnik Orła Białego, gdzie oddały hołd poległym w czasie wojny. Przedstawiciele naszej szkolnej społeczności również wzięli udział w tych pięknych, patriotycznych obchodach.
DWA WYRÓŻNIENIA W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE POETYCKIM
30 sierpnia do Choszczeńskiego Domu Kultury zostali zaproszeni: Dorota Plucińska z kl. VIb oraz Jakub Szwechłowicz z kl.VII b. Wraz z nauczycielką j. polskiego - J. Białek wzięli udział w finale IV Konkursu Literackiego „O Laur Nocy Poetów” „Tajemnice przyrody – kolorowy dywan czarodzieja”.
Wpłynęło 97 wierszy z 19 szkól. Jury w składzie: Ewa Dybowska (FWK Noc Poetów), Joanna Osińska (Drawieński Park Narodowy), Robert Florczyk (ZLP o/Szczecin) wyłoniło najlepszych autorów. Okazało się, że nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia oraz atrakcyjne nagrody.
Wieczór poetycki był bardzo atrakcyjny, ponieważ mogliśmy posłuchać dorosłych poetów, którzy prezentowali swoją poezję.
Dziękujemy ks. Sławomirowi Kokorzyckiemu za serdeczną gościnę oraz p. Magdalenie Plucińskiej za bezinteresowną podróż.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym Uczniom i życzymy dalszych sukcesów literackich!
J. Białek
DNI ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU
W dniach 29 - 30.08.2019 r. w godzinach 9.00 - 10.00 w oddziałach przedszkolnych SP3 oraz filii Dargomyśl odbyły się dni adaptacyjne dzieci do przedszkola. Pierwszego dnia dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w zabawach ruchowych i plastycznych, odgadywały zagadki oraz czynnie i z zaciekawieniem uczestniczyły w zajęciach zapoznawczych. Poznały kolegów i koleżanki z grupy oraz swoje panie. Zajęciom towarzyszył zaprzyjaźniony mały miś Tofik, którego przedszkolaki poznały uczestnicząc w projekcie „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”. Uwieńczeniem pierwszego dnia spotkań było wykonanie przez dzieci plakatu pt. „To my przedszkolaki z SP3”. Drugiego dnia dzielne maluchy zostały już bez rodziców tylko z nauczycielkami, uczestniczyły w zabawach w kręgu, poznały zasady bezpieczeństwa podczas zabaw, a także z radością brały udział w zabawach z chustą animacyjną, w przejściu przez tunel itp. Dzieci były bardzo dzielne i odważne, czas został miło i bezpiecznie spędzony. Urozmaicone zabawy z wykorzystaniem sprzętu przedszkolnego zachęciły dzieci do przedszkola i ośmieliły wobec rówieśników. Każde dziecko otrzymało MEDAL PRZEDSZKOLAKA – „Wyjątkowy Przedszkolak”. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie i wspaniałą zabawę.
Nauczycielki oddziałów przedszkolnych
Anna Skica, Agnieszka Fajerska oraz Monika Rębiasz.