PAŹDZIERNIK W LABORATORIUM
Od października uczniowie klas I - III biorą udział w zajęciach eksperymentalno – doświadczalnych, które odbywają się w szkolnym laboratorium i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Najmłodsi pod okiem nauczycieli wykonują różnorodne doświadczenia, które kształtują kreatywność i pomagają lepiej poznać świat.
Klasa 1a i 1b poznała regulamin obowiązujący w laboratorium oraz dostępne pomoce i urządzenia.
Klasa 1c mieszała barwy i utrwalała swoje dzieła na papierze fotograficznym.
Klasa 2a wykonała eksperyment Lawa.
Klasa 2b mieszała barwy tworząc Skittles Tęczę.
Klasa 2c dowiedziała się "Co jest potrzebne świecy, by płonęła?”.
Klasa 3a za pomocą barwników i papieru fotograficznego tworzyła własne jesienne liście. Dzięki barwnikom liście z papieru fotograficznego wyglądały niemal jak prawdziwe.
Klasa 3b wykonała doświadczenie „Gasnąca świeczka”. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego zgasła świeczka przykryta szklanką oraz co spowodowało, że pod szklanką znalazło się więcej wody.
Klasa 3c malowała barwnikami na tafli mleka.
DNI BIBLIOTEK SZKOLNYCH W KLASACH 1-3
Pani Magda Cytynowicz z klasą 1b przyszła do biblioteki z okazji jej święta. Uczniowie podarowali bibliotece dwie piękne laurki, w których oprócz życzeń, znalazły się rymowanki o bibliotece: "Biblioteka, biblioteka na was zawsze czeka. Są tu bajki i słowniki oraz komiks z Myszką Miki". Dziękuję za miłe odwiedziny!
Bibliotekarz szkolny Iwona D. Fryntkowska
„SZKOŁA 6.0” – PROJEKT WSPÓŁPRACY PARTNERSKIEJ SZKÓŁ POLONIJNYCH I POLSKICH
W bieżącym roku szkolnym rozpoczynamy udział w projekcie „Szkoła 6.0”, organizowanym przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” http://wspolnotapolska.org.pl/szkola60/
„Szkoła 6.0” to projekt tworzący platformę współpracy pomiędzy polskimi i polonijnymi środowiskami oświatowymi. Nazwa nawiązuje do najwyższej oceny stosowanej w polskim systemie edukacyjnym oraz do szacunkowej liczby Polaków z kraju i z zagranicy obliczanej na 60 milionów. Jest symbolicznym podkreśleniem wagi jakości w nauczaniu oraz roli, jaką placówki oświatowe odgrywają w procesie podtrzymywania polskości.
Naszą szkołą partnerską będzie Mały Instytut Języka Polskiego "Poloniusz" w Edynburg, https://www.poloniusz-edinburgh.co.uk/. Liczy ona około 150 polskich uczniów w 10 oddziałach, którzy na co dzień uczęszczają do brytyjskiej szkoły, a w sobotę i w niedzielę mają zajęcia z polskimi nauczycielami i uczą się o swoim ojczystym kraju. Mamy nadzieję, że dodatkowo ukoronowaniem trwającego dwa lata projektu będzie wymiana grupy uczniów i nauczycieli.
O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco – zachęcamy do śledzenia strony naszej szkoły.
Joanna Białek - koordynator akcji
TAKA PAKA GRA W MOK - U
31.10.2019r. TAKA PAKA zagrała spektakl pt. „Sekret” w Myśliborskim Ośrodku Kultury na konferencji z okazji stulecia służb sanitarnych pt. „Inspekcja sanitarna – wczoraj i dziś. Współczesne zagrożenia zdrowotne”. Grupa teatralna z radością przyjęła zaproszenie na to wydarzenie, gdyż jest to wspaniała promocja naszego teatru oraz szkoły.
Instruktor teatralny Joanna Symeniuk
DZIEŃ DYNI
W środę 30 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu DZIEŃ DYNI. Grupa 4 i 5 latków ubrana była na pomarańczowo, a także przebrana w piękne dyniowe stroje. Dzień ten wypełniony był licznymi zabawami integracyjnymi.
Święto Dyni rozpoczęliśmy tańcem z „bohaterką dnia”, a następnie obejrzeliśmy bajkę edukacyjną – „Dynia pod ochroną”, dzięki której dzieci dowiedziały się, że dynia jest bardzo zdrowym warzywem oraz gdzie i w jakich warunkach rośnie. Mierzyliśmy i ważyliśmy przyniesione dynie, a dzieci zadawały pytania odnośnie uprawy dyń oraz ciekawe były osiąganych przez nie rozmiarów. Następnie przystąpiliśmy wspólnie do wykonania dyniowych prac. Dzieci wykazały się ogromną kreatywnością i jednocześnie świetnie się bawiły. Wszyscy byliśmy zachwyceni efektem końcowym.
„Dzień Dyni” dla naszych przedszkolaków był wyjątkowy, pozwolił im zapoznać się z różnorodnością dyń oraz wzbogacił wiedzę na ich temat.
Agnieszka Fajerska
Małgorzata Marciniszyn
KONKURS RECYTATORSKI - ELIMINACJE W KLASACH TRZECICH
Dzisiaj odbyły się eliminacje do konkursu recytatorskiego. Wychowawczynie klas trzecich wystawiły do eliminacji 7 uczniów. Hanna Łukasiewicz z klasy 3a została zakwalifikowana do kolejnego etapu. Wszyscy uczestnicy otrzymali od bibliotekarza szkoły puchate pszczółki jako symbol swojej pracowitości. Komisja: Iwona Fryntkowska i Gabriela Rydzik
MALI NAUKOWCY W SP3
Dzieci charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości są zabawy badawcze i eksperymenty.
29.10.2019 r. wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wspólnie z podopiecznymi ze Stowarzyszenia „Radość Dzieciom” oraz pod nadzorem swoich opiekunów przeprowadzili serię doświadczeń w laboratorium naszej szkoły. Dzieci dowiedziały się na jakiej zasadzie działa „zmazik” do pióra, skąd bierze się deszcz i dlaczego woda się skrapla. Samodzielnie zrobiły piankowe chmury, bańkę w bańce i Skittles tęczę. Na własne oczy zobaczyły znikający atrament, a za pomocą mleka, barwników i płynu do naczyń stworzyły „magię kolorów”. Przeprowadziły reakcję chemiczną przy użyciu oleju i tabletek musujących tworząc „lawa lampę”.
Udział w projekcie „Warsztaty Integracji Społecznej” daje nam wiele radości i uczy empatii. Dziękujemy panu prezesowi stowarzyszenia Arkadiuszowi Mikołajczykowi oraz wolontariuszom stowarzyszenia pani Ewie Andrzejewskiej i panu Radosławowi Szczygłowi za zaangażowanie i miło spędzone popołudnie.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu: Ewelina Słupska i Joanna Symeniuk
MAGICZNA MOC BAJEK
„Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,
co wydaje się trudne i nie do pokonania” (Maria Molicka).Grupa przedszkolna (6 latki) zakończyła pierwszy moduł projektu – „Szanuję drugiego człowieka”. Przygodę z magiczną mocą bajek dzieci rozpoczęły od literatury braci Grimm „Kopciuszek”. W projekcie tym podjęto wiele działań, między innymi przeprowadzono quiz „Pomocnicy Kopciuszka”. Jednym z zadań było naśladowanie pracy Kopciuszka, organizując generalne sprzątanie sali przedszkolnej, czyli „Dzień czyścioszka - w naszej sali w czterech kątach każdy sam po sobie sprząta”. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w poszczególnych działaniach. Ich szczere serca wiedzą doskonale, iż każdy jest ważny – mały, duży i starszy.
Wychowawca
Anna Skica
DZIEŃ DYNI W GRUPIE STARSZAKÓW
Przedszkolaki z grupy 6 latków żegnały miesiąc październik kolorem pomarańczowym, którego bohaterem była dynia. Dzieci poznały sposób jej uprawy orazj właściwości odżywcze. Przedszkolaki wiedzą, iż z dyni można wykonać pyszności: zupy, ciasta, zapiekanki, racuszki i wiele innych zdrowych smakołyków. Pomarańczowej zabawie towarzyszyła wesoła muzyka, konkurs plastyczny, sesja zdjęciowa z przepięknymi maskami i poczęstunek.
Dziękujemy pani Magdzie Skibniewskiej za wyjątkowe muffinki oraz pani Kindze Bętkowskiej za przepiękne maski.
Wychowawca
Anna Skica
„CIEMNO WSZĘDZIE, GŁUCHO WSZĘDZIE, CO TO BĘDZIE, CO TO BĘDZIE?...”
29.10.2019 r. chętni uczniowie klas 7 i 8 wzięli udział we wspólnym czytaniu "Dziadów" cz. II Adama Mickiewicza. To już 3. edycja tego projektu czytelniczego. Uczniowie skorzystali z zaproszenia pań polonistek i pani bibliotekarki. Spędzili wieczór z duchami - postaciami dramatu. Oczywiście musiał być odpowiedni klimat i sceneria. Po czytaniu z podziałem na role wywiązała się dyskusja na temat winy i kary.
Joanna Symeniuk, Joanna Białek, Aleksandra Samborska, Małgorzata Dowgiert
ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI…
„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy…”ks. Jan Twardowski
Święto Zmarłych to czas refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Tego dnia spędzamy czas przy mogiłach najbliższych. Chcemy, aby one wyglądały wtedy wyjątkowo. Stawiamy na nich znicze, chryzantemy i wiązanki.
Jednak nie wszystkie groby są zadbane. Wiele jest opuszczonych i zapomnianych.
Szkolne Koło Wolontariatu co roku przed 1 listopada bierze udział w akcji sprzątania najbardziej zaniedbanych grobów.
28.10.2019 r. uczniowie SP3 odwiedzili dębnowskie cmentarze. Dotychczas tradycją były prace porządkowe mogił przy ulicy Kościuszki, ale w związku z tak dużą liczbą chętnych wolontariuszy koło wolontariatu zadbało i o groby przy ulicy Włościańskiej.
Joanna Symeniuk, Ewelina Słupska, Luiza Przespolewska
DZIELNE PIERWSZAKI!
Trudno powiedzieć, co było największą atrakcją podczas „Nocy emocji”, w której uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Wszystkie zadania, konkursy i zabawy były przyjmowane z ogromnym entuzjazmem, a wykonywane z wielkim zaangażowaniem. Przeżywaliśmy niesamowite emocje podczas zawodów sportowych, zajęć z ozobotami, tworzenia prac plastycznych, eksperymentów w laboratorium czy występów karaoke. Przekąską była pizza, kolację natomiast komponowaliśmy, każdy według własnego gustu. Uczestniczyliśmy w „Strefie dance”, a w późnych godzinach wieczornych bawiliśmy się w „Małych detektywów” szukając słodkich skarbów ukrytych w trawie. Całodzienne zmagania zakończyliśmy maratonem filmowym, oczywiście po bajeczkach staraliśmy się zasnąć. Sobotę rozpoczęliśmy od gimnastyki porannej. Po pysznym i zdrowym śniadanku przyszedł czas na małe porządki. Niesamowite spotkanie zakończyliśmy wykonując pamiątkowe zdjęcia w „Fotobudce”. Czas niestety upłynął zbyt szybko i długo będziemy wspominać te niesamowite, wspólnie spędzone chwile.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie piekarni „Joanna”, restauracji „Mimoza” oraz niesamowitym, pełnym pasji i zaangażowania nauczycielom!
Wychowawczynie klas pierwszych
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Pasowanie na przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się 24 października. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Uroczystość rozpoczęły występy dzieci z grupy „Motylków". Mali artyści zaprezentowali przygotowane piosenki, tańce oraz wierszyki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Pana Dyrektora Zdzisława Sołtysa. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech. Na koniec występu dzieci otrzymały upominki, które wywołały wspaniałą radość, a goście uczcili ten dzień pyszną kawą i słodkim ciastem. Uśmiech, radość, zadowolenie to najpiękniejsze chwile każdego dziecka, które napędzają do dalszej efektywnej pracy. Gratulacje!
Agnieszka Fajerska
Małgorzata Marciniszyn
JESTEM PIERWSZAKIEM!
24 października odbyła się długo oczekiwana uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci niedawno ukończyły przedszkole, a już dziś starały się udowodnić wszystkim, że zasługują, by pasować je na uczniów naszej szkoły. Aktywnie i sumiennie starały się podołać wszystkim zadaniom: recytowały, śpiewały i z mocno bijącym sercem składały przyrzeczenie. Dopiero po magicznych słowach pana dyrektora „pasuję Cię na ucznia” i po dotknięciu zaczarowanym ołówkiem, można było odetchnąć. W tym dniu nie zabrakło niespodzianek. Pan dyrektor podarował słodkości, a wychowawczynie wręczyły dzieciom legitymacje, dyplomy i kuferki edukacyjne. Swoją obecnością zaszczyciła nas również Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu p. Wioletta Drzewińska oraz przedstawiciel Rady Rodziców p. Anna Słomian. We wszystkich zmaganiach dopingowała nas wicedyrektor p. Anna Kurpiel.
Najmłodszym uczniom życzymy samych radosnych chwil, najlepszych ocen i wielu niezapomnianych wrażeń podczas edukacji w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy Rodzicom i pracownikom obsługi za pomoc w organizacji uroczystości.
Wychowawczynie klas pierwszych
„WIĘC CHODŹ, POMALUJ MÓJ ŚWIAT…” - WARSZTATY INTEGRACJI SPOŁECZNEJ
22.10.2019 r. odbyło się kolejne spotkanie Szkolnego Koła Wolontariatu z wychowankami Regionalnej Placówki Opiekuńczo – Terapeutycznej. Tym razem pochłonęło nas malowanie obrazów i rysunków. Jeśli codzienność bywa szara, to trzeba ją pokolorować farbami, kredkami i uśmiechem! Program Społecznik 2019 – 2020 jest realizowany z pełną pasją przez pana Arkadiusza Mikołajczyka i naszych wolontariuszy. Mamy nadzieję, że pomalowaliśmy chociaż moment z życia dzieci, a ich świat się zarumienił …
Joanna Symeniuk i Ewelina Słupska
„OPATRUNEK NA RATUNEK”
Nasza szkoła przyłączyła się do akcji "Opatrunek na Ratunek", organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej " Redemptoris Missio".
W misyjnych przychodniach i szpitalach brakuje dosłownie wszystkiego, dlatego chcąc pomóc, do 6 listopada będziemy w szkole zbierać:
-bandaże,
-gazy,
-plastry,
-rękawiczki jednorazowe.Nie będziemy zbierać igieł i strzykawek.
Podarunki proszę przynosić do p. Asi Symeniuk, sala nr 6 lub do p. Eweliny Słupskiej sala 201.
Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu
NOC EMOCJI W KLASACH DRUGICH
Uczniowie klas drugich przeżyli wspaniałe chwile mogąc uczestniczyć w Nocy Emocji, która odbyła się w piątek 18 października. Dzieci brały udział w wielu atrakcyjnych warsztatach, prowadzonych przez nauczycielki naszej szkoły. Były to zawody sportowe, zajęcia plastyczne, eksperymenty, kodowanie z wykorzystaniem Ozobotów Evo, strefa dance i wiele innych. Bardzo ciekawa okazała się zabawa w detektywów. Późnym wieczorem drugoklasiści zaopatrzeni w latarki wyruszyli na poszukiwanie słodkich skarbów. Wieczór zakończył wspólny relaks w szkolnym kinie. Następnego dnia uczniowie pełni wrażeń wrócili do swoich domów.
Dziękujemy za wsparcie w organizacji piekarni „Joanna” oraz restauracji „Mimoza”.
Organizatorzy
KONKURSY PRZEDMIOTOWE – ETAP SZKOLNY ZA NAMI
W dniach 15 - 21 października 2019 r. odbywały się konkursy przedmiotowe dla szkół podstawowych województwa zachodniopomorskiego. W naszej szkole uczniowie przystąpili do następujących konkursów: z języka polskiego (14 uczestników), matematyki (6 uczniów), historii (6 uczniów), języka niemieckiego (7 uczniów), chemii (2 uczniów), fizyki (3 uczniów), biologii (6 uczniów) oraz z języka angielskiego (14 uczestników). Największym zainteresowaniem wśród siódmo i ósmoklasistów cieszyły się konkursy z języka ojczystego i angielskiego.
Fot.
M. Dowgiert
PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA
Dzień 14 października w Szkole Podstawowej w Dargomyślu był wielkim wydarzeniem. Obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej i Pasowanie na Przedszkolaka. Dzieci recytowały wiersze, śpiewały piosenki, wykonywały zadania. Towarzyszyła nam wesoła zabawa, uśmiech i radości dzieci, a także rodziców. Uroczystego aktu pasowania dokonała pani dyrektor Anna Kurpiel. Przedszkolaki otrzymały miły upominek. Dzień zakończył się oglądaniem bajek i słodkim poczęstunkiem dla wszystkich dzieci ze szkoły.
Wychowawca
AKCJA CHARYTATYWNA „DOKARMIAMY BEZDOMNE PSY”
"Prawdziwy przyjaciel pozostawi ślady łap na Twoim sercu".
We wrześniu i w październiku Szkolny Klub Wolontariatu przeprowadził wśród uczniów zbiórkę karmy dla psów.
Akcja charytatywna „Dokarmiamy bezdomne psy”, to już wieloletnia tradycja w SP3.
Celem jej jest wsparcie podopiecznych ze schronisk. W tym roku zebraną karmę przekazaliśmy dla Psiego Tuliska w Myśliborzu oraz dla przychodni weterynaryjnej Reks lek. med. wet. Konrada Bełeziny.
Dziękujemy uczniom, rodzicom i nauczycielom SP3 za zaangażowanie się całym sercem.
Szczególne podziękowania za poświęcony czas i transport karmy kierujemy do Pana Dominika Szwechłowicza, taty przewodniczącego SU.
Apelujemy do ludzi dobrego serca, do ludzi, którzy mogą dać dom czworonogom: PIESKI NA WAS CZEKAJĄ, PROSZĄ O MIŁOŚĆ!!! SPEŁNIAJCIE ICH MARZENIA!
www.facebook.com/PSIETULISKO/