DZIEŃ JEŻA
„Jeż”
Iwona SallachW suchym lesie mieszka jeż
chcesz zobaczyć – to się spiesz!
Pod gromadką liści śpi,
gdy słoneczko złote lśni.
Jabłek nigdy nie zajada
chętnie złapie zaś owada.
I poluje tylko nocą
kiedy gwiazdki! Już migocą.
Gdy nastaje sroga zima
jeżyk drzemkę rozpoczyna.
Budzi się zieloną wiosną
kiedy młode trawki rosą.
10 listopada wszystkie jeże obchodziły swoje święto. Przedszkolaki z SP3 (grupa 6 latki) pamiętały o kolczastym stworzeniu. Znają go nie od dziś. Wiedzą, że jest pod ochroną i wcale nie zajada się jabłkami, jak to głoszą bajki. Jeże są mięsożerne, a o tej porze roku zasypiają na zimę. Dzieci chętnie uczestniczyły w quizie i odszukiwały spośród wielu tropów jeża. Dostrzegły, iż posiada on pięć palców. Pracując w grupach wykonały jego postać z masy solnej.
Wychowawca
Anna Skica
TRWA MIESIĄC BIBLIOTEK
Od 28 października 2019 r. w naszej szkole odbywają się obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych pod hasłem „Wyobraź sobie…”. Z tej okazji w czytelni prezentujemy okolicznościową wystawę, a odwiedzający ją czytelnicy zostawiają swój ślad w pamiątkowej Księdze Życzeń. Na przerwach chętni uczniowie wymyślają i zapisują rymowanki o bibliotece i czytaniu, a także biorą udział w konkursie codziennym pt. „Zagadki z bibliotecznej szufladki”. Ponadto projektują ozdobne inicjały biblioteki szkolnej. Najciekawsze prace zostaną wkrótce wyeksponowane na wystawie na II piętrze budynku. Młodzi poeci i plastycy codzienne wygrywają słodkie nagrody. W czasie tegorocznych obchodów Święta Biblioteki rozpoczęliśmy także 7. edycję akcji czytelniczej pod hasłem „Spotkania z książką”, w której uczestniczą uczniowie klas czwartych i piątych. W czasie długich przerw w czytelni nauczyciele czytają uczniom fragmenty książek. W tym miejscu serdecznie dziękuję dzieciakom ze świetlicy za oryginalne plakaty – niespodzianki oraz przedstawicielom klasy V c i VIII b za własnoręcznie wykonane okolicznościowe plakaty i laurki, napisane życzenia oraz podarowane książki. Specjalne podziękowania kieruję do przedszkolaków i dzieci z klas I - III za przygotowanie pięknych „Bibliotecznych Drzew Wyobraźni”. Zapraszam do dalszej wspólnej zabawy!
Bibliotekarz szkolny
Małgorzata Dowgiert
KONKURS WIEDZY O HISTORII SZKOŁY I JEJ PATRONIE
12 listopada, zgodnie z tradycją szkoły, odbył się konkurs sprawdzający wiedzę czwartoklasistów o szkole i Jarosławie Dąbrowskim. Z okazji otwarcia nowej hali gimnastycznej formuła konkursu została zmieniona i odbyła się w formie biegu przełajowego. Wszyscy uczniowie rozpoczęli bieg od rozwiązania krzyżówki na sali gimnastycznej. Drugim punktem biegu była Izba Pamięci, przy której uczniowie mieli się wykazać znajomością tradycji szkolnych. W gabinecie Pana Dyrektora uczestnicy przyporządkowywali nazwiska byłych dyrektorów szkoły z okresami ich pracy. Przedostatni przystanek mieścił się w gabinecie Pani Wicedyrektor, w którym uczniowie odpowiadali na pytania ustne związane z Patronem Szkoły. Ostatnia stacja to biblioteka, w której zespoły miały oznaczyć poszczególne miejsca na planie szkoły. Z zadaniami najlepiej poradziła sobie klasa 4c, drugie miejsce zajęła klasa 4b, a trzecie klasa 4a. Klasy otrzymały puchary i słodycze, które zostały wręczone przez Panie: Annę Kurpiel oraz Anetę Topę - Deuter. Dziękujemy wychowawcom za przygotowanie uczestników, Pani Małgorzacie Łoszczuk za pomoc w realizacji pierwszego zadania, Pani Elżbiecie Kościukiewicz za opiekę nad uczniami, Pani Małgorzacie Dowgiert za wsparcie "fotograficzne". Szkoda tylko, iż nie wszyscy uczniowie solidnie przygotowali się do konkursu.
Organizatorzy: Elżbieta Krasuń, Adam Kowalski i Iwona Dorota Fryntkowska
101. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
11 listopada przedstawiciele naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w miejskich obchodach patriotycznych.
Uroczystości związane ze Świętem Niepodległości zaczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. Następnie pod pomnikiem Orła Białego został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego i liczne delegacje złożyły wieńce, kwiaty i zapaliły znicze ku czci Polskim Bohaterom.
APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości, w którym wziął udział Burmistrz Dębna - pan Grzegorz Kulbicki. W tym roku przypada 101. rocznica odzyskania przez naszą ojczyznę wolności w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Dzień Niepodległości zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. W 1937 roku został uznany ustawą Rzeczpospolitej Polskiej jako oficjalne święto państwowe. Nie trwało to jednak długo. Po zaledwie ośmiu latach święto zostało zniesione, by na nowo powrócić do polskiego kalendarza w 1989 roku. Jednak umiłowanie do ojczyzny sprawiło, że Święto Niepodległości przetrwało w tradycji i w świadomości Polaków jako bardzo ważny dzień będący wyrazem szacunku dla minionych pokoleń. Pokoleń walczących o niepodległość i płacących za to najwyższą cenę.
Program artystyczny został przygotowany przez klasę IVc pod opieką p. J. Białek. Podczas uroczystego apelu uczniowie przedstawili żywą lekcję historii narodu polskiego pod zaborami, wydarzenia związane z wybuchem powstań narodowych oraz moment odzyskania niepodległości. W ten sposób listopadowy piątek stał się dla naszych uczniów dniem pełnym zadumy nad przeszłością kraju i kolejną próbą zrozumienia trudnych dziejów naszej Ojczyzny.
Organizatorzy:
J. Białek, A. Kowalski
UWAGA!
DNI BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Nasze przedszkolaki wraz z Panią Anią Skicą bardzo zaangażowane w tworzenie "Bibliotecznego Drzewa Wyobraźni".
„WOKÓŁ SYMBOLI NARODOWYCH”
7 listopada uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w V edycji konkursu „Wokół symboli narodowych” organizowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Celem konkursu było upowszechnienie i popularyzacja znajomości historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem polskich symboli narodowych. Z niecierpliwością czekamy teraz na wyniki konkursu.
Szkolny koordynator - Katarzyna Symeniuk
DNI BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Także przedszkolaczki zaangażowały się w tworzenie "Bibliotecznego Drzewa Wyobraźni". Chociaż tylko niektóre dzieci znają literki, to już myślą o bibliotece, jako o miejscu, gdzie w przyszłości znajdą sposób na nudę. Dziękuję Pani Fajerskiej za wdrażanie dzieci do świata książki.
Bibliotekarz Iwona D. Fryntkowska
BIBLIOTECZNE DRZEWO WYOBRAŹNI
Kolejne "Biblioteczne Drzewo Wyobraźni". Tym razem serduszkowe drzewko zaprezentowała klasa 1a z wychowawcą Panią Asią Świątek. Dziękuję i pozdrawiam małych - nowych czytelników.
Bibliotekarz Iwona D. Fryntkowska
WARSZTATY PROFILAKTYCZNE
4 listopada uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach profilaktycznych „Słowa, które krzywdzą i ranią innych. Prawidłowa komunikacja u dzieci”.
Warsztaty przeprowadziła firma Dialog z siedzibą w Krakowie. Uczniowie podczas spotkania z trenerem dowiedzieli się czym są zachowania agresywne i przemocowe, co to tolerancja i akceptacja. Dzieci uświadomiły sobie, że niektóre słowa i zwroty mogą krzywdzić. Podczas warsztatów miały możliwość poznać prawidłowe wzorce komunikowania się oraz nabyć umiejętność radzenia sobie z zachowaniami niepożądanymi. Dowiedziały się co robić gdy padną ofiarą przemocy i gdzie w takich przypadkach mają szukać pomocy.
Warsztaty dla uczniów w całości zostały sfinansowane przez Miejsko - Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębnie. W imieniu uczniów bardzo dziękuję.
Pedagog Gabriela Rydzik
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzownym elementem każdego dzieciństwa. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.
Tego właśnie dnia nasza sala zamieniła się w bajkową krainę. W grupie można było spotkać księżniczkę, biedronki, Królową Śniegu, pirata, spidermana, batmana oraz Boba budowniczego.
Aby uczcić ten dzień zorganizowaliśmy spotkanie, które rozpoczęliśmy prezentacją multimedialną „W krainie bajek”. Później były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki, zabawy ruchowe oraz prezentacja przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane.
Warto też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania. „Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom!”
DZIEŃ POSTACI Z BAJEK
„Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga
Chodź opowiem Ci bajeczkę, bajka będzie długa…”.5 listopada w grupie 6 latków bajka osiągnęła magiczną moc. Dzieci przyszły do przedszkola zaczarowane pięknymi strojami swoich ulubionych postaci. Każde z nich reprezentowało bajkowego bohatera. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyły w konkursach mających na celu odgadnięcie tytułu bajki na podstawie cytatu, rekwizytu lub piosenki. Odbyła się także uroczysta prezentacja strojów przy muzyce przedszkolnej. Magicznym chwilom towarzyszyła bezgraniczna radość oraz Miś Tofik, który nie omieszka opowiedzieć o zaistniałym zdarzeniu „Misiowej mamie”.
Anna Skica
Kinga Bętkowska
SPOTKANIE W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ
05.11.2019 r. w Bibliotece Miejskiej, uczniowie klasy 2 c i 3 b uczestniczyli w spotkaniu z Izabellą Klebańską - absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, pisarką, autorką książek, scenariuszy radiowych, telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Autorka opowiadała o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki - wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga oraz twórcy polskiej opery narodowej. Czytała fragmenty swojej książki pt. „Hej, zagrajcie siarczyście!”, która przybliża postać sławnego muzyka. Ciekawym akcentem było słuchanie utworów Stanisława Moniuszki w różnej aranżacji. Była to interesująca lekcja muzyki i zarazem historii. Pamiętamy, że rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki.
Serdecznie dziękujemy Bibliotece Miejskiej w Dębnie za zaproszenie na spotkanie, a Pani Izabelli Klebańskiej za interesujące opowieści.
Uczniowie kl. 2 c i 3 b
oraz wychowawczynie
KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE W KLASACH PIERWSZYCH
Dzisiaj w bibliotece klas młodszych odbyły się kolejne eliminacje do konkursu recytatorskiego. Z grona uczniów klas pierwszych do dalszego etapu zakwalifikowała się Liliana Zioła z klasy 1c.
Jury: Iwona D. Fryntkowska oraz Joanna Popławska.
DNI BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Dzisiaj na drzwiach klasy 1b, pojawiło się pierwsze "Biblioteczne Drzewo Wyobraźni". Pojawiły się na nim dłonie małych czytelników oraz wizerunki wielu bajkowych postaci. Brawo Pani Magda! Brawo 1b!" Biblioteka oczekuje dalszych wspaniałych "Bibliotecznych Drzew Marzeń".
Bibliotekarz Iwona D. Fryntkowska
WARSZTATY DLA UCZNIÓW KLAS 7
4 listopada 2019 roku uczniowie klas 7 wzięli udział w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez trenera Dialog Centrum Edukacji i Profilaktyki z Krakowa. Hejt – dokąd nas zaprowadzi? Celem zajęć było zaprezentowanie uczniom negatywnych stron komunikacji internetowej. Ukazanie wpływu social mediów na nasze życie oraz zagrożeń związanych z hejtem. W trakcie warsztatu uczniowie pracowali w grupach, zdobyli wiedzę na temat cyberprzemocy, szkód jakie wywołuje komunikacja internetowa. Zapoznali się z konsekwencjami hejtowania innych, uświadomili sobie zagrożenia z tego płynące. Dowiedzieli się, co robić, gdy staniemy się ofiarą hejtu i gdzie szukać pomocy.
Dwa warsztaty dla uczniów w całości sfinansowała Miejsko – Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębnie, za co serdecznie dziękujemy.
Pedagog Anna Szweda
MIĘDZY NAMI KOBIETKAMI
30 października odbyła się kolejna edycja programu edukacyjnego dla uczennic klas 6 pt. „Między nami kobietkami”. Prelegentka pani Sylwia Imielska w przyjazny sposób przedstawiła zmiany fizyczne i emocjonalne zachodzące u dziewcząt w okresie dojrzewania. Omówiła zachowania higieniczne podczas okresu dojrzewania. Zapoznała uczennice z produktami ochronnymi, właściwym używaniem i postępowaniem po ich użyciu. Spotkanie przebiegało tradycyjnie w miłej atmosferze, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Padało dużo pytań i fachowych odpowiedzi. Każda z dziewcząt otrzymała zestaw higieniczny „Dorastając#jakdziewczyna#always”.
Pedagog Anna Szweda
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
W dniach 29.10 - 30.10.2019 uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do obchodów Dnia Języków Obcych wykonując flagi i plakaty zachęcające do nauki języków.
Uczniowie poszczegółnych klas po wylosowaniu danego kraju wykonali plakaty przedstawiające informacje i ciekawostki o wybranym kraju europejskim. W trakcie przerw lekcyjnych mieli możliwość wzięcia udziału w quizach wiedzy o państwach Europy oraz rozwiązywania rebusów i krzyżówek językowych.
W budynku klas 1 - 3 teren przed wejściem do szkoły, za sprawą kolorowej kredy w rękach dzieci zamienił się w dywan flag krajów europejskich. W tych dniach nauczycielki oraz uczniowie malowali twarze uczniów flagami krajów europejskich.
Uczniowie klas 4 - 8 mieli okazję wziąć udział w zabawie, polegającej na odnajdowaniu rozsianych na szkolnych korytarzach par słów w językach niemieckim i angielskim, a w budynku klas 1 - 3 małych wizerunków przedstawicieli różnych regionów językowych. Uczniowie klas drugich i trzecich, wykorzystując słowniki, spróbowali swoich sił podczas tłumaczenia słówek niemieckich i angielskich.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywną postawę i wspólnie spędzony czas. Życzymy, aby Wasza motywacja do nauki języków obcych prowadziła Was ku wspaniałej, pełnej przygód przyszłości.